Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaki blender próżniowy wybrać?

Po blenderach kielichowych przyszedł czas na blendery próżniowe. Jak wybrać urządzenie tego typu? Czy warto?

Blender próżniowy – co to takiego?

Blendery kuchenne są dostępne w wielu różnych wariantach. Najczęściej spotykane rozwiązania to: blendery kielichowe, blendery ręczne oraz blendery do smoothie. Od jakiegoś czasu w sprzedaży można znaleźć również blendery próżniowe. Czym są?

 • Blendery próżniowe to urządzenia, które w swym działaniu wykorzystują próżnię.
 • Blendery tego typu to urządzenia zbliżone swym wyglądem do blenderów kielichowych.
 • Blendery próżniowe mogą posłużyć do miksowania i blendowania niemal dowolnych produktów spożywczych, a w szczególności warzyw i owoców.

By lepiej zrozumieć to, czym jest blender próżniowy i zastanowić się nad tym, czy warto go kupić, należałoby poznać specyfikę działania urządzeń tego typu.

Jak działa blender próżniowy?

Blender próżniowy w swym działaniu wykorzystuje próżnię oraz jej specyfikę. Poprzez odessanie powietrza powoduje, że procesy utleniania się w produktach spożywczych zostają mocno zahamowane. Co to oznacza?

Utlenianie się to naturalne zjawisko, które dotyczy nie tylko produktów spożywczych, ale nawet metali. Jest to skutek oddziaływania tlenu, a samo utlenianie w przypadku produktów spożywczych objawia się ich ciemnieniem (na przykład obrane jabłko lub ziemniaki pociemnieją).

Pozbycie się tlenu z komory blendera powoduje, że zmiksowany produkt dłużej zachowa swoją świeżość oraz odpowiednie walory wizualne. Widok ciemniejącego przecieru owocowego nie należy do zbyt apetycznych, a użycie blendera próżniowego w znacznym stopniu eliminuje procesy utleniania się produktów.

Blender próżniowy miksuje na gładko różnorodne warzywa i owoce. Może być alternatywą dla klasycznego blendera kielichowego, gdyż zasadniczo nie różni się od niego pod względem funkcjonalności, a wręcz go przewyższa.

Zalety i wady blendera próżniowego

Blender elektryczny próżniowy to nowoczesne i dość awangardowe urządzenie kuchenne. Poza oczywistymi zaletami, blender próżniowy ma również swoje mankamenty. Jakie są wady i zalety tego typu urządzeń?

Zalety i wady blenderów próżniowych

ZALETY

 • To nowatorskie urządzenie.
 • Produkty zblendowane próżniowo dłużej zachowują świeżość i walory wizualne.
 • W blenderze próżniowym można przygotować świeże koktajle na zapas – nie stracą na świeżości tak szybko, jak te zblendowane tradycyjnie.

WADY

 • Nie jest jeszcze tak powszechnie dostępny, jak inne modele blenderów.
 • Blender tego typu jest kosztowny.

Choć blendery próżniowe pojawiły się w sprzedaży już jakiś czas temu, to wciąż dla wielu osób są wyłącznie ciekawostką, a niektórzy wciąż niewiele wiedzą na ich temat. Jeśli cenimy zdrowe odżywianie i szukamy wysokiej klasy blendera, warto przyjrzeć się bliżej urządzeniom próżniowym, bo być może znajdziemy wśród nich odpowiedni sprzęt dla siebie.

Jak wybrać blender kuchenny próżniowy?

Wybór blendera próżniowego nie jest prosty. Urządzenia tego typu są droższe niż klasyczne blendery, dlatego warto dobrze zastanowić się przed zakupem. By wybrać blender, który spełni oczekiwania użytkownika, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii technicznych:

 • Moc urządzenia – w przypadku blenderów wyższa moc idzie w parze z lepszymi parametrami blendowania, dlatego warto zwracać uwagę na ten parametr i starać się wybrać urządzenie o wysokiej mocy.
 • Producent – blendery próżniowe można znaleźć w asortymencie wielu marek, ale najbezpieczniej jest sięgać po urządzenia wiodących i renomowanych producentów.
 • Pojemność – warto zwrócić uwagę także na wielkość i całkowitą pojemność naczynia do blendowania.
 • Wyposażenie – niektóre blendery próżniowe nie posiadają zbyt wielu akcesoriów, inne wyposażono w dodatkowy kubek do blendowania, wymienne końcówki lub nawet w książeczki z przepisami.
 • Regulacja prędkości i inne opcje – każdy blender kuchenny powinien posiadać opcję regulacji prędkości. Mile widziany jest również tryb turbo.
 • Funkcje dodatkowe – blendery próżniowe mogą być wyposażone także w opcję kruszenia lodu i w inne rozwiązania dodatkowe, które podnoszą ich funkcjonalność.
 • Design – blendery próżniowe wyróżniają się bardzo często nowoczesnym wyglądem. Można jednak dobrać je pod kolor innych urządzeń kuchennych lub zasugerować się wyjątkowo awangardowym kształtem.
 • Cena – urządzenia tego typu nie są tanie, ale oferują wyższą funkcjonalność niż klasyczne blendery ręczne i kielichowe.

Blendery próżniowe to jedna z nowinek na rynku urządzeń AGD do kuchni. Wiele osób podchodzi do nich sceptycznie, ale podobnie było wówczas, gdy na rynku pojawiły się wyciskarki wolnoobrotowe, które dziś cieszą się bardzo dużą popularnością. Blendery próżniowe to urządzenia, które warto wziąć pod uwagę, gdy kompletuje się drobny sprzęt AGD do kuchni.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.