Udostępnij
Skomentuj

Jaki tablet do nauki zdalnej wybrać? Podpowiadamy

Tablet do nauki zdalnej to narzędzie zapewniające dostęp do edukacji w trudnych czasach. Jak wybrać najlepszy?

Wystąpienie pandemii poważnej choroby to z pewnością nietypowa sytuacja, do której nikt nie był przygotowany. Każdy rodzic na własnej skórze odczuł potrzebę przystosowania się do nowych warunków życia. Szkoła nierzadko bywa miejscem zatłoczonym, a utrzymanie w niej reżimu sanitarnego jest po prostu niemożliwe. Z pomocą w zapewnieniu dzieciom i studentom edukacji w bezpiecznych warunkach przyszła nowoczesna technologia, a wraz z nią – nauczanie zdalne.

Polecane tablety

Jaki tablet jest dobry do nauki dla dzieci?

Uczestniczenie w zajęciach online wymaga odpowiedniego przygotowania. Zarówno nauczyciel, jak i uczeń muszą posiadać odpowiedni sprzęt, który można podłączyć do internetu. Urządzenie musi obsługiwać przynajmniej komunikację głosową, a najlepiej, gdy jest wyposażone także w kamerę. Co istotne, takie narzędzie wcale nie musi dużo kosztować.

Do uczestniczenia w zajęciach zdalnych doskonale nada się komputer stacjonarny, laptop, tablet albo nawet smartfon. Zwróć jednak uwagę na to, że uczniowie w dobie pandemii poświęcają tyle samo czasu na siedzenie przed urządzeniem elektronicznym, ile normalnie spędzaliby w szkole. Warto zadbać o ich wygodę. Telefon komórkowy wystarczy do połączenia się z nauczycielem, ale nie jest zbyt komfortowy – mały wyświetlacz utrudnia czytanie notatek z udostępnionej tablicy.

Jeśli preferujesz mobilny sprzęt do nauki dla dziecka – tablet z klawiaturą będzie strzałem w dziesiątkę. Urządzenie ma niewielkie rozmiary, ale korzysta się z niego wygodniej niż z telefonu. Dodatkowa klawiatura podłączana przez USB ułatwia sporządzanie notatek oraz odpisywanie nauczycielom i kolegom. Tablety posiadają slot na kartę SIM – tym samym pozwalają odebrać połączenie telefoniczne. Będzie to kluczowe w sytuacji, w której dziecko znajdzie się poza zasięgiem Twojego wzroku.

Co powinien mieć tablet dla ucznia?

Tablet przeznaczony do uczestnictwa w lekcjach zdalnych musi być przede wszystkim funkcjonalny. Tanie urządzenia nie będą koniecznie gorsze od tych wartych tysiące złotych – ważne, żeby dokładnie zapoznać się ze specyfikacją modelu. Sprzęt dla ucznia nie musi mieć najnowszego procesora na rynku, ale powinien pracować na tyle szybko, by nie przeszkadzać w nauce – musi radzić sobie z płynnym odtwarzaniem aplikacji do komunikacji synchronicznej.

Sprzęt powinien także mieć odpowiednio dużo pamięci RAM. 2 GB to minimum w tablecie, który będzie służył do nauki zdalnej, ale lepiej postawić na produkt z lekkim zapasem. Rozsądnie wybrać narzędzie o 3 GB RAM-u lub z większą ilością – będzie sprawnie służyło przez długi czas. Pamięć wewnętrzna tabletu jest tak samo ważna – dziecko powinno móc zainstalować wymagane programy, jak również pobrać filmy czy zdjęcia. Warto zdecydować się na model z czytnikiem , dzięki któremu w razie potrzeby zwiększysz dostępną pamięć urządzenia.

Nie mniej istotna od podzespołów jest obudowa sprzętu dla ucznia – powinna być wytrzymała. Dzieci nie zawsze obchodzą się delikatnie ze swoimi narzędziami, dlatego postaw na model z aluminium lub mocnego tworzywa sztucznego. Jeśli chcesz uchronić tablet przed uszkodzeniem i porysowaniem – od razu zaopatrz się etui. Jeżeli już myślisz o dodatkach, rysik także będzie przydatny – umożliwi dziecku łatwe i precyzyjne operowanie funkcjami urządzenia.

Jakie są zalety tabletu podczas lekcji online?

Opinie użytkowników i rodziców na temat sprzętu do nauki zdalnej są uzależnione od osobistych preferencji – jedni stawiają na laptopy, inni na komputery stacjonarne. Tablety także mają mnóstwo zalet – ekran dotykowy zazwyczaj jest bardziej intuicyjny w obsłudze, co może okazać się kluczowe w przypadku młodszych uczniów.

Jeżeli interesuje Cię urządzenie łączące w sobie zalety komputera i tabletu – laptop 2w1 będzie idealny dla Ciebie i Twojego dziecka. Korzysta się z niego tak samo jak ze zwykłego notebooka, ale posiada również dotykowy ekran. Uczeń może przełączać między preferowanymi sposobami obsługi. Co więcej, komputer 2w1 z Windows to też gwarancja obsługi większości powszechnie używanych w nauce programów – nie tylko tych do komunikacji głosowej i wideo, ale także aplikacji biurowych, edytorów tekstu i innych.

Cena urządzenia do nauki zdalnej jest istotna dla każdego rodzica. W tej kwestii tablety zdecydowanie górują nad komputerami. Pamiętaj jednak o zapoznaniu się ze szczegółową specyfikacją modelu przed podjęciem decyzji o zakupie. Wybór najtańszego narzędzia tylko ze względu na jego cenę może poskutkować tym, że dziecko nie będzie w stanie czynnie uczestniczyć w lekcjach.

Który ekran tabletu sprawdzi się najlepiej dla ucznia?

Tablet przeznaczony do nauki zdalnej musi ułatwiać wyraźne widzenie i czytanie, dlatego model o małym wyświetlaczu z pewnością nie będzie funkcjonalny. 7 cali to minimalna przekątna ekranu, która powinna cechować sprzęt dla ucznia, ale lepiej wybrać nieco większe narzędzie. 8 cali jest już rozsądnym wymiarem tabletu do lekcji online, a 10 cali lub więcej pozwoli na wygodne uczestnictwo w zajęciach i bezproblemowe odczytywanie informacji.

Nie tylko powierzchnia wyświetlacza odgrywa ważną rolę – spójrz też na rozdzielczość i technologię wykonania urządzenia. Ekrany IPS, AMOLED albo Super AMOLED zapewniają szerokie kąty widzenia oraz świetne nasycenie kolorów. Zarówno 10-calowy tablet, jak i sprzęt o innych wymiarach powinien także charakteryzować się rozdzielczością na poziomie co najmniej HD lub Full HD.

Kupując tablet, zwróć uwagę na to, żeby jego ekran umożliwiał wygodne czytanie, ale urządzenie nie musi być wykorzystywane wyłącznie do nauki. Gdy era nauczania zdalnego dobiegnie końca, narzędzie będzie mogło zostać w domu i służyć całej rodzinie. Wyświetlacz powinien zatem zapewniać komfortowe oglądanie filmów czy zdjęć, granie w gry i czytanie książek.

Jaki producenci tabletów do nauki zdalnej będzie najlepszy?

Mnóstwo firm zajmuje się produkcją jakościowego sprzętu umożliwiającego naukę zdalną, a Twój wybór powinien być podyktowany preferencjami, budżetem i przede wszystkim dobrem dziecka. Ceny tabletów są bardzo zróżnicowane – porządne urządzenie kupisz za mniej niż 500 zł, ale inwestycja większej kwoty na pewno zwróci się w przyszłości. Jeśli odczuwasz zagubienie wśród wielu propozycji, ranking narzędzi do uczestnictwa w lekcjach online pomoże Ci postawić na dobry model.

Tablet Samsung to jeden z popularniejszych wyborów użytkowników. Urządzenia tej marki cechują się szybkimi, wydajnymi procesorami i przyzwoitą ilością pamięci RAM. Dzięki tym parametrom sprzęt poradzi sobie z typowymi wyzwaniami nauczania zdalnego – dziecko otworzy na nim potrzebne aplikacje, a także nie będzie miało problemu z komunikacją z nauczycielem czy kolegami.

Kolejną propozycją jest tablet Lenovo – sprzęt marki znanej i lubianej przez konsumentów. Urządzenia tej firmy wyposażono w doskonałej jakości wyświetlacze, które są w stanie realistycznie odwzorować kolory i umożliwiają korzystanie z multimediów. Co więcej, modele Lenovo cechują się także czystym dźwiękiem – niezwykle ważnym podczas rozmawiania z nauczycielem.

Tablet Apple to propozycja dla najbardziej wymagających. Wysokiej klasy wyświetlacz Retina, charakterystyczny tylko dla urządzeń Apple, gwarantuje wyrazisty kontrast i dbałość o detale. Narzędzie jest wielozadaniowe – uczeń z łatwością sporządzi na nim notatki czy prezentację, jednocześnie rozmawiając z kolegą. Pisanie stanie się także wygodniejsze dzięki możliwości podłączenia zewnętrznej klawiatury.

Jeżeli szukasz dobrego sprzętu niskobudżetowego, tablet Huawei spełni Twoje oczekiwania. Urządzenia tego producenta są lekkie, wytrzymałe i wydajne – a do tego posiadają duże ekrany wyświetlające obraz w jakości Full HD. Część modeli oferuje także specjalny tryb ochrony oczu, który uczeń może włączyć, czytając notatki i materiały do lekcji. Opcja okaże się wybawieniem dla każdego, kto spędza wiele godzin z narzędziem.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.