Udostępnij
Skomentuj

Jaki olej do kosy spalinowej?

Choć kosa spalinowa jest pozornie prostym urządzeniem, to odpowiednie dbanie o nią jest bardzo ważne.

Konieczność stosowania oleju wynika z samej konstrukcji tego skomplikowanego urządzenia, jakim wbrew pozorom jest kosa spalinowa. Posiada ona między liczne elementy, które łatwo ulegają uszkodzeniu w wyniku niewłaściwego użytkowania. Podczas koszenia trawy liczne podzespoły znajdujące się w kosie spalinowej są silnie narażone na zużycie. Jest to spowodowane wysoką temperaturą, w jakiej działają poszczególne elementy kosy.

Jaki olej wybrać do kosy spalinowej?

Ponadto, między wieloma podzespołami ma miejsce tarcie (na przykład, między wałkiem rozrządu a kołem zębatym wału korbowego). To właśnie dlatego odpowiedni olej jest niezbędny w celu zapewnienia prawidłowego działania kosy spalinowej. Dzięki olejowi możliwa jest ochrona przed zatarciem się ruchomych elementów urządzenia, chłodzenie silnika oraz rozpuszczanie zanieczyszczeń.

W celu odpowiedniego wykorzystania wszystkich cennych cech oleju silnikowego (są to przede wszystkim właściwości smarujące, ruchowe, konserwujące, antykorozyjne itd.) zaleca się, by do danej kosy spalinowej dobrać olej silnikowy przygotowany przez tego samego producenta. Ważne jest, by olej ten posiadał w swoim składzie rozpuszczalnik, dzięki czemu zmieszanie go z benzyną nie przysporzy trudności.

Zaleca się wykorzystywanie olejów syntetycznych, które – w odróżnieniu od mineralnych – są trwalsze i mają znacznie silniejsze właściwości antykorozyjne. Warto przy tym zauważyć, że olej do kos spalinowych może być z powodzeniem wykorzystany także w celu zasilenia innych ogrodniczych urządzeń, których działanie opiera się na dwusuwowych silnikach (mowa tu o takim sprzęcie, jak np. piły spalinowe, przecinarki czy dmuchawy).

Polecane kosy spalinowe

Ile oleju do kosy spalinowej?

Ponieważ, w odróżnieniu od kosiarek, praca kos jest zazwyczaj napędzana przez silniki dwusuwowe, to wybór tego, jaki olej do kosy spalinowej dwusuwowej należy wybrać, powinien być przemyślany. Co więcej, wymiany oleju należy dokonywać regularnie, jest on bowiem spalany wraz z benzyną. Aby kosa spalinowa mogła prawidłowo funkcjonować, konieczne jest zatem regularne uzupełnianie oleju w taki sposób, aby zapewnić odpowiednie proporcje w stosunku do benzyny.

Należy pamiętać, że w porównaniu np. z samochodami osobowymi, zbiorniki na paliwo do kos spalinowych są relatywnie niewielkie i mają zazwyczaj pojemność ok. 1-1,5 litra. Jeśli chodzi o koszt oleju silnikowego, to cena 1 litra tego płynu może wahać się, w zależności od producenta, od kilkunastu do ok. 30 złotych. Okazuje się zatem, że koszty związane z olejem silnikowym są niskie, tym bardziej że olej należy rozcieńczyć z benzyną (więcej na ten temat w dalszej części tekstu).

Proporcja oleju do kosy spalinowej

Odpowiednie dawkowanie oleju do kosy spalinowej jest konieczne. Oczywiście, należy przy tym pamiętać, że właściwa proporcja oleju do benzyny w kosie spalinowej może różnić się w zależności od modelu urządzenia. W celu uzyskania porównania warto przeanalizować, jaka jest zalecana proporcja oleju silnikowego do benzyny w mieszance paliwowej dla kos spalinowych najpopularniejszych producentów (Stihl, NAC, Makita).

Zaleca się, by użytkownicy kos spalinowych, w celu prawidłowej eksploatacji tych urządzeń, stosowali mieszankę oleju silnikowego oraz benzyny w proporcji 1:50. Takie rozwiązanie oznacza zatem, że na każde 5 litrów benzyny należy dodać 100 ml, czyli 0,1 litra oleju. W celu ustalenia relacji należy dokonać odpowiednich obliczeń. I tak np. na 1 litr benzyny powinno przypadać ok. 20 ml oleju silnikowego. Teraz dowiesz się, ile oleju należy dodawać do kos popularnych marek.

W większości przypadków, kosa spalinowa Makita działa poprawnie w przypadku zastosowania 100 ml oleju na 5 litrów benzyny (tak samo należy zastosować olej do kosy spalinowej Stihl, tj. w proporcji na poziomie 1:50) – w takiej proporcji możliwe jest wykorzystanie m.in. właściwości antykorozyjnych oleju. Ponieważ znamy już odpowiedź na pytanie: „jaki olej do kosy spalinowej Makita?”, warto przejść do urządzeń innych znanych producentów.

Ile oleju do kosy spalinowej NAC? Jeśli chodzi o olej do kosy spalinowej NAC – w tym przypadku także konieczne jest przygotowanie takiej ilości oleju silnikowego, by rozrobiona mieszanka paliwowa składała się w proporcji ok. 1:50 z oleju silnikowego oraz benzyny. Nie widać tu zatem różnicy w porównaniu ze sposobem działania zalecanym w przypadku kos firmy Makita czy Sithl. Podobna proporcja jest zalecana w przypadku kos spalinowych wielu innych producentów, takich jak między innymi:

Choć przygotowanie mieszanki paliwowej z odpowiednimi proporcjami może wydawać się trudne zwłaszcza dla początkujących użytkowników, to dobrą wiadomością dla posiadaczy kos spalinowych jest fakt, że znaczna część plastikowych pojemników zawierających olej jest obecnie wyposażona w specjalne dozowniki – rozwiązanie to znacznie ułatwia pracę i sprawia, że cały proces staje się intuicyjny oraz przejrzysty.

Czy do kosy spalinowej leje się olej do silnika?

Bardzo ważną kwestią związaną z wykorzystaniem oleju do kos spalinowych jest sposób nalewania płynu. Warto zwrócić przy tym uwagę na zasadniczą różnicę między silnikami kosiarek a napędem kos spalinowych. W przypadku kosiarek olej silnikowy jest najczęściej wlewany do specjalnie w tym celu przeznaczonego miejsca, jakim jest zbiornik oleju. Kosiarki są najczęściej czterosuwowe – taka konstrukcja oznacza, że oleju nie wolno mieszać w bezpośredni sposób z paliwem, takie działanie może bowiem doprowadzić nawet do poważnego urządzenia kosiarki.

Inaczej jest w przypadku pracy z kosami spalinowymi, które są w większości dwusuwowe. Aby prawidłowo przygotować mieszankę paliwową, wystarczy wlać odpowiednią ilość oleju silnikowego do zbiornika. To jedyne działanie, jakie jest wymagane od użytkownika kosy spalinowej – olej silnikowy i benzyna zmieszają się bez naszej ingerencji. Warto o tym pamiętać, gdyż często popełnianym błędem przez początkujących posiadaczy kos spalinowych jest uporczywe poszukiwanie osobnego zbiornika na olej.

Powinieneś wiedzieć także o tym, że nie powinno się magazynować dużych ilości mieszanki paliwowej „poza” zbiornikiem paliwa. Przygotowywanie mieszanki na zapas nie jest zalecane. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: zbyt długo przetrzymywany płyn może stracić swoje właściwości, a przez to doprowadzić do szybszego zużycia podzespołów kosy spalinowej.

Odpowiednie dbanie o kosę spalinową wydłuża żywotność urządzenia. Jedną z czynności pozwalających zachować kosę w odpowiednim stanie jest mieszanie benzyny z olejem. Należy zadbać o to, by zachować właściwe proporcje oraz dobierać taki olej, który jest dystrybuowany przez producenta danego urządzenia koszącego. Podobnie jak w przypadku samochodów czy maszyn przemysłowych, olej to element niezbędny do tego, by dana kosa mogła właściwie wykonywać swoją pracę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.