Jaki ultrabook wybrać? Polecane modele

| 1 Komentarz
Jaki ultrabook wybrać, aby móc czerpać z niego maksimum możliwości w pracy i nie tylko?

Za stworzenie terminu „ultrabook” odpowiedzialna jest firma Intel. To jej procesory można było spotkać w pierwszych urządzeniach tego typu. Należy także dodać, że to właśnie do tej marki należy znak „ultrabook”. Gdyby opisać te produkty w skrócie, można by powiedzieć, że tak naprawdę ma się do czynienia z kwintesencją laptopa dedykowanego do pracy i dla zabieganych.

Jaki ultrabook jest najlepszy?

Małe rozmiary i niewielka waga, odpowiednia specyfikacja – oto co wyróżnia dobrego ultrabooka. Udzielenie odpowiedzi na pytanie, „jaki ultrabook wybrać do 2500 złotych?” (lub do innej kwoty), stanowić może nie lada problem. Wszystko bowiem uzależnione jest od indywidualnych potrzeb użytkownika.

Przed dokonaniem wyboru, należy odpowiedzieć sobie na inne pytania, jakie mogą mieć znaczący wpływ na wybór konkretnego modelu:

  • Jak często urządzenie będzie zabierane w podróż?
  • Gdzie najczęściej będzie się wykonywać pracę?
  • W jakich celach ultrabook ma być wykorzystywany?
  • Ile pieniędzy możemy na niego przeznaczyć?

W szczególności ta ostatnia kwestia będzie miała wpływ na to, czy będzie można sobie pozwolić na ultrabooka do 3000 złotych, 5000 złotych lub jeszcze droższego.

Zalety i wady ultrabooków

Ultrabooki różnią się od laptopów wieloma aspektami – chociaż bywają takie sytuacje, kiedy obydwa te pojęcia stawiane są na równi. Takiego błędu nie należy popełniać.

Wśród zalet ultrabooków można wymienić wysoką jakość komponentów i podzespołów, które to pozwalają na szybką i bezproblemową pracę. Urządzenia, które zapewniają wysoką wydajność, bazują na innowacyjnej technologii. Laptopy pozwalają na wykorzystanie ich w domu lub w firmie. Ultrabooki można zabierać ze sobą wszędzie, dzięki niewielkim rozmiarom. Najnowsze modele ultrabooków wyposażone są w ekrany dotykowe, które pozwalają na podniesienie ich funkcjonalności.

Wadą tego typu sprzętów jest wysoka cena. W porównaniu do laptopów jest ona nawet do czterech razy większa. Wszystkie komponenty są wbudowane, przez co nie ma możliwości ich wymiany na nowe, jeżeli dojdzie do usterki.

Trzeba jednak pamiętać, że ma się do czynienia ze sprzętem, który może być używany w warunkach domowych, w firmie i w wielu innych miejscach. Zamiast kupować laptopa, lepiej postawić na ultrabook, który ma szybkie elementy sprzętowe.

Jaki ultrabook wybrać? Specyfikacja produktów

Ultrabooki to urządzenia, które dedykowane są dla określonej grupy osób. Pełnię ich możliwości będą w stanie wykorzystać te osoby, którym zależy na utrzymaniu pełnej mobilności. To urządzenie dla biznesu. Chętnie skorzystają z niego freelancerzy, którzy chcą pracować, niezależnie od warunków, jakie panują dookoła.

Procesor

Należy zwrócić uwagę na ten element, który powinien posiadać kilka najważniejszych elementów specyfikacji technicznej. Mowa tu o:

  • generacja danej jednostki – najnowsze modele są w stanie zapewnić maksimum funkcjonalności. Jest on w stanie zapewnić także odpowiednią efektywność energetyczną, co wpłynie na wydłużenie czasu pracy baterii. Wśród proponowanych procesorów można znaleźć na przykład AMD Ryzen 7 4700U;
  • typ procesora – Intel Core i5-10210U lub AMD Ryzen 5 4500U (jednostki niskonapięciowe) przeznaczone są dla osób, którym zależy na wydłużeniu czasu pracy baterii. Intel Core i5-9300 H lub AMD Ryzen 5 4600H dedykowane są do urządzeń gamingowych;
  • liczba rdzeni i wątków CPU – dobrą wydajność są w stanie zapewnić cztery rdzenie lub cztery rdzenie i osiem wątków. Jeszcze lepsze możliwości zapewnia sześć rdzeni i 12 wątków lub osiem rdzeni i 16 wątków;
  • zintegrowany układ graficzny – aby bez trudu obsługiwać multimedia;
  • współczynnik TDPI – określa pobór mocy i ilość generowanego ciepła.

Pamięć RAM

Pamięć operacyjna, która pośredniczy we wszystkich procesach, jakie dzieją się wewnątrz. W przypadku ultrabooków ma się do czynienia z tak zwaną kością pamięci. Ilość RAM uzależniona jest od tego, jak ultrabook będzie wykorzystywany:

  • do codziennego użytkowania – minimum 4GB pamięci RAM;
  • do pracy i do multimediów – minimum 8 GB pamięci RAM;
  • do pracy specjalistycznej – minimum 16 GB pamięci RAM.

Karta graficzna

Do ultrabooków biurowych i multimedialnych przeznaczone są zintegrowane karty graficzne. Tańsza, nie sprawdza się przy grach. Jeżeli ktoś jednak z góry zakłada, że takowych aplikacji nie będzie używać, może jak najbardziej zainwestować w tego typu propozycję. Na pewno należy zwrócić uwagę na obsługiwaną rozdzielczość. Zdecydowana większość jest w stanie poradzić sobie z Full HD. Można znaleźć niewielką ilość urządzeń z 4K. Wśród zintegrowanych układów graficznych, które są godne uwagi, można wymienić: Intel Iris Xe, AMD Radeon Vega 7 i 8, Radeony serii 600M.

Wymiary

MacBook Air może mieć 13’3 (czip M1) cala lub 13’6 cala (czip M2). Są też ultrabooki o innych wymiarach, które zawsze należy dopasować zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, aby przenoszenie nie stanowiło problemu. Należy wybrać taki rozmiar, który będzie w stanie zapewnić odpowiedni rozmiar przestrzeni roboczej. W przypadku wagi może ona wynieść 1 kg lub 2 kg. Uzależnione jest to od wykorzystanych podzespołów.

Bateria

Zapewniająca jak najdłuższą żywotność. Takim minimum, które można aktualnie dostać na rynku, to czas pracy wynoszący 5 godzin. Producenci zdają sobie jednak sprawę z rosnących wymagań użytkowników. Pojawia się coraz większa liczba urządzeń, których czas pracy na jednym ładowaniu może wynieść nawet do 10 godzin.

Cena – jaki ultrabook się opłaca?

Tego typu urządzenia nie należą do najtańszych. Jednak w tym przypadku otrzymuje się coś za coś. Wysoka cena to płynna praca, lepsza wydajność i możliwość wykonywania swoich obowiązków przez naprawdę długi czas. Do wyboru są dobre ultrabooki do 3000 złotych. Jednak wybór droższego urządzenia nawet do 6000 złotych, nie będzie inwestycją na darmo. Decydując się na zakup takiego urządzenia, należy uwzględnić możliwą kwotę, którą będzie można przeznaczyć na ten cel.

Jaki ultrabook spełni Twoje oczekiwania? Polecane modele

Oto kilka propozycji ultrabooków, które są w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Mówią o nim legenda. Został wyposażony w procesory Intel® Core™ vPro® 12. generacji z maksymalnie 14 rdzeniami. Znaleźć tu można nowy Communication Bar (pasek komunikacyjny), 4 mikrofony 360° (dookólne), które są w stanie doprowadzić do redukcji szumów. Konstrukcja klawiatury od spodu została nieco zmieniona, dzięki czemu jest ona w stanie zapewnić lepszą cyrkulację powietrza. Ultrabook działa na podstawie technologii Tile®, która ułatwia zlokalizowanie urządzenia, jeżeli ten się zagubi. Ekran zapewnia proporcje 16:10. To także wyświetlacz dotykowy 4K WQUXGA oraz certyfikat Eyesafe®, który jest dowodem na zmniejszoną emisję światła niebieskiego.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Cena: ok. 16 000 złotych

Zainstalowana pamięć RAM: 16 GB

Procesor: Intel Core i7-1255U

Przekątna ekranu: 14"

System operacyjny: Windows 11 Pro

Rozdzielczość: 3840 × 2400

Asus ASUS ZenBook S 13X

Urządzenie wyposażone w panel dotykowy, który ma klawiaturę QWERTY. Ultrabook został wyposażony w specjalny port, który umożliwia podłączenie zestawu ze słuchawkami. Pojemność baterii wynosi 67 Wh, a pamięć SSD to 512 GB. Całkowita pojemność dysków wynosi 512 GB. Ultrabook nie posiada napędu optycznego. Połyskująca powierzchnia wyświetlacza jest w stanie zapewnić dobrej jakości obraz. Obudowa została wykonana z aluminium i magnezu. Urządzenie ma wbudowaną kartę graficzną AMD Radeon 680M. Maksymalne taktowanie procesora wynosi 4,5 GHz.

Asus ASUS ZenBook S 13X

Asus ASUS ZenBook S 13X

Cena: ok. 5310 złotych

Zainstalowana pamięć RAM: 16 GB

Procesor: AMD Ryzen™ 7

Przekątna ekranu: 13,3"

System operacyjny: Windows 11 Home PL

Rozdzielczość: 2880 × 1800 px

Laptop Apple MacBook Air 13 M2

Smukły, zamknięty w aluminiowej obudowie, będzie idealną propozycją dla osób, które stawiają na energooszczędność. Jest to urządzenie, które można otrzymać w czterech wykończeniach do wyboru. Czip M2 pozwala na większą wydajność. To dobra alternatywa dla tych osób, które nie były zadowolone z działania jego poprzednika. Super szybka pamięć SSD o pojemności do 2TB pozwala gromadzić w jednym urządzeniu większą ilość multimediów. System macOS chroni przed wirusami i innymi zagrożeniami z sieci. Wyświetlacz Liquid Retina 13,6 to jedna z najlepszych propozycji, jeżeli chodzi o tego producenta. Urządzenie zostało wyposażone w kamerę FaceTime HD 1080p oraz trzy mikrofony.

Apple MacBook Air 13 M2

Apple MacBook Air 13 M2

Cena: ok. 6035 złotych

Zainstalowana pamięć RAM: 8 GB

Procesor: Apple M2

Przekątna ekranu: 13.6"

System operacyjny: macOS

Rozdzielczość: 2560 × 1664

Huawei MateBook X Pro

Urządzenie, które pozwoli odkrywać nowe horyzonty, dzięki ekranowi Full View. Dookoła zachwycają bardzo cienkie ramki, które wpływają na powiększenie przestrzeni roboczej. Ultrabook został wyposażony w wyświetlacz 3K LTPS w HUAWEI MateBook X Pro. Bez trudu będzie można oglądać filmy w 4K. Dziesięciopunktowy ekran dotykowy ułatwia obsługę całego urządzenia. Na uwagę zasługuje wyjątkowo niska waga, która wynosi zaledwie 1,33 kg. Jego grubość to zaledwie 14,66 mm. Karta graficzna NVIDIA® GeForce® MX150 ma 2 GB pamięci GDDR5 sprawia, że z urządzenia będą mogli korzystać także gracze. Pojemność baterii wynosi 57,4 Wh.

Huawei MateBook X Pro

Huawei MateBook X Pro

Cena: ok. 6 999 złotych

Zainstalowana pamięć RAM: 8 GB

Procesor: Intel Core i5-8250U

Przekątna ekranu: 13.9"

System operacyjny: Windows 10 Home

Rozdzielczość: 3000 × 2000

Laptop Lenovo IdeaPad Gaming 3

Oto ultrabook, który jest w stanie zapewnić wyższy poziom gry. Dzieje się tak za sprawą procesorów graficznych NVIDIA® GeForce i procesorów AMD Ryzen™ 5000 z serii H. On także umożliwia wciśnięcie dowolnej liczby klawiszy. Odpowiedzialna jest za to funkcja 100% N-key rollover. Szacuje się, że jego budowa umożliwia odprowadzenie nawet o 41% większej ilości ciepła (120 W). Na uwagę zasługuje również 30% większy jednoczęściowy touchpad. Tak dobrej jakości dźwięk możliwy jest dzięki systemowi audio Nahimic. Ultrabook został wyposażony w zintegrowany układ graficzny AMD Radeon RX Vega 7.

Laptop Lenovo IdeaPad Gaming 3

Laptop Lenovo IdeaPad Gaming 3

Cena: ok. 3180 złotych

Dedykowany układ graficzny: NVIDIA GeForce GTX 1650

Zainstalowana pamięć RAM: 16 GB

Procesor: AMD Ryzen 5 5600H

Przekątna ekranu: 15.6"

System operacyjny: brak danych

Rozdzielczość: 1920 × 1080 (Full HD)

Podsumowanie: czy warto kupić ultrabooka? Jaki ultrabook kupić?

Ultrabooki dedykowane są w głównej mierze dla biznesu. Skorzystają na nich także osoby, które kochają grać, niezależnie od miejsca, gdzie aktualnie się znajdują. Zakup urządzenia okaże się opłacalną inwestycją. Należy jednak pamiętać o dopasowaniu go do swoich specyficznych potrzeb.

Niska waga, niewielka rozmiary, wydajne podzespoły, ergonomia pracy – zalety ultrabooków widoczne są na każdym kroku. Każda osoba, która je docenia, będzie na pewno cieszyła się z możliwości zakupu ultrabooka.

Udostępnij
4,9
7 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Najlepiej kupować komputer filtrując sobie po ilości zakupionych ... 1000 much .. tzn kupujacych .. nie moze sie mylic
Specjalista Morele | 20:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.