Udostępnij
Skomentuj

Jakie są rodzaje i zastosowania pojemników na jajka?

Od kwestii doboru właściwego pojemnika na jajka zależy świeżość produktów. Sprawdź, które opakowania wybrać!

Rodzaje i typy pojemników na jajka

Typowe opakowanie na jajka, zwane niekiedy również wytłaczanką lub matlesem, to nic innego jak pudełko posiadające wgłębienia, po jednym na każdą sztukę. Taka budowa zapobiega stłuczeniu bądź uszkodzeniu nabiału podczas transportu i ułatwia ich przechowywanie. Niemniej jednak, by wytłaczanka dobrze spełniała swoje funkcje, trzeba wybrać jej odpowiedni rodzaj. Na rynku znajdziesz różne typy matlesów:

  • tekturowe opakowania na jajka – ekologiczne i nader często spotykane rozwiązanie. Do ich produkcji wykorzystuje się przede wszystkim makulaturę, na przykład odpady kartonowe czy stare gazety, dzięki czemu nie sprawiają kłopotów przy utylizacji;
  • plastikowe pojemniki na jajka – wykonane z tworzyw sztucznych, zazwyczaj przezroczyste i wyposażone w otwory wentylacyjne. Opakowania pozwalają na przechowywanie produktów w sterylnych, higienicznych warunkach (zwykle nie mieszczą więcej niż czternaście jajek);
  • styropianowe pojemniki na jajka – rzadko i niezbyt chętnie stosowane (pianka polistyrenowa jest dość miękka, co zwiększa ryzyko uszkodzenia nabiału);
  • szklane pojemniki na jajka – przyjmują różne fantazyjne formy i pełnią głównie rolę dekoracyjną.

Jaki pojemnik na jajka jest najlepszy do lodówki, a którego unikać?

Właściwe przechowywanie nabiału ma duże znaczenie nie tylko ze względu na kwestie bezpieczeństwa – dzięki niemu produkty dłużej zachowują swoją świeżość. Dlatego jajka bezwzględnie powinny być trzymane w lodówce, w temperaturze około 4-5 °C. Wbrew pozorom, drzwi chłodziarki nie są jednak najlepszym miejscem dla wspomnianego rodzaju żywności (dochodzi tam bowiem do częstych, niekontrolowanych zmian temperatury). Lepiej umieścić go w specjalnym matlesie i zostawić na środkowej półce.

Dobrym rozwiązaniem będą sterylne pojemniki na jajka, plastikowe opakowania wykonane ze sprawdzonych materiałów wysokiej jakości, które nie wchodzą w reakcje z jedzeniem i hamują namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za procesy gnilne. Tego typu artykuły bez trudu znajdziesz w ofercie zarówno stacjonarnych, jak i internetowych sklepów ze sprzętem gospodarstwa domowego. Nie kosztują zbyt wiele (zwykle to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych) i posiadają szereg różnego rodzaju udogodnień, między innymi: wyjmowane wkłady czy uchwyty ułatwiające przenoszenie. Możesz wybierać spośród wielu rozmaitych wariantów – od mniejszych (z przegródkami na sześć jajek) po większe (nawet z osiemnastoma wgłębieniami).

Polecane pojemniki na jajka

Z całą pewnością nie warto inwestować w pojemniki na jajka wytwarzane z materiałów mających w swoim składzie bisfenol a. To niebezpieczny związek organiczny z grupy fenoli, który wywiera niezwykle negatywny wpływ na zdrowie oraz organizm człowieka – zaburza pracę układu rozrodczego i hormonalnego, wywołuje reakcje alergiczne, a także zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory.

Czy papierowe pojemniki na jajka też są polecane?

Papierowe wytłaczanki nadal są dość powszechnie wykorzystywane, zwłaszcza te wytwarzane z tektury znajdują szerokie zastosowanie w procesie magazynowania i przewożenia nabiału. Chętnie wykorzystują je na przykład hurtownicy, właściciele sklepów czy sprzedawcy. Czemu zyskały tak dużą popularność? Dobrze zabezpieczają jajka przed pęknięciem, amortyzują wstrząsy oraz ewentualne upadki, a jednocześnie zachowują dużą elastyczność. Choć świetnie spełniają swoją rolę w transporcie, to nie stanowią najlepszego rozwiązania, jeśli chodzi o przechowywanie nabiału w lodówce.

Czy pojemniki na jajka mogą mieć funkcję dekoracyjną?

Oczywiście – najlepszym dowodem na potwierdzenie przywołanej tezy są szklane pojemniki na jajka. Często, jak wspomniano na wstępie, przyjmują rozmaite kształty, mogą mieć na przykład formę kury czy wielkanocnej pisanki (wszystko zależy od wyobraźni twórcy). Takie dekoracyjne wytłaczanki, ozdobione różnymi motywami, są wspaniałą ozdobą stołu podczas rodzinnych przyjęć bądź świątecznych spotkań z bliskimi. Doskonale podkreślają doniosły charakter wydarzenia (chociaż równie dobrze można sięgać po nie bez specjalnej okazji).

Dobry pojemnik na jajka, czyli jaki? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Niezwykle istotną rolę odgrywa w tym wypadku kilka czynników, takich jak:

  • pochodzenie pojemnika – zanim dokonasz zakupu, upewnij się, że pojemnik nie był wcześniej przez nikogo używany (w przeciwnym razie na jajka mogą przedostać się różnego rodzaju bakterie) i został wyprodukowany na bazie sprawdzonych, bezpiecznych dla zdrowia surowców (nie zawiera żadnych szkodliwych związków);
  • odpowiednie atesty – wytłaczanki to produkty mające kontakt z żywnością, dlatego powinny posiadać wszystkie niezbędne certyfikaty potwierdzające ich zgodność z obowiązującymi normami i standardami w zakresie bezpieczeństwa;
  • konstrukcja opakowania – choć wszystkie matlesy na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, to jednak nieco się od siebie różnią, między innymi pod względem grubości tworzywa, z jakiego zostały wykonane, a także elastyczności (zwrócić szczególną uwagę czy pojemnik, który zamierzasz kupić, posiada otwory wentylacyjne – wilgoć zbierająca się na powierzchni jajek sprzyja powstawaniu drobnoustrojów).

Papierowy czy plastikowy pojemnik na jajka? A może szklany? Który jest najlepszy?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie bowiem każdy rodzaj wytłaczanki ma swoje wady, zalety, a także zastosowanie. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się więc inwestycja we wszystkie wymienione matlesy. Papierowe opakowanie przyda się, gdy będziesz przewozić produkty zakupione na lokalnym bazarze albo w supermarkecie. Natomiast plastikowy pojemnik na jajka doskonale sprawdzi się przy przechowywaniu żywności w lodówce, a szklany, dekoracyjny matles uświetni wystrój stołu podczas przyjęć.

jajka w pojemniku na stole

Jaki pojemnik na jajka przepiórcze wybrać?

Jajka kurze to bodaj jeden z najbardziej popularnych rodzajów nabiału. Wykorzystuje się go do przyrządzania różnego rodzaju potraw, nie tylko wytrawnych (omlety, kotlety), ale również deserowych (ciast, budyniów, kremów czy lodów). Coraz większą popularnością cieszą się jednak jaja przepiórcze (uznawane w wielu zakątkach świata za prawdziwy rarytas).

Nie zaskakuje więc fakt, że producenci wytłaczanek, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, zaczęli wytwarzać opakowania na jajka przepiórcze. Spełniają one taką samą funkcję jak ich „kurze odpowiedniki” – różnią się jednak wielkością poszczególnych przegródek, najczęściej są wykonywane z plastiku i tektury.

Ile kosztuje pojemnik na jajka?

Cena pojemników bywa bardzo różna – składa się na nią szereg rozmaitych aspektów, między innymi materiał, z jakiego wyprodukowano dane opakowanie, jego wielkość, przeznaczenie, a także indywidualne ustalenia sprzedawcy. Niemniej jednak z reguły oscyluje w granicach kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych. Jedna kwestia nie ulega wątpliwości – opakowania na nabiał to niezwykle funkcjonalny gadżet, który warto mieć w wyposażeniu swojej kuchni.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.