Udostępnij
Skomentuj

Jakie wybrać buty na halę i orlik? Które będą najlepsze?

Jak przy wyborze każdego obuwia sportowego, także w przypadku butów na halę ważniejszy od ich wyglądu jest komfort ich noszenia

Buty na halę sportową

Czym tak naprawdę są buty na halę?

  • Antypoślizgowe obuwie sportowe.
  • Z wysoką przyczepnością do podłoża.
  • Z niebrudzącą powierzchni boiska usytuowanego pod dachem powierzchnią.
  • Nadające się jedynie do gry w dyscypliny sportu na krytym dachem boisku na bardzo twardym podłożu, a więc ściślej mówiąc – na halach sportowych.
  • Bez korków! Z płaską podeszwą, pokrytą jedynie systemem rowków i systemem amortyzującym.

Mierząc halówki, trzeba zwrócić uwagę na to, czy są one jednocześnie sztywne i na tyle giętkie, aby zapewnić piłkarzowi lub siatkarce mobilność na boisku. Chodzi tu przecież o częstą zmianę kierunków ruchu i stawianie stóp pod wieloma kątami. Zawodnik nie może pozwolić sobie na rozproszenie, wynikające ze skupienia się na zsuwającym się bucie. Dodatkowo bardzo nadwyręża to więzadła skokowe i stawy oraz grozi poważnymi kontuzjami.

Cholewka halówek może być wykonana z materiału syntetycznego. Najlepiej jednak, aby wnętrze butów na halę było zrobione z materiału tekstylnego wyczuwalnie wysokiej jakości, miękkiego w dotyku.

Jak dobrać buty halowe?

Poza dobraniem właściwego rozmiaru butów halowych, obuwie powinno spełniać kilka warunków. Bardzo ważne jest solidne trzymanie stopy, zapewniające stabilizację oraz ochronę z jednoczesnym minimalizowaniem ryzyka kontuzji. Przydadzą się zatem wzmocnienia na piętach i po bokach, a także mocne sznurowanie (plus sznurówki, które przy szarpnięciu się nie urwą). Halówki nie mogą być zbyt grube i muszą efektywnie odprowadzać wilgoć z wewnątrz na zewnątrz. W przeciwnym wypadku podczas każdorazowego uprawiania sportu stopy będą się bardzo pocić i obniżać komfort oraz wyniki gracza. Ciężkie buty na halę i do biegania, dodatkowo odstające miejscami od stopy, również nie pomogą sportowcowi w żadnej grze. Jeśli w domu okaże się, że wybrany model nie leży na stopie idealnie, można jeszcze spróbować poeksperymentować z nowoczesnymi wkładkami do butów – cieniutkie zwiększą amortyzację. Prawdopodobnie zapewnią także suchszą stopę w czasie wysiłku.

W przypadku dzieci kwestia odpowiedniego rozmiaru halówek nie jest tak oczywista. Najlepiej sprawdzić, czy faktycznie buty na halę nie cisną ani nie będą spadać ze stopy (kupowane przykładowo na wyrost). Efektem może być częste przewracanie się bądź potykanie na boisku.

Buty na halę do 100 zł

Tanie buty do piłki nożnej na tartan to obuwie zdecydowanie nie dla profesjonalistów. Doskonale sprawdzą się za to na zajęciach sportowych dla dzieci lub młodzieży, które dopiero zaczynają przygodę ze sportem. Odpowiednio dobrane zapewnią stopom bezpieczeństwo oraz komfort płynący z uprawiania konkretnej dyscypliny. W tym przedziale cenowym można nawet znaleźć atrakcyjne modele znanych marek w różnych kolorach. Polecamy skórę naturalną bądź ekologiczną z wywietrznikami – dziurkami lub perforacjami, zapewniającymi zwiększony przepływ powietrza i lepszą wentylację stóp.

Buty na halę do 200 zł

Częstsze treningi bardziej niszczą buty. Warto zatem zainwestować trochę więcej w porządniejsze modele butów na halę do piłki nożnej na lata. Ich wykończenie będzie solidniejsze, trwałość wyższa, a fasonów jest znacznie więcej. W ten cenie znajdziemy także szerszą ofertę butów na halę damskich i męskich skórzanych – wszak w naturalnej skórze stopy pocą się najmniej. Wraz ze wzrostem, ceny obuwie wyposaża się w takie opcje dodatkowe, jak:

  • podeszwa z kauczuku,
  • wzmocnione czuby (przedłuża to trwałość nosków i całych butów),
  • pianka amortyzująca, łącząca cholewę buta z podeszwą,
  • system zapobiegający wpadaniu w poślizg,
  • wyższa jakość skóry, zapewniająca stopom lepszą amortyzację czy nawet ochronę przed wstrząsami.

Pamiętajmy, że za miękka podeszwa naraża kostki i ich okolice na urazy. Ponadto dobra przyczepność na początku każdego ruchu i w trakcie hamowania to także podstawa.

Piłka do halówki nieco różni się od tradycyjnej futbolówki – jest specjalnie zaprojektowana w taki sposób, aby jeszcze lepiej trzymać się nóg piłkarzy.

Jakie buty na orlik?

Ostatnimi czasy, za pośrednictwem akcji Olik 2012 mający na celu wybudowanie orlika w każdej gminie - orliki rozsiały się po całej Polsce. Obecnie przy większości szkół można znaleźć plac zabaw oraz profesjonalne wielofunkcyjne tartanowe boisko do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki czy tenisa lub samo boisko do piłki nożnej ze sztucznej trawy. W zależności od tego, do którego boiska mamy dostęp, powinnismy wybrać odpowiednie obuwie. Jakie zatem wybrać buty na orlik? Powinniśmy sugerować się oznaczeniami stosowanymi przy obuwiu sportowym tj. HG, TF/TT, AG czy IC/IN/ID.

Wybierając się na nawierzchnię tartanową, powinniśmy wybierać między obuwiem typu IC/IN/ID, są to potocznie zwane halówki, obuwie o płaskiej podeszwie doskonale nadające się do gry na twardej nawierzchni.

Jeżeli zaś udajemy się na sztuczną nawierzchnię trawiastą, powinniśmy wybierać obuwie typu TF/TT, które to charakteryzuje się drobnymi korkami rozmieszczonymi po całej powierzchni podeszwy.

Naturalnie, możemy stosować zamiennie powyższe typu obuwia na wymienionych nawierzchniach, lecz jeżeli chcemy zagrać mecz życia powinniśmy stosować właściwe obuwie, zgodne z ich przeznaczeniem.

Jakie buty na halę i boisko?

Czy istnieją buty na halę i trawę jednocześnie? Przyczepności do każdego rodzaju podłoża i jednoczesnej doskonałej kontroli nad piłką nie zapewni żaden uniwersalny model halówek. Korki również nie nadadzą się na trawę oraz utwardzone podłoże. Nie byłoby to ani zbyt wygodne dla zawodnika ani tym bardziej bezpieczne.

Po dobraniu właściwego obuwia do piłki halowej nie pozostaje nic innego, jak udać się na trening pod dachem. Bo przecież piłka sama się nie zagra...

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.