Udostępnij
Skomentuj

Co jest niezbędne podczas nauki zdalnej? Polecane urządzenia

Nauka na odległość wymaga użycia odpowiednio przygotowanych sprzętów. Na jakie z nich warto postawić?

Trudno wyobrazić sobie nauczanie zdalne z użyciem wyłącznie smartfona. Co prawda, jest to możliwe, jednak niezbyt wygodne. Żeby więc lekcje przez internet rzeczywiście miały sens, należy skupić się na doborze konkretnych sprzętów, które obsłużą specjalne oprogramowanie do nauczania (będzie to chociażby wirtualna szkoła, jak również programy do komunikacji). Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, z których warto skorzystać.

Jakie urządzenia i akcesoria są potrzebne do lekcji online?

Bez wątpienia najważniejszym urządzeniem będzie komputer. Pozwoli on nie tylko na prowadzenie rozmów online, ale też pracę z użyciem wspomnianych programów. Wszystko to sprawia, że z komputera powinien korzystać zarówno nauczyciel, jak i uczeń. Oczywiście pozostaje kwestia wyboru konkretnej konfiguracji, do czego jednak przejdziemy za chwilę.

Ważne okaże się również tak zwane wyposażenie peryferyjne. W przypadku komputerów stacjonarnych w jego skład wejdzie przede wszystkim klawiatura, odpowiednia myszka, mikrofon oraz kamea umożliwiająca prowadzenie wideokonferencji. Laptopy wymagają nieco mniejszych nakładów, ponieważ tego typu urządzenia są wbudowane. No może poza myszką, którą zastępuje touchpad. Jego użycie nie zawsze jednak jest wygodne.

Do laptopa na pewno warto dokupić drukarkę lub urządzenie wielofunkcyjne (drukarka, skaner i kserokopiarka), za sprawą którego uczeń będzie miał możliwość drukowania przesłanych materiałów, a także skanowania zadań wykonywanych ręcznie. Do tego dojdą też liczne akcesoria. Nie są one niezbędne do nauki zdalnej, jednak z pewnością usprawnią wiele czynności realizowanych na co dzień.

Który sprzęt podczas lekcji zdalnych sprawdzi się najlepiej?

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, najważniejszym sprzętem do nauki będzie komputer. W tym przypadku trzeba jednak zastanowić się, czy lepszym wyborem okaże się urządzenie stacjonarne czy mobilne. Oba mają swoje wady i zalety, które trzeba przeanalizować.

Komputer stacjonarny zapewni przede wszystkim większą przestrzeń roboczą. Monitor o przekątnej 21 cali (lub większy) wcale nie jest drogi – jego ceny zaczynają się od 300-400 złotych. Taka wielkość okaże się w zupełności wystarczająca do nauki zdalnej. Niezależnie od tego, czy będą to przedmioty humanistyczne czy ścisłe. Obsługa kilku okienek w tym samym czasie nie powinna sprawić żadnych problemów.

Kluczowa dla wielu rodzin będzie również cena. Jeśli celujemy w tani sprzęt do pracy podstawowej, różnice między „blaszakami” a laptopami nie są duże. Inaczej jednak wygląda sytuacja przy okazji zakupu urządzenia do obsługi programów specjalistycznych. Wtedy komputer o dużej mocy będzie znacznie tańszy niż jego odpowiednik w postaci laptopa.

Komputer stacjonarny do pracy zdalnej – wady i zalety

  • Duża przestrzeń robocza – możliwość zakupu taniego, dużego monitora
  • Szeroki wybór konfiguracji za rozsądną cenę – zarówno podstawowych, jak i o wysokiej wydajności
  • Komputer z reguły jest wyposażany w bogaty zestaw portów i złączy. Pozwala to na podłączenie wielu urządzeń peryferyjnych
  • Nie jest to sprzęt mobilny, dlatego pozwala wyłącznie na pracę stacjonarną
  • Niektóre konfiguracje mogą okazać się głośne podczas pracy

Laptopy to dobry wybór dla uczniów, którzy nie chcą być przyspawani do biurka. Umożliwią one naukę wszędzie – na kanapie, przy stole w jadalni, a nawet na balkonie lub na zewnątrz. Warto przy tym pamiętać, że laptop występuje na rynku w wielu wersjach. Zdecydować można się nie tylko na modele standardowe, ale też konwertowalne czy ultrabooki. Po stronie zalet laptopa należy zapisać również ograniczenie wydatków dodatków dodatkowych. Nie musimy bowiem kupować monitora, klawiatury, głośników, kamery, słuchawek, ani nawet myszki.

Polecane komputery stacjonarne

Laptop do nauki zdalnej – wady i zalety

  • Mobilność. Z laptopa korzystać można niemal wszędzie
  • Brak konieczności kupowania peryferiów
  • W sklepach znaleźć można sprzęty o różnych profilach. Do tego dochodzi bogaty wybór konkretnych konfiguracji
  • Ograniczona liczba portów i złączy
  • Laptopy o wysokiej wydajności są znacznie droższe od komputerów stacjonarnych. Kosztować mogą nawet 5-6 tysięcy złotych

Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na laptopa czy komputer stacjonarny, musicie pamiętać o wymaganiach, jakie stawiają programy do nauki zdalnej. Wirtualna szkoła oraz podstawowe narzędzia uczniowskie dobrze działają na prawie każdym sprzęcie. Nieco inaczej wygląda jednak sytuacja z programami specjalistycznymi, na przykład do obróbki grafiki lub programowania. W takim przypadku warto zwrócić szczególną uwagę na następujące podzespoły.

  • Procesor – szczególnie polecane są modele czterordzeniowe i ośmiordzeniowe z nowych generacji.
  • Pamięć RAM – 8 GB to minimum, jednak coraz częściej potrzebne jest 12, a nawet 16 GB pamięci.
  • Karta graficzna – z obsługą programów podstawowych dobrze radzą sobie jednostki zintegrowane, natomiast te o wyższych wymaganiach potrzebują kart dedykowanych, z minimum 2 GB pamięci własnej.
  • Dysk twardy – dobrym wyborem okażą się zwłaszcza modele SSD. Zapewniają bowiem bardzo szybkie działanie systemu.

Polecane laptopy

Czy tablet sprawdza się przy zdalnym nauczaniu?

Zakup nowego PC-ta lub laptopa może wiązać się ze sporymi wydatkami, dlatego niektóre osoby szukają tańszych alternatyw. Jedną z nich będzie tablet. Zazwyczaj jest on nieco większy od smartfona, dlatego powinien zapewnić wygodniejszą pracę.

Jak to jednak bywa, wiele zależy od tego, z jakich programów zamierzamy korzystać. Jeśli szkoła postawi wyłącznie na wideokonferencje, w trakcie których nauczyciele będą omawiać materiał, tablet sprawdzi się bardzo dobrze. Problemy zaczną się wówczas, gdy lekcje zostaną oparte na obsłudze wielu programów. Z dwoma-trzema oknami jeszcze sobie poradzimy. Co jednak w sytuacji, gdy będzie ich 5, 6 albo 10?

Kolejną sprawą jest kompatybilność tableta z wykorzystywanym oprogramowaniem do e-learningu. Zdecydowania większość urządzeń (a przynajmniej tych w akceptowalnych cenach) pracuje z użyciem systemu Android, natomiast część narzędzi do nauki zdalnej jest przygotowywana dla Windowsów. Oczywiście niektóre z nich występują w różnych wersjach, jednak nie wszystkie.

Do tego dochodzi wydajność tabletów. Z nią jednak bywa różnie. Tani sprzęt może okazać się niewystarczający – zwłaszcza w przypadku konieczność użycia dobrej jednostki graficznej. Jeśli więc zastanawiacie się, czy warto kupić tablet, przed podjęciem decyzji upewnijcie się, z jakich dokładnie programów dziecko będzie korzystało podczas lekcji. Może się bowiem okazać, że ich uruchomienie na tablecie będzie utrudnione lub niemożliwe.

Polecane tablety

Jakie  akcesoria komputerowe wybrać dla ucznia?

Na koniec poruszmy jeszcze kwestię wyboru akcesoriów, dzięki którym wiedza może być oswajana w jeszcze lepszych warunkach. Co warto kupić do nauczania zdalnego?

  • Słuchawkidzięki nim, hałas z otoczenia przestanie być problemem. Przydadzą się więc wówczas, gdy w domu znajduje się rodzeństwo oraz rodzice. Co ważne, w wielu słuchawkach znajdziemy także wbudowany mikrofon.
  • Routerprzydatny wówczas, gdy modem dostarczony przez dostawcę internetu nie zapewnia dobrego transferu i odpowiedniego zasięgu sieci. Stabilny internet przyda się zwłaszcza wtedy, gdy nauczyciel zarządzi test lub egzamin.
  • Czytnik e-bookprzydatne urządzenie, na które wgrać możemy setki książek. Gdy więc omawiana będzie jakaś lektura, wystarczy ją kupić w sieci lub pobrać z tak zwanych wolnych zasobów. Książka błyskawicznie znajdzie się w pamięci czytnika.
  • Nośniki danych będzie to na przykład pendrive lub zewnętrzny dysk twardy. Jak model wybrać? Taki, który pasuje do komputera i który zapewnia odpowiednią ilość wolnego miejsca.

Jak uczyć się z domu? Najlepiej przy użyciu dobrze dobranego sprzętu, dzięki któremu przyswajanie wiedzy stanie się znacznie przyjemniejsze. Zanim jednak kupicie cokolwiek, zastanówcie się nad tym, czy nowy sprzęt spełnia wszystkie podstawowe kryteria związane z nauką przez internet.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.