Udostępnij
Skomentuj

Jaka fajka do nurkowania? Która będzie najlepsza?

Fajka, maska oraz płetwy, są najważniejszymi elementami wyposażenia każdego nurka.

Do czego służy fajka?

Fajka nurkowa umożliwia oddychanie powietrzem czerpanym z powierzchni, bez konieczności wynurzania się z wody. Wykorzystywana jest głównie podczas nurkowań bezoddechowych i pływania po powierzchni, nazywanego snorkeling. Przydaje się również w trakcie powrotu z nurkowania głębinowego w całym sprzęcie, szczególnie w morzu, gdzie występują duże fale. Zazwyczaj fajka nurkowa przymocowana jest do maski. Jest niezbędna dla początkujących pływaków, którzy nie schodzą na duże głębokości z butlą tlenową. Korzystają z niej jednak również profesjonaliści, wiedząc, że ma ogromny wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa podczas wynurzania.

Polecane fajki do nurkowania

Z czego składa się fajka do nurkowania?

Jest to proste urządzenie, w skład którego wchodzą 3 podstawowe elementy:

 • Ustnik
 • Rura oddechowa
 • Mocowanie na pasek

Niektóre, bardziej rozbudowane modele zostały dodatkowo wyposażone w specjalne zaworki, które ułatwiają opróżnianie fajki z resztek wody oraz system zabezpieczający przed dostaniem się jej do wnętrza w czasie nurkowania, nazywany falochronem.

Fajki nurkowe zazwyczaj wykonuje się z silikonu i PVC.

Jak wybrać odpowiedni model?

O wyborze rodzaju fajki decydują przede wszystkim dwa czynniki:

 • Wygoda nurkowania
 • Opory oddechowe

Jej celem jest zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa nurkowania i to właśnie te czynniki powinny być najważniejsze dla każdego, kto zamierza uprawiać snorekeling. Do wyboru mamy różne rodzaje oraz wielkości fajek. Istnieją modele uniwersalne oraz takie, które należy dostosować indywidualnie do kształtu i wielkości głowy. Dostępne są również produkty stworzone z myślą o dzieciach.

Fajkę do nurkowania można kupić osobno lub w zestawie z maską, która jest jej integralną częścią.

Do wyboru mamy również wersję podstawową lub wyposażoną w zaworki ułatwiające opróżnianie jej. Obecnie posiada je większość modeli, ponieważ są bardziej komfortowe.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Kupując swoją pierwszą fajkę nurkową, warto skupić się na kilku detalach, które bardzo ułatwią korzystanie z niej:

 • Długość fajki - nie powinna być ona zbyt długa, optymalna średnica to 30-35 cm
 • Grubość - zaleca się, aby średnica zewnętrzna miała ok. 2,5 cm
 • Kształt ustnika - zazwyczaj dobierany jest on indywidualnie, tak aby był wygodny dla nurka i naturalnie układał się w jamie ustnej. Istnieją 2 rodzaje ustników- pierwsze należy trzymać w zębach trzonowych, drugie- anatomiczne- opierają się na zębach i podniebieniu. Większość doświadczonych pływaków te drugie uważa za zdecydowanie wygodniejsze
 • Kształt rurki - powinna być ona anatomiczna, czyli dopasowana do obrysu twarzy
 • Obecność zaworu zwrotnego - umożliwia szybkie usunięcie wody z fajki po wypłynięciu na powierzchnię. Jest to bardzo praktyczne, szczególnie dla początkujących nurków.
 • Odblaski, neonowe kolory - wiele modeli zostało w nie wyposażonych nie ze względu na walory estetyczne, lecz w celu sygnalizowania pozycji nurka osobom znajdującym się nad powierzchnią wody.

Czy nurkowanie z fajką jest bezpieczne?

Uprawianie snorekelingu nie wymaga zaawansowanych umiejętności pływackich. Jest to najprostszy sposób na eksplorowanie środowiska podwodnego i może być wstępem do dalszego rozwijania umiejętności nurkowych. Fajki używają również osoby, które chcą doskonalić pływanie bez konieczności ciągłego wynurzania głowy. Pozwala to na całkowite skupienie się na technice i doprecyzowanie ruchów.

Także dzieci podczas zabaw w wodzie chętnie korzystają z podstawowych zestawów nurkowych. Mogą im one pomóc również w przełamaniu lęku przed całkowitym zanurzeniem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.