Udostępnij
Skomentuj

Jaki czajnik na gaz? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Tradycyjny czajnik na gaz to dobry sposób na parzenie herbaty. Poniżej przeczytasz, jaki czajnik warto kupić.

Jeśli chcesz przygotować herbatę w tradycyjny sposób, będziesz potrzebować odpowiedniego czajnika przeznaczonego do użytku na kuchence gazowej. Urządzenia te występują w różnych wersjach, tak więc niezależnie od tego czy interesuje Cię czajnik na gaz retro, czy czajnik na gaz nowoczesny, na pewno, znajdziesz jakiś dla siebie. Oprócz kształtu możesz wybrać czajnik na gaz biały, czajnik na gaz niebieski lub w innym dowolnym kolorze.

Polecane czajniki

Jaki czajnik na gaz kupić?

Możesz wziąć pod uwagę zakup takiego modelu, który będzie miał właściwości w pełni dostosowane do potrzeb naparów, jakie masz zamiar przygotowywać. Wynika to z faktu, że w zależności od rodzaju czajnika temperatura nagrzania się wody oraz czas jej przygotowania może się bardzo mocno różnić, co w efekcie źle wpływa na smak Twojej ulubionej herbaty czy yerby. W kolejnej części artykułu znajdziesz szczegółowe informacje na temat tego, jakie właściwości ma stal węglowa czy żeliwo.

Wybierając interesujący Cię czajnik, weź pod uwagę jego wygląd oraz to, z jakiego materiału jest wykonany. Upewnij się też, czy uchwyt jest w pełni odizolowany, tak aby się nie nagrzewał oraz czy wlewka jest zamontowana w wygodnym miejscu, które nie będzie Cię narażać na zachlapanie całej kuchni. Warto, abyś wziął pod uwagę polskie marki – czajnik na gaz Tefal to dobry przykład, jeśli chodzi o czajniki na gaz polskiej produkcji, które jakością wykonania mogą w pełni konkurować z zagranicznymi modelami.

Najważniejsze parametry czajników na gaz

Najważniejszymi parametrami (poza już wcześniej wymienionymi), na które należy zwrócić uwagę, są pojemność, izolacja rączki oraz materiały, z jakich wykonany jest czajnik (czajnik na gaz emaliowany będzie szybciej nagrzewał wodę niż czajnik żeliwny). Jeśli w planach masz zamiar zakupić czajnik w celu przygotowywania naparów w herbaciarni albo pubie/restauracji, to ukierunkuj się na modele o pojemności od 2 do 3,5 litra. Dobrym przykładem takich czajników są czajniki Edenberg lub czajniki Kesi.

W przypadku czajnika, który ma być używany w domu przez kilkuosobową rodzinę, warto zainteresować się zakupem urządzenia o średniej pojemności wahającej się od 1 do 2,5 litra. Takiej wielkości czajnik pozwoli w pełni zaspokoić zapotrzebowanie na wodę do zaparzenia herbaty czy kawy dla 4-osobowej rodziny. W przypadku, kiedy interesuje Cię tego typu urządzenie, weź pod uwagę czajnik na gaz Tefal lub czajniki Kesi.

Dość duża ilość rodzajów czajników na gaz vintage (w szczególności czajników na gaz czarnych) pozwala też na dobór takiego modelu, który swobodnie możesz dopasować do Twoich indywidualnych potrzeb. Wśród tych czajników znajdziesz zarówno tak ogromne, jak te wspomniane wyżej, jak i małe o pojemnościach nieprzekraczających 300 ml. Czajnik na gaz mały to dobry przykład urządzenia, które będziesz mógł zabrać ze sobą na wycieczkę pod namiot, gdzie przygotujesz swój ulubiony napar na przenośnej kuchence gazowej.

Innym ważnym czynnikiem wpływającym na jakość użytkowania jest rączka czajnika, która powinna być tak przymocowana, aby nie mogła się nadgrzać w czasie gotowania wody. Nieodizolowana rączka to jedna z wad tanich modeli, a także starszych czajników, które ze względu na zużycie mogły stracić swoje właściwości izolujące. Czajniki Klausberg lub czajniki Ambition stanowią przykład tego, jak powinna być zaprojektowana rączka, żeby nie narazić Cię na oparzenie się podczas zalewania herbaty.

Czajnik, który zakupisz, powinien być przystosowany nie tylko do użytku na kuchence gazowej. Jest to czynnik, który warto mieć na uwadze bardziej, niż to czy kupić czajnik na gaz srebrny, czy czajnik na gaz kolorowy. Wynika to ze względu na fakt, że współczesne budownictwo rezygnuje z wykorzystywania gazu jako metody grzewczej. Czajnik Orion oraz czajniki Klausberg to przykłady takich typów urządzeń, które niezależnie od tego, z jakiego rodzaju płyty będziesz korzystać, na pewno zagotują wodę.

Materiał, z jakiego wykonane jest Twoje urządzenie, ma wpływ na to, jak będzie Ci się korzystało z czajnika. Wartym nadmienienia tu jest również fakt, że zwrot „czajnik na gaz emaliowany” nie określa wcale stopu, z jakiego został on wykonany, a jedynie farbę użytą do pokrycia czajnika. Zatem uważaj, aby po zakupie urządzenia nie okazało się, że kupiłeś czajnik wykonany z żeliwa zamiast czajnika na gaz ze stali nierdzewnej, tylko dlatego, że był to czajnik srebrny czy czajnik na gaz szary.

Dobrym przykładem urządzenia wykonanego z wielu rodzajów materiałów są: czajnik Forchetto oraz czajnik na gaz Klausberg. W przypadku tych urządzeń należy również zwrócić uwagę na różnicę cenową, która wyraźnie pokazuje, że różnorakie rodzaje stali można znaleźć zarówno w modelach droższych, jak i tańszych. Niezależnie od tego czy bardziej podoba Ci się czajnik na gaz biały, czy czajnik na gaz czerwony, zorientuj się, z jakich materiałów jest on wykonany.

Innym czynnikiem, jaki może odróżnić zwykły czajnik od wykonanego z lepszej jakości materiału, jest brak w nim izolacji w postaci żeliwa lub stali węglowej. Materiały te nadają cechę, która ma duże znaczenie, jeśli jesteś fanem herbaty lub lubisz się pobudzić przy użyciu yerby zamiast kawy. Czajniki wykonane z takiego materiału jak żeliwo czy stal węglowa dość długo utrzymują stałą temperaturę, która w przypadku zaparzania yerby wynosi od 70 do max. 80 stopni Celsjusza.

Czajnik na gaz to nie tylko funkcjonalne urządzenie kuchenne, dodaje on również charakteru i wyglądu Twojej kuchni. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię czajnik na gaz retro, czajnik na gaz nowoczesny czy czajnik na gaz kolorowy to pamiętaj, że warto dostosować jego wygląd do aktualnego wystroju Twojej kuchni. W nowocześnie zaaranżowanej przestrzeni lepiej sprawdzi się czajnik na gaz ze stali nierdzewnej, a krzywizny i niejednoznaczne kolory czajnika na gaz vintage o wiele lepiej wkomponują się w kuchnię pełną starych, drewnianych mebli.

Dlaczego czajnik na gaz zamiast elektrycznego?

Jednym z głównych argumentów przemawiających za zakupem czajnika gazowego jest dużo mniejszy ślad węglowy powstający podczas produkcji tego typu urządzeń. Oznacza to, że sporo czajników elektrycznych wykonanych z plastiku, może uwalniać do wody mikroplastik oraz różne chemikalia powstałe przy produkcji tych urządzeń. Dlatego, aby kupić czajnik, który będzie bezpieczny dla zdrowia, powinien być zaopatrzony w filtr chemiczny.

Gdy zależy Ci na czajniku elektrycznym, który nie tylko będzie bezpieczny, ale również stylowy, to jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zakup czajnika elektrycznego wykonanego ze szkła żaroodpornego. Niestety, czajnik szklany najlepiej sprawdzi się w kuchni wykonanej w modernistycznym stylu. Należy również zaznaczyć, że zakup szklanego czajnika elektrycznego niestety niesie za sobą obowiązek częstego czyszczenia oraz odkamieniania urządzenia.

Dużą zaletą przemawiającą za zakupem czajnika gazowego jest sposób, w jaki przygotowuje się w nim wodę. Urządzenia takie jak czajniki Forchetto, czajniki Klausberg czy czajniki Edenberg to dobry przykład tego, jak dzięki prostemu czajnikowi do podgrzewania wody można stworzyć cały rytuał związany z przygotowaniem swojego ulubionego naparu. Fakt, że woda jest dużo wolniej podgrzewana na kuchence gazowej, dodaje jej charakterystycznej miękkości, która przywodzi na myśl zagotowanie wody na ognisku.

Warto zwrócić uwagę również na system utrzymywania temperatury wody w urządzeniu, który w przypadku klasycznego czajnika wykonanego ze stali węglowej lub żeliwa charakteryzuje się dużo naturalniejszym sposobem utrzymania wysokiej temperatury wody w porównaniu do czajników elektrycznych, gdyż czajniki te będą ją podnosić skokowo. Naturalna izolacja, jaką stanowi stop stali, to dobry przykład ekologicznego podejścia do życia. Dzięki temu, w przeciwieństwie do czajników elektrycznych, czajniki na gaz są energooszczędne.

Faktem wartym nadmienienia jest również to, że wśród producentów czajników gazowych znajduje się dużo firm polskich, a czajniki na gaz polskiej produkcji (jak np. czajniki Ambition), stanowią bardzo mocną konkurencję dla zagranicznych producentów. Dużą zaletą wynikającą z zakupu takiego sprzętu jest również możliwość wspierania rodzimych marek, ponieważ daje to szansę rozwoju i znalezienia zatrudnienia wielu obywatelom naszego kraju.

Czy czajnik na kuchenkę gazową jest dobrym wyborem?

Czajnik na kuchenkę gazową to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie styl i wysokiej jakości wykonanie urządzenia. Ilość modeli czajników oraz szeroki zakres cen (czajniki Orion kosztują zaledwie 40 zł) sprawia, że znajdzie coś dla siebie nie zależnie czy bardziej podoba się ci czajnik na gaz szary, czy np. czajnik na gaz niebieski. Dodatkowo fakt, że urządzenia przeważnie są dostosowane do każdego typu kuchenki, rozwiązuje problem ewentualnej wymiany urządzenia, jeśli zdecydujesz wymienić kuchenkę na indukcję czy płytę elektryczną.

Dobrze zdecydować się na zakup czajnika na gaz, w przypadku, gdy jesteś fanem różnorakich rytuałów związanych z parzeniem naparów. Funkcjonalny mały czajnik na gaz mały o odpowiadającej Ci estetyce (w ramach jednego modelu znajdziesz zarówno czajnik na gaz czarny, czajnik na gaz czerwony, jak i wiele innych kolorów) może sprawić, że picie Twoich ulubionych napoi będzie dużo głębszym i przyjemniejszym doznaniem. Pozwoli Ci mocniej zatopić się w świat przedstawiony w aktualnie czytanej książce lub serialu.

Podsumowując wymienione wyżej czynniki przemawiające za zakupem czajnika na gaz, należy pamiętać o trwałości urządzenia i jego zdrowszym wpływie na środowisko względem czajnika elektrycznego. Emituje on dużo mniej dwutlenku węgla do atmosfery podczas produkcji oraz w czasie gotowania wody (o ile Twoja kuchnia wyposażona jest w kuchenkę elektryczną). Dodatkowo fakt wykonania takiego urządzenia z dużo trwalszych materiałów niż czajnik elektryczny, charakteryzuje czajnik na gaz dużo większą odpornością na uszkodzenia w wyniku upadku.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.