Udostępnij
Skomentuj

Jaka motorówka RC na początek? Które łodzie dla początkujących?

Zdalnie sterowane modele zapewniają niesamowitą rozrywkę.

Możliwość samodzielnego sterowania samochodem, samolotem czy motorówką to frajda dla dzieci i dla dorosłych. Modele RC mają ogromne możliwości, mogą rozwijać różne prędkości, jeździć po trudnym terenie czy wykonywać akrobacje w powietrzu. Motorówki RC to w zależności od modelu urządzenia, którymi można pływać po zamkniętych i otwartych zbiornikach. Jaki model motorówki na zdalne sterowanie wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Rodzaje motorówek na zdalne sterowananie 

Motorówki RC (radio control, czyli na zdalne sterowanie) można podzielić na kilka kategorii ze względu na różne kryteria. Podział warto rozpocząć od rodzaju zasilania motorówek. W tej kategorii wyróżnia się motorówki zdalnie sterowane na:

 • zasilanie akumulatorowe
 • zasilanie bateryjne
 • zasilanie na akumulatory i baterie
 • zasilanie benzynowe.

Motorówki na benzynę osiągają dużo większe prędkości niż te akumulatorowe. Do takich urządzeń także potrzebne będą baterie i akumulatory - do zasilania aparatury sterującej.

Kupując motorówkę RC można jeszcze wybierać modele:

 • Gotowe do pływania zaraz po wyjęciu z opakowania, tzw. model RTR. I te modele polecamy początkującym.
 • Wymagające samodzielnego złożenia. Można kupić cały model, który trzeba samodzielnie złożyć lub kupować każdą część osobno, by złożyć łódkę z wymarzonym osprzętem. Ta druga opcja to wersja dla osób, które gotowe są poświęcić dużo czasu, pieniędzy i zaangażowania w stworzenie wymarzonej łódki. W tym przypadku wymagana jest spora wiedza - samodzielne złożenie modelu wymaga naprawdę dużo pracy. Przed przystąpieniem do składania motorówki warto przetestować gotowe modele i sprawdzić czy ten sport jest dla nas.

Łodzie zdalnie sterowane (RC) - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Dostępne modele mają różne ceny. Najtańsze motorówki można kupić za około 110 zł. Są to proste modele, najczęściej zasilane akumulatorowo lub bateryjnie. Modele w tej cenie doskonale sprawdzą się na początek, szczególnie dla dzieci. Jeśli jednak oczekuje się po sprzęcie większych możliwości, to można zdecydować się na droższy model. W przedziale cenowym 200-500zł można kupić zdalnie sterowane motorówki, które umożliwią naprawdę atrakcyjną zabawę. Jak wybrać motorówkę RC i na co jeszcze zwrócić i uwagę?

 • Bateryjne i akumulatorowe są doskonałe na początek. Motorówki RC na baterie i akumulatory osiągają niższe prędkości, w związku z tym łatwiej nimi sterować. Minusem będzie na pewno ograniczony czas działania akumulatorów, ale rozwiązaniem tego problemu jest kupno dodatkowych akumulatorów. Motorówki zasilane benzyną lub paliwem nitro są szybsze, ale tez dużo droższe. Przez to, że osiągają duże prędkości trudniej nimi sterować. Aparatura sterująca takimi urządzeniami jest też bardziej skomplikowana. W przypadku zakupu motorówki RC zasilanej paliwem, trzeba liczyć się z koniecznością konserwacji jej poszczególnych części (silnik, filtry itd).
 • Czas ładowania. Istotny w przypadku urządzeń zasilanych akumulatorami. 
 • Aparatura sterująca i częstotliwość, na której pracuje nadajnik oraz odbiornik. W tańszych urządzeniach pilot będzie pracował przeważnie na częstotliwości 27MHz, a co się z tym wiąże - możliwe będą zakłócenia. Droższe aparatury sterujące pracują na częstotliwości 2,4GHz, a nadajnik i odbiornik są ze sobą tak sparowane, że nie ma możliwości zakłóceń sygnału.
 • Zasięg, czyli maksymalna odległość na jaką można odpłynąć motorówką, by można nią było bez problemu sterować, bez obaw o utratę sygnału. Proste modele mają zasięg 15-25 metrów.
 • Maksymalna osiągana prędkość. W prostych modelach, zasilanych bateriami i akumulatorami, tych dla dzieci i dla początkujących, maksymalna prędkość jest stosunkowo niska - średnio ok. 14-20 km/h. Dzięki temu możliwa jest nauka sterowania, a prawdopodobieństwo rozbicia motorówki dużo mniejsze.
 • Zapasowe elementy np. śruby.
 • Dodatkowe opcje takie jak np. powrót do pozycji po przewróceniu łódki.

Przed zakupem należy dokładnie przeczytać co wchodzi w skład zestawu - czy trzeba dokupić dodatkowe akumulatory czy ładowarkę, czy może wszystkie te elementy sprzedawane są razem z motorówką. Pamiętaj, że oprócz zasilania motorówki potrzeba też baterii lub akumulatorów do zasilania radia/aparatury sterującej.

Jaka motorówka RC na początek? Którą wybrać dla początkującego?

Na początek najlepszy będzie model RTR, czyli gotowy do zabawy zaraz po wyjęciu z opakowania. Z samodzielnym składaniem modeli warto poczekać do momentu opanowania sterowania motorówką i poznania przy najmniej podstaw modelarstwa. Jeśli chodzi o parametry zdalnie sterowanej motorówki to warto wybrać tę zasilaną akumulatorami lub bateriami. Dzięki niższym prędkościom, które osiąga takie urządzenie, łatwiej będzie nim sterować. Motorówki zasilane na akumulatory są też tańsze od profesjonalnych zasilanych paliwem. Te benzynowe mogą pływać nawet z prędkością 60 km/h. Osoba, które dopiero zaczyna przygodę z tego typu sprzętem może nie być w stanie opanować sterowania przy tak dużej prędkości. Motorówki benzynowe wymagają też konserwacji części - silnika i filtrów.

Znaczenie ma też miejsce, w którym się pływa - bez względu na to, czy jest to staw, jezioro czy inny zbiornik wodny, należy zapoznać się zasadami obowiązującymi w tym miejscu, a dotyczącymi sterowania modelami RC. Szczególnie ważne jest to w przypadku modeli benzynowych, które nie dość, że są szybkie i mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla osób korzystających ze zbiornika, to dodatkowo generują one dużo hałasu (na niektórych zbiornikach wo

dnych obowiązuje strefa ciszy, czyli zakaz wytwarzania hałasu powyżej 45dB).

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)