Udostępnij
Skomentuj

Jaki sprzęt podczas nauki zdalnej? Czego nie może zabraknąć?

Gdy lekcje z domu stają się koniecznością, warto pomyśleć o zakupie dobrego sprzętu, który znacznie je ułatwi.

Mowa tu zarówno o nauczycielach, jak i uczniach. Komputery, laptopy i wszelkiego rodzaju akcesoria okażą się niezbędne, żeby nie tylko odpowiednio komunikować się z drugą stroną, ale również wykonywać wszelkiego rodzaju zadania. W poniższym tekście przedstawiamy wybrane sprzęty, dzięki którym nauka zdalna stanie się o wiele przyjemniejsza.

Jaki sprzęt jest niezbędny podczas nauki zdalnej?

To, co warto kupić, zależy w dużej mierze od specyfiki lekcji. Dziecko uczęszczające do podstawówki może zadowolić się podstawowym komputerem, który będzie w stanie obsłużyć komunikatory internetowe, przeglądarkę oraz podstawowe narzędzia multimedialne. Wymagania uczniów informatyki, a także studentów, są często jednak znacznie wyższe, dlatego warto pokusić się o dokładniejsze sprawdzenie obecnej oferty rynkowej.

Niezależnie jednak od kierunku oraz indywidualnych wymagań, podstawowy zestaw do nauki zdalnej zazwyczaj będzie wyglądał następująco:

  • Komputer – dobrze sprawdzi się sprzęt stacjonarny z dużym monitorem, dzięki któremu realizacja poszczególnych zadań okaże się znacznie prostsza. Jeśli jednak nie dysponujecie wystarczającą ilością miejsca na komputer stacjonarny, możecie postawić też na laptopy. Do ich głównych zalet należy oczywiście mobilność – wcale nie muszą być obsługiwane przy biurku.
  • Monitor – niezbędny w przypadku komputera stacjonarnego, choć przydać się może również podczas pracy na laptopie. Zapewni większą przekątną ekranu, co przyda się na przykład podczas pracy w programach graficznych.
  • Kamera internetowa – niezbędna do prowadzenia rozmów z uczniami lub nauczycielem.
  • Mikrofon – jeśli nie jest wbudowany w laptop lub komputer stacjonarny, należy zakupić go osobno lub postawić na odpowiednie słuchawki z mikrofonem.
  • Akcesoria – ich zestaw może być bardzo szeroki, dlatego warto poświęcić im osobny paragraf. Do ich omawiania przejdziemy więc w dalszej części tekstu.
  • Oprogramowanie – nauczanie online może ograniczyć się do wysyłania zadań przez wiadomość e-mail, jednak znacznie efektywniejsza okaże się praca z użyciem specjalnych programów. Będą to nie tylko komunikatory, ale też całe platformy – takie jak chociażby wirtualna szkoła, która pozwala na łatwą wymianę informacji. Co ważne, tego typu programy często są darmowe.

Skoro wymieniliśmy już najważniejsze grupy urządzeń, warto przejść do ich dokładniejszego omówienia. To od wyboru poszczególnych modeli zależy bowiem, czy szkoła przez internet w ogóle będzie miała sens.

Polecane komputery stacjonarne

Co lepsze - komputer czy laptop do nauki w domu?

Zaczynamy od sprzętu najważniejszego. Z jego wyborem szczególne trudności mają nauczyciele, którzy muszą wybrać między pracą stacjonarną a mobilną. Obie metody mają swoje wady i zalety – podobnie jak obsługiwane urządzenia.

  • Komputer stacjonarny – gwarantuje przede wszystkim większy ekran. Monitory o przekątnej ponad 21 cali zakupimy już za 300-400 złotych. Tak dużej swobody nie zapewni nam żaden laptop. Wybór komputera stacjonarnego może okazać się lepszą decyzją wówczas, gdy zależy nam na wysokiej wydajności za akceptowalną cenę. Mocne blaszaki są znacznie tańsze od laptopów o podobnej mocy.

Ośmiordzeniowy procesor, 16 lub 32 GB pamięci RAM, a także karta graficzna przystosowana do obsługi programów specjalistycznych (np. z serii Nvidia Quadro) – wszystko to umożliwi efektywną pracę z użyciem najbardziej wymagających narzędzi. Za taki komputer zapłacimy 4-5 złotych, podczas gdy laptopy na porównywalnym poziomie mogą kosztować nawet 2 razy więcej.

  • Laptop – jest to sprzęt mobilny, z którego możemy korzystać nie tylko w domu, ale też w restauracji, kafejce czy w podróży. Nie musi siedzieć z nim przy biurku, doskonale sprawdza się bowiem nawet na kanapie. Zwłaszcza gdy zdecydujemy się na model konwertowalny lub z ekranem dotykowym o przekątnej poniżej 14 cali.

Nieco mniej wygodna okaże się jednak praca na wielu oknach. W takich sytuacja znacznie lepiej sprawdzają się monitory o większej przekątnej. Do tego należy dodać wspomniane ceny za sprzęt o wysokiej wydajności.

Jeśli nadal nie jesteście w stanie podjąć decyzji, być może poniższa tabela Wam w tym pomoże. Zamieściliśmy w niej najważniejsze cechy obu sprzętów.

Laptop vs komputer stacjonarny – co wybrać?

Komputer stacjonarny

  • Wysoka wydajność za niższą cenę
  • Duża przekątna ekranu – duże monitory nie kosztują wiele
  • Praca stacjonarna, przy biurku Wysoka mobilność. Z laptopa korzystać można wszędzie
  • Dobrze sprawdza się podczas pracy na wielu oknach i w szczególnie wymagających programach
  • Duża liczba dostępnych portów i złączy – możliwość podpięcia wielu urządzeń peryferyjnych

Laptop

  • Możliwość zakupu modeli o różnym profilu – laptopy konwertowalne, gamingowe, 2w1, z ekranami dotykowymi etc. Do tego dochodzi też tani laptop niskonapięciowy
  • Mniejszy ekran, ale z możliwością podpięcia do zewnętrznego monitora
  • Wysoka mobilność. Z laptopa korzystać można wszędzie
  • Idealny do realizacji podstawowych zadań biurowych i obsługi narzędzi multimedialnych
  • Ograniczony zestaw portów i złączy. Producenci często jednak decydują się na przydatne dodatki, takie jak podświetlana klawiatura czy stacja dokowania

Która kamera internetowa sprawdzi się najlepiej podczas nauki zdalnej?

Trudno wyobrazić sobie naukę na odległość bez odpowiedniej kamery. To ona pozwala na sprawne komunikowanie się między uczniami a nauczycielami. Dzięki niej prosty test czy bardziej skomplikowany egzamin będzie mógł się odbyć w odpowiednich warunkach, bez zagrożenia związanego ze ściąganiem. Żeby jednak to wszystko stało się możliwe, należy postawić na kamerę odpowiedniej jakości. Kluczowe w tym przypadku będą następujące parametry techniczne.

  • Rozdzielczość połączeń – im wyższa, tym lepiej. Zapewnia bowiem lepszą jakość obrazu. Najlepsze okażą się oczywiście modele 4K, jednak ich problemem może okazać się wysoka cena. Dlatego też, w przypadku nauczania online, wystarczające będą kamery Full HD.
  • Sposób podłączenia – zazwyczaj wykorzystywany jest kabel, warto sprawdzić jednak, jakiego rodzaju i czy w naszym komputerze znajduje się odpowiednie wejście. Najczęściej spotkać można kamery USB oraz HDMI.
  • Mikrofon i głośniki – tego typu wyposażenie nie zawsze jest wbudowane w kamerę, dlatego warto zwrócić uwagę na opis sprzętu. Dostępność mikrofonu i głośników ograniczy dodatkowe wydatki
  • Kąt widzenia – dobrej jakości kamery wyróżniają się kątem widzenia na poziomie 120, a nawet 180 stopni. Nie musi być jednak aż tak szeroki. Chodzi bowiem o to, aby na ekranie widoczny był uczeń bądź nauczyciel.

Polecane kamery internetowe

Jaki mikrofon do nauczania zdalnego wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, mikrofon może być wbudowany w kamerę. Jeśli jednak tak nie jest, należy rozglądnąć się za urządzeniem zewnętrznym. W przypadku prowadzenia rozmów z uczniami bądź nauczycielem, wystarczający okaże się zwykły mikrofon komputerowy lub konferencyjny. Nie musi być to urządzenie z najwyższej półki.

Warto postawić na modele pojemnościowe, ponieważ są oferowane w wielu wersjach za przyzwoite pieniądze. Zdecydować możemy się zarówno na urządzenia przewodowe, jak i bezprzewodowe.

Jeśli zaś chodzi o konkretne parametry techniczne, kluczowa dla lekcji online będzie czułość (około 40 -dB/mW w zupełności wystarczy) oraz pasmo przenoszenia (może być standardowe, czyli 20 Hz – 20000 Hz).

Polecane mikrofony

Które dodatkowe akcesoria warto mieć podczas nauczania?

Na koniec pozostało nam już tylko wskazać przydatne akcesoria, które mogą rozszerzyć funkcjonalność komputerów, a także ułatwić codzienną naukę. Będą przydatne nie tylko dla uczniów, ale też dla nauczycieli – wiedza przekazywana z użyciem dobrej jakości sprzętu lepiej trafi do odbiorców. Na co więc warto się zdecydować?

  • Klawiatura i myszkapodstawowe wyposażenie komputera stacjonarnego.
  • Routerpozwoli wzmocnić sygnał internetowy, a także zwiększyć jego zasięg.
  • Czytnik e-bookwbrew pozorom, bardzo przydatny sprzęt. Dzięki niemu każda lektura okaże się nieco przyjemniejsza. Zwłaszcza gdy zdecydujemy się na sprzęt z funkcjami dodatkowymi. Co ważne, na czytniki zmieści się nie jedna książka, a setki, a nawet tysiące pozycji.
  • Słuchawkidzięki nim odgłosy z otoczenia nie przeszkodzą w nauce. Dobrze jest zainwestować w słuchawki z mikrofonem.
  • Nośniki danychczyli zewnętrzne dyski twarde i pendrive’y.

To oczywiście tylko wybrane akcesoria uczniowskie i nauczycielskie. Przydatny może okazać się również tablet, dobry smartfon, a także drukarka. Sprzęt warto więc dobierać w zależności własnych potrzeb i tego, w jaki sposób zamierzacie się uczyć bądź przekazywać wiedzę.


Udostępnij
2,8
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.