Udostępnij
Skomentuj

Jaki obiektyw do krajobrazów wybrać? Jaki najlepszy?

Fotografowanie krajobrazów wymaga odpowiedniego obiektywu, który doskonale poradzi sobie ze zmiennymi warunkami.

Obiektyw do krajobrazu — na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zdjęcia krajobrazu wymagają przede wszystkim cierpliwości, właściwie dobranego sprzętu oraz umiejętności. Tylko jeśli posiadasz wszystkie wymienione elementy, jesteś w stanie zrobić doskonałej jakości fotografie o różnych porach dnia i w zmiennych warunkach. Naciśnięcie spustu migawki w odpowiednim momencie to kluczowe znaczenie w tego typu pracy, ale nie mniejszą rolę odgrywają obiektywy.

Obiektyw szerokokątny zasługuje na szczególną uwagę, kiedy mowa o wykonywaniu wartościowych i przyciągających uwagę ujęć w plenerze. Przede wszystkim zapewni Ci większe możliwości w trakcie pracy, a kadr jest w stanie ująć więcej detali i obiektów. Ta cecha jest szczególnie przydatna, kiedy fotografujesz na przykład wodę i zależy Ci na brzegach akwenu. Używany przez Ciebie obiektyw do krajobrazów powinien umożliwiać zachowanie ostrości w całym kadrze.

Zmienna ogniskowa obiektywu pozwoli Ci dopasować parametry używanego sprzętu do charakterystycznych warunków panujących na dworze. Na pewno zwrócisz uwagę na wiele szczegółów i detali widocznych na każdym zdjęciu, które nadają głębi i przyczynią się do poprawy uzyskanych efektów. Używany sprzęt powinien mieć także system autofocus (ta opcja jest szczególnie mile widziana, kiedy planujesz wykonywanie fotografii w dynamicznym oraz ruchliwym otoczeniu). Skupienie na kadrze to warunek zdjęć, które są chętnie oglądane.

Jaki obiektyw do fotografii krajobrazu wybrać?

Wybierając obiektyw krajobrazowy, sprawdź wszystkie jego cechy i parametry – tylko w takim przypadku będziesz mógł cieszyć się dobrą jakością zdjęć bez względu na ich charakter. Stabilny obraz nawet bez konieczności używania statywu jest szczególnie istotnym parametrem, gdyż w trakcie fotografowania krajobrazu bardzo często warunki uniemożliwiają przenoszenie ciężkiego sprzętu. Ładne zdjęcia krajobrazów to także efekt właściwego naświetlenia oraz sprawnej pracy samowyzwalacza.

Teleobiektyw wybierany do fotografowania krajobrazów powinien umożliwić Ci także kręcenie filmów, dzięki czemu unikniesz nadmiernego obciążenia budżetu. Parametry obiektywu są bardzo istotne, ale wygodna konstrukcja i zastosowanie najlepszej jakości materiałów również odgrywa ważną rolę. Wybierz model, który został wzbogacony w warstwę ochronną, dzięki czemu kurz, drobne kamienie czy padający deszcz nie wpłyną niekorzystnie na funkcje używanego sprzętu i zapobiegną zniszczeniu.

Najważniejsze cechy obiektywów do krajobrazów

Obiektyw zmiennoogniskowy sprawdzi się doskonale, kiedy pragniesz wykonać ładne zdjęcia krajobrazów. Jest to uwarunkowane możliwością dostosowania parametrów używanego sprzętu do panujących warunków. Wśród istotnych cech warto wskazać także na rzetelne odwzorowywanie obrazu, co przyda Ci się przede wszystkim, kiedy robisz precyzyjne zdjęcia i zależy Ci na uchwyceniu wszystkich szczegółów. Dobrej jakości obiektyw ma wszechstronne możliwości, dzięki czemu ułatwi Twoją pracę.

Obiektyw do krajobrazów powinien umożliwić Ci kontrolę głębi ostrości, szczególnie kiedy zdecydujesz się maksymalnie otworzyć przysłonę. Jaki uzyskasz efekt? Przede wszystkim pierwszy plan stanie się bardziej wyraźny, a wszystkie szczegóły będą lepiej widoczne. Z kolei tło to dodatek, który nie przyćmi tego, co jest widoczne w centralnej części zdjęcia. Sprzęt używany do robienia ujęć w plenerze powinien być lekki i poręczny. Nie stanie się przeszkodą w trakcie pokonywania długich dystansów w celu uchwycenia niezwykłych widoków.

Obiektyw do krajobrazu Nikon czy inny model, który doskonale nadaje się do robienia zdjęć przyrody, powinien mieć intuicyjne menu dopasowujące się do Twoich potrzeb. To zdecydowanie ułatwi korzystanie z aparatu i jego cennych funkcji nawet w trudnych warunkach. Wybierany przez Ciebie obiektyw powinien dać także możliwość skorzystania z dwóch trybów ustawiania ostrości. Jeden z nich jest automatyczny, czyli szybko sprawdzisz i poprawisz kontrasty i poziom jasności (nawet w sytuacji, kiedy pracuje autofocus), a drugi to klasyczny wybór.

Obiektyw fotograficzny używany do zdjęć krajobrazu powinien mieć osłonę przeciwsłoneczną, dzięki której zrobisz dobrej jakości zdjęcia nawet w trudnych warunkach. Bardzo ważne, żeby w używanym modelu nie dochodziło do efektu aberracji chromatycznej, która oznacza występowania na zdjęciach kolorowych obwódek (stają się one szczególnie widoczne w miejscach, gdzie krawędzie mają intensywne, kontrastujące kolory).

TOP 5 najlepszych obiektywów do krajobrazów

Obiektyw Nikon to jedna z kluczowych propozycji, które możesz znaleźć w ofercie sklepu Morele.net. Zasługuje na szczególną uwagę, gdyż doskonale dopasowuje się do zmiennych warunków panujących w trakcie robienia zdjęć krajobrazu, a dodatek przydatnych funkcji ułatwia fotografowanie. Przedstawiany model ma ważną opcję niwelowania refleksów, co okazuje się przydatne, szczególnie kiedy pracujesz w środku dnia, gdy padają intensywne promienie słoneczne. Maksymalny otwór względny przekłada się na doskonałą ostrość obrazu.

Obiektyw Canon to kolejna propozycja, która zasługuje na uwagę. Zdjęcia są wyraźne, dobrze doświetlone i bardzo atrakcyjne. To świetny wybór, kiedy pragniesz skorzystać z dodatkowych opcji, wśród których warto wyróżnić efekt rozmytego tła. Dobrej jakości obiektyw umożliwia tworzenie ujęć nawet z bardzo bliskiej odległości. Sprawdź także możliwość zmiany ustawień ostrości (nawet w przypadku, kiedy włączysz autofocus).

Polecane obiektywy

Teleobiektyw to również sprzęt wart sprawdzenia, kiedy pragniesz robić idealne zdjęcia krajobrazów. Charakteryzuje się nie tylko dobrą pracą (również pod światło), ale przede wszystkim oddaje rzeczywiste kolory, realne kształty oraz pozwala Ci uniknąć zniekształceń. Bez trudności uchwycisz obiekty, które znajdują się w sporej odległości od Twojej aktualnej lokalizacji. Jasność obiektywu na odpowiednim poziomie przydaje się przede wszystkim w trakcie pracy w ciągu dnia.

Obiektyw M42 do krajobrazu powinien pracować sprawnie i cicho, co jest związane z charakterystycznymi warunkami i wymaganiami w stosunku do sprzętu. Duże znaczenie odgrywa również tempo pracy autorefleksu, która jest uwarunkowana zastosowaniem odpowiedniego silnika. Obiektyw krajobrazowy pozwoli Ci uniknąć zniekształconego obrazu oraz zapewni dobrą jakość zdjęć nawet pod światło.

Obiektyw Olympus to model zaliczany do uniwersalnego sprzętu, który doskonale nadaje się do wielu zadań i ułatwia pracę w trudnych warunkach. Zmienna ogniskowa obiektywu to gwarancja doskonałych ujęć. Uchwycisz całą scenerię, a dodatkowo zwrócisz uwagę na wszystkie szczegóły w trakcie fotografowania z bliska. Bez trudności sfotografujesz szczyty gór widniejące w oddali otoczone mgłą czy promienie słoneczne odbijające się w tafli wody.

Jaka ogniskowa do krajobrazu? Stała czy zmienna?

W trakcie wyboru odpowiedniego sprzętu na szczególną uwagę zasługuje obiektyw stałoogniskowy. To gwarancja doskonałej jakości zdjęć, chociaż musisz zdawać sobie sprawę, że nie masz możliwości zmiany ustawień. Wysokie parametry wymagają jednak sporego doświadczenia i umiejętności. Jeśli więc dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią, ten model na pewno spełni Twoje oczekiwania i zapewni atrakcyjne ujęcia o każdej porze dnia i nocy.

Obiektyw do krajobrazu Nikon ze zmienną ogniskową pozwoli Ci na fotografowanie bliskich oraz oddalonych obiektów. Doskonale nadaje się do robienia zdjęć w ruchu oraz w wymagających warunkach atmosferycznych. Kiedy ogniskowa obiektywu ma 135 mm, to doskonała opcja w przypadku zdjęć plenerowych, a 200 mm i więcej pozwoli Ci uwiecznić obiekty znajdujące się na dużej wysokości (ptaki, chmury czy inne zjawiska). Zmienna ogniskowa to zdecydowanie bardziej rozległe możliwości i opcje, ale korzystanie z tej funkcji wymaga wprawy i doświadczenia.

Obiektyw do krajobrazów powinien ułatwić Twoją pracę i działać bez zarzutu w zmiennych warunkach. Zdjęcia staną się wtedy bardziej wartościowe i atrakcyjne.

Udostępnij
2,8
2 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

jaki piękny artykuł o niczym, żeby tylko się wypozycjonować. dziękuję za stratę czasu, będę o niej pamiętał przy następnych zakupach
Specjalista Morele | 15:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.