Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaki wybrać czepek do pływania? Który będzie najlepszy?

Niezastąpiony i wręcz wymagany na większości basenów krytych – czepek kąpielowy.

Choć nie dodaje uroku, to jest elementem chroniącym włosy, a często także uszy przed wodą. Jak dobrać odpowiedni czepek? Na co zwrócić uwagę i czym się kierować podczas zakupu?

Po co nam czepek na basenie? Osoby, które dopiero zaczynają uczęszczać na basen albo są przyzwyczajone do standardów znanych z parków wodnych i otwartych kąpielisk, często zastanawiają się nad tym, po co właściwie jest ten czepek kąpielowy, dlaczego trzeba go nosić na basenie i czy to aby na pewno konieczne.

Czepek kąpielowy pełni podwójną funkcję:

  • Z jednej strony ochrania skórę oraz włosy na głowie przed zamoczeniem (przynajmniej w jakimś stopniu). Woda na basenach jest chlorowana lub ozonowana, co umożliwia utrzymywanie jej w higienicznej postaci. Jednak w związku z tym, woda z basenu dość mocno wysusza włosy, może nawet podrażniać bardzo wrażliwą skórę głowy. Z tego względu noszenie czepka na basenie jest wyrazem troski o własny wygląd i zdrowe włosy.
  • Z drugiej strony czepek kąpielowy nie tylko ochrania głowę użytkownika przed chlorem i wodą, ale także chroni wodę przed… zanieczyszczeniami, jakie przedostawałyby się do niej, gdyby wszyscy pływali bez czepków. Pływanie w czepkach sprawia, że woda w basenie dłużej pozostaje świeża, a dłuższe włosy nie plątają się nikomu wokół twarzy i nie utrudniają pływania.

Czy to oznacza, że czepek jest na basenie obowiązkowy? I tak, i nie – wszystko zależy od basenu. To od właścicieli obiektu i od przyjętego przez obiekt regulaminu zależy, czy trzeba będzie pływać w czepku.

  • Niemal regułą jest obowiązek stosowania czepków kąpielowych na basenach krytych. Można założyć z góry, że jest to kwestia obowiązkowa, a w razie wątpliwości dopytać obsługę.
  • Na basenach odkrytych (kąpieliska publiczne, termy, kompleksy rekreacyjno-basenowe) na ogół nie ma takiego obowiązku.

A co z parkami wodnymi? Czy trzeba mieć czepek w aquaparku?

Parki wodne rządzą się zupełnie innymi prawami, stąd też stosowanie czepków nie jest w nich wymagane.

Czepek w saunie – czy konieczny? Czy warto?

Czepek w saunie również nie bywa wymagany. Trudno wręcz sobie wyobrazić przesiadywanie w gorącym pomieszczeniu z silikonowym czepkiem na głowie. Jednak w sprzedaży można znaleźć specjalne czepki do sauny – tak zwane turbany na głowę. To rozwiązanie po które warto sięgnąć, jeśli chcemy ukryć włosy przed gorącym powietrzem lub parą (szczególnie w saunach wilgotnych).

Jaki czepek do pływania wybrać?

Czepki kąpielowe można kupić w każdym sklepie sportowym, ale także w supermarketach i w wielu innych miejscach. Jak dobrać odpowiedni model? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę najważniejsze parametry:

  • Materiał, z którego wykonano czepek – możliwości jest kilka. W sklepach można znaleźć:

Czepki do pływania materiałowe (z lycry lub poliestru)

To czepek, który nie ciągnie i nie wyrywa włosów, ale jego mankamentem jest fakt, że przemaka. Jaki jest więc sens stosowania takiego czepka? Nie ochronimy włosów przed wilgocią, ale spełnimy wymogi dotyczące obowiązkowego czepka na basenie. Czepek materiałowy przytrzyma włosy na miejscu więc nie będą się plątały wokół głowy i oczu.

Czepki do pływania silikonowe i lateksowe

Ich zaletą jest przystępna cena i zdolność do ochrony włosów przed wodą i chlorem. Ich mankamentem jest trudne zakładanie oraz fakt, że mogą ciągnąć za włosy.

  • Rozmiar czepka – niewłaściwie dobrany czepek będzie niewygodny w zakładaniu i zdejmowaniu oraz podczas użytkowania. Dobry rozmiar czepka można poznać po tym, że idealnie przylega do skóry na krawędziach, nie podwija się, nie ciśnie i bez problemu przykrywa głowę. Za luźny czepek zleci podczas pływania, a prawdopodobnie też przepuści wodę do środka.
  • Cena – ceny czepków kąpielowych zaczynają się już od kilku złotych, ale za bardziej specjalistyczne czepki trzeba będzie zapłacić kilkadziesiąt złotych. Czy warto wybrać droższy? To zależy od naszego stopnia zaawansowania, od wymagań i tego, jak pływamy. Droższe czepki są zazwyczaj także nieco lepiej wykonane, a więc są szczelniejsze, lepiej chronią włosy i uszy przed wodą.
  • Estetyka – w sklepach można znaleźć czepki w jednolitej kolorystyce, jak również czepki do pływania z nadrukiem, we wzory, z ozdobnymi napisami. Trudno wskazać najlepszy z nich – jeśli wybieramy jeden czepek, a pływamy w różnych kostiumach, warto postawić na uniwersalność i sięgnąć po wersję w jednolitym, neutralnym kolorze.

Jak zakładać czepek?

Choć czynność ta wydaje się dość prosta, to jednak wielu osobom sprawia trudność. Przy okazji pojawiają się także inne wątpliwości, a mianowicie:

Jak założyć czepek pływacki na długie włosy?

Najlepiej zaopatrzyć się w specjalny czepek na długie włosy. Jak wygląda? To czepek z poszerzonym tyłem, gdzie jest dość miejsca na długie i gęste włosy. By założyć jakikolwiek czepek kąpielowy na długie włosy, należy je związać, zaczesać do tyłu – wówczas nie będą się przedostawały blisko twarzy i nie będą podważały brzegu czepka.

Jaki czepek wybrać na basen dla dziecka?

Najlepiej sięgnąć po czepek silikonowy, który nie przepuszcza wody. Ważny jest dobry rozmiar czepka oraz fakt, by dobrze zasłaniał uszy.

Jaki czepek nie przemaka?

Nieprzemakalne są czepki gumowe, silikonowe i lateksowe. Czepki materiałowe przemakają.

Jaka fryzura pod czepek?

To zależy od długości włosów. Krótkie wystarczy zaczesać do tyłu, a dłuższe powinno się związać w kucyk. Warto zaczesać do tyłu także grzywkę, by nie wydostawała się spod czepka i nie podważała jego krawędzi.

Czy czepek zasłania uszy?

To zależy od wybranego modelu. Niektóre czepki zasłaniają ucho tylko do połowy, a inne w całości.

Jak ubrać czepek, jeśli korzystamy także z okularów do pływania?

Najpierw należy ubrać czepek, a następnie okulary pływackie.

Jaki czepek będzie najlepszy: zwykły czy z funkcją masażu głowy?

Może tego nie wiecie, ale czepek może posiadać funkcję masowania głowy! To sprawia, że pływanie staje się jeszcze przyjemniejszą aktywnością. Czepek tego typu ma wypustki skierowane do wewnątrz, które masują skórę głowy, gdy napiera na nie woda. Takie czepki są też uznawane za czepki, które nie wyrywają włosów. Jak to możliwe? Dzięki tej specyficznej strukturze, czepek nie przylega całą powierzchnią do włosów, więc tym łatwiej go na nie założyć i zdjąć bez szarpania i wyrwanych kosmyków.

  • Zwykły czepek to uniwersalny, niedrogi wybór.
  • Czepek z masażem to wersja bardziej wymyślna, która więcej kosztuje, ale też nie wyrywa tak bardzo włosów, jak model standardowy.

Wybór czepka kąpielowego nie jest jakimś wielkim wyzwaniem, ale to detale decydują o komforcie podczas uprawiania sportu. Źle wybrany i źle dopasowany czepek przyniósłby więcej szkód niż pożytku, dlatego przed zakupem warto porównać wiele modeli, by wybrać najlepszy z nich.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.