Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/jaki-smartwatch-z-nfc-wybrac-polecane-modele/13332/ 2020-10-14 14:04:16.000000

Jaki smartwatch z NFC wybrać? Polecane modele

Chcesz płacić bezdotykowo za pomocą smartwatcha? Sprawdź, jakie modele nadają się do tego najlepiej.

Ten bezprzewodowy standard komunikacji wykorzystywany jest głównie w smartfonach i smartwatchach do procedowania płatności, tak jak ma to miejsce w przypadku konwencjonalnych, zbliżeniowych kart płatniczych.

Zastosowanie chipu NFC otwiera drogę do korzystania z coraz popularniejszych funkcji płatności w smartwatchach. W ten sposób można dodać swoją aktywną kartę płatniczą do profilu w aplikacji Google Pay lub innej i używać smart zegarka do płatności zbliżeniowych wszędzie, gdzie jest dostępny terminal na karty płatnicze.

Co to jest NFC w smartwatchach?

Wraz z rozwojem nowych technologii pojawiają się coraz to nowe możliwości, aby upraszczać codzienne czynności, takie jak chociażby płacenie za zakupy. Bezdotykowe płatności także w Polsce zyskują coraz więcej entuzjastów. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób to działa lub zdecydowałeś, że to opcja dla Ciebie i szukasz najlepszego urządzenia tego typu, czytaj dalej.

Skrót NFC pochodzi od angielskich słów Near Field Communication, które można przetłumaczyć jako ‘komunikacja zbliżeniowa’. Jest to rodzaj technologii radiowej umożliwiającej bezprzewodowe i bezdotykowe przesyłanie danych. Połączenie między urządzeniami przekazującymi informacje jest nawiązywane w odległości od kilkunastu do kilkudziesięciu milimetrów. Jest to zatem działanie zbliżone do technologii Bluetooth, przy czym źródła energii z obu stron połączenia nie są konieczne, a dzięki mniejszemu zasięgowi cały proces staje się bardziej bezpieczny.

Czym zatem jest NFC w smartwatchach? To po prostu rodzaj zegarka, dzięki któremu zapłacisz za swoje zakupy w sklepie czy za różnego rodzaju usługi w innych lokalach. Jednak płatności zbliżeniowe to nie jedyna funkcjonalność modułu NFC. Smartwatch możesz także szybko sparować go ze smartfonem (również posiadającym NFC). Aby korzystać z tej opcji, najlepiej wybierz smartwatch z NFC i WiFi, dzięki czemu urządzenia później będą łączyły się automatycznie.

Polecane modele smartwatchy z NFC

Jak płacić smartwatchem z NFC?

Zbliżeniowe płatności smartwatchem z NFC przypominają te transakcje, które przeprowadza się z wykorzystaniem smartfona. Na samym początku do zegarka musisz dodać swoją kartę płatniczą. Wprowadzisz jej dane na przykład poprzez uruchomienie aplikacji do płatności takiej jak Google Pay albo Garmin Connect. Od tego momentu możesz szybciej uregulować należności za swoje zakupy i usługi. Wystarczy, że w momencie płatności włączysz aplikację finansową a następnie zbliżysz nadgarstek z zegarkiem do terminala płatniczego. Gdy transakcja zostanie dokonana, urządzenie poinformuje Cię o tym specjalnym dźwiękiem, wibracją bądź informacją wizualną.

Tym samym jest to jeden z najwygodniejszych sposobów na ekspresowe płacenie dostępnych obecnie na rynku. Nie wymaga on od Ciebie wyjmowania portfela czy karty ani nawet smartfona. Ba, jedyne co musisz mieć ze sobą, idąc na zakupy, to zegarek na ręku. Możliwość płacenia za pomocą smartwatcha powinna być dostępna we wszystkich sklepach i lokalach posiadających zbliżeniowe płatności przy wykorzystaniu karty bankowej.

Którą metodę płatności zbliżeniowych w smartwatchu z NFC wybrać?

To, jakie metody płatności zbliżeniowych oferuje smartwatch z NFC, może zależeć od producenta systemu operacyjnego bądź samego urządzenia. Do najpopularniejszych usług tego typu należą:

  • Apple Pay – obsługujący iPhone i Apple Watche,
  • Google Pay – wcześniej występujący pod nazwą Android Pay, działający na smartfonach z systemem Android i na zegarkach Wear OS,
  • Garmin Pay – dedykowany produktom z oferty Garmina,
  • Fitbit Pay – przeznaczony dla zegarków i opasek produkowanych przez Fitbita,
  • Samsung Pay – obsługujący sprzęty Samsunga.

Na rok 2020 zapowiadany jest w Polsce także debiut usługi Huawei Pay, jednak niewiele wiadomo jeszcze na ten temat. Warto na bieżąco śledzić informacje producenta.

Przy wyborze konkretnej metody musisz zwrócić uwagę na to, czy będzie ona obsługiwała bank, w którym posiadasz konto, a także czy jest dostosowana do modelu smartwatcha, który najbardziej Cię interesuje.

Jakim smartwatchem z NFC zapłacisz w Polsce?

Najlepszy smartwatch to taki, którego funkcje będą w pełni obsługiwane w kraju, w którym chcesz z niego korzystać. Warto wspomnieć, że wymieniona wyżej usługa Samsung Pay jest póki co jeszcze niedostępna w Polsce. Z tego względu popularne smartwatche tego producenta nie posiadają pełnych funkcjonalności w naszym kraju. Choć warto być na bieżąco, bo zakresy działalności poszczególnych producentów coraz częściej szybko się rozszerzają.

Modele smartwatchy dla Google Pay

Google Play jest usługą obecną najdłużej na rynku polskim, dlatego też obsługuje najwięcej banków. Może być zastosowana do:

  • kart Visa i Mastercard w bankach takich jak: Santander, Revolut, mBank, nest bank, BNP Paribas, Getin, Credit Agricole, ING Bank Śląski, Krakowski Bank Spółdzielczy, Grupa BPS, Bank Pocztowy,Spółdzielcza Grupa Bankowa, EnveloBank, Monese, N26,
  • kart Visa od: Banku Millennium, Eurobanku, Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, Banku Spółdzielczego w Brodnicy,
  • kart Mastercard wydawanych przez: Alior Bank, Citi Handlowy, T-Mobile Usługi Bankowe, Kompakt Finanse, Sodexo, Edenred, Plus Bank, Citi Handlowy, DiPocket, TransferWise.

Ciekawą ofertę smartwatchy kompatybilnych z Google Pay posiada firma Mobvoi. Jej produkty mają elegancki design, który niewiele różni się od klasycznych zegarków ze skórzanym paskiem. Idealnie sprawdzą się zatem dla osób, które na co dzień ubierają się sposób formalny. Znajdziesz wśród nich także smartwatch z NFC damski w kolorze różowego złota, charakteryzujący się kobiecą delikatnością i subtelnością.

Smartwatche o bardziej sportowym wyglądzie dostarcza na rynek grupa Fossil. Gama ich produktów to ponad kilkadziesiąt inteligentnych zegarków z systemem Wear OS. Przede wszystkim różnią się one wykończeniem, ich parametry techniczne są dosyć podobne.

Modele smartwatchy dla Apple Pay

Płatności zbliżeniowe obsługiwane przez Apple Pay mogą być realizowane z wykorzystaniem Apple Watch. Inteligentne zegarki produkowane przez tę firmę doczekały się już 5 generacji. Wybór konkretnego modelu będzie zależał zatem przede wszystkim od zasobności twojego portfela. Usługa Apple Pay jest przeznaczona dla klientów takich banków jak: Bank Pekao, PKO Bank Polski, Millenium, mBank, BNP Paribas, Alior Bank, Credit Agricole, Get in Bank, Edenred, ING Bank Śląski, monese, N26, nest bank, Revolut i Santander.

Modele smartwatchy dla Fitbit Pay i Garmin Pay

Jeżeli chodzi o Fitbit Pay, to usługa ta jest dostosowana do kart wydawanych przez Bank PKO, Alior Bank, Revoluta, Santandera i TransferWise (dla MAStercard). Z oferty producenta możesz wybrać 4 SmartWatch kompatybilne z tą technologią. Ich cechą charakterystyczną jest kwadratowy ekran oraz dość sportowy design.

I ostatnia z usług dostępnych w Polsce, czyli Garmin Pay, jest dostępna dla klientów takich banków, jak: PKO Bank Polski, Bank Pekao, Alior Bank, ING Bank Śląski, Bank Pocztowy, Revolut, Banki Spółdzielcze SGB, Santander, Getin Noble Bank i TransferWise (Mastercard) lub Nest Bank (Visa). Klasycznych w czarnych modeli jest wiele, dlatego jeżeli chcesz znaleźć najlepszy smartwatch z NFC, ranking stworzony przez użytkowników z pewnością ci pomoże.

Najlepsze smartwatche z NFC dostępne w Polsce

Z pewnością jesteś już przekonany, jak dużym ułatwieniem może być płatność wykonywana za pomocą modułu NFC. Smartwatch, jakiego powinieneś wybrać, Przede wszystkim musi odpowiadać Twoim wymaganiom – ma obsługiwać bank, w którym posiadasz konto oraz być kompatybilny z firmą zegarków, których zakup rozważasz. Decyzja o konkretnym modelu będzie już wynikała z indywidualnych preferencji estetycznych oraz z możliwości sprzętu, przede wszystkim z czasu, przez który może działać bez ładowania.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
7 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (4)

Brak jednego z najlepszych smartwatchy na rynku z płatnościami NFC - Huawei Watch 2 Classic
Bo ten najlepszy smartwatch nie ma NFC!
Czytaj z uwagą artykuł.
A Samsung z tizenem bez jakiejkolwiek możliwości płacenia zbliżeniowo w Polsce na pierwszym miejscu. Brawo za artykuł
smartwatche muszą posiadać chyba system WearOS by działały z GooglePay
Pawle nie muszą bo np. Garmin ma swój własny systemi posiada garmin connect i można też płacić zbliżeniowo.
Smartwatch bez NFC nie ma sensu. Wstyd dla Samsunga
Żaden z zegarków Garret w waszym sklepie nie ma NFC to po co daliscie tę marke do artykułu?