Jaką lodówkę do zabudowy wybrać?
Spis treści:
Niegdyś jedynym zadaniem lodówek było utrzymywanie świeżości jedzenia. Dzisiaj jednak warto zaopatrzyć się w model, który oferuje kilka praktycznych udogodnień. Jaka lodówka do zabudowy? 2020 rok przyniósł wiele nowości na rynku urządzeń RTV/AGD. Doskonałe urządzenie powinno być przede wszystkim energooszczędne i ciche. Ciężko jest podjąć decyzję o sprzęcie z dodatkowymi funkcjami, zapoznaj się więc z naszymi wskazówkami. Dzięki nim z pewnością dokonasz świetnego wyboru.
Jaką lodówkę do zabudowy kupić?
Przed zakupem warto zaopatrzyć się w odpowiedniej wielkości szafę. Szeroka lodówka do zabudowy powinna mieć dostateczną ilość miejsca. Aby zapobiec przegrzaniu, zostaw z tyłu 3–4 cm wolnej przestrzeni. To kwestia kluczowa przy modelach No Frost. Powietrze zasysane jest bowiem z dołu, przechodzi przez tylną ściankę i wylatuje górą lodówki. Im lepsza cyrkulacja, tym lodówka pracuje z większą wydajnością. Dlatego duży wlot powietrza u podstawy zabudowy, z tyłu i u góry jest bardzo ważny.
Najczęściej użytkownicy wybierają chłodziarko-zamrażarkę do zabudowy, warto jednak wiedzieć, że te urządzenia można kupić niezależnie. Takie rozwiązanie sprawdzi się idealne w małych kuchniach, ponieważ dwa mniejsze sprzęty z łatwością zmieścisz pod blatem roboczym, a także szybciej wymienisz w razie awarii. Z drugiej strony cena chłodziarko-zamrażarki jest znacznie atrakcyjniejsza, a szeroki wybór wysokich lodówek do zabudowy Electrolux, Bosch, Beko oraz innych marek stanowi dodatkowy atut.
Polecane lodówki do zabudowy
Na co zwrócić uwagę wybierając lodówkę do zabudowy?
Oferta sprzętów AGD/RTV wciąż rośnie, jest więc w czym wybierać. Liczba dostępnych modeli nie zawsze jednak ułatwia podjęcie decyzji. Zastanów się, jakie funkcje są dla Ciebie ważne, aby lodówka była trafionym zakupem. Możesz także na wstępie ustalić budżet – jaka lodówka do zabudowy do 2000 zł jest najlepsza? Pamiętaj, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Zapoznaj się z innymi ważnymi kryteriami poniżej.
- Wysokość sprzętu. To jedna z priorytetowych kwestii, ponieważ dzięki niej idealnie dopasujesz urządzenie do wielkości szafek. W ofercie znajdziesz zarówno wysokie lodówki do zabudowy jak i niskie lodówki podblatowe.
- Pojemność. To szczególnie ważny parametr w dużych gospodarstwach domowych. Warto wiedzieć, że dwa urządzenia podobnych rozmiarów mogą znacznie różnić się od siebie pod względem pojemności. Jeśli nie dysponujesz przestrzenią na zakup pojemnej chłodziarki, sprawdź, czy półki i szuflady wewnątrz są regulowane. Wówczas możesz zyskać nieco więcej przestrzeni. Zapoznaj się z tym parametrem w specyfikacji produktu, aby mieć pewność, że pomieści wszystkie Twoje zapasy.
- Sterowanie. Możesz wybrać spośród tradycyjnego mechanicznego lub elektronicznego, które coraz częściej jest obecne w nowoczesnym sprzęcie. Za pomocą wygodnego ekranu ustalisz optymalną temperaturę chłodziarki oraz komory zamrażającej.
- Klasa energetyczna. Chociaż lodówki o wyższej klasie energetycznej są nieco droższe, warto zainwestować w ten parametr, ponieważ, przy wzroście cen za prąd, wydatek szybko Ci się zwróci. Energooszczędność jest także bardzo ważna dla środowiska. Wybierz zatem model o klasie A lub wyższej.
- Opcja obustronnego montażu drzwi. Jeśli zależy Ci na wygodnym otwieraniu drzwi, sprawdź, czy wybrany model posiada takie rozwiązanie. Dzięki niemu dopasujesz urządzenie do reszty szafek w kuchni oraz wnęki pod zabudowę, a w razie remontu będziesz mógł dowolnie je przestawić.
- Ergonomia wnętrza. Chociaż chłodziarki wyglądają podobnie z zewnątrz, każda z nich może posiadać zupełnie inny układ szuflad oraz półek. Warto sprawdzić ich regulację, możliwość wyjmowania czy materiał wykonania. Szklane półki są o wiele łatwiejsze w czyszczeniu i solidniejsze od plastikowych. Ponadto przezroczyste elementy w połączeniu z oświetleniem LED sprawią, że szybko odnajdziesz pożądany produkt.
- Marka. Warto wybrać urządzenie wysokiej jakości, od sprawdzonego producenta. Przed zakupem zapoznaj się z kilkoma opiniami. Lodówka do zabudowy to sprzęt, przy którego wyborze warto zaufać renomie firmy. Niektórzy klienci twierdzą, że najlepsze są marki wyspecjalizowane w produkcji chłodziarek. Warto więc zaufać doświadczonym projektantom.
- Sposób rozmrażania. Wiele dostępnych na rynku urządzeń oferuje rozmrażanie automatyczne lodówki – zamrażarka wymaga rozmrażania ręcznego. Nowszy sprzęt posiada opcję pełnego rozmrażania automatycznego. Warto także rozważyć akcesoria No Frost, ponieważ ta technologia w zupełności eliminuje potrzebę rozmrażania.
- Poziom hałasu. Lodówki do zabudowy mogą być nieco głośniejsze od wolnostojących. Zwróć uwagę na liczbę decybeli podaną w specyfikacji urządzenia. Aktualnie standardem jest 40 dB, przy czym nie warto kupować sprzętów powyżej 65 dB.
Wady i zalety lodówek do zabudowy
Główną zaletą lodówek do zabudowy Bosch jest uniwersalność estetyczna. Możesz dowolnie dopasować wygląd urządzeń, aby idealnie pasowały do zakupionych szafek. Wówczas każdy sprzęt dopełni całości zarówno aranżacji nowoczesnych, jak i klasycznych. Jeśli szukasz sprzętu, który nie rzuca się w oczy, lodówka do zabudowy Gorenje to świetne rozwiązanie. Dzięki spójnemu wyglądowi pomieszczenia przebywanie w kuchni oraz przygotowywanie posiłków będzie jeszcze przyjemniejsze.
Jaka lodówka do zabudowy 70 cm szerokości prezentuje się najlepiej? Każde zabudowane urządzenie pomaga utrzymać czystość w kuchni. Usunięcie szpar i zakamarków, w których gromadzą się zabrudzenia, wpływa na korzystnie na wygląd całego pomieszczenia. Takie miejsca są trudno dostępne, warto więc zadbać o ich eliminację podczas montażu lodówki do zabudowy. Opinie zadowolonych użytkowników są zgodne: dzięki temu Twoja kuchnia zawsze będzie wyglądała czysto i przytulnie.
Jaka lodówka do zabudowy? Czy wolnostojąca chłodziarka jest najlepszym wyborem? Jeśli zależy Ci na estetyce, lodówka do zabudowy to idealne rozwiązanie. Dostępność najnowszych funkcji jest jednak ograniczona. Ze względu na dołączenie frontu montaż dyspensera wody lub kostkarki jest trudny do zrealizowania. Inną wadą lodówek do zabudowy jest cena. Trzeba pamiętać, że oprócz samego akcesorium należy też zakupić odpowiednie szafki. Często koszty takiego zestawienia są wyższe niż w przypadku podobnej wielkości lodówki wolnostojącej.
Dodatkowe funkcje lodówek do zabudowy
Użytkownicy chłodziarek wolnostojących mają do wyboru więcej funkcji niż w przypadku lodówek do zabudowy Whirlpool, Beko czy Amica. Chociaż z dystrybutora wody czy kostkarki na drzwiach trzeba raczej zrezygnować, można przebierać wśród innych opcji: technologia szybkiego chłodzenia, alarm otwartych drzwi oraz tryb wakacyjny to tylko niektóre z nich. Poniżej opisaliśmy kilka najciekawszych funkcji. Pamiętaj jednak, że każdy producent nazywa je nieco inaczej, warto więc dokładnie zapoznać się z ich działaniem.
Technologia No Frost staje się standardem w nowoczesnych domach. I nic dziwnego, lodówka do zabudowy No Frost, poprzez wentylację wilgotnego powietrza, gwarantuje, że Twoja żywność zawsze będzie świeża. Dodatkowo taka chłodziarka nie wymaga rozmrażania, a szron nie osadza się na jedzeniu ani na ściankach, co pozytywnie wpływa na żywotność akcesorium. Niektóre lodówki do zabudowy są nieco mniejsze od wolnostojących. W technologii Space Max wykorzystuje się cieńsze ścianki, które zwiększają pojemność sprzętu. Taka konstrukcja jest równie wytrzymała co tradycyjna.
Szuflada Fresh czy komora zerowa to coś więcej niż zwykła szuflada. Dzięki specjalnej technologii utrzymuje optymalną wilgotność zależnie od przechowywanego jedzenia. Ta opcja z pewnością spodoba się tym, którzy lubią gotować i planować posiłki. W komorze świeżości dłużej utrzymasz surowe mięso i ryby bez potrzeby zamrażania czy rozmrażania. Temperatura 0℃ zapobiega psuciu oraz zachowuje walory odżywcze jedzenia. Takie szuflady świetnie nadają się także do gromadzenia warzyw i owoców. Specjalna kratownica u góry szuflady zbiera wilgoć i zapobiega jej skraplaniu na żywność.
Półka Easy-Slide doskonale sprawdzi się w Twoim domu, jeśli lubisz robić zapasy. Pozwala w pełni wykorzystać przestrzeń urządzenia. Możesz ją wygodnie wysunąć, aby dotrzeć do produktów ukrytych głębiej. Warto także zadbać, aby Twoja nowa lodówka trzymała zimno nawet podczas przerw w dostawie prądu. Specjalne systemy sprawiają, że model wyposażony w tę funkcję nie rozmraża się nawet do kilkudziesięciu godzin od odcięcia zasilania. Dobrze zaopatrzyć się w takie rozwiązanie, ponieważ nawet kiedy nie będzie Cię w domu, w kuchni nie zastaniesz kałuży wody, a jedzenie wciąż będzie świeże.
Lodówka do zabudowy to rozwiązanie świetne do każdego wnętrza, ponieważ nie rzuca się w oczy, a dodatkowo pasuje do dowolnej aranżacji. Chociaż takie urządzenia są nieco droższe oraz płytsze niż lodówki wolnostojące, powinieneś się na nią zdecydować, jeśli ponad wszystko cenisz sobie estetykę. Ze względu na szeroką dostępność zróżnicowanych produktów, trudno wybrać jedną uniwersalną lodówkę do zabudowy – Beko, Amica, Samsung to tylko niektóre marki produkujące wysokiej jakości chłodziarko-zamrażarki. Warto zatem przeanalizować potrzeby domowników i tę wiedzę zastosować do wyboru dobrego akcesorium.
Komentarze (1)