Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaki akumulator do hulajnogi elektrycznej najlepszy?

Akumulator hulajnogi elektrycznej wpływa na dynamikę oraz zasięg jazdy. Sprawdź, jaki sprzęt wybrać.

Jeżeli chcesz wybrać dobry akumulator do hulajnogi elektrycznej, powinieneś zwrócić uwagę na jego dwa parametry — wydajność prądową oraz pojemność. Pierwszy z nich decyduje o dynamice jazdy, z kolei drugi o czasie jej trwania. Klienci jednak przykładają większą wagę do jak najdłuższego dystansu, a zatem do wielkości, która określa zdolność ogniwa do magazynowania ładunku elektrycznego. Wyrażona jest ona w amperogodzinach (Ah).

Jaki dobry akumulator do hulajnogi elektrycznej wybrać?

Przykładowo akumulator samochodowy posiada pojemność średnio 50 Ah. Z kolei bateria w klasycznym sprzęcie UTO (urządzenie transportu osobistego) ma ten sam parametr na poziomie 7,8 Ah, co pozwala na pokonanie 18-25 km po jednym naładowaniu. Hulajnoga elektryczna Xiaomi, czyli jeden z liderów rankingów popularności, daje możliwość przejechania aż 45 km, dzięki ogniwu 12,8 Ah.

W jaki sposób ładować hulajnogę elektryczną?

Jeżeli miałeś już szansę jeździć sprzętem wypożyczanym na minuty, a teraz zastanawiasz się nad wyborem własnej hulajnogi, to koniecznie zwróć uwagę na sposób ładowania baterii. Zadbana, może wydłużyć swój żywot nawet do 80%, dlatego warto sprawdzić podstawowe zasady postępowania z ogniwami litowo-jonowymi (Li-ion).

 1. Zarówno hulajnoga elektryczna dla dorosłych, jak i dla młodszych użytkowników po rozpakowaniu jest gotowa do jazdy. Należy zapoznać się z instrukcją obsługi i nie formatować jej ustawień. Wystarczy, że naładujesz do pełna jej baterię.
 2. Nie ważne czy jest to hulajnoga elektryczna Xiaomi, tani sprzęt od nieznanego producenta lub inna opcja, należy w nim doładowywać baterię — im częściej, tym lepiej. Nawet jeśli pozostanie w niej 70% energii, warto ją podłączyć do całkowitego naładowania.
 3. Jeżeli bateria jest już naładowana, powinno się ją odłączyć od zasilania i nie doprowadzać do przeładowania. Nadmiar energii zawsze prowadzi do wzrostu temperatury, a w konsekwencji uszkodzenia sprzętu, czy nawet pożaru.
 4. Gdy chcesz bezawaryjnie używać swojej hulajnogi, nie powinieneś doprowadzać do głębokiego rozładowania akumulatorów Li-ion. Żywotność ogniw wygląda następująco:
 • rozładowanie 100% = 500 cykli ładowania;
 • rozładowanie 50% = 1500 cykli ładowania;
 • rozładowanie 25% = 2500 cykli ładowania;
 • rozładowanie 10% = 4700 cykli ładowania.

Co to oznacza? Jeżeli jedną hulajnogę będziesz zawsze doprowadzał do pełnego rozładowania, a drugą jedynie do 50%, możesz się spodziewać, że w pierwszym sprzęcie akumulator przestanie działać 3 razy szybciej niż w drugim.

 1. Hulajnogę z siodełkiem lub klasyczną o mocy 1000 W należy zawsze ładować w temperaturze kilkunastu stopni Celsjusza. Szczegółowe wytyczne sprawdź w karcie gwarancyjnej.
 2. Nie zaleca się stosowania procesu szybkiego ładowania, czyli zwiększenia napięcia prądu płynącego do urządzenia. Duży sprzęt miejski może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, a takie działania w drastyczny sposób obniżają jego żywotność. Jeżeli jednak musisz dodać energię do akumulatora w krótkim czasie, pamiętaj o kilku zasadach:
 • nie ładuj w ten sposób baterii zimnej ani rozgrzanej;
 • nie wykorzystuj szybkiego ładowania na sprzęcie ze starszymi modelami akumulatorów;
 • proces przerwij, gdy energia będzie na poziomie 75% i resztę doładuj w klasyczny sposób.

Polecane hulajnogi elektryczne

Ile km można przejechać na hulajnodze elektrycznej?

Hulajnoga elektryczna dla dzieci do 1000 zł zapewnia wysokie bezpieczeństwo, dlatego zasięg pojazdu wynosi 5-6 km. Z kolei osoba dorosła może jechać na tradycyjnym UTO średnio 30 km na jednym naładowaniu. Producenci najlepszych urządzeń deklarują, że pokonasz na nich dystans nawet do 65 km. Nie są to jednak wartości stałe i mogą ulec zmianie w zależności od sposobu korzystania. Częste i nagłe przyspieszanie, ostre hamowania, czy poruszanie się po wzniesieniach wpływają na szybsze zużycie energii.

Nie bez znaczenia jest również temperatura powietrza. Baterie umieszczone w hulajnogach elektrycznych nie lubią zimna i przy ujemnych stopniach Celsjusza mogą działać o połowę krócej. Istotnym aspektem bywa również masa ciała kierującego pojazdem. Im więcej kilogramów wskazuje waga, tym bardziej zostaje obciążony układ napędowy, powodując tym samym szybszy ubytek energii elektrycznej w urządzeniu.

Jak wymienić akumulator w hulajnogach elektrycznych?

Na rynku dostępne są trzy rodzaje baterii:

 • wymienne — wyjmujesz je, kiedy chcesz naładować akumulator;
 • dodatkowe — zaczynają pracę, gdy pierwsze ogniwo się rozładowało. Możesz również je wyciągnąć i naładować;
 • stałe — nie można ich wyjąć, ładujesz całą hulajnogę.

Jeżeli chcesz zwiększyć zasięg, jaki osiąga hulajnoga elektryczna dla dzieci i jesteś dobrze zorganizowany, postaw na hulajnogę z wymiennym akumulatorem. Takie rozwiązanie pozwoli Ci kontynuować jazdę, nawet jeśli zużyjesz całą energię. Większość modeli posiada baterię w drążku kierownicy. Wystarczy odkręcić nakrętkę i w łatwy sposób wyjąć ogniwo rozładowane i włożyć naładowane. Montaż dodatkowego urządzenia pozwala na przejechanie dodatkowych 30 km przy obciążeniu 55 kg i średniej prędkości 30 km/h. Ceny akumulatorów oscylują w granicach kilkuset złoty, w zależności od parametrów oraz renomy producenta.

Wybór odpowiedniego akumulatora, jaki posiada hulajnoga elektryczna dla dorosłych lub dzieci, nie jest prostym zadaniem. Z pewnością powinien mieć on dużą pojemność. Przydatna może okazać się również wymienna bateria, która daje gwarancję dojechania do celu. Nie mniej jednak bardzo ważnym aspektem jest właściwa konserwacja i dobre praktyki podczas ładowania ogniwa.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Ekspert Morele | 05:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.