Udostępnij
Skomentuj

Jaka pościel dziecięca? Która najlepsza dla dzieci? 140x200 czy 160x200?

Pościel dla dzieci wybiera się między innymi w zależności od ich wieku.

Pościel dla najmłodszych musi być wykonana z delikatnych materiałów, które nie uczulą dziecka i nie podrażnią jego skóry. Dla starszych dzieci kupuje się miękkie i miłe w dotyku pościele z różnymi bajkowymi i filmowymi postaciami np. pościel w Auta, Angry Birds czy Barbie. Jak dobrać odpowiednią pościel dla dziecka i na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Jaka pościel dla dziecka najlepsza?

Pościel dziecięcą można podzielić ze względu na materiał, z którego jest wykonana. Wyróżnić można następujące rodzaje pościeli:

  • Bawełniana - najbardziej naturalna i polecana przede wszystkim dla najmłodszych dzieci, jest miła w dotyku i przepuszcza powietrze.
  • Śliska w dotyku. Niektórzy twierdzą, że jest "zimna" i nieprzyjemna, jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, aby korzystały z niej dzieci.
  • Z kory. Najtańsza z trzech wymienionych rodzajów pościeli, mniej wytrzymała niż satyna i bawełna.

Jaka pościel dla noworodka do łóżeczka?

Rodzice zastanawiają się jaka pościel dla niemowlaka jest najlepsza. Przede wszystkim naturalna (najczęściej wybierana jest pościel bawełniana). Można ją prać w pralce w temperaturze 60 stopni, co pozwoli na usunięcie wszelkich możliwych zarazków i bezproblemowe doczyszczenie zabrudzeń.

Jeśli chodzi o rozmiar pościeli, to należy go dobrać do rozmiaru kołderki, a kołderkę do rozmiaru łóżeczka. Jaki rozmiar pościeli do łóżeczka 120x60 będzie najlepszy? Do takiego łóżeczka polecana jest pościel o wymiarach  90x120 oraz 100x135. Ta większa może służyć dziecku nawet do trzeciego roku życia. Mniejsza do ok. drugiego.

Jaka pościel dla niemowlaka? Jaki kolor wybrać?

Dla najmłodszych dzieci zaleca się pościel w jasnych kolorach ze względu na możliwość podrażnienia skóry małego dziecka barwnikami, które mogą znajdować się w pościelach kolorowych i ciemnych.

Przy okazji omawiania pościeli do łóżeczka nasuwa się pytanie - jaka pościel do wózka jest najlepsza? Za pościel może posłużyć śpiworek, rożek albo kocyk. Rodzice mogą także kupić małą kołdrę i pościel i używać jej w wózku typu gondola, gdy dziecko śpi.

Jaka pościel dla starszych dzieci?

Rodzice mogą kupić gotowe zestawy składające się z kołdry, poduszki oraz pościeli. Inna opcja to zakup osobno kołdry i poduszki, a potem dokupienie  odpowiedniej pościeli. Jaka kołdra i jaka poduszka dla dzieci jest najlepsza? Kołdra i poduszka mogą być wykonane z wełny lub pierza - są to materiały naturalne, jednak należy pamiętać, że mogą uczulać. Nie są polecane dla niemowlaków. Najbezpieczniejsza będzie kołdra antyalergiczna.

Jaki rozmiar pościeli do łóżeczka?

Jaki rozmiar pościeli do łóżeczka 140x70?

Do takiego rozmiaru łóżeczka polecana jest pościel 100x135 albo większa. Polecany rozmiar pościeli dla 2 latka, 3 latka, 4 latka i 5 latka to 100x135 cm. Jest to jeden z bardziej uniwersalnych wymiarów pościeli. Jaka pościel dla dzieci starszych? Dla dzieci od 5 roku życia można kupić już większą pościel w rozmiarach 140x200cm, 150x200cm, 160x200cm. Lepiej, aby pościel była większa od łóżeczka.

Jaki rozmiar pościeli na łóżko 160x200?

Na łóżko o takich wymiarach można kupić pościel o rozmiarze 140x200cm lub 160x200cm.

Omawiając pościel, warto poruszyć również temat kocyka. Jaki kocyk dla dzieci wybrać? Zależy czy jest to kocyk do wózka czy do łóżeczka. Istotna jest też pora roku. Na lato kupuje się dzieciom cienkie kocyki bawełniane, na zimę natomiast lepsze będą cieplejsze kocyki polarowe.

Dodatkowe informacje na temat pościeli

Jaka pościel dla alergika?

Dzieci z alergią są wrażliwe na niektóre materiały, z których wykonana jest pościel, a także na niektóre wypełnienia kołder i poduszek. Alergicy powinni unikać przede wszystkim pierza. Producenci mają w swoich ofertach specjalne pościele dla alergików, często wykonane z syntetycznych materiałów, w których nie zagnieżdżają się uczulające roztocza. Pościel antyalergiczna zapobiega uczuleniu.

Czy pościel z mikrowłókna jest dobra?

Jest to pościel dobra między innymi dla alergików. Można ją prać w wysokiej temperaturze, pościel taka nie zbiera kurzu i nie gniecie się.

Czy pościel z satyny bawełnianej jest dobra?

Satyna bawełniana jest materiałem naturalnym. Jest gładka, więc nie zbiera dużo kurzu. Można ją prać w wysokiej temperaturze. Jej minusem może być to, że jest chłodna w dotyku i nie wszystkie dzieci przepadają za nią.

Pielęgnacja pościeli

  • Pierwszy dylemat związany z pościelą odnosi się do pytania czy pościel dla noworodka trzeba wyprać przed pierwszym użyciem? Większość rodziców i ekspertów twierdzi, że tak. Ma to na celu usunięcie "obcych" zarazków i drobnoustrojów. 
  • Jak często zmieniać pościel? Przyjmuje się, że pościel powinno zmieniać się dzieciom co najmniej raz na dwa tygodnie lub częściej, gdy pościel się zabrudzi. Na początku pościel niemowlaków można prać w temperaturze 90 stopni. Potem można zacząć ją prać w temperaturze 60 stopni. Taka temperatura wystarczy, by pozbyć się zarazków i drobnoustrojów.
  • Pościel dziecięca - jaka firma? Na polskim rynku istnieje wielu producentów, którzy oferują produkty dobrej jakości, które zadowolą dzieci oraz rodziców. Do takich marek można zaliczyć polskie firmy Aruś oraz Amy, znane właśnie z produkcji pościeli niemowlęcej i dziecięcej.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)