Udostępnij
Skomentuj

Jak przygotować się do nauczania zdalnego? Podpowiadamy

Nauczanie zdalne jest obarczone różnymi trudnościami, z którymi jednak można sobie poradzić. W jaki sposób?

Jak nietrudno się domyślić, kluczowe będzie dobre przygotowanie. Polegać powinno ono na zakupie odpowiedniego sprzętu i wyborze oprogramowania. Oba te elementy wydają się niezbędne do tego, aby lekcje prowadzone przez internet okazały się po prostu efektywne. Poniżej przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje, które pozwolą Wam należycie zorganizować nauczanie zdalne.

Jak prowadzić lekcje online?

Trudno oprzeć się wrażeniu, że lekcje online są mocno nietypowe. Wymagają zupełnie innego podejścia niż w sytuacji, gdy nauczyciel i uczniowie znajdują się w jednej klasie lekcyjnej. Oczywiście nie oznacza to, że taka nauka nie może być skuteczna. Wręcz przeciwnie. Żeby jednak wszystko przebiegało zgodnie z planem, a wiedza była przekazywana w sposób odpowiedni, należy zadbać o kilka kluczowych spraw, którymi zajmujemy się poniżej.

  • Sprzęt do e-lekcji – żeby prowadzić zajęcia przez sieć nie wystarczy skorzystać ze smartfona. Będzie on w stanie obsłużyć istotne funkcje, jednak jego użycie w tym przypadku okażę się bardzo niewygodne. Wszystko to sprawia, że niezbędny stanie się komputer. Najlepiej taki, który bez większych problemów obsłuży program do wideokonferencji, platformę e-learningową oraz podstawowe narzędzie wykorzystywane podczas lekcji.

Postawić możemy na komputer stacjonarny lub laptopa, dzięki któremu zyskamy mobilność. Warto jednak pamiętać, że zarówno laptopy, jak i „blaszaki” muszą pracować na podzespołach, które spełniają wymagania sprzętowe stawiane przez wspomniane wcześniej programy. Problemem może okazać się cena urządzeń. Tani komputer sprawdzi się podczas obsługi podstawowych narzędzi multimedialnych. Obsługa bardziej zaawansowanych narzędzi wymaga jednak nieco większych inwestycji.

Wyposażenie nauczycielskie będzie oczywiście znacznie szersze. Podczas lekcji przyda się też monitor, słuchawki lub głośniki, mikrofon, kamera internetowa oraz różnego rodzaju akcesoria. Do szczegółowego omówienia poszczególnych elementów przejdziemy jednak w dalszej części tekstu.

  • Oprogramowanie – trudno wyobrazić sobie lekcje internetowe bez przynajmniej komunikatora internetowego. Realizację podstawy programowej zdecydowanie ułatwią również wszelkiego rodzaju platformy e-learningowe, które powstały specjalnie na potrzeby nauczania zdalnego. Co ważne, wiele z nich jest darmowych.
  • Jasne reguły i planowanie lekcji – każdy nauczyciel wie, że uczeń nie zawsze jest w stanie skupić się na prezentowanym materiale. W przypadku lekcji online jest to szczególnie trudne. W grę wchodzi bowiem wiele „rozpraszaczy”, które mogą sprawić, że dziecko nie będzie w stanie przyswoić wszystkiego.

Żeby uniknąć podobnych problemów, warto od razu przedstawić jasne reguły, związane chociażby z zakazem używania komórek czy koniecznością utrzymywania stałego połączenia . Należy uzmysłowić uczniom, że podczas tego typu lekcji obowiązują takie same zasady, jak w szkole.

Polecane laptopy

Który program do wideokonferencji wybrać?

Nawet najlepszy plan nauczania nie przyniesie pożądanych rezultatów, jeśli nie będzie realizowany z użyciem odpowiedniego oprogramowania. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie tego typu narzędzia decydują o tym, czy lekcje odbędą się zgodnie z planem czy wręcz przeciwnie. Jakie programy okażą się przydatne? Przede wszystkim te, które umożliwiają tworzenie wideokonferencji, jak również wszelkiego rodzaju platformy ułatwiające przekazywanie materiałów oraz rozwiązywanie poszczególnych zadań. Poniżej prezentujemy kilka przykładów.

  • Wirtualna szkoła – stworzymy ją przy użyciu darmowych narzędzi Google. Szczególnie polecane są takie programy jak Google Classroom i Google Hangouts Meet. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z oprogramowaniem umożliwiającym tworzenie planu lekcji, udostępnianie materiałów (dokumenty, prezentacje, notatki), wprowadzanie ocen, a także zadawanie prac domowych. Co ważne, w jednej lekcji udział może wziąć nawet 1000 osób!

Jeśli zaś chodzi o Hangouts Meet, jest to program do prowadzenia wideokonferencji z wieloma funkcjami dodatkowymi, pozwalającymi między innymi na dzielenie rozmów oraz ich archiwizacji. Warto podkreślić, że oba narzędzia będą darmowe, jeśli szkoła przystąpi do odpowiedniego programu.

  • Zoom – kolejna aplikacja do wideokonferencji. Jest bardzo prosta w obsłudze i działa na urządzeniach mobilnych. Dzięki temu możemy uczyć z dowolnego miejsca.
  • Microsoft Teams – darmowy program, który nie tylko umożliwi komunikację, ale też prowadzenie wykładów i dzielenie się materiałami. Narzędzie pozwoli zorganizować zarówno prosty test, jak i bardziej rozbudowany egzamin.

Powyżej przedstawiliśmy trzy najczęściej używane platformy, które znacznie ułatwią prowadzenie lekcji online. Podobnych programów jest jednak więcej. Wymienić można chociażby takie narzędzia jak Discord, LearnCube czy Moodle. W każdym przypadku warto sprawdzić, jakie funkcje zapewniają – zwłaszcza w wersji darmowej.

Polecane kamery internetowe

Co jest niezbędne do przekazania wiedzy zdalnie?

Jak już zdążyliśmy zaznaczyć, oprogramowanie jest kluczowe dla efektywności nauczania zdalnego. Żeby jednak można było obsłużyć konkretne programy, niezbędny jest odpowiedni sprzęt. Najważniejszy okaże się oczywiście komputer.

Niezależnie od tego, czy będzie to sprzęt stacjonarny czy procesor, warto upewnić się, czy spełnia on wymagania stawiane przez obsługiwane narzędzia. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na procesor, ilość pamięci RAM, dysk twardy, a także na to, jaka karta graficzna jest potrzebna. W wielu przypadkach wystarczy zwykła jednostka zintegrowana, jednak bardziej rozbudowane narzędzia wymagają znacznie więcej. Ich obsługę zapewnią wyłącznie karty dedykowane.

Do tego wszystkiego dochodzą oczywiście wszelkie akcesoria, które sprawią, że codzienne lekcje okażą się po prostu wygodne. Co przyda się nauczycielowi?

  • Klawiatura i myszkaprodukty niezbędne, jeśli zamierzamy pracować z użyciem komputera stacjonarnego. Nie wato celować w modele najtańsze, kosztujące kilka złotych, ponieważ mogą one nie wytrzymać intensywnego użytkowania.
  • Monitorim większy, tym lepiej. Duża przekątna ekranu znacznie ułatwi bowiem pracę na wielu oknach – podczas lekcji online obsługiwać musimy wideokonferencję z kilkoma lub kilkunastoma uczniami, platformę e-learningową, pocztę elektroniczną i kilka innych okienek.
  • Słuchawkigłośniki przez większość czasu będą wygodniejsze, jednak słuchawki pozwolą odizolować się od wszelkich odgłosów z otoczenia. Podczas e-lekcji może być to bardzo ważne.
  • Routerjeśli posiadany przez nas modem okaże się niewystarczający, warto sięgnąć po zewnętrzny router, który wzmocni sygnał i zwiększy jego zasięg. Urządzenie dobrej jakości nie powinno dużo kosztować.

Do tego dochodzi dobrej jakości kamera internetowa zapewniająca wysoką jakość obrazu (co najmniej Full HD) oraz odpowiedni mikrofon. Przydać się może również zewnętrzny nośnik danych (pendrive lub dysk twardy USB), a także czytnik e-book - zmieści się na nim nie tylko jedna książka. Standardowy sprzęt pozwala na przechowywanie setek pozycji. Z czytników korzystać mogą też uczniowie. Dzięki nim, lektura szkolna będzie lepiej przyswajana.

Polecane komputery stacjonarne

Jak utrzymać zaangażowania uczniów podczas lekcji?

Świetny sprzęt i dobrze dopasowanie oprogramowanie uczniowskie nie zawsze wystarczy, by nauczanie zdalne okazało się efektywne. Potrzebne jest również zaangażowanie samych uczniów. Jak utrzymać je przez cały czas? Warto zadbać o to, aby cały czas coś robili – nauczyciele powinni zachęcać dzieci do uczestnictwa na czasie i w wideokonferencji. Ciągła interakcja może okazać się kluczowa. Dobrze jest dać okazję uczniom do przedstawienia swoich opinii, a także wspólnej rozmowy na temat lekcji. Dzięki dostępnym programom, nauczyciel z łatwością może organizować pracę w grupach, która również okaże się pomocna.

Za sprawą należytego przygotowania, nauka na odległość przyniesie pożądane rezultaty, podobne do standardowych lekcji w klasie. Należy jednak zadbać o właściwy sprzęt, oprogramowanie oraz plan nauczania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.