Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaka drukarka laserowa kolorowa? Na co zwrócić uwagę?

Drukarki laserowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Jak dokonać właściwego wyboru i kupić tę najlepszą?

Drukarki towarzyszą wszystkim w pracy od lat. Szczególnie przydatne w biurach, gdzie gromadzone każdego dnia informacje wymagają uporządkowania nie tylko na dysku, ale i manualnie. Nieoceniona pomoc studentów uczących się do egzaminów, ,którzy mają dość spędzania całego tego czasu przed komputerem, a zamiast tego wolą przeglądać notatki na przykład w komunikacji miejskiej. Ostatnimi czasy coraz więcej osób decyduje się bądź jest zmuszona pracować zdalnie, gdzie segregowanie materiałów jest również istotne. Czy w takim wypadku nie opłaca się bardziej zakup drukarki na własny użytek? Gdy dojdziesz do takiego wniosku, nachodzi Cię pytanie – jaka drukarka laserowa kolorowa do domu będzie najlepsza? Trudno o jednoznaczną odpowiedź.

Jaką drukarkę laserową kolorową wybrać?

Każda drukarka ma zupełnie inne parametry, mogą różnić się przeznaczeniem czy ceną. Nie obawiaj się kosztów zakupu, tania drukarka laserowa kolorowa nie jest wcale trudna do znalezienia. Uważaj – czasem producenci oferują drukarki za niewygórowane kwoty, za to ich tonery są bardzo drogie, co sprawia, że wydatek się nie zwraca i przestaje być opłacalny. Jaka drukarka laserowa kolorowa tania w eksploatacji przoduje w rankingach? Internetowe TOP 10 to subiektywna opinia każdego z portali, warto jednak zagłębić się w bezpośrednie komentarze użytkowników.

Laserowa drukarka nie jest niezbędnym narzędziem dla kogoś, kto będzie korzystał z niej raz na jakiś czas, ale wydaje się nieocenioną pomocą podczas ciągłej pracy z dokumentami. Dlaczego warto zrezygnować z drukarki atramentowej na rzecz laserowej? Ponieważ ta może stać długo nieużywana i nawet po długiej przerwie z jej korzystania, włączona ponownie nie wymaga serwisowania, unikasz więc dodatkowych kosztów. Również działanie drukarki laserowej jest szybsze niż jej poprzednika – do 30 stron kolorowego druku na minutę, przy czym barwa od razu jest równomierna i intensywna, podczas gdy tusz atramentowy potrzebuje chwili, by zaskoczyć, pierwszą kartkę trzeba więc wyrzucić, co wiąże się ze stratą czasu i zmarnowaniem pewnej ilości tonera. Wydruki laserowe nie mają tendencji do blaknięcia, są też niesamowicie trwałe.

Polecane drukarki laserowe kolorowe

Na co zwrócić uwagę przy zakupie drukarki laserowej kolorowej?

Wszystko zależy od tego, do czego będziesz używał drukarki. Jak dużo miejsca ze swojej przestrzeni domowej jesteś w stanie wygospodarować, żeby ustawić tam sprzęt? Jaka drukarka laserowa kolorowa do biura sprawdzi się również w warunkach domowych? Profesjonalny model ma wiele zaawansowanych funkcji, ale i jego wymiary potrafią zaskoczyć. Zastanów się, czy biurowa jakość jest Ci potrzebna w domu – jeśli tak, przygotuj się na to, że drukarka może być gabarytowo większa i nie dasz rady ustawić jej wszędzie bez żadnego wpływu na estetykę pomieszczenia. Drukarka laserowa kolorowa A3 ze skanerem obsługuje format przydatny w firmach projektowych, pracowniach architektonicznych i miejscach związanych z pokrewnymi im branżami, ale rzadko kiedy okazuje się niezbędna poza nimi, w takich wypadkach wystarczy drukarka A4 laserowa.

Jaką cenę jesteś w stanie przeznaczyć na ten cel? Dobra drukarka laserowa kolorowa nie musi być wyjątkowo droga, jednak bywają egzemplarze, na których zakup trzeba wydać sporo pieniędzy. Tania drukarka laserowa kolorowa to wciąż wydatek rzędu kilkuset złotych. Nie oszczędzaj na sprzęcie – lepiej raz wydać więcej i cieszyć się nim latami niż wybrać coś niesprawdzonego i później odwiedzać ciągle serwisy.

Czy wystarczy Ci sama drukarka? Drukarki laserowe kolorowe wielofunkcyjne są połączeniem wielu urządzeń, więc jeśli w Twojej pracy niezbędny jest Ci na przykład faks albo kopiarka, to postawienie na multizadaniowy sprzęt sprawi, że zachowasz w pracy lub domu więcej przestrzeni. Nie sposób nie wspomnieć też o komforcie użytkowania, oszczędności prądu i ogólnej opłacalności takiego zakupu. Jeśli nie potrzebujesz aż tak zaawansowanych rozwiązań, lecz zastanawia Cię, jaka drukarka laserowa kolorowa ze skanerem będzie dobrym wyborem – w Internecie aż roi się od opinii na ten temat. Drukarka laserowa kolorowa ze skanerem Wi-Fi daje naprawdę wiele możliwości użycia.

Czy zależy Ci na wydruku tylko tekstu, czy też fotografii? W zależności od tego, czym zajmujesz się na co dzień, w Twojej pracy sprawdzić się może drukarka monochromatyczna. Różnica cenowa między czarno-białą a kolorową opcją bywa znacząca, ale zastanów się, czy na pewno nie będziesz korzystał tylko z jednego typu. Warto czasem dopłacić i mieć w domu czy też biurze urządzenie, które nada się do każdego rodzaju druku niż decydować się na wersję monochromatyczną, a później płacić w punkcie xero za dodruk kolorów. Jeśli działasz na rynku, na którym obcujesz z dużą ilością schematów i wykresów, czerń i biel mogą nie wystarczyć. Jeśli jesteś artystą, w grę wchodzi tylko drukarka laserowa kolorowa. Opinie na temat poszczególnych egzemplarzy pozwolą Ci zdecydować, która w Twojej pracy sprawdzi się najlepiej.

Czy zwracasz uwagę na szybkość wydruku? W warunkach domowych pewnie nie aż tak bardzo, ale w biurze liczy się czas, szczególnie jeśli Ty i Twoi współpracownicy do dyspozycji macie tylko jedno urządzenie. Druk laserowy jest zdecydowanie szybszy i wydajniejszy niż atramentowy, średnia prędkość drukarki laserowej monochromatycznej wynosi około 18–20 stron na minutę, dla kolorowej wartość ta jest odrobinę mniejsza, ale nie są to znaczące różnice. Im droższy model, tym jego wydajność wzrasta – zdarzają się takie, które potrafią drukować nawet z prędkością nawet i 60 stron na minutę, ale są to sprzęty tak zaawansowane i kosztowne, że ich zakup do miejsc innych niż na przykład wydawnictwa czy punkty xero na uczelniach jest najzwyczajniej w świecie zbędny. Przy drukowaniu dużej liczby dokumentów zwróć uwagę na wielkość pojemnika na papier, żeby nie musieć go cały czas dokładać. Niektóre urządzenia potrafią zmieścić w podajniku całą ryzę papieru na raz.

Czasem producenci chcą zarobić na tonerach lub innych częściach, przyciągając do siebie klientów niskimi cenami sprzętu. Trzeba koniecznie zwracać na to uwagę, szczególnie jeśli z drukarki korzystamy często. Wydajność wkładów różni się od siebie, tak samo jak i ceny tuszy, drukarka laserowa Brother działa z zamiennikami, tak samo drukarka laserowa Lexmark. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż korzystanie z oryginalnych tonerów może mocno nadwyrężyć budżet, a wcale nie jest konieczne.

Plusy i minusy drukarek laserowych kolorowych

Pod względem jakości drukarki laserowe zdecydowanie wyróżniają się na tle atramentowych między innymi trwalszym nadrukiem o intensywniejszej barwie. Atrament w kartridżach zasycha, kiedy drukarka nie jest przez jakiś czas używana, co nie ma miejsca w przypadku wersji laserowych. Nie da się pominąć kwestii szybkości wydruku – 20 stron na minutę to imponujący wynik, a może być nawet lepszy w przypadku bardziej zaawansowanych modeli. Średni koszt kolorowego wydruku oscyluje w granicach 30 gr za stronę. O zakupie takiego sprzętu mówi się jak o inwestycji, ponieważ jednorazowo wydana kwota dosyć szybko zaczyna się zwracać, zwłaszcza podczas częstej eksploatacji. Drukarki laserowe kolorowe są zatem ekonomicznym rozwiązaniem. Posiadają wiele pomocnych rozwiązań, na przykład automatyczne ustawienie druku dwustronnego.

Czy drukarki laserowe kolorowe mają zatem same plusy? Niestety nie. Takie urządzenia wciąż kosztują kilkaset złotych. Wszystko zależy od potrzeb nabywcy, jednak często okazuje się, że zakup wcale nie będzie aż tak niezbędny, jak Ci się z początku wydawało. Istnieje bardzo tani sprzęt, który niestety albo odstaje jakością od swoich droższych braci, albo jest dużo wolniejszy. Kolorowa drukarka bywa nie do zastąpienia, ale jeśli wiesz, że będziesz korzystał z niej tylko od czasu do czasu, to koszty związane z zakupem zwrócą Ci się dopiero po długim czasie użytkowania, więc ta inwestycja może wydać Ci się nieopłacalna. Jest jeszcze parametr, na który nie każdy zwraca uwagę, mianowicie drukarki potrafią być… hałaśliwe. Oczywiście to nie ilość decybeli porównywalna na do hali produkcyjnej, ale wrażliwych na dźwięki może drażnić.

Polecani producenci drukarek laserowych kolorowych

W Internecie znaleźć możesz niesamowitą ilość zestawień TOP 10, w których o tytuł najlepszego walczy ze sobą wiele modeli. Nie inaczej jest z drukarkami. Drukarka laserowa kolorowa HP przoduje chyba w każdym rankingu, nie bez powodu HP jest najbardziej znanym producentem takiego sprzętu na świecie – zasłużył na ten tytuł dobrym jakościowo i niedrogim sprzętem o świetnych parametrach technicznych. Równie dużą renomą cieszą się drukarki laserowe Canon. Marka kojarzona wcześniej z fotografią szturmem podbiła serca użytkowników. Drukarki laserowe Brother przypadną do gustu zarówno laikom, jak i obeznanym w technologii. W rzeczywistości zestawienia są bardzo subiektywne i warto zagłębić się w parametry techniczne sprzętu, żeby znaleźć ten idealny dla siebie.

Drukarka laserowa to świetny wybór dla tych, którzy drukują dużo. Jest inwestycją na lata – jeśli wiesz, że będziesz z niej często korzystał, nie zrażaj się kosztem zakupu, ponieważ szybko zacznie Ci się zwracać. Niezastąpiona w biurach, kolorowa drukarka laserowa potrafi zaskoczyć wydajnością i szybkością. Jeśli jesteś szefem korporacji, wiedz, że pod względem czasu pracy nic takowej nie przebije. Standardowe 20 stron na minutę wystarczy dla przeciętnej wielkości biura, właściciele większych obiektów bez problemu znajdą sprzęt drukujący nawet i 60 kartek w ciągu 60 sekund, co oznacza, że w każdej sekundzie urządzenie nanosi toner na jedną kartkę A4, co jest niesamowitym wynikiem jak na tak niepozorne akcesorium. Czasem lepiej zdecydować się na jeden, porządny model zamiast kilka gorszej jakości. Wielofunkcyjne drukarki spełniają też funkcje skanera, faksu czy kopiarki, więc oszczędność pieniędzy, prądu i miejsca potrafi zaskoczyć.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Skanery - Plotery - Długopisy 3D

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.