Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jakie są rodzaje haczyków? Czym się charakteryzują?

W zestawie wędkarskim nie może zabraknąć haczyków. To na nich mocuje się przynęty, które później chwyta ryba. Jednak haczyki dostępne są w wielu typach i rozmiarach. Co warto o nich wiedzieć?

Wędkarstwo to wspaniały sposób na relaks. W Polsce z roku na rok wędkarzy przybywa. Każdy miłośnik połowu ryb musi już na początku swojej przygody z wędkowaniem zapoznać się z podstawowymi informacjami o haczykach. To te elementy przymocowuje się do żyłki lub plecionki i umieszcza się na nich przynętę. Oczywiście pokarm do zwabienia ryb można także umieścić na włosie, czyli krótkiej żyłce zwisającej z haczyka. To, jakie haczyki się stosuje, zależy od ryb, na które poluje wędkarz. W końcu inne produkty sprawdzą się przy chwytaniu małych ryb, a inne będą odpowiednie przy większych zwierzętach. Nie bez znaczenia jest również typ łowiska czy zastosowana przynęta. Bez wątpienia żaden wędkarz nie może zapomnieć o haczykach, bo są to przedmioty obowiązkowe w ich wyposażeniu.

Warto wiedzieć!

Obecnie haczyki to kawałki drutu stalowego. W przeszłości jednak do ich wykonania używano także innych materiałów. Przede wszystkim było to drewno oraz kości. Według naukowców przodkowie gatunku homo sapiens używali haczyków do połowów już w paleolicie, a więc kilkadziesiąt tysięcy lat p.n.e.

Wszystko o haczykach wędkarskich

Haczyki wędkarskie to bardzo niepozorne, proste produkty. Może się wydawać, że w takim razie wybór haczyka nie powinien sprawiać problemów. A jednak tego rodzaju wyrobów jest bardzo dużo, a o każdym z nich wprawiony wędkarz mógłby rozprawiać godzinami. Jednak początkujący poławiacze ryb powinni przede wszystkim skupić się na najważniejszych informacjach. Jedną z nich jest budowa haczyków. Z jakich element składają się te niewielkie akcesoria wędkarskie?

  • Oczko/łopatka – jest niezbędne, by połączyć haczyk z żyłką. Wędkarze najczęściej stosują haczyki z oczkiem wygiętym w stronę grota.
  • Trzonek – to część pomiędzy oczkiem lub łopatką a kolankiem. Może być standardowy, wydłużony lub skrócony. Niekiedy haczyki mają trzonki kute, czyli w tym miejscu stal jest spłaszczona. Mogą mieć także zadziory.
  • Kolanko – zwane także łukiem kolankowym. Może mieć bardzo różne kształty.
  • Grot – zakończenie haczyka, które przebija przynętę, a także pysk ryby. Najbardziej standardowe haczyki mają groty proste, choć zdarzają się produkty z grotami odchylonymi w lewo lub prawo od trzonka. Wyróżnia się groty z zadziorem lub bez niego. Pozostałe groty to np. groty wklęsłe, strzałowe.

Jaki rozmiar haczyka wybrać?

Pierwsze zadanie stojące przed wędkarzem-amatorem to wybór odpowiedniego rozmiaru haczyka. Wielkość haczyków oznaczana jest numerami, zazwyczaj od jednego do dwudziestu kilku. Im numer większy, tym haczyk jest mniejszy. Wszystko zależy od tego, jaki producent dostarcza haczyki, bowiem każda firma ma swoją numerację, która nie musi pokrywać się z produktami innych producentów. Przyjmuje się, że małych ryb nie łowi się na duże haki, a także, że dużych haków nie montuje się do bardzo cienkich żyłek.

Na dopasowanie wielkości haczyka ma także wpływ to, jaka przynęta zostanie użyta. Jeśli chce się użyć jednej ochotki haczykowej czy jednego jokersa, wówczas przydadzą się haczyki jak najmniejsze (26, 25, 24). Natomiast jeśli zamierza się łowić na kukurydzę, kaszę czy pszenicę, wówczas warto użyć nieco większych haczyków (14, 16).

Jak ostrzyć haczyki?

Niestety haczyk to produkt, który może z czasem się stępić. Może do tego dojść także wówczas, gdy haczyki zbyt długo trzyma się w pudełku i ocierają się o siebie. Co robić w takim wypadku? Przyda się gładka osełka lub papier ścierny. Jeśli ostrzenie tymi produktami nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, warto po prostu wymienić haczyk na nowy.

Rodzaje haczyków

Wyróżnia się wiele rodzajów haczyków. Wszystko zależy też od klasyfikacji, którą się zastosuje, bowiem podziału haczyków można dokonać na wiele sposobów. Z jakimi najczęściej typami tych prostych akcesoriów wędkarskich mają do czynienia poławiacze ryb?

  • Haczyk karpiowy – jak sama nazwa wskazuje, jest to wyrób przeznaczony do łowienia karpi. Stosuje się je z włosami. Haczyki karpiowe mogą być matowe teflonowe, bowiem takie produkty charakteryzują się dużą wytrzymałością. Muszą być także bardzo ostre.
  • Haczyk do Method Feeder – w tej metodzie, która trafiła do Polski z Anglii, najlepiej sprawdzi się haczyk bezzadziorowy. Powinien mieć także szeroki łuk kolankowy.
  • Haczyk sumowy – to produkt na duże i waleczne ryby, więc musi być bardzo mocny. Haczyki sumowe powinny mieć rozmiar 10 lub nawet mniejszy, co oznacza, że są dość spore.
  • Haczyk do spinningu – wyroby spinningowe są zazwyczaj wyposażone w oczka i zadziory. Kształt kolana to najczęściej takie typu Krystal, czyli ścięte.
  • Haczyk do spławika – produkty typu match to idealny wybór dla wędkarzy lubiących połów z wędkami odległościowymi. Mogą mieć ostro zagięte kolanko i średniej długości trzonek, a do tego mikrozadzior. Można także dostać haczyki bezzadziorowe, wymagane na niektórych łowiskach.
Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.