Udostępnij
Skomentuj

Jaka bieżnia do 3000 zł? Polecane modele

Kategoria cenowa do 3 tysięcy złotych jest bardzo szeroka. Sprawdź, jakie bieżnie kupisz za takie pieniądze.

Domowa siłownia wymaga inwestycji. I choć na rynku znaleźć można wiele taniego sprzętu treningowego, czasem warto pokusić się o nieco większy wydatek. Chociażby po to, aby zyskać dostęp do modeli zaawansowanych pod względem technologicznym. Tyczy się to także bieżni do biegania. Jej funkcjonalność może przebić nawet najśmielsze oczekiwania.

Polecane bieżnie do 3000 zł

Czym wyróżnia się bieżnia do 3000 zł?

Budżet w wysokości 3000 złotych nie jest niski. Wręcz przeciwnie – otwiera nam dostęp do wielu sprzętów premium, które z powodzeniem mogą rywalizować z urządzeniami wykorzystywanymi w klubach fitness i siłowniach. Oczywiście sama cena nie jest wyznacznikiem jakości. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was zbiór parametrów, które są typowe dla tego sprzętu. Ich analiza zdecydowanie ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji.

Bieżnia do 3000 zł – możliwe parametry

Elektryczne bieżnie do 3000 zł – jakie parametry?

Przyjęty budżet okaże się w zupełności wystarczający, by zakupić bieżnię elektryczną. Korzysta ona z silnika, który napędza pas biegowy. Dzięki temu, nie musimy używać do tego siły mięśni. Zdecydowanie ułatwia to regulację obciążenia, system elektryczny sprawia też, że bieg nie jest tak męczący.

Dla sprawności urządzenia, jak również uzyskiwanych osiągów, ogromne znaczenie ma moc silnika. Im jest ona bowiem większa, tym pas może poruszać się szybciej. Najmocniejsze bieżnie do 3000 zł są wyposażane w silniki o mocy około 5-6 KM. Pozwolą one na znaczne rozpędzenie pasa biegowego i realizację szczególnie intensywnych ćwiczeń. Jeśli jednak nie macie tak dużych wymagań, z powodzeniem możecie celować w modele słabsze.

Zdecydowanie czytelniejszym parametrem jest maksymalna prędkość, z jaką porusza się pas. Jego analiza pozwoli na dopasowanie sprzętu do własnych potrzeb. Jeśli ma być to bieżnia do lekkiego truchtu, maksymalna prędkość nie musi przekraczać 6 km/h. Standardowy bieg zazwyczaj odbywa się przy średniej prędkości na poziomie 12-12 km/h, natomiast w trakcie sprintów dojść możemy nawet do 20 km/h.

Dopasowanie bieżni do użytkownika związane jest również z analizą jej wymiarów. Mowa tu zwłaszcza o pasie biegowym. Osoby ze wzrostem ponad 180 cm nie powinny kupować bieżni magnetycznej z pasem krótszym niż 120 cm i węższym niż 40 cm. Trening na zbyt krótkim i zbyt ciasnym sprzęcie będzie nie tylko niewygodny, ale i niebezpieczny. Łatwo bowiem o upadek. Nie bez znaczenia jest też nośność bieżni, czyli maksymalna waga użytkownika.

Dla wielu osób parametr ten jest nieistotny, co jednak może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Przekroczenie wskazanej wagi zazwyczaj skutkuje uszkodzeniem sprzętu, w skrajnych przypadkach jego całkowitym zniszczeniem. Jeśli do tak poważnej awarii dojdzie podczas biegu, może skończyć się to kontuzją.

Bagatelizować nie należy jakości wykonania sprzętu. Dobrze jest dokładniej prześledzić opis bieżni Zipro do biegania, by sprawdzić, z jakich materiałów została wykonana. Warto szukać w nim informacji na temat nóżek transportowych oraz ewentualnego wyposażenia dodatkowego. Przydatne okażą się zwłaszcza uchwyty na bidon i smartfona, jak również system regulacji kąta nachylenia pasa biegowego. Dzięki niemu sprzęt może imitować bieg pod górę.

O jakości bieżni do ćwiczeń wiele mówią także opinie innych użytkowników, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami z obsługi danego modelu. Wskazują oni, jak bieżnia sprawdza się w rzeczywistości. Dają oni też znać o ewentualnych mankamentach. Dzięki temu możemy poznać je jeszcze przed zakupem.

Funkcje komputera w bieżniach do 3000 zł

Zróżnicowanie oferowanych na rynku bieżni elektrycznych dotyczy nie tylko parametrów technicznych. Kategoria cenowa do 3000 zł jest szeroka także ze względu na mnogość funkcji, jakie mogą obsługiwać bieżnie.

Szczególnie interesująco prezentują się tak zwane funkcje automatyczne, które samoczynnie dostosowują parametry sprzętu. Spośród nich wymienić należy między innymi programy treningowe oraz automatyczną regulację kąta nachylenia. Wystarczy kilka przycisków, aby bieżnia działała w sposób optymalny, najlepiej dopasowany do aktualnych potrzeb.

To oczywiście nie wszystko. Dobra bieżnia do 3000 zł musi być wyposażona w odpowiedniej wielkości wyświetlacz, na którym prezentowane są istotne dane treningowe. Dzięki funkcjom pomiarowym, w trakcie biegu możemy zapoznać się z czasem treningu, pokonanym dystansem, ilością spalonych kalorii, prędkością, a nawet pulsem (pozwalają na to czujniki wbudowane w kierownicy). Takie dane nie tylko przedstawiają uzyskiwane osiągi, ale również ułatwiają dostosowywanie intensywności treningu.

Czy trening na bieżni jest bezpieczny?

W sieci często można spotkać się z pytaniami o wpływ bieżni na zdrowie. Związane są one oczywiście z obciążeniem stawów i kości, z jakimi musimy zmagać się podczas ćwiczeń. Jak się jednak okazuje, bieżnia w wielu aspektach przewyższa tradycyjne bieganie na świeżym powietrzu. Tyczy się to również kwestii bezpieczeństwa.

  • Bieżnia do biegania w mniejszym stopniu wpływa na kolana i staw skokowy – wszystko dzięki temu, w jaki sposób wykonywany jest pas biegowy oraz elementy, na których zostaje on osadzony. Bieżnia zapewnia doskonałą amortyzację, dzięki czemu mięśnie męczą się znacznie wolniej. Mniejsza jest też siła oddziaływania na kości i kolana.
  • Bieganie na bieżni zmniejsza ryzyko kontuzji – kolejny raz kluczowy jest pas biegowy. Jego powierzchnia jest równa, czego nie można powiedzieć o różnego rodzaju ścieżkach czy chodnikach. Korzenie, krzywizny, szczeliny, krawężniki – na to wszystko trzeba uważać podczas treningu na świeżym powietrzu.
  • Ze sprzętu treningowe można korzystać zawsze – niezależnie od pory dnia i panującej pogody. Dzięki bieżni, nie musimy biegać w deszczu, śniegu czy przy mocnym wietrze. Nie mają wpływu też niskie bądź wysokie temperatury. Do tego dochodzi brak zagrożeń związanych z bieganiem nocą po nieoświetlonych przestrzeniach.

Korzyści związanych z wyborem dobrej jakości bieżni domowej jest oczywiście więcej. Wspomnieć należy chociażby o opisywanych wcześniej funkcjach, dzięki którym z łatwością dostosujemy obciążenie, a także prześledzimy własne osiągi.

Wszystko to stanie się możliwe, jeśli w odpowiedni sposób dopasujecie bieżnię do własnych potrzeb i wymagań. Kategoria cenowa do 3000 złotych jest na tyle szeroka, że bez problemu znajdziecie sprzęt dla siebie. Wystarczy tylko przeanalizować ich parametry oraz obsługiwane funkcje.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.