Udostępnij
Skomentuj

Jaki pulsoksymetr napalcowy wybrać?

Pulsometr to profesjonalny sprzęt monitorujący ważne parametry w organizmie. Na co zwrócić uwagę?

Pulsometr to profesjonalny sprzęt monitorujący ważne parametry w organizmie. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Który pulsoksymetr napalcowy wybrać?

Pulsoksymetr to urządzenie do mierzenia saturacji (mierzenie tlenu we krwi, a dokładniej nasycenia hemoglobiny tlenem) oraz tętna (pulsu). Oto gdzie najczęściej wykorzystywany jest pulsoksymetr: sprzęt medyczny używany przez personel szpitalny, w przychodniach i ratownictwie (tak zwane pulsoksymetry stacjonarne), a także aparat stosowany w warunkach domowych -pulsoksymetry przenośne – dzielące się na napalcowe oraz nadgarstkowe. Jak widać, istnieje wiele wersji tego przyrządu. Jaki pulsoksymetr – Beurer, Esperanza, Tech-medwybrać? Pomoże w tym zestawienie pulsoksymetry – ranking.

Wszystko zależy od Twoich preferencji. Wersja napalcowa (pulsometr Jumper czy pulsometr Microlife) jest kompaktowa, przenośna, łatwa w użyciu i przede wszystkim tania. Jeśli interesuje Cię profesjonalny pulsoksymetr dla seniora, który wymaga ciągłego monitorowania, wybierz wersję stacjonarną (na przykład pulsoksymetr Contec). Stosowana jest ona w przypadku pacjentów dorosłych, pediatrycznych oraz noworodków w szpitalach, a także idealnie nadaje się do użytku w warunkach domowych.

Warto pamiętać, że stacjonarny pulsoksymetr zazwyczaj wymaga stałego podpięcia do prądu. Jest wyposażony we wskaźnik jakości impulsu, przeznaczony do stałego lub wyrywkowego monitorowania, zapewnia precyzyjny pomiar tętna, saturacji i dodatkowo perfuzji krwi oraz wyświetla krzywe pomiarów na ekranie LED, więc jego cena zaczyna się od kilku tysięcy i rośnie w górę. Tańsze rozwiązanie, ale równie profesjonalne, to pulsoksymetr nadgarstkowy.

Czym charakteryzuje się dobry pulsoksymetr na rękę (taki jak na przykład pulsoksymetr Nonin)? Powinien zawierać specjalną opaskę do założenia, połączoną z aparatem do pomiaru nasycenia tlenu oraz tętna, która zapewnia dokładny odczyt nawet w trudnych warunkach (osoba będąca w ciągłym ruchu). Podobnie do urządzeń stacjonarnych, ten rodzaj umożliwia ciągłe monitorowanie parametrów, a ponadto niektóre modele mają również funkcję Bluetooth. Co ona daje?

Pozwala na przesył pomiarów do urządzenia przenośnego (telefon, komputer), dzięki czemu osoba badana nie jest ograniczona przez kable, a tym samym ma większy zakres ruchów. Warto pamiętać, że takie medyczne urządzenie do saturacji na rękę to często sprzęt o większych gabarytach oraz dostępny w wyższej cenie – to wydatek przynajmniej tysiąca złotych. Z kolei, jeśli szukasz mniejszej i tańszej wersji, z pewnością zadowolą Cię opaski z pulsoksymetrem (tak zwany pulsoksymetr w zegarku).

Jak działa pulsoksymetr napalcowy?

Saturator na palec ma prosty mechanizm zapewniający nieinwazyjny pomiar tlenu we krwi oraz pokazuje dane w łatwy i przejrzysty sposób na wyświetlaczu. Badanie zajmuje niewiele czasu, bo już po paru sekundach urządzenie daje Ci znać o Twoich parametrach. Pulsoksymetr napalcowy działa na zasadzie emitowania dwóch świateł o różnej długości fal, które są pochłaniane w różnym stopniu przez krwinki czerwone. Jest to niewidoczne światło podczerwone (940 nanometrów) oraz widoczne czerwone (660 nanometrów).

Aparat do mierzenia saturacji oblicza różnice w pochłanianiu promieniowania, która zależy od tego, czy krew jest nasycona tlenem, czy nie, i prezentuje wynik w procentach. Mimo że każde urządzenie napalcowe obsługuje się w podobny sposób, występują drobne różnice w użytkowaniu poszczególnych modeli z uwagi na fakt, że rynek pełny jest różnego rodzaju producentów i marek. W związku z tym przed użyciem zapoznaj się z instrukcją obsługi dołączoną do pudełka, szczególnie w przypadku sprzętu z dodatkowymi funkcjami (np. pulsoksymetr z termometrem). Polecane pulsoksymetry

Co mierzy pulsoksymetr napalcowy?

Saturator mierzy wspomniany już poziom nasycenia hemoglobiny tlenem oraz dodatkowo pokazuje puls. Warto wiedzieć, że norma nasycenia krwi tlenem u osób dorosłych waha się w granicach 95-97% (jednak wynik powyżej 92% również uważany jest za bezpieczny), dlatego w przypadku nieprawidłowości, koniecznie zasięgnij porady lekarza. Pulsometr napalcowy sprawdzi się w przypadku osób, które wymagają stałej kontroli ich parametrów, ale jednocześnie mają możliwość poruszania się (przyrząd nie wymaga stałego podpięcia do prądu).

Urządzenia te przydają się w przypadku chorób układu oddechowego, takich jak mukowiscydoza, infekcje dróg oddechowych czy choroby płuc, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Ponadto nadaje się dla osób z problemami kardiologicznymi, na przykład niewydolnością krążenia i chorób serca. Co więcej, pulsoksymetr (sprzęt medyczny) idealnie nadaje się dla tych aktywnie uprawiających sport (którzy wymagają kontrolowania ich parametrów życiowych), a także w badaniach wydolnościowych.

Taki specjalistyczny sprzęt ma nieco inne funkcje niż tradycyjny aparat do mierzenia saturacji. Czym się charakteryzuje? Dobry pulsometr na rękę powinien być w stanie wykonać pomiar osobie, która cały czas pozostaje w ruchu. W tym przypadku sprawdzi się na przykład pulsometr Medivon – wiarygodny pulsometr z certyfikatem medycznym. Musisz się jednak liczyć z tym, że tego typu urządzenia mogą być nieco droższe.

Dodatkowo w narzędziu dla sportowców przydatna jest także funkcja Bluetooth, która umożliwia przesył danych bezpośrednio do wybranego przez Ciebie urządzenia. W jakich przypadkach przydaje się więc tego typu sprzęt? Na pewno w treningach, które nastawione są na szybkość i wytrzymałość, a także w forsownych ćwiczeniach. Urządzenie do saturacji pozwala Ci utrzymywać odpowiedni poziom tlenu we krwi, a także monitorować Twój puls, a wszystko to wpływa na zwiększenie ogólniej wydajności Twojego organizmu.

Co więcej, z urządzenia tego mogą korzystać również dzieci oraz niemowlęta. Jednak nie może to być szeroko dostępna wersja napalcowa, szczególnie w przypadku niemowlaków, gdyż nie jest ona odpowiednia dla dzieci poniżej 10 kg. Takie narzędzie spada z palców dziecka i nie jest w stanie podać wiarygodnego odczytu. Dlatego najlepszy pulsoksymetr dla niemowląt to wersja z opaską na rzep, którą można przypiąć zarówno do rączek dziecka, jak i jego nóżek.

Wersja dla najmłodszych zawiera też czujnik pomiaru saturacji, który można odpinać i wymieniać na taki będący odpowiednim dla danej grupy wagowej. Co więcej, dobry i prawidłowy pulsoksymetr dla dzieci to pulsoksymetr z alarmem dźwiękowym oraz wizualnym, a także taki, który pozwala na dokonywanie wiarygodnych pomiarów w ruchu. Dzieci lubią się przemieszczać, wykonywać gwałtowne ruchy, co utrudnia zobaczenie wyników. Dzięki sygnałom dźwiękowym będziesz mieć pewność, kiedy pomiar tlenu we krwi okaże się za niski czy za wysoki.

Pulsoksymetr – na który palec?

Pulsoksymetr profesjonalny charakteryzuje się łatwością użytkowania, a co za tym idzie, zakładania go na palec. Nowoczesne urządzenia (na przykład pulsoksymetr Philips) zawierają tak zwany inteligentny system sprężyn, który pozwala na dostosowanie wielkości otworu do rozmiaru palców. Stąd z powodzeniem tego typu sprzęt zmieści się zarówno na osobę dorosłą, jak i dziecko. Warto pamiętać, że nie wszystkie typy pulsoksymetrów mają tego typu funkcje.

Jak zatem zakładać pulsoksymetr w odpowiedni sposób? Najlepiej używać do tego palca środkowego lub wskazującego i wkładać go do otworu paznokciem do góry. Warto wiedzieć, że paznokcie, na których znajduje się lakier bądź tak zwane tipsy, czyli sztuczne paznokcie, mogą przyczyniać się do nieprawidłowego pomiaru parametrów. Co ważne, przy badaniu pozostań w bezruchu, chyba że Twoje urządzenie tego nie wymaga.

Jak zakładać pulsoksymetr?

Zakładanie aparatu do saturacji zależy od jego rodzaju. Weźmy na przykład napalcowy pulsoksymetr Microlife. To narzędzie wymagające baterii, dlatego przed użyciem koniecznie się w nie zaopatrz (na ekranie wyświetla się też wskaźnik, ile baterii Ci pozostało). Kiedy narzędzie będzie gotowe do uruchomienia, włóż palec do odpowiedniego otworu i upewnij się, że czujnik znajduje się na palcu oraz go przykrywa. Następnie zaciśnij sprzęt na palcu i naciśnij przycisk odpowiadający za włączanie/wyłączanie.

Pamiętaj, aby podczas badania pozostać w nieruchomej pozycji i nie ruszać palcem. Jeśli posiadasz urządzenie przystosowane do wykonywania pomiarów w trakcie poruszania się, pomiń ten krok. Po kilku sekundach na wyświetlaczu pojawi się Twój wynik poziomu tlenu we krwi oraz odczyt pulsu. Zazwyczaj ekran pokazuje pomiary skrótowo – SpO2 oznacza poziom nasycenia hemoglobiny tlenem, a PRbpm to zmierzone tętno. Pamiętaj, że wyniki znikają zazwyczaj po około 8 sekundach.

Ponadto niektóre typy pulsoksymetrów mają funkcję połączenia się z urządzeniem mobilnym za pomocą Bluetooth. Przykładem takiego urządzenia jest pulsoksymetr Jumper, który oferuje ponadto dostęp do bezpłatnej aplikacji JUMPER HEATH, gdzie masz dostęp między innymi do historii swoich odczytów, a także do stanu Twojego urządzenia (żywotność baterii). Wszystkie parametry są automatycznie przesyłane na telefon i przechowywane w chmurze.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.