https://www.morele.net/wiadomosc/jaki-ultrabook-wybrac-polecane-modele/568/ 2019-01-29 11:50:41.000000

Jaki ultrabook wybrać? Polecane modele

Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas zakupu dobrej jakości ultrabooka.

Nowe technologie starają się sprostać wymogom dzisiejszego świata – pęd życia, ciągły ruch i podróże, praca zabierana ze sobą do domu czy w odległy zakątek Polski. Wszystko to sprawia, że potrzebne są już nie tylko wydajne maszyny stojące na biurku w domu, ale także lekkie, poręczne, a jednocześnie dość szybkie urządzenia mobilne, które pozwolą pojechać do klienta lub pracować w pociągu.

Rodzajem takiego komputera jest ultrabook. Przez ostatnich kilka lat stał się on niezwykle popularny. Najpierw wśród klientów biznesowych, a następnie także innych miłośników nowych technologii.

Polecane ultrabooki

Co wybrać - ultrabook czy laptop?

Od razu nasuwa się pytanie, czy warto inwestować w ultrabooka, gdy można kupić tańszego, ale tradycyjnego notebooka? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od indywidualnych potrzeb. Ultrabooki to specyficzna gałąź komputerów przenośnych, mająca wiele zalet, ale także i wad, przez co rozwiązanie to nie jest dla każdego.

Cechy charakterystyczne ultrabooka zostały zdefiniowane przez firmę Intel (muszą zostać spełnione, by producent mógł nazywać oficjalnie komputer ultrabookiem):

 • mała waga – maksymalnie 2 kg z akumulatorem,
 • mała grubość - 18mm (dla modeli o przekątnej ekranu do 14 cali) lub 21 mm (dla większych urządzeń),
 • długi czas pracy na baterii – minimalnie 5 godzin (zalecany czas to 8 godzin),
 • dysk SSD lub hybrydowy,
 • opcjonalnie ekran dotykowy (od 2013 roku jest to element obowiązkowy),
 • atrakcyjny design,
 • szybkie wychodzenie z trybu uśpienia – maksymalnie 6 sekund.

Dodatkowo ultrabook powinien być wydajny (na ile oczywiście pozwala budowa urządzenia oraz dostępność podzespołów). Obecnie stosuje się niskonapięciowe procesory z serii Intel Core ( i3, i5, i7). Pomimo wyznaczonych pewnych norm, cienkie i lekkie laptopy różnią się między sobą wieloma istotnymi szczegółami.

Dzięki temu na rynku pojawiają się bardzo ciekawe modele, które łączą poręczność tabletów i wydajność średnich notebooków, a przy tym wykorzystują interesujące rozwiązania w konstrukcji i działaniu. W porównaniu do notebooka, można wyodrębnić wiele pozytywnych cech ultrabooków, jak i kilka wad.

Zalety i wady ultrabooków

Zalety

 • lekki i poręczny
 • cienki
 • długo pracuje na baterii ograniczona ilość portów
 • oferuje co najmniej dobrą wydajność większość modeli dysponuje wbudowaną baterią, której nie można wyjąć
 • bardzo często ma dotykowy i obrotowy ekran, dzięki czemu korzysta się z niego jak z tabletu
 • sprawdza się jako urządzenie biznesowe
 • wszystkie ultrabooki są przystosowane do obsługi Intel Anti-Theft – zdalnie zabezpieczającej dane w przypadku kradzieży

Wady

 • wysoka cena (w porównaniu z notebookami o podobnych parametrach)
 • brak napędu
 • ograniczona ilość portów
 • oferuje co najmniej dobrą wydajność większość modeli dysponuje wbudowaną baterią, której nie można wyjąć
 • ograniczone możliwości rozbudowy

Warto również pamiętać, że niektóre notebooki, które w oficjalnych materiałach nie figurują jako ultrabooki, również mają wiele pożądanych cech jak: niewielka waga czy długi czas pracy na baterii, a są przy tym tańsze. Jeśli więc niekoniecznie komputer musi spełniać wszystkie wymienione wcześniej wymagania, warto rozejrzeć się za laptopami, które oferują podobne, choć tylko wybrane rozwiązania.

Co wybrać - ultrabook czy tablet?

Decydując się na tablet, przyjmuje się jego ograniczenia, czyli brak możliwości instalacji wielu programów, niewielką powierzchnię roboczą czy niewygodne wprowadzanie długich tekstów. Z drugiej jednak strony jest to sprzęt bardzo lekki i naprawdę poręczny – niektóre modele można trzymać w jednej dłoni. Świetnie sprawdza się do szybkiego przeglądania Internetu czy prezentacji projektów klientowi. Do tego można go wykorzystać jako nawigację, obejrzeć w pociągu film czy przeczytać ebooka.

Ultrabook to połączenie zalet tabletu oraz notebooka. Oferuje najczęściej większy ekran, dużo lepszą wydajność, a praca na nim nie sprawia większego problemu. Często  można spotkać rozwiązania hybrydowe, czyli ultrabooki konwertowalne. Są to laptopy wyposażone w obrotowy ekran, który w kilka chwil zamienia się w nieco cięższy tablet.

Wiele zależy więc od indywidualnych preferencji użytkownika, a także od tego, do jakich zadań urządzenie ma być wykorzystywane. Jedną z grup ultrabooków są modele typowo biznesowe. Nie są to tanie urządzenia, jednak oferują zwiększone bezpieczeństwo danych. Co więcej, bardzo często są one wyposażone w:

 • czytnik linii papilarnych,
 • czytnik kart procesorowych,
 • moduł sprzętowo wspomagający szyfrowanie,
 • złącze stacji dokującej.

Na co zwracać uwagę przy wyborze ultrabooka?

Ze względu na pewne cechy wspólne ultrabooków, warto się zastanowić, jakie parametry są najistotniejsze dla naszych potrzeb i na ich podstawie dokonać ostatecznego wyboru.

 • Ekran. Najczęściej spotykane ultrabooki mają ekran o przekątnej 13,3 cala oraz rozdzielczość WQXGA (2560 x 1600). Jest to idealny i uniwersalny rozmiar wyświetlacza, gdyż zapewnia odpowiednio duży obszar roboczy, a przy tym laptop jest nadal poręczny. Nie oznacza to jednak, że nie można spotkać laptopów, które mają 12-calowy ekran lub większy – 15,4-15,6 cali.

Warto również zwrócić uwagę, czy dany model został wyposażony w powłokę antyrefleksyjną, istotną w pracy na zewnątrz czy w mocno oświetlonych pomieszczeniach. Inną coraz częściej spotykaną opcją jest obsługa dotyku.

Nie należy zapominać również o technologii wykonania matrycy. Obecnie najlepiej sprawdzają się modele IPS, oferujące stojące na wysokim poziomie odwzorowanie kolorów.

 • Waga. Ultrabooki są lekkie, co do tego nie ma wątpliwości. Jednak w sprzedaży można spotkać zarówno urządzenia, których waga ledwo przekracza 1 kg, jak i takie, które ważą nawet 2 kg. W przypadku częstego podróżowania i pracy w terenie, warto wybierać modele jak najlżejsze i najporęczniejsze.
 • Wygląd. Jest to jedna z najważniejszych cech ultrabooków. Zarówno design, jak i jakość wykonania powinny być na co najmniej dobrym poziomie. Oczywiście, im wyższa cena, tym z lepszych materiałów została wykonana obudowa. Spotyka się zarówno konstrukcje tylko z tworzyw sztucznych, jak i metalu czy nawet szkła. Najlżejsze, a zarazem trwałe i solidne ultrabooki, mają obudowy wykonane z włókna węglowego lub stopu magnezu.
 • Czas pracy na baterii. Ultrabook ma być komputerem maksymalnie mobilnym, dlatego też producenci zostali „zmuszeni” do wykorzystywania takich podzespołów, by czas pracy wynosił co najmniej 5 godzin. Jest to minimum - na rynku można spotkać urządzenia pracujące nawet 9 czy 10 godzin. Warto pamiętać, że większość dostępnych modeli nie umożliwia wymiany baterii, dlatego należy od razu wybrać urządzenie oferujące określony czas pracy z dala od gniazdka (w tym celu najlepiej zapoznać się z testami niezależnych serwisów i portali internetowych).
 • Wydajność. W przeciwieństwie do netbooków, ultrabooki charakteryzują się dużo wyższą wydajnością spotykaną w laptopach średniej klasy. Przy tym, zamontowane podzespoły są energooszczędne, co pozwala wydłużyć czas pracy na baterii. Do większości zastosowań wystarczy procesor Intel Core i3. W przypadku wykonywania wymagających zadań, jak edycja grafiki czy filmów, warto wybrać ultrabooka z mocniejszą jednostką – co najmniej Core i5.

Jeśli chodzi o układy Intela, obecnie najpopularniejsze są modele siódmej i ósmej generacji. Oferują one nie tylko przyzwoitą wydajność, ale również niski pobór energii. Do tego dochodzą również ultrabooki z procesorami mobilnymi (Intel Core m).

W tego typu urządzeniach rzadko pojawia się dedykowany układ graficzny. Najczęściej za wyświetlanie obrazu odpowiada zintegrowana z procesorem karta. Jest ona wystarczająca do większości zastosowań, nie sprawdzi się jedynie przy grach, szczególnie tych nowszych i wymagających. W ultrabookach od Apple często wykorzystywane są dedykowane jednostki AMD Radeon Pro.

Wpływ na możliwości ultrabooków, a także komfort ich wykorzystania mają jeszcze dwa podzespoły – pamięć RAM oraz dysk twardy. W tym pierwszym przypadku warto decydować się na urządzenia korzystające z kości typu DDR4, o taktowaniu co najmniej 2133 MHz. Jeżeli chodzi o ilość RAM, wartość 8 GB to obecnie niezbędne minimum, by móc cieszyć się stabilną obsługą większości programów.

W kategorii dysków twardych mamy trzy możliwości wyboru. Pierwsza dotyczy modeli atrakcyjnych pod względem cenowym – są one bowiem wyposażone wyłącznie w tanie dyski talerzowe (HDD). Co ważne, ich pojemność przeważnie wynosi minimum 1 TB. Jeśli jednak zależy nam na szybszym działaniu systemu operacyjnego i zainstalowanych programów, powinniśmy celować w ultrabooki z dyskami półprzewodnikowymi (SSD), najlepiej typu M.2 i z interfejsem PCIe. Oczywiście takie urządzenia będą znacznie droższe, zwłaszcza gdy liczymy na pojemność co najmniej 500 GB

Rozwiązaniem trzecim, pośrednim, jest zakup ultrabooka z dwoma dyskami – HDD do magazynowania dużych plików i SSD o niewielkiej pojemności (np. 128 lub 256 GB), na którym zainstalujemy system operacyjny.

Jaki producent ma najlepsze ultrabooki? Które ultrabooki są dobre, polecane i warte uwagi?

Najpopularniejsi z producentów ultrabooków to m.in. Dell, Lenovo, Fujitsu, Hewlett-Packard, Samsung, Asus, Toshiba, Acer, Sony, Siemens, MSI. Każdy z opisanych producentów ma w ofercie zarówno lepsze, jak i gorsze ultrabooki. Zobacz ranking ultrabooków w naszym sklepie, aby sprawdzić, jakie ultrabooki są obecnie popularne

Podobne artykuły
 

Nowe technologie starają się sprostać wymogom dzisiejszego świata – pęd życia, ciągły ruch i podróże, praca zabierana ze sobą do domu czy w odległy zakątek Polski. Wszystko to sprawia, że potrzebne są już nie tylko wydajne maszyny stojące na biurku w domu, ale także lekkie, poręczne, a jednocześnie dość szybkie urządzenia mobilne, które pozwolą pojechać do klienta lub pracować w pociągu.

Rodzajem takiego komputera jest ultrabook. Przez ostatnich kilka lat stał się on niezwykle popularny. Najpierw wśród klientów biznesowych, a następnie także innych miłośników nowych technologii.

Polecane ultrabooki

Co wybrać - ultrabook czy laptop?

Od razu nasuwa się pytanie, czy warto inwestować w ultrabooka, gdy można kupić tańszego, ale tradycyjnego notebooka? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od indywidualnych potrzeb. Ultrabooki to specyficzna gałąź komputerów przenośnych, mająca wiele zalet, ale także i wad, przez co rozwiązanie to nie jest dla każdego.

Cechy charakterystyczne ultrabooka zostały zdefiniowane przez firmę Intel (muszą zostać spełnione, by producent mógł nazywać oficjalnie komputer ultrabookiem):

 • mała waga – maksymalnie 2 kg z akumulatorem,
 • mała grubość - 18mm (dla modeli o przekątnej ekranu do 14 cali) lub 21 mm (dla większych urządzeń),
 • długi czas pracy na baterii – minimalnie 5 godzin (zalecany czas to 8 godzin),
 • dysk SSD lub hybrydowy,
 • opcjonalnie ekran dotykowy (od 2013 roku jest to element obowiązkowy),
 • atrakcyjny design,
 • szybkie wychodzenie z trybu uśpienia – maksymalnie 6 sekund.

Dodatkowo ultrabook powinien być wydajny (na ile oczywiście pozwala budowa urządzenia oraz dostępność podzespołów). Obecnie stosuje się niskonapięciowe procesory z serii Intel Core ( i3, i5, i7). Pomimo wyznaczonych pewnych norm, cienkie i lekkie laptopy różnią się między sobą wieloma istotnymi szczegółami.

Dzięki temu na rynku pojawiają się bardzo ciekawe modele, które łączą poręczność tabletów i wydajność średnich notebooków, a przy tym wykorzystują interesujące rozwiązania w konstrukcji i działaniu. W porównaniu do notebooka, można wyodrębnić wiele pozytywnych cech ultrabooków, jak i kilka wad.

Zalety i wady ultrabooków

Zalety

 • lekki i poręczny
 • cienki
 • długo pracuje na baterii ograniczona ilość portów
 • oferuje co najmniej dobrą wydajność większość modeli dysponuje wbudowaną baterią, której nie można wyjąć
 • bardzo często ma dotykowy i obrotowy ekran, dzięki czemu korzysta się z niego jak z tabletu
 • sprawdza się jako urządzenie biznesowe
 • wszystkie ultrabooki są przystosowane do obsługi Intel Anti-Theft – zdalnie zabezpieczającej dane w przypadku kradzieży

Wady

 • wysoka cena (w porównaniu z notebookami o podobnych parametrach)
 • brak napędu
 • ograniczona ilość portów
 • oferuje co najmniej dobrą wydajność większość modeli dysponuje wbudowaną baterią, której nie można wyjąć
 • ograniczone możliwości rozbudowy

Warto również pamiętać, że niektóre notebooki, które w oficjalnych materiałach nie figurują jako ultrabooki, również mają wiele pożądanych cech jak: niewielka waga czy długi czas pracy na baterii, a są przy tym tańsze. Jeśli więc niekoniecznie komputer musi spełniać wszystkie wymienione wcześniej wymagania, warto rozejrzeć się za laptopami, które oferują podobne, choć tylko wybrane rozwiązania.

Co wybrać - ultrabook czy tablet?

Decydując się na tablet, przyjmuje się jego ograniczenia, czyli brak możliwości instalacji wielu programów, niewielką powierzchnię roboczą czy niewygodne wprowadzanie długich tekstów. Z drugiej jednak strony jest to sprzęt bardzo lekki i naprawdę poręczny – niektóre modele można trzymać w jednej dłoni. Świetnie sprawdza się do szybkiego przeglądania Internetu czy prezentacji projektów klientowi. Do tego można go wykorzystać jako nawigację, obejrzeć w pociągu film czy przeczytać ebooka.

Ultrabook to połączenie zalet tabletu oraz notebooka. Oferuje najczęściej większy ekran, dużo lepszą wydajność, a praca na nim nie sprawia większego problemu. Często  można spotkać rozwiązania hybrydowe, czyli ultrabooki konwertowalne. Są to laptopy wyposażone w obrotowy ekran, który w kilka chwil zamienia się w nieco cięższy tablet.

Wiele zależy więc od indywidualnych preferencji użytkownika, a także od tego, do jakich zadań urządzenie ma być wykorzystywane. Jedną z grup ultrabooków są modele typowo biznesowe. Nie są to tanie urządzenia, jednak oferują zwiększone bezpieczeństwo danych. Co więcej, bardzo często są one wyposażone w:

 • czytnik linii papilarnych,
 • czytnik kart procesorowych,
 • moduł sprzętowo wspomagający szyfrowanie,
 • złącze stacji dokującej.

Na co zwracać uwagę przy wyborze ultrabooka?

Ze względu na pewne cechy wspólne ultrabooków, warto się zastanowić, jakie parametry są najistotniejsze dla naszych potrzeb i na ich podstawie dokonać ostatecznego wyboru.

 • Ekran. Najczęściej spotykane ultrabooki mają ekran o przekątnej 13,3 cala oraz rozdzielczość WQXGA (2560 x 1600). Jest to idealny i uniwersalny rozmiar wyświetlacza, gdyż zapewnia odpowiednio duży obszar roboczy, a przy tym laptop jest nadal poręczny. Nie oznacza to jednak, że nie można spotkać laptopów, które mają 12-calowy ekran lub większy – 15,4-15,6 cali.

Warto również zwrócić uwagę, czy dany model został wyposażony w powłokę antyrefleksyjną, istotną w pracy na zewnątrz czy w mocno oświetlonych pomieszczeniach. Inną coraz częściej spotykaną opcją jest obsługa dotyku.

Nie należy zapominać również o technologii wykonania matrycy. Obecnie najlepiej sprawdzają się modele IPS, oferujące stojące na wysokim poziomie odwzorowanie kolorów.

 • Waga. Ultrabooki są lekkie, co do tego nie ma wątpliwości. Jednak w sprzedaży można spotkać zarówno urządzenia, których waga ledwo przekracza 1 kg, jak i takie, które ważą nawet 2 kg. W przypadku częstego podróżowania i pracy w terenie, warto wybierać modele jak najlżejsze i najporęczniejsze.
 • Wygląd. Jest to jedna z najważniejszych cech ultrabooków. Zarówno design, jak i jakość wykonania powinny być na co najmniej dobrym poziomie. Oczywiście, im wyższa cena, tym z lepszych materiałów została wykonana obudowa. Spotyka się zarówno konstrukcje tylko z tworzyw sztucznych, jak i metalu czy nawet szkła. Najlżejsze, a zarazem trwałe i solidne ultrabooki, mają obudowy wykonane z włókna węglowego lub stopu magnezu.
 • Czas pracy na baterii. Ultrabook ma być komputerem maksymalnie mobilnym, dlatego też producenci zostali „zmuszeni” do wykorzystywania takich podzespołów, by czas pracy wynosił co najmniej 5 godzin. Jest to minimum - na rynku można spotkać urządzenia pracujące nawet 9 czy 10 godzin. Warto pamiętać, że większość dostępnych modeli nie umożliwia wymiany baterii, dlatego należy od razu wybrać urządzenie oferujące określony czas pracy z dala od gniazdka (w tym celu najlepiej zapoznać się z testami niezależnych serwisów i portali internetowych).
 • Wydajność. W przeciwieństwie do netbooków, ultrabooki charakteryzują się dużo wyższą wydajnością spotykaną w laptopach średniej klasy. Przy tym, zamontowane podzespoły są energooszczędne, co pozwala wydłużyć czas pracy na baterii. Do większości zastosowań wystarczy procesor Intel Core i3. W przypadku wykonywania wymagających zadań, jak edycja grafiki czy filmów, warto wybrać ultrabooka z mocniejszą jednostką – co najmniej Core i5.

Jeśli chodzi o układy Intela, obecnie najpopularniejsze są modele siódmej i ósmej generacji. Oferują one nie tylko przyzwoitą wydajność, ale również niski pobór energii. Do tego dochodzą również ultrabooki z procesorami mobilnymi (Intel Core m).

W tego typu urządzeniach rzadko pojawia się dedykowany układ graficzny. Najczęściej za wyświetlanie obrazu odpowiada zintegrowana z procesorem karta. Jest ona wystarczająca do większości zastosowań, nie sprawdzi się jedynie przy grach, szczególnie tych nowszych i wymagających. W ultrabookach od Apple często wykorzystywane są dedykowane jednostki AMD Radeon Pro.

Wpływ na możliwości ultrabooków, a także komfort ich wykorzystania mają jeszcze dwa podzespoły – pamięć RAM oraz dysk twardy. W tym pierwszym przypadku warto decydować się na urządzenia korzystające z kości typu DDR4, o taktowaniu co najmniej 2133 MHz. Jeżeli chodzi o ilość RAM, wartość 8 GB to obecnie niezbędne minimum, by móc cieszyć się stabilną obsługą większości programów.

W kategorii dysków twardych mamy trzy możliwości wyboru. Pierwsza dotyczy modeli atrakcyjnych pod względem cenowym – są one bowiem wyposażone wyłącznie w tanie dyski talerzowe (HDD). Co ważne, ich pojemność przeważnie wynosi minimum 1 TB. Jeśli jednak zależy nam na szybszym działaniu systemu operacyjnego i zainstalowanych programów, powinniśmy celować w ultrabooki z dyskami półprzewodnikowymi (SSD), najlepiej typu M.2 i z interfejsem PCIe. Oczywiście takie urządzenia będą znacznie droższe, zwłaszcza gdy liczymy na pojemność co najmniej 500 GB

Rozwiązaniem trzecim, pośrednim, jest zakup ultrabooka z dwoma dyskami – HDD do magazynowania dużych plików i SSD o niewielkiej pojemności (np. 128 lub 256 GB), na którym zainstalujemy system operacyjny.

Jaki producent ma najlepsze ultrabooki? Które ultrabooki są dobre, polecane i warte uwagi?

Najpopularniejsi z producentów ultrabooków to m.in. Dell, Lenovo, Fujitsu, Hewlett-Packard, Samsung, Asus, Toshiba, Acer, Sony, Siemens, MSI. Każdy z opisanych producentów ma w ofercie zarówno lepsze, jak i gorsze ultrabooki. Zobacz ranking ultrabooków w naszym sklepie, aby sprawdzić, jakie ultrabooki są obecnie popularne

Podobne artykuły
 
Kategoria: Poradniki
Data: 14.09.2018
Social
4,8
3 oceny
2 komentarzy
Moja ocena
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Misiu
Najlepiej kupować komputer filtrując sobie po ilości zakupionych ... 1000 much .. tzn kupujacych .. nie moze sie mylic
(0) (1)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2015-09-30
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.