Udostępnij
Skomentuj

Jakie wybrać okulary do pływania? Które będą najlepsze?

Aby uniknąć podrażnień i zaczerwienienia oczu podczas pływania, warto wyposażyć się w solidne okulary. Jakie kupić?

Podczas pływania nasze oczy narażone są na kontakt z wodą, która może zawierać szkodliwe bakterie i wirusy, co z pewnością im nie służy. Nawet chlorowana woda w basenie nie jest do końca zdrowa i może powodować zaczerwienie i podrażnienie oczu. Przed tymi kłopotliwymi dolegliwościami możemy się jednak zabezpieczyć, używając okularów do pływania. Na co warto się zdecydować?

Rodzaje okularów pływackich

Oferta okularów pływackich jest szeroka i zróżnicowana. Tak duży wybór, paradoksalnie, wcale nie ułatwia podjęcia decyzji. Pozwala jednak na optymalne dopasowanie rozwiązania do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika.

Wybierając gogle pływackie, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich rodzaj. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań wyróżnić można:

 • Okulary miękkie – dość elastyczne i wygodne rozwiązania, które łatwo dopasować do oczu. To właśnie te cechy sprawiają, że są one tak bardzo popularne. Czym jeszcze się wyróżniają? Specjalną konstrukcją – szkła są od siebie oddzielone elastycznym paskiem. Elastyczne są również uszczelki wokół oczu oraz sam pasek mocujący.
Zalety i wady okularów miękkich

ZALETY

 • Wygoda użytkowania
 • Brak trudności z dopasowaniem do kształtu twarzy
 • Wysoka szczelność

WADY

 • Niewielki kąt widzenia
 • Okulary półtwarde – w porównaniu z modelami miękkimi są już zauważalnie sztywniejsze i nieco mniej wygodne od okularów miękkich. Trochę trudniej je przez to dopasować, co sprawia, że cieszą się mniejszą popularnością. Jednak dobrze dobrane spełnią swoją rolę doskonale.
Zalety i wady okularów półtwardych

ZALETY

 • Szerszy kąt widzenia w porównaniu z wariantami miękkimi
 • Wygoda użytkowania, o ile zostaną prawdiłowo dopasowane

WADY

 • Trudniejsze w dopasowaniu
 • Czuć je na twarzy, przez co mogą rodzić pewien dyskomfort
 • Okulary twarde (szwedki) – całkowicie sztywne modele. Tego typu szkła do pływania są chętnie kupowane przez zawodowców i wyczynowych pływaków. Dobrze dobrane mogą być wygodne, ale ich największą zaletą jest lepszy kąt widzenia niż w okularach miękkich i półtwardych.

Na rynku dostępne są również półmaski i maski. To rozwiązania, które dobrze sprawdzają się na basenie. Wśród ich podstawowych atutów wymienić można szeroki kąt widzenia i możliwość łatwego dopasowania do kształtu twarzy. Co ważne, nie zasłaniają nosa, co pozwala na swobodne oddychanie.

Co więc sprawdzi się lepiej: maska czy okulary do pływania? Pytanie to zadaje sobie wiele pływaków. Tak naprawdę wiele zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Jeżeli zależy nam na wygodzie użytkowania, wybierzmy okulary pływackie. To lekkie rozwiązanie, które zapewnia wysoki komfort pływania. Gdy zaś ważny jest dla nas szeroki kąt widzenia, maska sprawdzi się lepiej. To opcja szczególnie dobrze sprawdzająca się w przypadku osób, które pływają technikami wymagającymi częstego zanurzania się?

Jak kupić okulary do pływania?

Rodzaj okularów pływackich to nie jedyny parametr, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze optymalnego rozwiązania. Żeby dany model był funkcjonalny, przyjrzeć należy się także innym kwestiom. Oto najważniejsze.

 • Szczelność – trudno wyobrazić sobie pływanie w okularach, które przepuszczają wodę. Okulary pływackie muszą być więc dobrze dopasowane do twarzy. Wówczas zagwarantują optymalną szczelność. Warto więc poświęcić więcej czasu na przymiarki i wybór modelu, który zapewni odpowiedni komfort podczas pływania.
 • Wygoda użytkowania – to kluczowy element, który ma bezpośrednie przełożenie na komfort podczas pływania. Na wygodę użytkowania wpływ ma przede wszystkim dobre dopasowanie okularów. Należy więc bacznie przyjrzeć się rozmiarowi okularów. Niektóre dostępne na rynku warianty zapewniają możliwość ich łatwego dopasowania za sprawą specjalnych, regulowanych pasków, charakteryzujących się dużą elastycznością.
 • Przeznaczenie okularów – W zależności od tego, w jakim akwenie zamierzamy pływać, zastosowanie znajdują różne rozwiązania. Nieco inne modele można polecić do pływania w basenie, inne zaś sprawdzą się w jeziorze, morzu czy też oceanie. Dlaczego przeznaczenie okularów jest tak istotne? Pływanie na wodach otwartych wiąże się z zupełnie innymi warunkami wodnymi i pogodowymi. Od stosowanych w takim przypadku okularów pływackich wymaga się całkowitej niezawodności i szczelności. Liczy się również solidne wykonanie.
 • Wiek użytkownika – ma zasadniczy wpływ na wielkość okularów. W sklepach można znaleźć zarówno okulary dla dorosłych, jak również okulary do pływania dla dzieci. Zazwyczaj są one mniejsze, bardziej kolorowe, a czasami wyposażone w jakieś dodatkowe rozwiązania (rurkę itp.), które ułatwiają pływanie.
 • Cena – dla wielu użytkowników ma kluczowe znaczenie w procesie wyboru właściwego rozwiązania. Okulary do pływania charakteryzują się sporym zróżnicowaniem cenowym. Mogą kosztować kilkanaście, kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych. Żeby nie przepłacać, na początku warto sięgnąć po okulary do pływania do 50 złotych – w tym przedziale nie brak dobrych okularów do podstawowego zastosowania – ewentualnie po okulary do pływania do 100 złotych, które odznaczają się lepszą jakością. Jeżeli potrzebujemy zaawansowanego sprzętu, sięgnijmy po rozwiązania, które przekraczają swą ceną 100 złotych.
 • Opcje dodatkowe – wbrew pozorom również i tak proste konstrukcje jak okulary do pływania mogą być wyposażone w różne udogodnienia. W sklepach można znaleźć okulary do pływania z rurką, która ułatwia oddychanie. Dostępne są również okulary do pływania z regulowanym noskiem, które bez trudu dopasujemy do kształtu twarzy.

Jakie okulary do nauki pływania?

Naukę pływania można rozpocząć w każdym wieku, ale większość osób zaczyna pływać już w dzieciństwie. Stąd w większości przypadków podczas nauki pływania sięga się po okulary dla dzieci. Jak je dobrać? Jakie okulary pływackie są najlepsze na początek?

Trudno orzec jednoznacznie, ale z pewnością nie ma sensu kupno jednego z najdroższych modeli okularów pływackich. Początkujący pływak musi opanować liczne techniki pływania, nauczyć utrzymywania się na wodzie i poruszania się w niej w sposób pewny i bezpieczny. Okulary pełnią tu więc nieco drugorzędną rolę – są potrzebne, ale to nie one są najważniejsze. W związku z tym warto sięgnąć po model podstawowy (na przykład po miękkie okulary, które są bardzo wygodne), a po czasie, gdy wzrosną umiejętności pływackie użytkownika i zapragnie on pracować nad szybkością, pływaniem z zanurzaniem się i nad tym podobnymi aktywnościami, można będzie pomyśleć o zmianie okularów na nieco bardziej profesjonalny model.

Jakie okulary do pływania dla dzieci?

Okulary dla dzieci nie różnią się zasadniczo od tych przeznaczonych dla dorosłych. Naturalnie, są mniejsze, co pozwala na ich odpowiednie dopasowanie się do głowy dziecka. Dodatkowo bardzo często wyposażone są w regulowany nosek. Aby zachęcić dzieci do nauki pływania, większość modeli dla najmłodszych jest kolorowa oraz nierzadko inspirowana superbohaterami lub postaciami z bajek i filmów m.in. Star Wars, Avengers czy Gdzie jest Dory.

Parowanie okularów do pływania

Parowanie okularów pływackich to ta cecha, której chcemy uniknąć w szczególności. Podczas pływania rodzi to ogromny dyskomfort, który często wręcz uniemożliwia pływnie. Co więc zrobić, żeby okulary do pływania nie parowały? Odpowiedź jest prosta! Sięgnąć po odpowiedni model.

Najlepiej wybrać rozwiązania wyposażone w powłokę anty-fog. Okulary tego typu zdecydowanie mniej zachodzą mgłą. Na rynku dostępne są również specjalne środki do pielęgnacji okularów pływackich (chusteczki i płyny), które ograniczają parowanie. Co więcej, gogle pływackie, niezależnie od rodzaju, warto przechowywać w etui i nie dotykać od wewnątrz, jeśli nie jest to konieczne.

Jak zakładać okulary do pływania?

Żeby okulary spełniły swoją funkcję, muszą zostać odpowiednio założone. To podstawowy zabieg, który zabezpiecza je przed zaparowywaniem. Okulary pływackie możemy nosić na dwa sposoby: pod czepkiem i na czepku. Który wybrać?

 • Okulary zakładane pod czepek pływacki – wiele osób uznaje, że technika ta gwarantuje, iż okulary nie spadną podczas skoków do wody, pływania i zróżnicowanych akrobacji w wodzie. Jednak ma ona również swoje minusy. Utrudnia m.in. zdejmowanie okularów podczas pływania, gdy to okaże się konieczne.
 • Okulary zakładane na czepek – można je w każdej chwili zdjąć, poprawić i przesunąć. Liczyć musimy się jednak z ryzykiem ich spadania podczas pływania. Aczkolwiek najczęściej wynika to z ich złego dopasowania.

Co ważne, niezależnie od tego, jaką technikę zakładania wybierzemy, uważajmy na to, by nie dotknąć szkieł palcami. Nie tylko może to prowadzić do ich zabrudzenia, ale i sprzyja zaparowywaniu, którego na pewno chcemy uniknąć. Jeżeli wybraliśmy typowe okulary na basen, przed ich założeniem warto je zanurzyć przez chwilę w wodzie. To również zapobiega ich zaparowywaniu.

Jak czyścić okulary do pływania?

Okulary do pływania wymagają regularnych zabiegów higienicznych. Można płukać je pod czystą wodą, a zanieczyszczenia i tłuszcz zmywać przy pomocy delikatnego detergentu (wiele osób sięga po płyn do mycia naczyń). W sprzedaży nie brak również bardziej specjalistycznych środków czyszczących, jak chusteczki do okularów pływackich czy specjalne płyny do czyszczenia, które nie tylko usuwają nawet uporczywe zabrudzenia, ale i zabezpieczają szkło okularów przed zaparowywaniem.

Jak regulować okulary do pływania?

Żeby zapewnić optymalny komfort pływania, okulary należy odpowiednio wyregulować. Najczęściej odbywa się to poprzez dopasowanie długości paska lub pasków (w zależności od modelu okularów), tak by te nie zsuwały się z głowy. Najczęściej służą do tego dwa boczne elementy, za które należy pociągnąć. W niektórych modelach regulacji może podlegać także nosek okularów. Najczęściej są to warianty dziecięce i przeznaczone dla osób początkujących.

Jaki kolor okularów do pływania wybrać?

Jak zostało wspomniane, okulary pływackie charakteryzują się sporym zróżnicowaniem, także kolorystycznym, i nie chodzi w tym przypadku jedynie o barwę oprawek, ale i samych szkieł. Najchętniej wybierane są bez wątpienia szkła transparentne. Na rynku nie brakuje jednak rozwiązań ze szkłami transparentnymi ,przyciemnianymi czy też kolorowymi. Co wybrać? Czy kolorystyka ma w ogóle jakieś znaczenie?

 • Okulary o przejrzystych szkłach – dość uniwersalne, polecane głównie na baseny, w których przestrzeń pod wodą nie jest bardzo silnie oświetlona (oświetlenie nie razi w oczy). Okulary tego typu zapewniają bardzo dobrą widoczność, ale mankamentem jest fakt, że odbłyski światła mogą razić w oczy.
 • Okulary do pływania kolorowe – często wybierane dla dzieci. Są atrakcyjne wizualnie i estetyczne, a zabarwienie szkieł powoduje, że odbicia promieni słonecznych od wody nieco mniej rażą w oczy. Sprawdzą się więc doskonale podczas wakacyjnych wojaży. Ich mankamentem jest natomiast to, że gwarantują nieco gorszą widoczność.
 • Okulary do pływania z przyciemnianymi szkłami – podobnie jak w okularach kolorowych, również i w tych z przyciemnianymi szkłami również chronimy oczy przed odbłyskami i rażącym światłem. Okulary przyciemniane mogą mieć dodatkowo silny filtr UV, co sprawia, że bywają stosowane podczas pływania na zewnątrz. Sprawdzą się idealnie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z intensywnym słońcem.
 • Okulary do pływania lustrzanki – bardzo dobra alternatywa dla szkieł przyciemnianych i kolorowych. Okulary tego typu zapewniają bardzo dobrą widoczność i redukują widzenie odblasków i rażących refleksów. Chętnie sięgają po nie profesjonaliści.

Wybór odpowiednich okularów do pływania to nie lada wyzwanie. Są to bowiem produkty niezwykle zróżnicowane. Przy ich wyborze warto mieć na uwadze przede wszystkim własne potrzeby i preferencje. Wówczas na pewno uda nam się podjąć właściwą decyzję. Zadbajmy w szczególności o komfort użytkowania, szczelność i wytrzymałość wybranego rozwiązania. Dzięki temu posłuży nam ono przez długi czas.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.