Udostępnij
Skomentuj

Jakie urządzenie wielofunkcyjne do 500 zł wybrać? Polecane modele

Jak spośród urządzeń wielofunkcyjnych do 500 zł wybrać to, które zapewni najlepszą jakość skanowania i druku?

Urządzenia wielofunkcyjne, zawierające w sobie skaner i drukarkę, zdobyły ogromną popularność. W jednej kompaktowej obudowie łączą obie te funkcje, a dzięki prostemu panelowi kontrolnemu pozwalają wykonać podstawowe operacje bez komputera. Nic więc dziwnego, że klienci o wiele częściej decydują się na taki wielofunkcyjny kombajn niż na zakup osobnych sprzętów – drukarki i skanera. Jak jednak spośród szerokiej oferty możesz wybrać najlepsze uniwersalne urządzenie wielofunkcyjne do swojego domu i biura? I to w cenie do 500 zł? W podjęciu decyzji pomoże Ci ten poradnik.

Jakie urządzenie wielofunkcyjne do 500 zł kupić?

Szukając urządzenia wielofunkcyjnego do 500 zł, możesz już przebierać w ofercie uznanych producentów. Swoje artykuły oferują w tym przedziale tak znane firmy jak HP, Epson, Canon czy Brother. Urządzenia wielofunkcyjne atramentowe odznaczają się zazwyczaj bardzo zrównoważonymi parametrami, przez co zapewniają optymalny balans pomiędzy jakością druku i skanu, a także kosztami eksploatacji. Na pewno ucieszy Cię też fakt, że bardzo łatwo znajdziesz urządzenie wielofunkcyjne atramentowe Wi-Fi, które odbiera przesyłane bezprzewodowo polecenia z wielu komputerów i smartfonów.

Bardzo przydatną funkcją jest drukowanie przez internet. Podłączona do niego drukarka ma własny adres e-mail, na który możesz z dowolnego miejsca wysłać pliki PDF, dokumenty tekstowe lub grafiki. Zostaną one automatycznie wydrukowane i będą czekać na Twój powrót. Z kolei intuicyjny panel kontrolny pozwoli Ci na wykonanie podstawowych operacji, jak druk i skan z pendrive’a – czy też kserowanie – bez pośrednictwa komputera. To właśnie elastyczność i wygoda, których nie są w stanie zapewnić osobna drukarka i skaner, pomogły urządzeniom wielofunkcyjnym zdobyć tak wielką popularność.

Polecane urządzenia wielofunkcyjne do 500 zł

Wciąż zastanawiasz się, jakie urządzenie wielofunkcyjne do 500 zł może okazać się optymalne? Pora zatem przedstawić polecane modele, które mogą ułatwić poszukiwania. Są to trzy propozycje pochodzące z rankingu drukarek domowych do 500 zł, gdzie również uwzględnione zostały urządzenia ze skanerem. Oczywiście więcej inspiracji jest dostępnych właśnie we wspomnianym zestawieniu. Tutaj natomiast wymienimy te najbardziej warte uwagi przykłady.

Urządzenie wielofunkcyjne HP DeskJet 2710

Zakładając zakup urządzenia wielofunkcyjnego do 500 zł, możemy pozytywnie się zaskoczyć, ponieważ dobry sprzęt można znaleźć już w granicach 250 zł. Tego przykładem jest HP DeskJet 2710 z bezprzewodowym Wi-Fi i możliwością łatwej obsługi z poziomu urządzenia mobilnego. Rozdzielczość druku – zarówno w czerni, jak i w kolorze – wynosi 1200 × 1200.

 Drukarka HP DeskJet 2710

Urządzenie wielofunkcyjne HP DeskJet 2710

Urządzenie wielofunkcyjne Canon Pixma TS3150

Kolejne urządzenie wielofunkcyjne do 500 zł to propozycja od marki Canon. W tym przypadku mamy do czynienia z większą rozdzielczością druku i bardzo pojemnymi kasetami z atramentem. Warto podkreślić, że większa pojemność kaset jest równoznaczna z większą oszczędnością na wydruku pojedynczej strony. Wobec tego, jeśli zależy Ci na sprzęcie tanim w eksploatacji, to być może warto rozważyć zakup niewiele droższego modelu.

 Drukarka Canon Pixma TS3150

Urządzenie wielofunkcyjne Canon Pixma TS3150

Urządzenie wielofunkcyjne Canon Pixma MG2550S

Ostatnia przykładowa propozycja jest najtańszą spośród wspomnianego rankingu drukarek do 500 zł. Mimo niewielkiej ceny to urządzenie wielofunkcyjne zapewnia wysoką rozdzielczość wydruku (4800 × 600 DPI), a do tego także wyróżnia się większymi kasetami z atramentem. Ciekawym udogodnieniem jest również inteligentny druk materiał za pomocą wtyczki Easy-WebPrint EX.

 Drukarka Canon Pixma MG2550S

Urządzenie wielofunkcyjne Canon Pixma MG2550S

Parametry urządzeń wielofunkcyjnych do 500 zł

Jak każda drukarka, urządzenie wielofunkcyjne określane jest za pomocą kilku kluczowych parametrów. Ich znajomość pozwala szybko stwierdzić, czy dany model nada się do Twoich zastosowań i czy warto ewentualnie za niego dopłacić. Pierwszym z nich jest rozdzielczość druku, określana tradycyjnie w liczbie punktów na cal kwadratowy. Już 600 × 600 pikseli stanowi wartość wystarczającą do uzyskania wysokiej jakości, czytelnego tekstu, a standardem stało się 1200 × 1200. Taka rozdzielczość pozwala na naprawdę dobry druk zdjęć, ale może to trochę potrwać. Oczywiście zdarzają się też modele pozwalające na rozdzielczość do nawet 5760 × 1440 dpi w czerni – nie są to już jednak urządzenia wielofunkcyjne do 500 zł.

Prędkość podawana jest osobno dla wydruków kolorowych i czarno-białych. Zazwyczaj ten parametr wynosi od kilku do kilkunastu stron na minutę. Niestety, rzadko bywa on porównywalny między sprzętami różnych producentów, a nawet osiągalny w codziennej eksploatacji. Zależy on bowiem od wielu czynników, takich jak stopień zadruku i równomierność wykorzystania kolorów. Jeżeli jednak często drukujesz bardzo wiele stron naraz, powinieneś wybrać możliwie szybkie urządzenie. Jego pracę zauważalnie przyspieszysz też, obniżając w ustawieniach rozdzielczość i ilość wykorzystywanego tuszu.

Bardzo podobne parametry dotyczą wbudowanego skanera. Jego rozdzielczość również powinna wynosić przynajmniej 600 × 600, a optymalnie 1200 × 1200 DPI, zaś prędkość skanowania kilka stron na minutę. Jeżeli planujesz często korzystać z funkcji kserowania i operujesz luźnymi kartkami, na pewno zainteresuje Cię skaner z podajnikiem. Oferują go niektóre urządzenia wielofunkcyjne do 500 zł. Podajnik pozwala zautomatyzować, a przez to zauważalnie przyspieszyć proces skanowania i kserowania. Dzięki niemu, zamiast przerzucać kolejne kartki, będziesz miał chwilę przerwy.

Wady i zalety urządzeń wielofunkcyjnych do 500 zł

Podstawowa wada sprzętów w tym przedziale cenowym wynika właśnie z pewnych kompromisów w specyfikacji, jakie musieli poczynić producenci tacy jak Epson, HP czy Canon. Urządzenia wielofunkcyjne atramentowe w tej cenie nie zapewniają więc ogromnych prędkości druku czy jakości odwzorowania kolorów jak w fotolabie. Jednak zazwyczaj są już w zupełności wystarczające jako urządzenie wielofunkcyjne do domu. Drugą wadą jest małe zróżnicowanie sprzętu w założonym budżecie, gdyż wszystkie przystosowane są do obsługi najpopularniejszego formatu A4 i mniejszych kartek.

Trzeba jednak przyznać, że urządzenia wielofunkcyjne laserowe A3 stanowią raczej sprzęt dla specjalistów, który na swoją cenę będzie zarabiał w punkcie ksero, urzędzie czy biurze geodety. Niestety, takie urządzenie wielofunkcyjne laserowe do 500 zł to rzadkość, spotykana częściej przy okazji promocji niż w regularnej ofercie. Oferuje ono oczywiście niższe koszty i szybszy druk niż wersje atramentowe. Może więc być lepszym, bardziej ekonomicznym wyborem do Twojego biura, a ewentualna dopłata powinna szybko się zwrócić.

Wciąż jednak będą to urządzenia wielofunkcyjne laserowe monochromatyczne, czyli czarno-białe. Jeżeli więc trudno Ci zrezygnować z – nawet sporadycznego – kolorowego druku i kserowania, jesteś skazany na sprzęt atramentowy lub kilkukrotne przekroczenie założonego budżetu. Urządzenia wielofunkcyjne laserowe kolorowe zapewniają jednak doskonałą jakość wydruku i o wiele niższy koszt materiałów eksploatacyjnych w przeliczeniu na zadrukowaną stronę. Sprawdzają się więc dobrze przy niemal ciągłym obciążeniu.

Przyjmuje się, że koszt strony wydrukowanej na drukarce atramentowej jest nawet trzykrotnie wyższy niż w przypadku sprzętu laserowego. Jeżeli drukujesz i skanujesz sporadycznie albo w niedużych ilościach, najlepszym wyborem dla Ciebie są urządzenia wielofunkcyjne atramentowe. Zapewniają one niemal bezobsługową pracę, łatwą wymianę tuszów, a także możliwość bezprzewodowej komunikacji i kserowania bez udziału komputera w całym procesie. Jak wskazaliśmy wyżej, bez problemu można znaleźć urządzenia wielofunkcyjne do 500 zł, które w zupełności sprawdzą się do domu.

Jakiej marki kupić urządzenie wielofunkcyjne do 500 zł?

Urządzenia wielofunkcyjne laserowe HP, Canon, Brother czy Epson to doskonały wybór dla wymagającego użytkownika, który jest w stanie wykorzystać ich wydajność i przekraczającą budżet cenę zrównoważy sobie niższymi kosztami eksploatacji. Z tego powodu dobrze odnajdują się one w większych firmach czy urzędach. W ofercie Brother urządzenia wielofunkcyjne laserowe stanowią propozycję właśnie dla takich klientów. Podobnie swoje produkty pozycjonują HP i Canon. Urządzenia wielofunkcyjne laserowe ich produkcji kosztują sporo, ale mogą być warte dopłaty.

Na szczęście ci sami producenci oferują również sprzęt znacznie przystępniejszy cenowo, mieszczący się w założonym budżecie do 500 zł. Niezależnie od tego, czy Twój wybór padnie ostatecznie na wyroby Brother, Canon, HP czy Epson, urządzenia wielofunkcyjne atramentowe tych marek stanowią zawsze dobry, bezpieczny wybór. Potrafią różnić się w detalach, takich jak wydajność tuszu czy szybkość drukowania, ale zazwyczaj nie są to różnice zauważalne bez laboratoryjnego porównania. Pod względem kosztów eksploatacji stanowią bardzo zbliżone propozycje.

Urządzenia wielofunkcyjne atramentowe pracują na wymiennych kartridżach, które dla obniżenia kosztów zastępowane są czasem zamiennikami lub ponownie napełniane. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że taka operacja jest odradzana przez producentów i przeprowadzana na odpowiedzialność posiadacza drukarki. W wyższych przedziałach cenowych można znaleźć ciekawe urządzenia z wbudowanymi zbiorniczkami na tusz. Są one uzupełniane bezpośrednio z butelki, co pozwala znacząco obniżyć koszty eksploatacji. Niestety, w urządzeniach wielofunkcyjnych do 500 zł to rozwiązanie może być trudno dostępne.

Niezależnie od tego, czy wyboru urządzenia wielofunkcyjnego dokonasz po analizie kosztów eksploatacji i parametrów technicznych, czy pod wpływem chwili, zauroczony designem jednego z modeli, na pewno będziesz ze swojego zakupu zadowolony. W kwocie do 500 zł bez trudu znajdziesz niezawodny sprzęt renomowanego producenta, który zapewni cichą i szybką pracę przy dobrej jakości skanowania i druku. Intuicyjna obsługa i możliwość bezprzewodowego wysyłania zadań tylko uprzyjemnią codzienną pracę z Twoim urządzeniem wielofunkcyjnym.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.