Udostępnij
Skomentuj

Jak zrobić zdjęcie Księżyca? Jak fotografować Księżyc?

Chociaż sam świeci światłem odbitym, lubi blask fleszy. Podpowiadamy, jak sfotografować Księżyc w pełnej krasie.

Jak zrobić zdjęcie Księżyca, gdy jest w pełni?

W przypadku fotografii naszego imponującego naturalnego satelity najważniejsze okazują się czas i miejsce. Zacznij od wyszukania informacji, kiedy Księżyc znajdzie się w fazie pełni. Następnie sprawdź, o której nastąpi jego wschód. Nie martw się — obie dane z łatwością znajdziesz w Internecie. Drugim krokiem powinno być wyszukanie idealnego miejsca. Zdjęcie Księżyca wyjdzie najlepiej, jeśli uda Ci się dotrzeć do lokacji jak najmniej zanieczyszczonej światłem. Dlaczego? Nadmierne oświetlenie nocne sprawia, że gwiazdy są słabo lub zupełnie niewidoczne.

Faza pełni trwa aż trzy dni. To dobra informacja nie tylko dla tych, którzy martwią się, że na kolejną próbę będą musieli czekać miesiąc, lecz też dla fanów zdjęć z dużą ilością detali. Żeby je uzyskać, należy wykonać zdjęcie Księżyca dzień przed lub dzień po prawdziwej pełni. Dlaczego? Podczas właściwej pełni światło słoneczne świeci dokładnie na Księżyc, przez co odbija on w naszą stronę mało przyjazne fotografii, płaskie światło. Więcej o tym efekcie przeczytasz w akapicie poświęconym podobieństwom między uwiecznianiem Księżyca a portretem modela.

Po wybraniu miejsca, które jednocześnie będzie na trasie Księżyca w pełni i jest odpowiednio zaciemnione, sprawdź, czy da się do niego wygodnie dojechać. Fotografowanie Księżyca wymaga wielu przygotowań w domu, stąd w ferworze studiowania map łatwo zapomnieć o tym, że wygodne stanowisko do wykonywania zdjęć powinno być równe, mało zalesione i łatwo dostępne samochodem. Dlatego nie zapomnij przetestować swojego „miejsca pracy” za dnia. Po takim przygotowaniu wystarczy jedynie spakować niezbędne rzeczy (a tych może być wiele!) i ruszać w drogę!

Jaki sprzęt wybrać do fotografowania Księżyca?

Fotografia Księżyca, choć prostsza niż uwiecznianie gwiazd, to nie wyzwanie dla smartfona. Będziesz potrzebować dobrej lustrzanki lub bezlusterkowca, czyli kompromisu pomiędzy kompaktem a wspomnianą lustrzanką. Jak sama nazwa wskazuje, taki aparat nie jest wyposażony w lustro, obraz trafia prosto na matrycę, przez co (przynajmniej w tańszych modelach) nie znajdziesz w nim podglądu. Lustrzanki sprawdzą się zdecydowanie najlepiej. Jeśli zależy Ci na profesjonalnych, pełnych detali zdjęciach, nie decyduj się ani na aparaty cyfrowe, ani aparaty kompaktowe.

O wiele ważniejsze od aparatu są w tym przypadku dobre obiektywy. Konieczna jest ogniskowa co najmniej 300 mm. Najlepiej, jeśli możesz pozwolić sobie na ogniskową 800 mm, którą oferują przykładowo obiektywy Canon. Wykorzystując obiektyw z ogniskową 2000 mm, uzyskasz fotografię, na której Księżyc zajmuje niemal cały kadr. Taki efekt dadzą na przykład obiektywy Nikon. Zainwestuj w dobry, stabilny statyw. Pamiętaj, że po nastawieniu aparatu nie będziesz mógł go poruszyć, dlatego warto do zestawu dobrać również wyzwalacz migawki (np. wężyk, pilot).

Nie zapomnij wyposażyć się w profesjonalny program do obróbki — w końcu to sekret każdego niezapomnianego zdjęcia. Żebyś mógł spokojnie manipulować fotografią na komputerze, musisz zapisać ją w formacie RAW. Jeszcze jedna porada — pamiętaj, że najlepsze ujęcia to wynik eksperymentów. Przykładowo, możesz wypróbować obiektyw anamorficzny i uzyskać wspaniałe zdjęcie panoramiczne. Obiektyw fotograficzny też nie musi być tradycyjny — testuj różne marki i ustawienia. Obiektyw szerokątny, zmiennoogniskowy, stałoogniskowy? Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia!

Polecane obiektywy

Ustawienia aparatu — jaki tryb wybrać?

Fotografia Księżyca to zadanie specjalne — porzuć tryb automatyczny i manualnie ustaw wszystkie parametry. Zacznij od ISO, czyli czułości matrycy. Wybierz niską wartość, najlepiej 100, chyba że zależy Ci na dobrze oświetlonym zdjęciu (w końcu Księżyc da się fotografować również wieczorem lub za dnia). Wyłącz zarówno redukcję szumów, jak i stabilizację w obiektywie. Zdaniem niektórych warto również podnieść i zablokować lustro (ostrzejszy obraz). Przesłonę w teleobiektywie ustaw na f/8, f/11 lub f/16. W tym przypadku im większa głębia, tym lepiej.

Następnie ustaw czas naświetlania. Jeśli fotografujesz w nocy, zdecyduj się na 1/30. Wydłuż czas, jeśli efekty okażą się zbyt ciemne. Początkującym radzi się fotografowanie Księżyca wczesnym wieczorem. Sprzęt, jakim zwykle dysponują amatorzy, znacznie lepiej poradzi sobie z pomocą resztek światła słonecznego. Jeszcze jedno — wyłącz autofokus i staraj się ostrzyć manualnie. Nie bój się pożegnania z trybem automatycznym, to dobry trening przed trudniejszymi sesjami, a statyw zadba o to, żeby Twoje zdjęcia były maksymalnie stabilne i zbalansowane.

Pamiętaj o prawidłowym kadrowaniu. Jeśli zależy Ci na panoramie (w tym przypadku przyda się obiektyw anamorficzny) zadbaj o nienaganną kompozycję. W przypadku „portretu” Księżyca (tutaj zdecydowanie obiektyw fotograficzny) zachowaj trochę miejsca po bokach — tam najczęściej rozmywają się detale. Decydując się na obróbkę zdjęcia, rozważ zastosowanie filtru odszumiającego, a następnie wyostrzającego. Jeśli zdjęcia dalej nie są zadowalające — nie zrażaj się! Poczytaj o samym Księżycu. Wiedza o jego drodze, położeniu i charakterystyce może być bardzo pomocna.

Fotografowanie Księżyca a sesja portretowa. Co mają wspólnego?

Idealną sytuacją w fotografii portretowej jest ustawienie modela w studio na wprost światła. Taki układ gwarantuje redukcję niedoskonałości cery, miękkość rysów i… brak głębi. Ten efekt sprawdza się perfekcyjnie w przypadku ujęć do dokumentów, ale nie w momencie, w którym próbujesz uchwycić Księżyc w jego pełnej krasie. To nie kwestia obiektywu — ani obiektyw Sony, ani nawet najbardziej profesjonalny obiektyw Olympus nie dodadzą głębi tam, gdzie jej po prostu nie ma. Oczywiście takie zdjęcia dalej mogą być imponujące, po prostu nie znajdziesz na nich wielu detali.

Księżyc to właśnie taki model: ustawiony na wprost światła, czyli Słońca. Co ciekawe, tak idealne oświetlenie zdarza się tylko w fazie pełni. Dlatego wielu zawodowych fotografów odradza uwiecznianie naszego satelity w tym momencie — zdjęcia wychodzą piękne, ale niewiele na nich widać. Detale zaobserwujemy, gdy Słońce oświetli Księżyc z boku, podobnie jak dobrze ustawiona lampa boczna w studio. Dlatego fotografowanie Księżyca w okolicach pierwszej kwadry, kiedy dopiero się wypełnia lub dąży do nowiu, może okazać się znacznie bardziej owocne.

Kiedy najlepiej fotografować Księżyc?

Wszystko zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać. Jeśli zależy Ci na wiernej fotografii pełni, wybór może być tylko jeden. Najlepsze detale, jak przeczytałeś wyżej, uzyskasz w innym momencie. Pamiętaj jednak, że Księżyc w pierwszej kwadrze jest najlepiej widoczny po zachodzie Słońca, a w okolicach trzeciej kwadry tuż przed wschodem. Nie zapominaj, że nawet najlepiej zaplanowana sesja może okazać się niewypałem, jeśli nie zadbasz o dobry sprzęt. Wybieraj godne zaufania marki — obiektyw Tamron, obiektyw Pentax czy obiektyw Samyang sprawdzą się idealnie.

Nie bój się eksperymentować z różnymi porami dnia. Nocne zdjęcia gwarantują imponujący, kosmiczny wygląd Księżyca, który na ciemnym tle błyszczy najjaśniej. Wczesny wieczór to dobra pora na panoramy, które pokażą głównego bohatera na tle pięknej natury czy infrastruktury stworzonej przez człowieka. Tak zwana „golden hour”, czyli złota godzina, a także inne pory aktywności Słońca to moment, w którym Księżyc zagra ciekawą, drugoplanową rolę. Możesz spróbować uchwycić go na tle pól i łąk — daje to naprawdę niepowtarzalny efekt.

Pamiętaj, żeby fotografować Księżyc wtedy, kiedy znajduje się przynajmniej 30 stopni nad horyzontem. Wielu doświadczonych profesjonalistów ustawia również górną granicę 45 stopni. W przeciwnym wypadku może być on za słabo widoczny. Ciekawym pomysłem jest również eksperyment z dłuższym naświetleniem wieczornym, co umożliwi Ci na przykład obiektyw Sigma. Obiektywy Fujifilm również królują w rankingach fotografii nocnej. Nie zrażaj się niepowodzeniami, testuj, próbuj i...baw się dobrze!

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.