Udostępnij
Skomentuj

Jaki tablet do rysowania wybrać?

Tablet graficzny to uniwersalne urządzenie, używane nie tylko przez osoby zawodowo zajmujące się obróbką zdjęć.

Jaki tablet graficzny do rysowania kupić?

Wbrew temu, co sugeruje nazwa, sprzęt ten to nie tylko tablet dla grafika. Wykorzystywany jest bowiem w najróżniejszych branżach, tym samym zaś jest w stanie umożliwić Ci stworzenie wielu projektów – od najróżniejszych ilustracji, przez retusz, aż po rysunki przestrzenne. Co więcej, rysowanie na tablecie graficznym może stanowić również domową rozrywkę oraz być idealnym rozwiązaniem zarówno dla młodszego, jak i dla starszego dziecka (wpływając jednocześnie na rozwój jego kreatywności oraz innych przydatnych kompetencji).

Polecane tablety graficzne

Jedno z pytań bezpośrednio wiąże się z kwestią zakupu opcji, którą jest tablet graficzny do rysowania – jak działa? Najprostsze wydaje się porównanie tejże konstrukcji do kartki papieru albo do płótna malarskiego, jednak z możliwością dokonywania niezliczonej ilości poprawek i korekt. Sprawia to, że tablet tego typu stwarza nieograniczone możliwości tworzenia. Całość funkcjonuje ponadto dzięki podłączeniu do komputera lub w sposób bezprzewodowy.

Bezpośrednio na wybór odpowiednich parametrów urządzenia wpływa zaś kwestia jego przeznaczenia. Za jeden z najważniejszych czynników uznaje się obecność rysika, dlatego też najlepsze tablety graficzne są wyposażone w ten element. Wśród równie istotnych znajdziesz też tak zwaną powierzchnię roboczą, która wiąże się najczęściej z wymiarami całości (sprawa ta wyda się jeszcze bardziej istotna, gdy pod uwagę weźmiesz tablet wyposażony w ekran do rysowania). Warto zwrócić uwagę również na czułość oraz rozdzielczość sprzętu, które to mają bezpośredni wpływ na dokładność oraz możliwość odwzorowywania najmniejszych szczegółów. Tym samym pozwalają zaliczyć tablet do poszczególnych kategorii – poczynając od przeznaczonej dla początkujących, przez idealną dla użytkowników średnio zaawansowanych, kończąc na tej, której w stanie sprostać będą jedynie najbardziej doświadczeni.

O czym jeszcze należy pomyśleć przed zakupem? O sprzęcie wiele powiedzą Ci dodatkowe funkcjonalności, takie jak dodatkowe przyciski czy intuicyjna nawigacja, którą posiadają najlepsze tablety graficzne. Ważna jest również kwestia kąta nachylenia piórka (przydatna szczególnie w przypadku stosowania różnych kolorów) oraz tak zwana wysokość odczytu. Ostatnia z wymienionych – istotna, gdy w grę wchodzi tablet graficzny z rysikiem – określa odległość, przy której sprzęt rozpozna działanie.

Jak rysować na tablecie graficznym?

Początki bywają najtrudniejsze, dlatego też wdrożenie się w obsługę urządzenia, którym jest tablet do rysowania, powinno następować sukcesywnie. Pierwszym krokiem powinna być konfiguracja całości, a także odpowiednia instalacja. Za jedną z najważniejszych kwestii uznaje się odpowiednie dobranie sterowników, które mają wpływ na większość podstawowych funkcji, w tym wskazaną już różnicę nacisku. Musisz pamiętać też, że im więcej możliwości urządzenia, tym proces konfiguracji będzie dłuższy (tyczy się to zaś zarówno opcji tradycyjnej, jak i tej, gdzie wybór pada na tablet graficzny do rysowania LCD).

Po przygotowaniu sprzętu należy zastanowić się nad kolejną ze spraw, a mianowicie – jak rysować na tablecie graficznym? Metod jest wiele, a ich ilość można przyrównać do liczby samych użytkowników – z czasem każdy wypracowuje bowiem swój indywidualny sposób i styl. Mimo że kluczem do sukcesu jest sam pomysł, warto podzielić pracę na konkretne etapy, wykorzystując jednocześnie szereg możliwości, które daje dobry tablet graficzny do rysowania (na przykład kwestię tak zwanego parametru próbkowania, który określa prędkość odczytywania wykonywanych ruchów). Za interesujące należy też uznać wykorzystanie dodatkowych funkcjonalności, chociażby automatycznego kasowania. 

Niezależnie jednak czy preferowaną przez Ciebie metodą będzie „od ogółu do szczegółu”, czy też jakakolwiek inna – pamiętaj o wyborze odpowiedniego modelu, który sprosta oczekiwaniom. Wyjątkowo istotna będzie obecność wspomnianego już ekranu, który umożliwi natychmiastowe obserwowanie wyników własnej pracy, a tym samym jej większą kontrolę (tak też zbudowane są między innymi wybrane modele opcji, jaką jest tablet graficzny Huion).

Jaki program do rysowania na początek wybrać?

Funkcjonalny i solidny sprzęt to jedno, odpowiednie wyposażenie – drugie. Za równie ważny aspekt musisz jednak uznać program do obsługi całości. Niektóre z modeli, chociażby tablet graficzny Wacom (konkretniej – jeden z flagowców firmy), posiadają automatycznie wbudowany program, który służy do obróbki graficznej. Ten z kolei jest jednocześnie kompatybilny ze wszystkimi funkcjami samego urządzenia. W zależności od rodzaju programu zmieniają się też możliwości – w części przypadków tablet do szkicowania czy rysowania posłuży Ci do wykonywania prostych projektów. Inne opcje dadzą zaś sposobność do realizowania nawet najbardziej skomplikowanych prac.

Dostępne oprogramowania różnią się między sobą nie tylko tak podstawowymi kwestiami jak – pojmowana subiektywnie – łatwość obsługi, wygląd interfejsu czy wsparcie siły nacisku piórka. Wiąże się także z dużo bardziej zaawansowanymi możliwościami. Te z kolei dotyczyć mogą najróżniejszych funkcji – między innymi ustawień samego pędzla, lecz także wieloaspektowej pracy na tak zwanych warstwach.

Duże znaczenie przy wyborze odpowiedniego programu ma też sprawa przeznaczenia sprzętu. Wykonywanie projektów graficznych różni się bowiem w istocie od retuszu czy obróbki zdjęć. Inne opcje przydadzą się jednocześnie w pracy zawodowej, inne zaś w przypadku użytkowania urządzenia od czasu do czasu. Połączenie powyższych kwestii sprawi jednak, że uda wybierzesz nie tylko najlepszy tablet graficzny, ale i postawisz na najbardziej dopasowane oprogramowanie.

Komu przyda się dobry tablet graficzny do rysowania?

Odpowiedź wydaje się oczywista – każdemu. Dlaczego? Tablet graficzny jest bowiem, przede wszystkim, przedmiotem niezwykle uniwersalnym, znajdującym szereg zastosowań. Sprawdzi się więc zarówno w przypadku rysunków technicznych czy przy projektach przestrzennych, jak i w zadaniach, których głównym celem jest wykonanie map. Dodatkowo posłuży wykonaniu najróżniejszych grafik – od najmniejszych i pozbawionych konkretnych szczegółów aż po opcje, których nie powstydziłby się specjalista z długoletnim doświadczeniem.

Warto też zaznaczyć, że duża część modeli sprawdzi się też jako tablet dla dzieci – do rysowania oraz innych zabaw rozwijających kreatywność. Za przykład takowego uznać można między innymi tablet graficzny Vakoss, charakteryzujący się jednocześnie porównywalnie niską ceną. Szereg funkcjonalności sprawi, że urządzenie graficzne tego typu będzie stanowić idealny prezent na każdą okazję, dodatkowo zaś spodoba się zarówno młodszym dzieciom, jak i nastolatkom.

Szeroka dostępność różnorakich modeli z kategorii sprzęt graficzny sprawia więc, że mogą z niego korzystać i amatorzy, i profesjonaliści. Wśród drugich z wymienionych wskazać należy nie tylko na grafików komputerowych czy ilustratorów, lecz również na architektów, a nawet malarzy. Skonfrontowanie wymagań z opcjami, które proponują producenci, sprawi, że z pewnością uda Ci się wybrać najlepszy tablet graficzny do rysowania. Ranking poszczególnych wersji może okazać się bardzo pomocny.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.