Halówki – jakie wybrać? Które najlepsze?

| 0 Komentarzy
Obuwie sportowe na halę powinno gwarantować odpowiednią przyczepność i możliwość wykonywania szybkich, dynamicznych ruchów. Wszystko to sprawia, że dobór halówek nie jest prosty.

Nie należy bowiem wejść do odpowiedniego działu sklepu internetowego i wybrać pierwszy lepszy produkt, który cieszy się względnie dobrą opinią innych klientów. Wpływ na komfort gry oraz wykonywania rozmaitych ćwiczeń ma bowiem wiele parametrów, które koniecznie należy przeanalizować, przynajmniej pobieżnie. Pozwoli to na dobór takich produktów, które będą bardziej pomagać aniżeli przeszkadzać.Warto nadmienić, że buty halowe są bardzo uniwersalne. Z reguły stosuje się je do futsalu, czyli piłki nożnej na hali, jednak posłużyć mogą one także podczas ogólnych ćwiczeń (na przykład na lekcjach wychowania fizycznego w szkole), a także do gry w siatkówkę, koszykówkę czy też piłkę ręczną. Mając to wszystko na uwagę, warto poświęcić na ich wybór nieco więcej czasu niż zwykle.

Najlepsze buty piłkarskie

Jakie halówki wybrać?

Wynika to także z tego, że na rynku spotkać możemy wiele zróżnicowanych modeli tego obuwia, przygotowywanych przez różnych producentów, niekoniecznie specjalizujących się w produkcji butów piłkarskich. Halówki mogą więc znacząco różnić się od siebie, co wymusza na nas zwrócenie uwagi na wiele istotnych kwestii.

Cholewka

Najważniejsza okaże się oczywiście budowa obuwia, która powinna zostać dopasowana do konkretnej dyscypliny, intensywności treningu bądź meczu, a także indywidualnych preferencji użytkownika.

Elementem, na który użytkownicy przeważnie zwracają uwagę w pierwszej kolejności, jest cholewka. Sprawdzić należy przede wszystkim to, z jakiego materiału została ona wykonana. Najdroższe i zarazem najlepsze są buty halowe wykonane ze skóry. Dlaczego? Ponieważ doskonale dopasowują się do kształtu stopy – wystarczy kilka treningów, aby osiągnąć doskonałe czucie piłki w tego typu halówkach. Wszystko to sprawia, że są one polecane osobom, które często cierpią na początku stosowania nowych butów, a także zawodnikom chcącym uzyskać najlepsze parametry.

Bardzo popularne są także halówki piłkarskie wykonane z tworzyw sztucznych. Są tańsze niż modele skórzane, a przy tym wyróżniają się mniejszą wagą, co dla wielu osób również może mieć spore znaczenie podczas gry czy też różnego rodzaju treningów. Co równie ważne, cholewki syntetyczne są przeważnie cienkie, dzięki czemu gwarantują dobre czucie piłki. Ich wadą jest natomiast to, że nie mogą ulec „rozbiciu” , przez co trudniej dopasowują się do stopy. Jeśli zostaną źle dobrane, ich stosowanie okaże się nie tylko niewygodne, a wręcz bolesne.

Najtańsze buty halowe wyróżniają się natomiast cholewkami wykonanymi z materiał tekstylnego. Ich głównym, a w zasadzie jedynym atutem jest niska cena. Są bardzo cienkie, przez co gwarantują minimalną ochronę stopy. W przypadku sportów kontaktowych, takich jak piłka nożna, może to wiązać się z licznymi urazami.

Niektórzy producenci decydują się na dodatkowe wzmocnienie cholewki, a zwłaszcza szpiców, które zostają dodatkowo obszyte bądź pokryte trwalszym materiałem. Dzięki temu, nie ulegają one zniszczeniu tak łatwo, jak ma to miejsce w tanich modelach halówek.

Podeszwa

Kolejny niezwykle ważny element budowy obuwia, który ma bezpośrednie przełożenie na komfort, ale również bezpieczeństwo gry. Warto pamiętać, że podeszwa obuwia halowego dzieli się na dwie części, które często są wykonywane nieco inaczej. Mowa tutaj o tak zwanej podeszwie środkowej i zewnętrznej.

W pierwszym przypadku chodzi o obszar, od którego zależy amortyzacja obuwia. Dobrej jakości buty halowe powinny być wyposażone w specjalną piankę, która gwarantuje odpowiednią sprężystość – nie tylko podczas wykonywania dynamicznych ruchów, ale także podczas chodzenia i truchtania. Dzięki temu, użytkownik może liczyć na szybką grę, a także na odpowiednią ochronę stawów. Jak wiadomo, hale często są twarde, przez co stawy muszą zmagać się z większymi obciążeniami od tych, które występują na miękkich boiskach trawiastych. Warto więc zadbać o to, aby ich wpływ był skutecznie redukowany, właśnie przez dobrze wykonaną podeszwę środkową. Powinno mieć to znaczenie przede wszystkim dla osób, które ważą więcej.

Co natomiast można powiedzieć o podeszwie zewnętrznej obuwia halowego? Jest ona odpowiedzialna za przyczepność, dlatego powinna zostać wykonana z dobrej jakości gumy. Nie może być ona zbyt twarda, ponieważ wykonywanie dynamicznych ruchów i nagłej zmiany kierunku biegu okaże się utrudnione.

W opisach produktów często znaleźć można informację na temat tego, że producent zdecydował się na wykorzystanie innowacyjnych systemów zwiększających przyczepność i amortyzację. Wszystko to oczywiście może znacząco ułatwić grę, a także zwiększyć ochronę stóp, jednak nie należy ślepo wierzyć takim zapiskom. Najlepszym rozwiązaniem będzie przeanalizowanie recenzji konkretnego obuwia, często pojawiających się w sieci. Dobrym pomysłem okaże się również przeczytanie opinii klientów, którzy mieli już okazje wypróbować halówki. Dzielą się oni bowiem swoimi spostrzeżeniami i wskazują na ewentualne mankamenty, które mogą zadecydować o zaniechaniu kupna wybranych produktów.

Wyściółka

W tym przypadku należy zwrócić uwagę na to, czy obuwie wyróżnia się skutecznym systemem odprowadzania wilgoci i cyrkulacji powietrza. Jak wiadomo, stopy podczas treningów lub rozmaitych meczów potrafią się znacząco spocić. W tanim obuwiu szybko ulegną przemoczeniu, co wpłynie nie tylko na przykry zapach wydzielający się ze skarpetek, ale również na otarcia skóry. Wszystko to sprawia, że warto zainwestować w modele nieco droższe, które przygotowywane są w taki sposób, aby zapewnić maksymalny komfort noszenia.

Oczywiście wyściółka powinna być także wygodna i miła w dotyku. Do tego warto dodać zwiększoną wytrzymałość mechaniczną. Wszelkie przetarcia czy też dziury skutecznie utrudnią codzienne korzystanie z obuwia.

Rozmiar

Odpowiednie dopasowanie halówek piłkarskich pod względem rozmiaru jest kluczowe, jeśli komuś zależy nie tylko na wygodzie gry, ale również bezpieczeństwie. Tak się składa, że buty halowe powinny być dobierane „na styk”. Obuwie nie może być zbyt ciasne, gdyż po pewnym wiązać się do będzie z bólem przy niemal każdym zagraniu. Niemniej, stopa nie może mieć również zbyt dużo luzu, gdyż osłabi to stabilizację stopy, co zaś może zwiększyć ryzyko wystąpienia kontuzji.

Sposób mocowania

Na rynku dostępne są przede wszystkim halówki sznurowane, które doskonale stabilizują stopę, gwarantując tym samym wysoki komfort gry. Co jednak ciekawe, zakupić można także buty halowe na rzepy. System ten jest wygodny, ułatwia również zakładanie i zdejmowanie obuwia. W tym przypadku jeszcze ważniejsze staje się odpowiednie dopasowanie rozmiaru obuwia do stopy. Rzepy zapewniają bowiem słabszy chwyt stopy, dlatego w przypadku złego dopasowania, będzie ona zbyt luźna.

Dodatki

Producenci bardzo często decydują się na urozmaicenie swoich produktów, nie tylko pod względem wizualnym. Dobrym na to przykładem są halówki ze skarpetą, która stanowi niejako przedłużenie cholewki. Przylega ona do stopy, dzięki czemu gwarantuje dodatkową stabilizację stawu skokowego, który tym samym jest mniej narażony na skręcenie czy też zwichnięcie. Rozwiązaniem tym powinny zainteresować się przede wszystkim osoby, które zmagały się już z tego typu kontuzjami. Co prawda, początek stosowania takiego obuwia może okazać niezbyt wygodny, jednak po kilku treningach wrażenie ucisku mija.

Oczywiście uwagę warto zwrócić także na to, kto jest odpowiedzialny za przygotowanie obuwia. Producent często stanowi niejako gwarancję jakości, do której wielu użytkowników przywiązuje ogromną wagę. Kupując buty halowe Nike, Joma sport, Puma, Mizuno czy też Adidas można mieć pewność, że są to produkcji z wysokiej półki.

Halówki – jak dobrać rozmiar?

Jak już zostało wspomniane, niezwykle istotnym kryterium wyboru obuwia halowego będzie jego rozmiar, który musi zostać dobrany w sposób prawidłowy. W przeciwnym wypadku, komfort gry spadnie, a codzienne treningi będą wiązać się z bólem i zwiększonym ryzykiem wystąpienia kontuzji.

Wszystko to sprawia, że przed zakupem należy zainteresować się tabelą rozmiarów podaną przez producenta. Najczęściej dotyczy ona długości wkładki buta, którą należy dopasować do stopy. Oczywiście wymaga to dokonania jej pomiaru. W tym celu należy położyć stopę na białek kartce, a następnie zaznaczyć początek pięty i koniec dużego palca. Pozwoli to wykonanie dokładnego pomiaru długości stopy. Uzyskaną wartość trzeba przyrównać do wspomnianej tabeli rozmiarów. Stopa w obuwiu nie powinna mieć luzu więcej niż pół centymetra – wszystko to pozwoli na zakup butów, które okażą się dopasowane prawidłowo.

Halówki czy turfy?

Różnych rodzajów obuwia sportowego jest na rynku wiele. Są one zalecane do różnych nawierzchni, a także poziomu zaawansowania. Halówki często są porównywane z turfami, które także cieszą się sporą popularnością wśród konsumentów, a zwłaszcza miłośników piłki nożnej.

Turfy to rodzaj obuwia, które wyróżnia się kilkudziesięcioma małymi gumowymi korkami, które znajdują się na podeszwie. Należy korzystać z nich na boiskach sztucznych, ponieważ gwarantują doskonałą przyczepność, nawet w porze zimowej. Nie sprawdzą się jednak na hali, ponieważ na takiej nawierzchni mogą się ślizgać. Zastanawiając się więc nad wyborem tych dwóch modeli, należy pamiętać, że turfy najlepiej sprawdzą się na boiskach sztucznych, czyli na orlikach, natomiast halówki to typowe buty na halę.

Ile kosztują halówki?

Wszystkie parametry i kwestie, o których była mowa do tej pory, wpływają na ostateczny koszt zakupu butów halowych. Warto pamiętać, że zarówno męskie, jak i damskie modele oferowane są w podobnych cenach. Najtańsze modele zakupić można już za 25-30 złotych, jednak należy pamiętać, że ich wytrzymałość nie będzie najwyższa.

Chcąc zapewnić sobie wyższą jakość wykonania lub różnego rodzaju dodatki (np. halówki ze skarpetą), trzeba przygotować się na wydatek do 50 złotych do nawet 500-600 złotych w przypadku modeli profesjonalnych. Oczywiście w każdym przypadku należy zwrócić uwagę na rozmiar obuwia, tak aby okazał się on należycie dopasowany do stopy.

0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:47
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.