Udostępnij
Skomentuj

Jaka świetlówka LED? Co wybrać?

Wskazujemy najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu świetlówek LED.

Nowoczesne technologie pozwalają przygotować produkty oświetleniowe o odpowiednich parametrach, gwarantujące nie tylko generowanie mocnego, przyjaznego światła, ale również znacząca redukcję ilości wykorzystanej energii. Dobrym tego przykładem są chociażby świetlówki LED.

Są one stosowane na wiele różnych sposobów – znajdziemy je w domach, przestrzeniach publicznych, a także w budynkach przemysłowych. Wszystko to sprawia, że warto pokrótce przeanalizować ofertę rynkową i wskazać rozwiązania, które zasługują przynajmniej na rozważenie.

Co to jest świetlówka energooszczędna?

Zanim jednak przejdziemy do omawiania konkretnych produktów i parametrów technicznych, warto najpierw wyjaśnić, z czym w ogóle mamy do czynienia. Świetlówka energooszczędna, to nic innego, jak lampa fluorescencyjna, która zazwyczaj przyjmuje kompaktowe rozmiary, co pozwala na stosowanie jej w różnych oprawach. Na rynku znajdziemy między innymi świetlówki liniowe, w kształcie litery U, a także spiralne.

Po stronie ich największych zalet, należy zapisać przede wszystkim wytwarzanie mocnego światła po rozgrzaniu (jest ono mocniejsze niż w przypadku żarówek standardowych), bardzo długi czas pracy, odporność na skoki napięcia, a także możliwość zakupu produktów o różnej barwach światła. Do tego dochodzi również poważne zredukowanie emisji substancji szkodliwych.

Jeżeli chodzi natomiast o wady, należy wspomnieć o tym, że generowane przez nie światło może po pewnym czasie męczyć wzrok. Nie jest bowiem zbliżone do naturalnego światła. Mogą również powodować blaknięcie barw, dlatego nie należy stosować ich do oświetlania dzieł sztuki.

Świetlówka LED – jak wybrać?

Skoro wiemy już, z jakimi produktami mamy do czynienia, możemy przejść do kwestii wyboru świetlówki najlepiej dopasowanej do konkretnych zastosować. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie?

  • Materiał obudowy. Na rynku znaleźć możemy przede wszystkim świetlówki szklane, aluminiowe, a także wykonane ze specjalnych tworzyw sztucznych. Modele szklane wyróżniają się wysokim poziomem bezpieczeństwa (szkło słabo przewodzi prąd), kolejną ich zaletą jest bardzo szeroki kąt świecenia i równomierne rozproszenie światła. Z tego jednak względu, świetlówki szklane nie nadają się do oświetlenia punktowego. W przypadku modelu aluminiowych, należy wskazać przede wszystkim na doskonałe odprowadzanie ciepła, co pozwala tworzyć świetlówki o sporej mocy. Diody w takich obudowach nie tylko mocno świecą, ale również wyróżniają się sporą żywotnością. Kąt świecenia w przypadku świetlówek aluminiowych jest znacznie węższy niż w przypadku modeli szklanych, dzięki czemu zapewniają światło kierunkowe. Nie nada się ono jednak do równomiernego oświetlenia dużego pomieszczenia. Świetlówki z obudową z cienkiego tworzywa PCV określane są mianem Nano. Wyróżniają się bardzo szerokim kątem świecenia (około 280 stopni), co pozwala na skuteczne oświetlenie nawet sporych powierzchni. Co ważne, wykorzystane tworzywo jest bardzo wytrzymałe i odporne na uderzenia, dzięki czemu dobrze sprawdza się w przestrzeniach przemysłowych. Obudowa jest również bardzo lekka. Po stronie wad tych świetlówek należy zapisać mało atrakcyjny wygląd i wysokie ceny.
  • Moc. Parametr, od którego powinniśmy rozpocząć wybór konkretnych modeli świetlówek. Oczywiście moc należy dopasować do zastosowania świetlówki. Na rynku znajdziemy zarówno modele o mocy poniżej 10 W, jak i znacznie mocniejsze – na przykład świetlówka LED 18 W, 36 W i mocniejsze. Moc wskaże nam również, ile energii elektrycznej pobiera produkt.
  • Strumień świetlny. Kolejny istotny parametr (może nawet ważniejszy od mocy), który wskazuje rzeczywisty potencjał produktu. Pozwoli nam bowiem określić moc świetlną generowanego światła. Parametr ten podawany jest w lumenach – im jest większy, tym świetlówka emituje więcej światła. Strumień świetlny należy dopasować do kąta świecenia.
  • Trzonek. Istotny ze względu na mocowanie produktu. Jak nietrudno się domyślić, oferta rynkowa jest pod tym względem bardzo zróżnicowana. Zakupić można między innymi świetlówkę LED T5, G13, E27 etc.
  • Długość. Kolejny istotny parametr, który pozwoli nam dobrać świetlówkę do oprawy. Ma on znaczenie przede wszystkim w przypadku produktów liniowych. W zależności od zastosowania, zakupić możemy modele krótkie, o długości około 30 cm, jak i znacznie dłuższe – na przykład świetlówkę LED 60 cm, 90 cm, a nawet 120 cm.
  • Producent. Ze względu na jakość wykonania, a także gwarancję odpowiedniej żywotności, warto decydować się na modele wykonane przez cenionych, sprawdzonych producentów. Przez klientów doceniana jest między innymi świetlówka LED Philips, Sylvania, Party Deco, GE Lighting oraz Osram.

W opisach produktów często możemy znaleźć informacje również na temat ciepła wydzielanego przez omawiane produkty. Dostępna jest więc świetlówka LED ciepła, której obudowa została wykonana z materiału mocno nagrzewającego się, a także modele ze zwiększonym odprowadzaniem ciepłą (np. świetlówki aluminiowe). Zakupić można również świetlówki LED z oprawą. Jest więc w czy wybierać.

Świetlówka LED – cena

Ostateczny koszt zakupu produktu jest zależny oczywiście od wspomnianych wyżej parametrów technicznych, a także materiału, z którego została wykonana obudowa. Najprostsze świetlówki zakupimy za zaledwie kilka złotych, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę modele o sporej mocy i strumieni świetlnym, a także produkty specjalnie wzmacniane, ceny mogą wynieść od 30 do kilkuset złotych.

Najdroższe okażą się oczywiście świetlówki wykorzystywane w przemyśle. Poza specjalnie dobranymi parametrami technicznymi, wyróżniają się one wytrzymałymi obudowami, często dodatkowo wzmacnianymi i uodpornianymi, tak aby świetlówki były w stanie pracować w różnych, często bardzo trudnych warunkach.

Świetlówka LED - czy warto?

Omówione wyżej produkty wyróżniają się przede wszystkim energooszczędnością. Otrzymujemy świetlówkę, która nie pobiera dużej ilości energii elektrycznej, a do tego jej żywotność jest bardzo długa. Wszystko to przekłada się na doskonałe parametry użytkowe. Nie należy zapominać także o bogatym wyborze poszczególnych modeli. Wszystko to sprawia, że są one warte rozważenia. I to nie tylko do przestrzeni przemysłowych i budynków publicznych, ale również do kuchni, garażu czy też spiżarni.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.