Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaki monocykl elektryczny wybrać? Który najlepszy?

Monocykl elektryczny jest kompaktowy, komfortowy i pozwala dotrzeć praktycznie w każde miejsce.

Jak wybrać odpowiedni model? Na co zwrócić uwagę? Monocykle elektryczne z roku na rok zyskują coraz większą rzeszę zwolenników. Te niewielkie i proste w obsłudze urządzenia chętnie wykorzystywane są jako środek transportu – zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych. Korki na ulicach, przepełnione autobusy to już nie problem, gdy do pracy można dotrzeć na elektrycznym gadżecie. Jazda na monocyklu dostarcza wiele frajdy, wymusza też na użytkowniku nieco pracy, przede wszystkim utrzymania równowagi. Jak wybrać najszybszy monocykl elektryczny? Czym kierować się podczas jego zakupu? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym poradniku.

Monocykl elektryczny – co to?

Na początku warto wyjaśnić, czym właściwie jest popularny monocykl elektryczny. Jak sama nazwa wskazuje, jest to jednokołowy pojazd wyposażony w silnik elektryczny, który do sterowania wykorzystuje akcelerometr oraz żyroskop. Tego rodzaju gadżety, często nazywane także kołem elektrycznym, wykorzystuje się przede wszystkim do jazdy na krótkich dystansach, głównie na terenach miejskich. Monocyklem elektrycznym można z łatwością dotrzeć do szkoły, pracy lub… wybrać się na zakupy. Jednokołowe urządzenia są lekkie, kompaktowe i bezpieczne w użytkowaniu. Wymiary koła elektrycznego nie przekraczają zazwyczaj 50 cm wysokości i długości oraz 20 cm szerokości, a ich waga zawiera się w przedziale 8-20 kg.

Monocykle elektryczne wyróżniają się prostą budową. Ich korpus wykonany jest głównie z wysokiej jakości tworzywa sztucznego – wytrzymałego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne oraz wysokie temperatury. Większość oferowanych konstrukcji wyposażona jest w dodatkową rączkę – uchwyt, umożliwiającą transport urządzenia np. gdy zachodzi potrzeba wniesienia go po schodach. Monocykle posiadają również składane pedały, na których stoi użytkownik, a także przyciski włączania/wyłączania, gniazdo ładowania, diody informujące o poziomie naładowania baterii itp. Wewnątrz korpusu znajduje się silnik elektryczny, bateria i układy odpowiedzialne za sterowanie urządzeniem.

Czy warto kupić monocykl elektryczny?

Elektryczne deskorolki, hulajnogi, rowery oraz monocykle mają wielu zwolenników nie tylko pośród młodzieży, ale również osób dorosłych. Niewątpliwie gadżety te posiadają wiele zalet – są funkcjonalne, praktyczne, w niektórych przypadkach mogą zastąpić rower, motocykl, a nawet samochód. Sceptycy tego rodzaju urządzeń wypominają im przede wszystkim wysoką cenę. Monocykle elektryczne nie należą do gadżetów tanich, dlatego ich zakup warto dobrze przemyśleć. Przed zakupem najlepiej poznać najważniejsze cechy tego rodzaju urządzeń i w oparciu o nie podjąć decyzję, czy faktycznie monocykl jest potrzebny. Aby ułatwić analizę zalet i wad monocykli elektrycznych, poniżej prezentujemy tabelę z ich najważniejszymi cechami.

Zalety i wady monocykli elektrycznych

ZALETY

 • dostępne w wielu wariantach różniących się wyglądem, konstrukcją, mocą silnika, pojemnością baterii, średnicą koła itd.
 • umożliwiają szybkie przemieszczanie się z miejsca na miejsce, szczególnie na terenach miejskich,
 • mogą być wykorzystywane również do zabawy – jazda na monocyklach elektrycznych to świetna zabawa,
 • wykonane z wytrzymałych materiałów,
 • lekkie i poręczne, wyróżniają je niewielkie gabaryty,
 • mogą być użytkowane zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych.

WADY

 • mają ograniczony zasięg, jaki mogą przejechać na jednym ładowaniu, w przypadku tańszych modeli często wynosi on około 10 km,
 • nie są w stanie pokonać niektórych przeszkód np. schodów,
 • jazda na monocyklu elektrycznym w przypadku osób początkujących może być trudna.

Jak działa monocykl elektryczny?

Początki jazdy na monocyklu elektrycznym mogą przysporzyć nieco problemów. Trzeba opanować nie tylko utrzymanie równowagi na urządzeniu, ale także nauczyć się nim manewrować. Sterowanie kołem elektrycznym odbywa się poprzez ruchy ciała użytkownika. Żyroskop analizuje wychylenie kierującego i reaguje zgodnie z jego zachowaniem. Przechylenie się do przodu powoduje przyspieszenia urządzenia, z kolei wychylenie do tyłu, zmniejsza prędkość jazdy. Skręcanie również oparte jest na identycznej metodzie – przechylenie w daną stronę, powoduje, że monocykl skręca.

Monocykl elektryczny – jaki?

Jaki monocykl elektryczny kupić? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bo to, co dla jednych będzie idealne, niekoniecznie będzie takim drugich. Zakup monocykla elektrycznego warto oprzeć na takich parametrach jak:

 1. Wymiary, waga i średnica koła – oferowane przez producentów monocykle elektryczne różnią się między sobą wagą oraz rozmiarami. Średnicę koła należy dobrać do wzrostu i wagi użytkownika. Monocykl elektryczny dla dziecka nie powinien mieć średnicy większej niż 14″, z kolei optymalne rozmiary dla dorosłych to 14-18″. Najczęściej stosuje następujący podział: monocykle elektryczne dla dzieci mają 12-14″ i są to urządzenia, które mogą osiągać prędkości w granicach 14-18 km/h, dorośli o wadze do 80 kg powinni wybierać koła o wielkości 14″, osoby ważące 80-120 kg – 16″, a kierujący powyżej 120 kg monocykle o średnicy co najmniej 18″.
 2. Pojemność baterii – od niej uzależniona jest odległość, jaką może pokonać w pełni naładowane urządzenie. Większość producentów zasięg na jednym ładowaniu podaje w km i może on wynosić nawet 90 km. Pojemność baterii ma również znaczenie dla długości jej ładowania.
 3. Moc silnika – odpowiada za wydajność i funkcjonalność monocykla elektrycznego – im większa moc urządzenia, tym sprawniej się ono porusza – przyspiesza, wjeżdża pod górę itp. Dostępne na rynku modele wyposażone są w silniki o mocy od 350 do nawet 2000 W.
 4. Prędkość maksymalna – w tańszych i mniejszych monocyklach elektrycznych wynosi 10-30 km/h, w najnowszych i zarazem najdroższych modelach może osiągać nawet do 50 km/h. Maksymalna prędkość, z jaką można poruszać się na urządzeniu, uzależniona jest od wagi użytkownika, średnicy koła, a także mocy silnika.
 5. Maksymalne obciążenie – informuje o maksymalnej dopuszczalnej wadze kierującego. Parametr ten nie powinien być lekceważony – przeciążenie monocykla może prowadzić do jego uszkodzenia, co w konsekwencji bezpośrednio zagraża zdrowiu użytkownika.
 6. Konstrukcja – poszczególne monocykle elektryczne różnią się także budową. W niektórych modelach korpus niemal całkowicie przykrywa koło, w innych jest ono widoczne nawet w 50%. Dlaczego jest to takie ważne? Im bardziej odkryte koło, tym lepsza zwrotność urządzenia. Na rynku dostępne są także monocykle elektryczne dwukołowe, w których koła połączone są specjalnych mechanizmem – urządzenia te są stabilniejsze i łatwiej utrzymać na nich równowagę np. deskorolka elektryczna USA Airwheel Unicykl-Q5.
 7. Dodatkowe funkcjonalności – w postaci świateł do jazdy nocnej, światła hamowania, bocznego oświetlenia LED, wysuwanej rączki, a także aplikacji mobilnej do obsługi i monitorowania parametrów monocykla.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.