Udostępnij
Skomentuj

Jaki strój kąpielowy wybrać? Który będzie najlepszy?

Czym kierować się podczas wyboru stroju kąpielowego? Jakie fasony są modne? Który strój kąpielowy kupić?

Jak dobrać kostium kąpielowy w zależności od planowanych aktywności?

Większość poradników związanych z wyborem kostiumu kąpielowego skupia się na dobraniu idealnego kroju do konkretnej sylwetki, a tymczasem warto uwzględnić także kwestię sposobu i miejsca użytkowania kostiumu. Zupełnie inny model stroju kąpielowego sprawdzi się na krytym basenie, a inny na plaży. Wygląd kostiumu to tylko jeden z istotnych aspektów, a drugim jest jego wygoda i pewność, że nic nie zsunie się w trakcie spaceru, biegania czy pływania.

  • Jaki strój kąpielowy na basen kryty?

Basen kryty nie jest miejscem, w które udajemy się, by pospacerować, ładnie wyglądać i złapać opaleniznę. To miejsce, w którym możemy pływać, uczęszczać na zajęcia z aerobiku wodnego albo na, aqua aerobik. Z tego względu najlepszym wyborem będzie strój kąpielowy sportowy. To może być zarówno model jednoczęściowy, jak również dwuczęściowy (to kwestia indywidualnych preferencji i wygody), ale powinien być pozbawiony lekkich sznurowań (jak w typowym bikini), które może się rozplątać w wodzie. Niewskazane są także kostiumy mocno wycięte (na przykład trójkątny biustonosz, który łatwo się przesuwa podczas pływania). Lepiej wybrać model typowo sportowy – bardziej zabudowany.

  • Jaki strój kąpielowy na plażę?

Plażowanie rządzi się zupełnie innymi prawami niż pływanie na basenie. Na plaży można przecież w ogóle nie wchodzić do wody, ale spacerować, opalać się, czy też grać w piłkę. Stąd też tak duża różnorodność kostiumów plażowych. Do opalania się polecane jest, przede wszystkim, bikini, które odsłania sporo ciała. Do plażowania, gry w piłkę, a także pływania w morzu polecić można zarówno kostium plażowy jednoczęściowy, który zapewni wygodę podczas tych aktywności, jak również strój kąpielowy dwuczęściowy z majtkami i usztywnianym biustonoszem, który zapewni dobre podparcie dla biustu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie stroju kąpielowego?

Przy zakupie kostiumu kąpielowego warto zwrócić uwagę na szereg kluczowych parametrów:

  • Typ kostiumu – do wyboru mamy kostiumy o sportowym lub typowo plażowym charakterze. Fason sportowy można uznać za bardziej uniwersalny (szczególnie dwuczęściowy), ale modele plażowe bywają bardziej estetyczne.
  • Krój – w sprzedaży znajdziemy zarówno kostiumy kąpielowe jednoczęściowe, jak i dwuczęściowe. Model jednoczęściowy polecany jest, przede wszystkim, do pływania, a dwuczęściowy na plażę.
  • Rozmiar – strój kąpielowy warto kupować w oparciu o tabelę rozmiarów producenta, a także o ewentualny rozmiar miseczki, jeśli jest podany. Nie należy kupować kostiumu zbyt ciasnego z myślą o tym, że się rozciągnie, gdyż nie jest to zbyt prawdopodobne w przypadku dobrej jakości tkanin.
  • Możliwość odrębnego zakupu dołu i góry stroju – dotyczy to, oczywiście, wyłącznie kostiumów dwuczęściowych. To świetne rozwiązanie, ponieważ łatwiej będzie dopasować rozmiar. Bardzo często w kostiumach kupowanych w komplecie jeden z elementów leży gorzej (na przykład figi są za ciasne). Kupowanie osobno dołu i góry umożliwia skompletowanie kostiumu, który będzie idealnie leżał na każdej sylwetce.
  • Cena oraz marka - ładny i wygodny kostium kąpielowy to wydatek rzędu od kilkudziesięciu złotych w górę. Warto wybrać model od dobrego producenta, który będzie dobrze skrojony i ładnie wykończony.
  • Regulacja – warto zwrócić uwagę na to, czy kostium posiada jakikolwiek zakres regulacji (na przykład regulowane lub odpinane ramiączka, możliwość zmiany obwodu pod biustem i tak dalej).

Jak dobrać strój kąpielowy do sylwetki? Przydatne triki optyczne

Jeśli wygląd jest dla nas istotną kwestią i chcemy w jakiś sposób zaakcentować lub wymodelować sylwetkę, to warto poznać proste triki, które pomogą dopasować idealny strój kąpielowy.

  • Strój kąpielowy z falbankami i marszczeniami – to najlepszy sposób na dodanie sobie kilku centymetrów w obwodzie.
  • Strój kąpielowy z majtkami o wysokim stanie – to sposób na wysmuklenie talii. Kostiumy z majtkami o wysokim stanie cieszą się dużą popularnością z uwagi na powrót do mody trendów retro.
  • Brazylijskie bikini – to kostium o dość odważnym fasonie, który mocno akcentuje pośladki.
  • Kostium kąpielowy z dużymi wzorami i poziomymi pasami – desenie tego typu optycznie powiększają sylwetkę, są więc doskonałymi sposobami na optyczne odwrócenie proporcji. Ważne, by tylko jedna część stroju była ozdobiona wspomnianym wzorem, a druga pozostawała w neutralnym kolorze – tylko wówczas uzyskamy odpowiedni efekt optyczny.
  • Tankini – czyli kostium, w którym górna część przypomina top na ramiączkach. Krój doceniany na wysmuklenie talii.
  • Ukośne wzory i marszczenia – szczególnie w okolicach talii mają wpływ na optyczne wysmuklenie sylwetki.

Co jest aktualnie modne, a jak zmieniały się trendy plażowe na przestrzeni lat?

Dziś na sklepowych półkach obok siebie leżą mocno powycinane kostiumy bikini, stroje sportowe, jednoczęściowe, tankini, stroje retro, z wysokim stanem i cała gama innych fasonów. Nie zawsze tak było. Moda plażowa zmieniała się na przestrzeni lat i często była wynikiem przemian kulturowych i obyczajowych.

  • Pierwsze stroje kąpielowe dla kobiet przypominały długie kitle lub suknie. Z czasem górną część skrócono, a do kompletu zaprojektowano długie pantalony.
  • Męskie warianty kostiumów kąpielowych z XIX wieku również nie przypominają w niczym tych znanych współcześnie. Były to kalesony do kolan oraz podkoszulki z krótkim rękawem.
  • Dopiero na przełomie XIX i XX wieku pojawiły się pierwsze kostiumy pływackie! Były to jednoczęściowe trykoty do kolan w wersji dla mężczyzn i dla kobiet. Wariant kobiecy przez długi czas budził zgorszenie i został społecznie zaakceptowany dopiero po Igrzyskach Olimpijskich w Sztokholmie (1912 rok), gdzie po raz pierwszy przeprowadzono zawody pływackie kobiet w tym właśnie stroju.
  • Kostiumy kąpielowe w latach 20 XX wieku wciąż przypominały męskie trykoty, ale nieco bardziej odkrywały ramiona i uda. Były wykonywane z elastycznej dzianiny, co gwarantowało wygodę. W tym okresie pojawiły się też kostiumy dwuczęściowe, które składały się z obcisłej góry i spodenek.
  • Kostiumy kąpielowe w latach 50 – to właśnie w tym okresie swoją premierę miało bikini, ale początkowo nie cieszyło się aprobatą (na wielu plażach i kąpieliskach zakazywano wstępu w tak skąpym stroju). W latach 50 dominowały kostiumy z podwyższoną talią i oddzielną górą lub jednoczęściowe.
  • Kostiumy kąpielowe w latach 60 – dopiero wówczas bikini stało się popularne, a na plażach zaroiło się od kobiet w bardzo różnorodnych kostiumach (od powycinanych bikini, poprzez stroje zakrywające większą część ciała aż do współczesnych modeli z tankini i innymi dodatkami). Taką różnorodność stylów plażowych można obserwować do dziś w wielu zakątkach świata.

Jak dbać o strój kąpielowy? Kiedy go kupić?

Gdy już kupimy upragniony kostium na plażę lub basen warto zastanowić się nad tym, czy można go wyprać w pralce, czy strój kąpielowy się rozciągnie i czy nie straci fasonu.

Kostium kąpielowy należy prać i czyścić zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli to klasyczny strój jednoczęściowy albo gładkie bikini, zazwyczaj dopuszczalne jest pranie w pralce. Jeśli jednak kostium jest ozdobiony koralikami i innymi detalami, konieczne może być pranie ręczne – wszystkie wątpliwości rozwiejesz, jeśli zajrzysz do instrukcji na metce.

Nie ma jednego, najlepszego momentu na zakup stroju kąpielowego. W dobie zagranicznych wypraw w tropiki i weekendowych wyjazdów do SPA, po kostium kąpielowy można sięgać nie tylko latem, ale również przez cały rok. Warto wybrać się na zakupy w okresie sezonowych obniżek cen oraz wówczas, gdy do sklepów wchodzi nowa kolekcja.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.