Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaki materac dla niemowlaka wybrać? Jak dobrać dla dziecka? Jakie akcesoria do łóżeczka?

W związku z tym, że niemowlę spędza w łóżeczku bardzo dużo czasu, materac, powinien być wygodny i bezpieczny.

Bezpieczny, czyli taki, który zapewni stuprocentowy komfort kręgosłupowi dziecka i w żaden sposób nie wpłynie na przyszłe wady postawy. Jak więc wybrać dobry materac, w pełni bezpieczny i wygodny dla dziecka?

Jak wybrać materac dla niemowlaka?

Głównym kryterium wyboru materaca dla niemowlaka jest materiał, z którego go wykonano. Od materiału zależy stopień twardości materaca oraz jego właściwości. Poniżej omówione zostały materace wykonane z różnych materiałów.

Rodzaje materacy dla niemowlaków

 • Materac dla niemowlaka z pianki poliuretanowej. Jest to najpopularniejszy i najtańszy materac dla niemowlaków. Pianka poliuretanowa ma odpowiednią gęstość, która zapewnia dobry stopień twardości materaca.
 • Materac dla niemowlaka z pianki termoelastycznej. Dopasowuje się do ciała pod wpływem zmieniającej się temperatury. Nie jest zalecany dla dzieci poniżej trzeciego roku życia.
 • Materac dla niemowlaka kokosowy. Wykonany z naturalnych materiałów, jest hipoalergiczny i może hamować rozwój grzybów.
 • Materac dla niemowlaka lateksowy. Lateksowy materac, dzięki swojej budowie, ma możliwość dopasowania się do ciała, dając mu równomierne podparcie. Może uczulać alergików.
 • Materac dla niemowlaka z łuską gryczaną. Nie są zalecane dla niemowlaków. Mogą wytwarzać specyficzny zapach. Łuska gryczana znajduje się zazwyczaj z jednej strony materaca, tworząc niewielkie wypukłości.
 • Materac dla niemowlaka kokosowo-piankowy z łuską gryczaną. Materac tego typu składa się z trzech warstw i łączy w sobie zalety kilku materiałów. Pianka dostosowuje się do kształtu ciała dziecka, kokosowy wkład ma właściwości grzybobójcze, a jedna strona materaca (ta z łuską gryczaną) może być używana po ukończeniu przez dziecko szóstego miesiąca życia.
 • Materac dla niemowlaka kokosowo-bonellowy. Składa się z dwóch warstw - jednej kokosowej (o właściwościach bakteriobójczych) i drugiej piankowej. Pomiędzy warstwami znajdują się sprężyny.

Polecane łóżeczka dla niemowląt

Jak dobrać materac dla dziecka?

 • Rozmiar i materiał

Przede wszystkim należy dobrać odpowiedni rozmiar materaca, pasujący wymiarami do łóżeczka (zazwyczaj jest to 60x120 cm albo  70x140cm). Następnie należy wybrać odpowiedni materiał, z którego wykonany jest materac. Na temat materiałów, z których produkuje się materace, krążą różne opinie. Każdy z nich ma swoich zwolenników i przeciwników. Ostatnio dużą popularnością cieszą się materace trzywarstwowe (piankowo-kokosowe z łuską gryczaną), które od narodzin dziecka do około 6-12 miesiąca życia są używane tylko z jednej strony, a następnie odwracane na drugą. Jaka strona materaca dla niemowlaka jest odpowiednia? Od urodzenia dziecko powinno spać na stronie z wypełnieniem kokosowym. Gdy dziecko zacznie samodzielnie stawać, to materac należy odwrócić na stronę gryczaną.

 • Grubość i twardość

Rodzice zastanawiają się także, jak gruby i twardy powinien być materac dla niemowlaka? W związku z niewielką wagą małych dzieci, nie ma potrzeby kupowania bardzo grubego materaca. Jaka grubość materaca dla niemowlaka jest odpowiednia? Przyjmuje się, że 10-11 cm powinno wystarczyć. Jeśli chodzi o stopień twardości, to zdania są podzielone. Materac nie może być zbyt miękki, ponieważ niemowlętom dopiero kształtuje się kręgosłup i zbyt miękki materac mógłby mieć szkodliwy wpływ na jego prawidłowy rozwój.

 • Bezpieczeństwo i alergie

Który materac jest bezpieczny? To pytanie często można znaleźć na forach dla rodziców. Kupując materac dla niemowlaka należy wybrać produkt atestowany, ze sprawdzonego sklepu. Atesty i certyfikaty zapewniają o bezpieczeństwie materaca i braku szkodliwych skutków korzystania z danego produktu.

Który materac jest odpowiedni dla dziecka alergika? Najmniej uczulające są materace piankowe (poliuretanowe albo termoelastyczne). Materace dla dzieci alergików nie powinny mieć dodatków naturalnych takich jak np. kokos lub gryka. Aby jeszcze bardziej zwiększyć komfort snu alergików, można na materac kupić pokrowiec antyalergiczny.

Co jeszcze kupić do łóżeczka?

Po wybraniu odpowiedniego materaca, można jeszcze dokupić różne akcesoria do łóżeczka. Do akcesoriów zalicza się:

 • pokrowiec antyalergiczny na materac
 • prześcieradło z gumką
 • pościel
 • śpiworek
 • rożek becik
 • ochraniacz na szczebelki
 • ochraniacz na łóżeczko
 • karuzela do łóżeczka
 • pluszaki

Do łóżeczka można także dokupić przewijak oraz organizer do akcesoriów do przewijania. Wybór odpowiedniego materaca zapewni dziecku komfort podczas snu. Zakup wygodnej i miękkiej pościeli oraz dobór różnych akcesoriów pozwolą na stworzenie dziecku bezpiecznego i wygodnego miejsca, w którym będzie spędzać sporą część swojego dnia.Zabawki do kąpieli w hulahop.pl

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.