Udostępnij
Skomentuj

Jaki rower dla 7 latka? Który najlepszy?

Wybór roweru dla 7 latka to nie lada wyzwanie. Na rynku jest szereg modeli dedykowanych dla tej grupy wiekowej.

Kwestie zasadnicze

7 letnie dziecko zwykle może się pochwalić bardzo dobrymi umiejętnościami jazdy na rowerze. Ma na tyle dobrze rozwinięte koordynację wzrokowo-ruchową, naprzemienną pracę nóg oraz zmysł równowagi, że rzadko kiedy potrzebuje dodatkowych bocznych kół stabilizujących.

Popularne rowery dla dzieci

W takiej sytuacji z powodzeniem możemy się zdecydować na zakup klasycznego roweru z pedałami. Należy jednak pamiętać o jego prawidłowym doborze, uwzględniającym nie tylko stopień zaawansowania jazdy naszego dziecka, ale także inne czynniki, które sprawią, że będzie to sprzęt komfortowy i w pełni bezpieczne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru dla 7 latka?

Przy zakupie jednośladu najważniejsze jest to, aby jego parametry były dopasowane do wzrostu dziecka oraz wysokość kroku (czyli długość nogi od wewnętrznej – determinuje ona minimalną wysokość siodełka). Dzięki temu wybierzemy sprzęt, który będzie dostosowany do potrzeb dziecka. Jazda na nim będzie przyjemna, komfortowa i bezpieczna, a także zagwarantuje nie lada frajdę.

Niewłaściwie dobór parametrów roweru niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji, w tym:

 • pogarsza komfort jazdy,
 • zmniejsza bezpieczeństwo poruszania się rowerem,
 • utrudnia sterowanie jednośladem,
 • utrwala niewłaściwą pozycję w czasie jazdy, co może być przyczyną wad kręgosłupa,
 • nie zapewnia pełnego zakresu ruchu mięśni.

Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu parametrów sprzętu, dziecko nie będzie miało żadnych problemów z samodzielnym wsiadaniem i zsiadaniem z roweru oraz ruszaniem z miejsca. Będzie mogło również asekurować się podczas jazdy, kładąc całą stopę na podłożu, gdy na chwilę straci równowagę. Jest to niezwykle ważna kwestia, jeżeli chcemy zadbać o bezpieczeństwo dziecka, gdyż z uwagi na dobrze rozwinięte umiejętności jazdy naszej pociechy, nie zawsze jesteśmy w stanie kontrolować to, jak jeździ. Jeżeli będzie w stanie samodzielnie się zaasekurować, możemy być spokojniejsi.

Na uwadze warto mieć to, iż każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, przez co nie ma prostej recepty na to, czy dany model na 100% będzie odpowiadał naszemu dziecku, o ile nie dopasujemy go indywidualnie do wzrostu dziecka i wysokości kroku. Pomocna w tym względzie może okazać się poniższa tabelka.

Wiek dziecka
Wzrost dziecka
Wysokość kroku
Rodzaj roweru
Rozmiar kół
Rozmiar ramy
5-8
110-120 cm
53 cm
rower z pedałami
20”
11”
5-8
110-120 cm
56 cm
rower z pedałami
20”
12”
5-8
110-120 cm
58 cm
rower z pedałami
20”
13”
7-12
120-145 cm
66 cm
rower z pedałami
24”
14”
7-12
120-145 cm
69 cm
rower z pedałami
24”
15”

Pamiętajmy jednak, iż powyższe wskazania należy traktować orientacyjnie. Duże zróżnicowanie wzrostu wśród dzieci w tym wieku sprawia, że musimy podejść do tego indywidualnie. Warto zatem pozwolić maluchowi współdecydować, nawet jeśli sprzęt ma być dla niego niespodzianką. Niektóre dzieci preferują bowiem jazdę na większym rowerze, inne zaś będą czuć się lepiej na mniejszym jednośladzie. Warto mieć to na uwadze.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze roweru dla 7 latka?

Odpowiednie dopasowanie rozmiarów kół i ramy do wzrostu oraz wysokości kroku to nie jedyne kwestie, na jakie należy zwrócić uwagę podczas wyboru roweru dla 7-letniego dziecka. Ważne są między innymi aspekty, takie jak:

 • geometria ramy – dzięki nieco obniżonej (odpowiednio zakrzywionej) ramie z niskim przekrokiem dziecko może bez żadnych problemów samodzielnie wsiadać i zsiadać z roweru. Dzięki takiej konstrukcji jest również w stanie uniknąć bolesnego uderzenia w krocze, gdy utraci równowagę lub będzie chciało oprzeć stopę o podłoże,
 • hamulce – w przypadku 7 letniego dziecka dobrze sprawdzi się hamulec w pedałach, jednak popularniejszym rozwiązaniem są hamulce w manetkach (zarówno przedni, jak i tylny) typu V-brake. Wybierając je, warto sprawdzić, czy zaciski na manetkach uruchamiające hamulce są dostosowane do dłoni dziecka.

Niezwykle ważną kwestią jest również skuteczność hamulców. Powinny się one uruchamiać tuż po lekkim naciśnięciu zacisków. Dzięki temu dziecko nie będzie musiało używać dużej siły, aby zahamować. Natychmiastowe działania skróci również drogę hamowania, co jest niezwykle pożądaną cechą.

 • regulacja kierownicy i siodełka – pozwala na dostosowywanie roweru do zmieniających się potrzeb dziecka, dzięki czemu może ono cieszyć się jednośladem przez długi czas bez obaw o to, iż sprzęt szybko utraci swe optymalne właściwości, a jazda na nim przestanie być bezpieczna i komfortowa,
 • mechanizm zmiany biegów – 7 letnie dziecko nie potrzebuje skomplikowanego mechanizmu zmiany biegów, jednak warto zadbać o to, aby wybrany przez nas rower był w niego wyposażony, co ułatwi poruszanie się sprzętem po bardziej wymagającym terenie. Warto również zadbać o to, aby mechanizm był łatwy w obsłudze dla dziecka.

Wymagania te spełnia układ napędowy wyposażony w 3 do 7 biegów. Dużą popularnością cieszy się układ z 21 biegami, jednak jest on trudniejszy w obsłudze i powinien być zarezerwowany dla dzieci, które mają na tyle dużo siły, aby bez przeszkód korzystać z nieco trudniej działających manetek zmiany biegów,

 • siodełko – musi być odpowiednio wyprofilowane i wygodne, co zapewni komfort jazdy,
 • elementy dodatkowe – chodzi tu między innymi o błotniki, ochronę łańcucha, bagażnik, dzwonek oraz koszyk. Nie są to niezbędne elementy, jednak przyczyniają się do poprawy komfortu i bezpieczeństwa jazdy, sprawiając, że dziecko może poruszać się na nim w zróżnicowanych warunkach.

Wybierając rower dla dziecka, warto zwrócić uwagę także na jego wagę. Ta zaś zależy przede wszystkim od rodzaju materiału, z jakiego skonstruowano jednoślad. Zwykle jest to aluminium lub stal. Jeżeli szukamy lekkiego, a zarazem trwałego modelu, lepszym wyborem będzie rower wykonany z aluminium.

Niezwykle ważną kwestią jest również to, aby jednoślad był atrakcyjny wizualnie. Wpływ ma na to nie tylko ciekawa kolorystyka, ale również design. Warte polecenia są przede wszystkim nowoczesne konstrukcje. Już samym swym wyglądem zachęcają one do jazdy.

Modele godne polecenia

Jak zostało wspomniane, na rynku znajdziemy szereg różnorodnych jednośladów, które są dedykowane dzieciom w wieku 7 lat, co nie ułatwia podjęcia decyzji. Skoro jednak wiemy już, na co zwrócić uwagę przy wyborze optymalnego roweru, warto poznać kilka ciekawych modeli, które spełniają wymienione wyżej kryteria funkcjonalności i gwarantują bezpieczną i komfortową jazdę. Oto one:

Rower dziecięcy DHS Speed 16

To model polecany mniejszym siedmiolatkom. Ma lekką, stalową ramę oraz 16” koła, co gwarantuje bezpieczeństwo i komfort jazdy najmłodszym. Wyposażony został w precyzyjne hamulce, osłonę łańcucha oraz wygodne siodełko. Na tle innych rozwiązań wyróżnia go możliwość zamocowania dodatkowych kół bocznych,

DHS Rower dla dzieci Terrana 2021 20"

Jest odpowiedni dla dzieci o wzroście 105-135 centymetrów, sprawdzi się zatem doskonale w przypadku siedmiolatka. Dzięki uniwersalnej białej kolorystyce będzie idealnym prezentem zarówno dla dziewczynki, jak i chłopca. Na uwagę zasługuje również nowoczesny design zachęcający do jazdy.

Rower został wyposażony w 5 przerzutek, 20” koła, wygodne siodełko, aktywne hamulce zaciskowe, dzwonek oraz zestaw reflektorów, co czyni jazdę nim bezpieczną i wygodną. Umożliwia również poruszanie się jednośladem w zróżnicowanych warunkach terenowych,

DHS Rower dla dzieci Terrana 2023 20”

To górski rower, który sprawdzi się na miejskich ścieżkach, jak i w terenie. Dzięki czarnej kolorystyce i atrakcyjnemu designowi przypadnie do gustu zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom. Lekka aluminiowa rama i bogate wyposażenie (6 przerzutek, solidne hamulce, wygodne siodełko, reflektory) sprawiają, iż jest to sprzęt bezpieczny i wygodny w użytkowaniu,

Kreativ Rower dziecięcy 20”

To propozycja dedykowana głównie dziewczynkom, nie tylko za sprawą pięknego, liliowego koloru, ale również z uwagi na konstrukcję ramy. Atutem tego modelu jest niewątpliwie niewielka waga, co jest zasługą lekkiej, stalowej budowy roweru.

Dzięki wysokiej jakości oponom, błotnikom, precyzyjnym hamulcom V-brake, odblaskom oraz osłonie łańcucha jest to sprzęt gwarantujący wysoki stopień bezpieczeństwa. 5 biegowe przerzutki zaś pozwalają na jazdę w zróżnicowanym terenie, a wygodne siodełko zapewnia komfort podróżowania.

Podsumowując, przy wyborze roweru dla 7 letniego dziecka pod uwagę należy wziąć przede wszystkim wzrost pociechy oraz wysokość kroku. Nie możemy zapomnieć również o tym, aby sprzęt był dopasowany do możliwości fizycznych malucha oraz jego preferencji. W przeciwnym razie dziecko szybko znudzi się jednośladem i łatwo zniechęci do dalszej jazdy, a tego na pewno chcemy uniknąć.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.