Udostępnij
Skomentuj

Jakie słuchawki wybrać - przewodowe czy bezprzewodowe?

Zastanawiasz się, czy lepiej wybrać słuchawki przewodowe czy bezprzewodowe? Sprawdź nasze zestawienie

Wybór słuchawek powinien uwzględniać szereg istotnych parametrów. Jednym z nich jest sposób komunikacji – przewodowy lub bezprzewodowy.Wybór między oboma modelami zawsze jest bardzo trudny. Z jednej strony zyskujemy bowiem doskonałą mobilność i swobodę ruchu w przypadku słuchawek bezprzewodowych, a z drugiej stabilne połączenie oraz brak opóźnień, który gwarantują modele z kablem. Nic więc dziwnego, że w sieci tak często można spotkać się z pytaniami typu – słuchawki przewodowe czy bezprzewodowe? Wiele tak naprawdę zależy od własnych potrzeb, a także tego, w jaki sposób i gdzie urządzenia mają być wykorzystywane.

Polecane słuchawki bezprzewodowe

Co wybrać - słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe?

Ze względu na fakt, iż oba urządzenia znacząco różnicą się pod względem sposobów wykorzystania, warto opisać je osobno. Pozwoli to na koniec zawyrokować, które urządzenie lepiej sprawdzi się w konkretnych sytuacjach.

Słuchawki bezprzewodowe. Na samym wstępie warto wyjaśnić, że sprzęty te występują w dwóch kategoriach. Pierwszą tworzą standardowe słuchawki bezprzewodowe, które łączą się z urządzeniem docelowym poprzez Bluteooth, WiFi lub technologię radiową, jednak nadal korzystają z przewodu. Łączy on obie słuchawki. Jeśli więc chcecie całkowicie zrezygnować z kabli, powinniście celować w modele prawdziwie bezprzewodowe (słuchawki TW). W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma oddzielnymi słuchawkami, dzięki czemu mogą z nich korzystać dwie osoby.

W zestawieniach słuchawki bezprzewodowe a przewodowe często podkreślana jest kwestia wygody, jaką zapewniają modele bez kabli. Brak w nich bowiem plączącego się przewodu, który ogranicza nas swoją długością. Z jego powodu urządzenie, z którym się łączymy (telefon, tablet, laptop, odtwarzacz etc.), musi być cały czas w pobliżu. Dzięki technologii bezprzewodowej możemy się od niego oddalić. Jest to ważne nie tylko w domu i w biurze, ale również na zewnątrz, na przykład podczas biegania. Smartfon może spokojnie leżeć w kieszeni, nie musimy cały czas trzymać go w ręce. Między innymi z tego też względu ze słuchawek bezprzewodowych często korzystają osoby aktywne fizycznie.

Z tak rozumianej swobody skorzystać możemy także podczas dłuższych podróży, na przykład na wakacje. Oczywiście modele bez kabli mają również swoje wady. Te związane są przede wszystkim z koniecznością ich ładowania. Jeśli wybierzemy słuchawki z akumulatorem o niewielkiej pojemności, będą w stanie działać przez zaledwie 2-3 godziny na jednym ładowaniu. Kolejnym ograniczeniem jest zasięg łączności bezprzewodowej, choć tu trzeba pamiętać, że i tak będzie on większy niż długość przeciętnego przewodu.

Swoje trzy grosze mogą dorzuć także gracze, którzy czasem narzekają, że słuchawki bezprzewodowe (zwłaszcza te z niskiej półki cenowej) mogą mieć opóźnienia w przesyle dźwięku. Zazwyczaj jest ono minimalne, jednak sprawne ucho gracza może je wyłapać. Wynika to oczywiście z niedoskonałego transferu. Sama łączność jest również narażona na zakłócenia, dlatego warto wybierać słuchawki dobrej jakości, przygotowywane przez uznane firmy.

Słuchawki przewodowe. Osoby, dla których wady słuchawek bezprzewodowych mają ogromne znaczenie, wybierają modele z kablem. Zapewniają one stabilne połączenie bez zakłóceń, a także ciągłą pracę, dzięki której nie musimy martwić się tym, że akumulator wyładuje się w najgorszym momencie.

Podpinając słuchawki do komputera mamy również pewność, że dźwięk z filmu lub gry będzie docierał do nas bez opóźnień. Niezależnie od tego, na jaki model urządzenia się zdecydowaliśmy. Warto podkreślić również, że słuchawki z kablem często wyróżniają się większą mocą i lepszą jakością generowanego dźwięku. Różnice widoczne są zwłaszcza na średniej półce cenowej.

Zastanawiając się, czy warto wybrać słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe, warto rozważyć kwestię długości przewodu. W wielu przypadkach jest on elementem decydującym. Zbyt krótki kabel znacząco ogranicza ruchy (zwłaszcza na zewnątrz), natomiast za długi może niepotrzebnie plątać się na biurku czy też między nogami. Konieczne jest więc znalezienie urządzenia z przewodem o długości dostosowanej do własnych potrzeb.

Co więc wybrać – słuchawki przewodowe czy bezprzewodowe? Jeśli zależy Wam na dużej swobodzie ruchu i chce mieć możliwość oddalenia się od urządzenia docelowego, lepszym wyborem okażą się modele bezprzewodowe. Słuchawki przewodowe zalecane są natomiast osobom, które na pierwszym miejscu stawiają stabilne połączenie i brak konieczności ładowania wbudowanych akumulatorów.

Słuchawki bezprzewodowe i przewodowe opisywane są konkretnymi parametrami, które mają wpływ na jakość dźwięku. Dlatego też, niezależnie do tego, na jakim sprzęcie Wam zależy, powinniście zwrócić na nie uwagę.

Mowa tu przede wszystkim o paśmie przenoszenia, które wskazuje na tony niskie i wysoki (im szerszy zakres, tym lepiej), impedancję (niska wartość oznacza głośniejsze słuchawki), czułość, a także zastosowane technologie, takie jak chociażby aktywna redukcja szumów. Oczywiście nie należy zapomnieć także o długości kabla w przypadku słuchawek przewodowych, a także zasięgu i maksymalnym czasie działania modeli bezprzewodowych.

Które słuchawki bezprzewodowe lepsze? Bluetooth czy radiowe?

Słuchawki pozbawione kabla różnią się między sobą nie tylko konstrukcją i wskazanymi parametrami, ale również wykorzystywaną technologią łączności bezprzewodowej. Jeszcze kilka lat temu na rynku dominowały słuchawki radiowe, które jednak obecnie są bardzo rzadko spotykane. Wynika to z ograniczeń tej technologii. Jest ona bardzo narażona na zakłócenia, zapewnia również dość mały zasięg działania.

Z tego też względu obecnie zdecydowanie najpopularniejsze są słuchawki bezprzewodowe Bluetooth. Z łączności tej korzysta większość urządzeń przenośnych – laptopy, smartfony, tablety czy też smartwatche. Znajdziemy ją również w niektórych telewizorach. Zapewniają większą stabilność połączenia. Zwłaszcza gdy zdecydujemy się na modele korzystające z najnowszego standardu, czyli Bluetooth 5.0.

Trzecią kategorię tworzą natomiast słuchawki Wi-Fi. Są one rzadziej spotykane, między innymi ze względu na dość wysokie ceny. Warto jednak podkreślić, że łączność Wi-Fi zapewnia doskonały wręcz zasięg. Takie sprzęty sprawdzą się więc wówczas, gdy chcemy znacząco oddalić się od urządzenia, do którego podpięte zostały słuchawki.

Jakie słuchawki do telewizora? Przewodowe czy bezprzewodowe?

W sieci często można znaleźć zapytania o słuchawki do telewizorów. Wiele z nich dysponuje wejściem audio, do którego możemy podłączyć zarówno głośniki, jak i słuchawki. Problemem kolejny raz jest tu długość przewodu, która najczęściej uniemożliwia komfortowe korzystanie z tych urządzeń.

Oczywiście wiele zależy od tego, jak daleko od telewizora znajduje się kanapa bądź krzesło, na którym siedzimy, jednak znacznie lepszym wyborem okażą się słuchawki bezprzewodowe. W ich przypadku kwestia odległości przestaje mieć znaczenie (nadal jednak zwrócić uwagę na zasięg działania słuchawek). Warunek jest jednak jeden. Telewizor musi obsługiwać tę samą technologię łączności, co słuchawki. Będzie to więc moduł Bluetooth lub Wi-Fi Direct.

Najczęściej polecane modele słuchawek przewodowych i bezprzewodowych

Skoro omówiliśmy już najważniejsze kwestie związane z zestawieniem „słuchawki bezprzewodowe a przewodowe”, możemy przejść do przedstawienia modeli urządzeń z obu kategorii, które cieszą się największym uznaniem wśród klientów sklepu. Być może ułatwi Wam to podjęcie ostatecznej decyzji.

  • Xiaomi AirDots / Earbuds BT 5.0 – na początek niezwykle popularne słuchawki prawdziwie bezprzewodowe. Do zakupu zachęcają przede wszystkim doskonałym stosunkiem ceny do jakości. Kosztują zaledwie 91,99 zł, a zapewniają więcej niż przyzwoitą jakość dźwięku oraz zasięg wynoszący 10 metrów. Jeśli zaś chodzi o pojemność akumulatorów, słuchawki mogą działać przez maksymalnie 4 godziny.
  • ISK HD9999 – tym razem słuchawki nauszne. Zamknięta konstrukcja zapewnia bardzo skuteczną izolację od hałasu dochodzącego z otoczenia. Podkreślić należy również bardzo szerokie pasmo przenoszenia (8-30 000 Hz), które gwarantuje głęboki bas i mocne dźwięki wysokie. Długość przewodu wynosi 3 metry. Cena? 287 zł.
  • Huawei AM61 Sport – wracamy do słuchawek bezprzewodowych. Firma Huawei przygotowała dobrej jakości sprzęt dla sportowców, który okaże się bardzo wygodny podczas rozmaitych aktywności – biegania, jazdy na rowerze, ćwiczeń siłowych etc. Co ważne, słuchawki mogą działać bez przerwy nawet przez 11 godzin. Kosztują 114,90 zł.
  • JBL T110 – tanie douszne słuchawki przewodowe, które powinny okazać się dobrym wyborem podczas podróży. Zarówno do słuchania muzyki, jak i prowadzenia rozmów telefonicznych. Ich cena wynosi 33,90 zł.

Słuchawki bezprzewodowe i przewodowe mają swoje wady oraz zalety. Warto wziąć je pod uwagę podczas wyboru konkretnego urządzenia. Oczywiście nie można zapominać także o kluczowych parametrach technicznych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.