Udostępnij
Skomentuj

Jaki rower dla 5 latka? Który będzie najlepszy?

Dzieci kochają jazdę na rowerze. Aby jednak aktywność ta była w pełni bezpieczna i komfortowa, konieczny jest odpowiednio dobrany jednoślad.

5-cio letnie dziecko zwykle ma już za sobą etap rowerka biegowego, trójkołowca czy też roweru z dodatkowymi kółkami bocznymi, dzięki czemu jego koordynacja wzrokowo-ruchowa i zmysł równowagi są bardzo dobrze rozwinięte. Z powodzeniem zatem możemy mu kupić klasyczny rower z pedałami. Jaki sprzęt będzie odpowiednim rozwiązaniem?

Popularne rowery dla dzieci

Najważniejsze parametry

Podstawowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze roweru dla naszej pociechy jest jednak nie jego wiek, a wzrost. Każde dziecko rozwija się bowiem we własnym tempie, dlatego parametry jednośladu należy ustalać indywidualnie. Pomocna w tym względzie może okazać się poniższa tabela.

Wzrost dziecka to jednak nie jedyny parametr, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze roweru. Niezwykle istotną kwestią jest to, aby minimalna wysokość siodełka odpowiadała długości nogi od wewnętrznej (wysokości kroku) dziecka. Dzięki temu maluch będzie mógł samodzielnie wsiadać i zsiadać z roweru, a także z łatwością podeprze się nogą o podłoże, jeżeli na chwilę straci równowagę. Aspekt ten jest ważny zatem nie tylko ze względu na komfort użytkowania sprzętu, ale również z uwagi na bezpieczeństwo jazdy.

I w tym przypadku pomocne może okazać się skorzystanie z tabeli znajdującej się poniżej. Pamiętać musimy jednak, iż są to wartości orientacyjne, dlatego, jak zostało wspomniane, parametry jednośladu warto ustalać indywidualnie.

Wiek dziecka
Wysokość kroku
Rozmiar kół
Rozmiar ramy
4-6
48 cm
16”
obniżona rama
5-8
53 cm
20”
11”
5-8
56 cm
20”
12”
5-8
58 cm
20”
13”

Większość rowerów dla pięciolatków posiada regulację wysokości siodełka, dzięki czemu będziemy mogli dostosowywać sprzęt do zmieniających się potrzeb dziecka. Jednak aby jazda była dla dziecka przyjemnością, przy wyborze jednośladu należy kierować się aktualnymi, a nie przyszłymi potrzebami malucha, stąd też odpowiednie dopasowanie minimalnej wysokości siodełka jest tak ważne.

Jest to szczególnie istotne przy wyborze roweru dla najmłodszych dzieci (w tabeli wiek 4-6). Zapewni to bezpieczeństwo jazdy i jej odpowiedni komfort, który jest ważny, jeśli chcemy, aby dziecko szybko nie zniechęciło się.

W przypadku najmłodszych adeptów sztuki jazdy na rowerze warto równie zadbać o to, aby rower był wyposażony w tak zwaną obniżoną ramę. Ułatwia ona wsiadanie i zsiadanie z roweru, a także pozwala uniknąć bolesnego uderzenia w krocze podczas ewentualnego upadku z roweru.

Podsumowując, rower dla 5 latka powinien być:

  • bezpieczny – aby rower był bezpieczny, nie tylko musi mieć odpowiednią konstrukcją dopasowaną do dziecka, ale również skuteczne hamulce, które zaczną hamować nawet przy lekkim naciśnięciu, dzięki czemu maluch nie będzie musiał używać dużej siły do ich uruchomienia. Co więcej, natychmiastowe działanie skróci drogę hamowania, co jest niezwykle ważne podczas jazdy.

Rower dla pięcioletniego dziecka powinien być również wyposażony w osłonę łańcucha. Zabezpieczy to element przed spadaniem, wydłuża maksymalnie proces zużywania się część, a także uchroni naszą pociechę przed włożeniem nogi (elementów odzieży) w układ napędowy.

  • wygodny – wpływ ma na to nie tylko konstrukcja, ale również siodełko. Powinno być ono wykonane z miękkiego materiału. Musi mieć również ergonomiczny kształt, co zapewni komfort korzystania z roweru,
  • solidny – wpływ na to ma przede wszystkim materiał, z którego wykonano ramę oraz inne elementy konstrukcyjne. Zazwyczaj jest to aluminium lub stal. Obydwa tworzywa są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu nawet ewentualny upadek nie doprowadzi do ich zniszczenia.

Wybierając rower dla dziecka, zwróćmy uwagę także na solidność mocowań poszczególnych elementów. Nie chcemy przecież, aby po kilku minutach jazdy z roweru odpadło oświetlenie, błotnik czy też dzwonek,

  • lekki – najlżejsze są rowery wykonane z aluminium. Pomimo niewielkiej wagi, są solidne, co sprawia, że są chętnie wybierane. Ciężar jednośladu ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci. Niemniej, niezależnie od wieku maluch powinien być w stanie samodzielnie pchać rower i ruszać nim z miejsca bez pomocy innych,
  • atrakcyjny wizualnie – nowoczesny design i ciekawa kolorystyka będą zachęcać dziecko do przejażdżek rowerowych, dlatego warto zdecydować się na ulubione barwy naszej pociechy. Na pewno sprawimy mu tym niesamowitą przyjemność.

Z kółkami bocznymi czy bez?

Jeżeli 5-cio letnie dziecko wcześniej jeździło na rowerku biegowym, prawdopodobnie nie będzie potrzebowało dodatkowych kółek bocznych zamontowanych przy klasycznym jednośladzie. Niemniej część rodziców nie jako z przyzwyczajenia i w dobrej wierze montuje je przy rowerze, myśląc, że wówczas jazda jest bezpieczniejsza.

I o ile rzeczywiście taka konstrukcja sprawia, że trudniej o wywrotkę, o tyle może ona utrwalać niewłaściwą postawę u dziecka, co w przyszłości „zaowocuje” problemami z kręgosłupem, a tego na pewno chcemy uniknąć. Jeżeli zatem zauważymy, iż w trakcie jazdy na rowerze wyposażonym w dodatkowe kółka nasza pociecha ma tendencję do przechylania się na którąś ze stron, natychmiast zareagujmy i zdemontujmy boczne wspomagacze.

Polecane modele

Oferta rynkowa rowerów dla 5-cio latków jest szalenie zróżnicowana. Aby ułatwić wybór odpowiedniego jednośladu, przedstawiamy modele, które spełniają wymagania stawiane sprzętowi dla tej kategorii wiekowej. Oto one:

  • Maxim MAXIM ZASADA BIKES BAT 16'' BOY – to rower miejski przeznaczony dla chłopca. Dzięki odpowiedniej konstrukcji (w tym obniżonej ramie wykonanej ze stali) zapewnia nie tylko bezpieczeństwo i komfort jazdy, ale również wymusza na dziecku zachowanie prawidłowej postawy. Odpowiednio wyprofilowana kierownica stanowi praktyczne oparcie dla rąk, zaś wygodne siodełko gwarantuje wygodne podróżowanie.

Rower został wyposażony w osłonę łańcucha, błotniki, kompletne oświetlenie oraz kosz, który umożliwia dziecku przewożenie swoich rzeczy. 16-calowe, pompowane koła zapewniają komfort jazdy nawet w wymagającym terenie. Co więcej, producent przewidział możliwość montażu dodatkowych bocznych kół stabilizujących,

  • Hudora 16" Rower dziecięcy – kolorystyka tego modelu sprawia, iż jest on dedykowany dziewczynkom. Został wyposażony we wszelkie elementy, które czynią go bezpiecznym i komfortowym sprzętem, w tym w wygodne siodełko, solidną ramę, pompowane 16-calowe koła, osłonę łańcucha, błotniki, oświetlenie odblaskowe, hamulce, antypoślizgowe manetki, bagażnik, dzwonek oraz koszyk.

Co więcej, rower pozwala na regulację siodełka oraz regulację wysokości kierownicy. Dzięki temu możemy go dostosowywać do zmieniających się potrzeb dziecka,

  • DHS Rower dla dzieci Princess 2002 20" – przeznaczony jest on dla dziewczynki. Stalowa rama oraz funkcjonalne akcesoria sprawiają, iż jest solidny, bezpieczny i wygodny model, który umożliwia jazdę nawet w wymagającym terenie (za sprawą dwudziestocalowych kół). Na uwagę zasługuje również nowoczesny design i modna kolorystyka modelu, która zachęca do jazdy,
  • DHS Rower dla dzieci Terrana 2021 20" – wariant ten, jak wskazuje producent, przeznaczony jest dla dzieci o wzroście od 105 do 135 centymetrów. Ma lekką ramę, wygodne siodełko, zestaw przerzutek oraz wysokie 20” koła, co zapewnia komfort jazdy w każdych warunkach.

Wysoka jakość użytych materiałów sprawia zaś, iż jest to rozwiązanie trwałe i odporne na uszkodzenia. Atutem tego modelu jest również atrakcyjny wygląd, który na pewno przypadnie do gustu naszemu dziecku.

Podsumowując, na rynku znajdziemy wiele różnych rowerów dedykowanych 5-cio latkom. Wybierając model, należy go jednak dopasować do wzrostu dziecka. Niezwykle ważną kwestią jest również to, aby wysokość siodełka odpowiadała długości nóżki dziecka od wewnętrznej strony (wysokości kroku). Dzięki temu jednoślad będzie gwarantował bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.