Udostępnij
Skomentuj

Jaki zasilacz UPS do lodówki? Jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

W niektórych sytuacjach zasilacz awaryjny lodówki jest niezbędny. Po jakich cechach rozpoznasz odpowiedni?

Pomagamy w wyborze awaryjnego zasilania lodówki. Na które parametry należy zwrócić szczególną uwagę?

Polecane zasilacze awaryjne UPS

Jaki zasilacz awaryjny UPS do lodówki?

UPS-y, czyli zasilacze awaryjne, przez wiele lat kojarzyły się przede wszystkim z pracą w dużych serwerowniach. Dzięki możliwości błyskawicznego reagowania na utratę napięcia sieciowego lub jego duże wahania są w stanie niemal natychmiast podtrzymać podłączone urządzenia energią zgromadzoną w akumulatorze. Przy krótkich, maksymalnie kilkusekundowych problemach oznacza to zminimalizowanie ryzyka wymuszonego restartu, który może uszkodzić podzespoły. W przypadku dłuższej awarii daje kilka minut na bezpieczne wyłączenie wszystkich serwerów.

Oczywiście krótsze czy dłuższe przerwy w dostawie energii nie są problemem tylko w przypadku pracy z komputerami. Zależność od nieprzerwanego dostępu do prądu jest znakiem czasów w zdecydowanej większości branż, a nawet w życiu codziennym – nie ma możliwości od niej uciec. Nie zawsze zastosowanie zasilacza awaryjnego jest równie uzasadnione ekonomicznie, choć podstawowe modele warto rozważyć nawet w domu. Jeżeli jednak koniecznością jest dla Ciebie podtrzymanie działania jakichś systemów w razie awarii, UPS jest nieodzownym zakupem.

Serwery, komputery oraz inne urządzenia elektroniczne są z reguły bardzo wrażliwe na krótkie i znaczne wahania napięcia. Przez wymuszone restarty maszyny powodują one utratę cennych danych oraz zwiększone obciążenie podzespołów, które mogą ulec kosztownej awarii. Dłuższa usterka sieci energetycznej to oczywiście koszty związane z brakiem możliwości pracy komputera czy nieaktywnością stron internetowych przechowywanych na serwerze.

Lodówki są dużo mniej wrażliwe na takie czynniki, ale też często przechowuje się w nich niezwykle cenne rzeczy. O ile więc kilkusekundowa przerwa w zasilaniu nie jest zwykle żadnym problemem, kilkugodzinne lub parodniowe przestoje mogą oznaczać zepsucie się drogich składników dań czy leków i szczepionek. Z tego względu istnieje szeroka gama UPS-ów dedykowanych lodówkom. Ten poradnik pozwoli Ci dowiedzieć się o nich więcej.

Czy zasilacz awaryjny UPS nada się do lodówki farmaceutycznej?

UPS do lodówki farmaceutycznej jest zazwyczaj absolutnie niezbędny. Nie oznacza to jednak, że każdy sprawdzi się w tym zastosowaniu równie dobrze. Główna wada najtańszych urządzeń to nieduża pojemność akumulatora oraz niska moc skuteczna, która może być niewystarczająca do zapewniania odpowiedniego prądu rozruchowego agregatowi lodówki. Drugą niezbędną funkcją UPS-a do takiego zastosowania jest zimny start, dzięki czemu pozwoli on nie tylko na podtrzymanie już działającego podłączonego urządzenia, lecz także jego rozruch.

Lodówki farmaceutyczne różnią się nieco od tych stosowanych w domach, sklepach czy restauracjach. Ich konstrukcja jest obliczona tak, by wolniej rosła w nich temperatura w przypadku ustania zasilania. Posiadają też zwykle znacznie wyższej klasy termostat oraz wydajniejszy agregat, dzięki czemu są w stanie precyzyjniej utrzymywać ustaloną temperaturę. Jest to szczególnie istotne w przypadku leków i szczepionek, których producenci wymagają od dystrybutorów zachowania szczegółowo określonych warunków przechowywania.

Istnieją na rynku UPS-y szczególnie dedykowane właśnie lodówkom farmaceutycznym, ale nie są one jedynym wyborem. Każdy zasilacz awaryjny spełniający odpowiednie warunki i wymagania klienta w zakresie wydajności oraz czasu podtrzymania może się w takim zadaniu sprawdzić. Wymaga to jednak precyzyjnego sformułowania potrzeb, a także rozpoznania rynku. Szczególnie wart uwagi jest zasilacz awaryjny UPS APC, jednego z czołowych producentów takich urządzeń.

Na co zwrócić uwagę wybierając zasilacz awaryjny UPS do lodówki?

Głównym czynnikiem wyboru jest oczywiście przeznaczenie danego urządzenia. UPS-y dedykowane lodówkom są zoptymalizowane do pracy z nimi, a ich producenci i dystrybutorzy służą fachową pomocą w doborze parametrów. Samodzielny wybór może być dość trudny, gdyż zależy od konkretnego modelu lodówki, mocy startowej oraz ciągłej jej agregatu, warunków przechowywania, częstotliwości otwierania, ustalonej temperatury wewnętrznej oraz planowanego czasu podtrzymania. Dokonanie takich obliczeń dla urządzenia uniwersalnego nie jest łatwym zadaniem.

Co ciekawe, inaczej niż w przypadku zasilaczy do serwerowni, czas przełączenia na zasilanie akumulatorowe właściwie nie ma znaczenia podczas zasilania lodówki. Z tego względu w przypadku urządzeń dedykowanych technologia wykonania UPS-a bywa pomijana. Jeżeli jednak szukasz do tego celu urządzenia uniwersalnego, dobrym wyborem będzie prostszy model UPS line-interactive albo offline. Duża dopłata do zasilacza UPS online może być lepiej zagospodarowana wyższą mocą oraz pojemniejszym akumulatorem.

Właśnie te dwa ostatnie czynniki są szczególnie istotne podczas wyboru zasilacza awaryjnego dla lodówki. O ile moc czynna działającego agregatu nie jest zbyt okazała, to już prąd rozruchowy bywa o wiele większy i zasilacz musi być w stanie go zapewnić, najlepiej z pewną rezerwą. Na przykład chłodziarka pobiera rozruchowo 1000 W, a czynnie 100 W, zaś UPS 1200W jest w stanie podtrzymać pełny pobór mocy przez 5 minut. Oznacza to, że potrafi on uruchomić lodówkę, a także zapewnić jej agregatowi energię na godzinę pracy.

Dedykowane lodówkom zasilacze awaryjne dysponują bardzo często możliwością podpięcia zewnętrznych akumulatorów, a nawet ich szeregowego łączenia dla zwiększenia długości pracy. W skrajnych warunkach bardzo długiej awarii prądu, spowodowanej na przykład klęską żywiołową, pozwala to utrzymać sprawność chłodzenia przez dłuższy czas, na przykład podmieniając akumulatory ładowane w innym miejscu. Jeżeli więc planujesz zakup UPS-a do lodówki, opracuj również plan awaryjny. Powinien on zawierać szczegółowe instrukcje dla personelu.

Czy warto kupić zasilacz awaryjny UPS do lodówki?

Choć do lodówki domowej zwykle nie jest niezbędny zasilacz UPS, cena podstawowego rozwiązania potrafi być przystępna. Tego typu chłodziarki posiadają często funkcję miękkiego startu, która zmniejsza prąd startowy, a więc pozwala wybrać zasilacz o zdecydowanie mniejszej mocy. Przechowywane pożywienie nawet po całym dniu bez zasilania nie powinno odczuć żadnych negatywnych skutków. Osobną kwestią są jednak coraz częściej obecne funkcje Smart. Procesor czy wyświetlacz takiej lodówki może już być czuły na chwilowe utraty mocy.

Nieduży UPS, podobnie jak w przypadku sprzętu komputerowego, pozwoli więc uchronić przed uszkodzeniem cenne komponenty elektroniczne. Z tego względu jest to rozwiązanie warte rozważenia. W przypadku restauracji i sklepów dobór zasilania awaryjnego może oznaczać uratowanie wartego tysiące złotych towaru, zwłaszcza w przypadku dłuższej awarii. Warto więc rozważyć zasilacz, który w oczekiwaniu na przywrócenie funkcjonalności sieci przynajmniej przez kilka godzin będzie w stanie podtrzymać wszystkie urządzenia chłodnicze.

Najbardziej skomplikowanym przypadkiem są wspomniane już lodówki farmaceutyczne. Często są one wyposażone w zaawansowaną elektronikę, a przechowywane w nich leki mogą być niezwykle wrażliwe nawet na nieduże odchylenie od zalecanych warunków przechowywania. Z tego względu szczególnie istotne jest zapewnienie im zasilania awaryjnego, zdolnego przez dłuższy czas podtrzymać ich pracę. Dużą zaletą, na którą warto zwrócić uwagę, są w tym przypadku łatwo wymienne akumulatory o dużej pojemności.

Niezależnie od tego, czy jesteś klientem indywidualnym, prowadzisz sklep, restaurację czy aptekę, a także czy posiadasz już UPS do lodówki, w przypadku awarii pamiętaj o jednej, podstawowej zasadzie. Otwieranie drzwi chłodziarki znacząco przyspiesza wzrost temperatury wewnątrz oraz zapotrzebowanie na energię. Jeżeli więc przydarzyła się wielogodzinna awaria zasilania i nie chcesz ryzykować zepsucia przechowywanych towarów, nie zaglądaj do środka, chyba że celem dołożenia lodu lub bardzo zimnej wody, która wspomoże utrzymanie temperatury.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

UPS Rack - UPS Green Cell - UPS Volt - UPS Eaton - UPS 1000W

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:47
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.