Udostępnij
Skomentuj

Jaka pościel dla niemowląt najlepsza? Którą wybrać dla małego dziecka?

Kompletowanie wyprawki dla niemowlaka wiąże się z podjęciem wielu decyzji, które zaważą na komforcie dziecka.

Wybór odpowiedniego łóżeczka i materaca to pierwsze kroki na drodze do wygodnego snu dziecka. Kolejny krok to zakup odpowiedniej pościeli. Jaką pościel kupić niemowlakowi, by zapewnić mu jak najlepszy, wygodny i zdrowy sen?

Jak wybrać pościel dla niemowlaka?

Wybierając rozmiar pościeli dla niemowlaka, trzeba przede wszystkim dobrać jej odpowiedni rozmiar, tak aby pasowała do łóżeczka, do wózka lub do kołyski.

  • Jaki rozmiar pościeli dla niemowlaka jest najlepszy? Polecane rozmiary to 75x75, 90x120 i 100x135. Ta większa może posłużyć dziecku nawet do 3go roku życia.
  • Jaki kolor pościeli dla niemowlaka? Dla najmłodszych dzieci poleca się pościele o jasnych kolorach, ze względu na brak barwników. Jasna pościel ma jeszcze jeden plus - pościel niemowlaków pierze się dość często, w wysokich temperaturach przez co kolorowe poszewki dość szybko straciłyby swój kolor.

Poścel dla niemowlaka - rodzaje

Pościel to zarówno poduszki, kołdry, pierzynki i prześcieradła, ale także poszewki i powłoczki, które się na nie zakłada. Wybór pościeli dla niemowlaków jest bardzo duży. Pościel można podzielić na kilka rodzajów ze względu na różne kryteria. Ważny jest jej rozmiar, materiał, z którego ją uszyto, a także ilość elementów, z których składa się pościel. Rodzice mogą też kupić inną pościel dla córeczki, a inną dla synka. Pościele można podzielić ze względu na:

  • Materiał. Pościel powinna być miła w dotyku. Ważne jest to, aby nie miała grubych szwów, które mogą podrażnić skórę dziecka. Nie należy kupować pościeli z guzikami, najlepiej sprawdzi się ekspres, który będzie przykryty materiałem. Do wyboru pościel:

* Pościel bawełniana. Można ją prać w wysokiej temperaturze bez obawy o jej zniszczenie w pralce. Bawełna to materiał naturalny, delikatny dla skóry dziecka, miły w dotyku i bezpieczny, o dobrej przepuszczalności powietrza.

* Pośpiel satynowa. Śliska w dotyku, przez niektórych uważana za zimną, jednak nie ma przeciwwskazań, aby kupić ją niemowlakowi.

* Pościel z kory. Jest najtańsza, ale też najmniej odporna na zniszczenia - po kilkukrotnym praniu może się podrzeć. Jest chropowata w dotyku, dlatego rzadko wybiera się ją jako pościel dla niemowlaków.

  • Wypełnienie kołdry i poduszki. Wypełnienie pościeli wpływa na to, czy kołderka jest ciężka lub lekka, przewiewna, ciepła i czy może uczulać. Do wyboru wypełnienie:

* Puchowe lub z pierza. Nie jest polecane dzieciom ze skłonnościami do alergii.

* Syntetyczne. Są to kołdry antyalergiczne, lekkie i nie odkształcają się.

* Wełniane. Lżejsze od kołder puchowych i z pierzem, bardzo ciepłe, niewskazane dla alergików.

  • Ilość elementów wchodzących w skład pościeli. 

* Pościel dwuelementowa. W jej skład wchodzi zazwyczaj poszewka na kołdrę i poduszkę. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że niemowlaki nie potrzebują do snu poduszki. Przyda się ona w późniejszych miesiącach ich życia.

* Pościel trzyelementowa. Taki zestaw może składać się z poszewki na kołdrę i poduszkę. Dodatkowy element to pokrowiec na szczebelki.

*Pościel siedmioelementowa. W jej skład może wchodzić poszewka na kołdrę i poduszkę, wypełnienie poduszki i kołdry, ochraniacz na szczebelki, prześcieradło (z gumką) i np. śliniaczek.

*Pościel dziesięcioelementowa. W jej skład może wchodzić poszewka na kołdrę i poduszkę, wypełnienie poduszki i kołdry, ochraniacz na szczebelki, prześcieradło (z gumką), śliniaczek, rożek, ozdobna falbanka i przybornik na łóżeczko.

To tylko przykładowe komplety pościeli. Elementy, które wchodzą w skład kompletu mogą się różnić w zależności od oferty producentów.

Pościel może być używana w łóżeczku, w wózku albo w kołysce. Kupując pościel, należy zwrócić na to uwagę, ponieważ zupełnie inna pościel będzie pasowała do wózka, a inna do łóżeczka - chodzi to przede wszystkim o rozmiary. W domu używa się kołdry, a podczas spaceru większą popularnością cieszą się śpiworki i rożki. Kołderki również używane są podczas spacerów, jednak ich rozmiar jest mniejszy od tych standardowych dla niemowlaków. Stąd też to rozróżnienie.

  • Płeć dziecka. Podział dotyczy wzorów pościeli i jej kolorów. Bez problemu można kupić pościele dziewczęce w delikatnych różowych kolorach, z ładnymi wzorkami czy pościel dla chłopców np. z samochodami.

Elementy pościeli - jakie wybrać dla niemowląt? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

W skład pościeli wchodzi wiele elementów. Kompletując pościel można każdy z nich kupić osobno lub zdecydować się na cały zestaw. Czym charakteryzują się poszczególne elementy pościeli?

Specyfikacja

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.