Udostępnij
Skomentuj

Jak zrobić wieszak na kosę spalinową?

Uchwyt ścienny na kosę spalinową to niezwykle przydatny gadżet. Czy da się zrobić go samodzielnie?

Kosa spalinowa stojąca oparta o ścianę budzi spore ryzyko jej przypadkowego uszkodzenia, a położona na podłodze – wystąpienia awarii związanej z wyciekiem resztki paliwa. Przy okazji niepotrzebnie zajmuje przestrzeń w garażu, szopce czy na strychu, a tą rzadko kiedy dysponuje się w nadmiarze. Z tego powodu uchwyt ścienny na kosę spalinową to rozwiązanie o sporej i stale rosnącej popularności. Bez większego kłopotu znajdziesz gotowy w sklepach, czyli taki, który wymaga tylko przykręcenia, ale możesz też wykonać go samodzielnie.

Jak wykonać wieszak na kosę spalinową?

Przygotowanie własnego haka nie wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia z zakresu majsterkowania, warto jednak mieć chociaż najmniejsze zdolności manualne. Konieczny będzie oczywiście dostęp do podstawowych narzędzi. Na listę zakupów (lub przedmiotów do przygotowania) wpisz wiertarko-wkrętarkę, poziomicę, otwornicę lub piłę, porządne wkręty, wsporniki, oszlifowane deski oraz ołówek.

Przed rozpoczęciem pracy wykonaj bardzo dokładne pomiary i najlepiej rozrysuj cały projekt. Zastanów się: czy chcesz stworzyć tylko prosty uchwyt, czy dodać do niego też półki na akcesoria? W tym drugim przypadku należy przygotować więcej desek: tyle, ile ma być półeczek. Ile miejsca potrzebujesz na ścianie, by całość się zmieściła? Po wykonaniu rysunku poglądowego przejdź do wycięcia w drewnie otworów na Twoje elektronarzędzie.

Tutaj niezwykle istotne będzie dokładne wymierzenie odpowiedniej szerokości – inną średnicę ma kosa spalinowa NAC, a inną np. Makita. Co istotne, hak podtrzymujący wykaszarkę powinien otaczać ją w okolicy silnika – w miejscu łączenia z metalową nóżką, gdzie urządzenie jest nieco szersze. Dzięki temu, gdy przyłożysz rurkę kosy do otworu, narzędzie oprze się na uchwycie właśnie tym większym elementem i nie wypadnie.

Hak na kosę spalinową możesz wykonać na wiele sposobów, ale zdecydowanie najłatwiej wyciąć otwór w drewnie. W tym celu wystarczy Ci jedna prosta solidna deska i dwa wsporniki (metalowe lub drewniane). Równocześnie spełni funkcję półki. Aby zaoszczędzić na niej miejsce, warto wyciąć uchwyt na którymś z jej krańców, a nie pośrodku – bo miej na uwadze, że w górnej części, czyli poniekąd na półeczce, zawsze będzie znajdował się spory silnik kosy.

Otwór najprościej wykroić otwornicą o odpowiedniej średnicy – najlepiej w połowie szerokości półki. Następnie należy wykonać przy nim tunel, za którego pomocą osadzisz kosę na miejscu. Powinien być 1-2 cm węższy, dzięki temu zabezpieczy narzędzie przed zsunięciem na skutek przechylenia do przodu lub zahaczenia o nie przy przechodzeniu obok. Nie jest to natomiast wymóg – jeżeli w Twojej kolekcji narzędzi brakuje więc otwornicy, możesz po prostu wyciąć w desce prostokąt odpowiedniej szerokości, piłą ręczną o wąskim ostrzu.

Oczywiście uchwyt ścienny na kosę spalinową w formie półeczki będzie wymagał podparcia. Łatwo je uzyskać, przywiercając solidne wsporniki po obu bokach deski u dołu. Warto zdecydować się na gotowe metalowe, wyposażone w specjalne otwory na wkręty. Jeśli jednak i te elementy chcesz wykonać samodzielnie, połącz trzy wąskie belki. Najprościej zrobisz to z wykorzystaniem łączników do drewna. Możesz też wyciąć w materiale wypełniony trójkąt, ale w tym przypadku połączysz go z półką nie wkrętami, a klejem.

W kolejnym kroku upewnij się, że Twoja kosa spalinowa Makita lub innej marki pasuje do otworu i dobrze leży w uchwycie. Pod koniec pracy pozostaje już tylko oszlifowanie wszystkich rantów, pokrycie drewna impregnatem i lakierem oraz ewentualnie pomalowanie wybranym kolorem. Następnie zamocuj konstrukcję na ścianie, wcześniej zaznaczając ołówkiem miejsca wkrętów. Pamiętaj, by przed pierwszą próbą zawieszenia kosy wykonać test obciążeniowy. W tym celu naciśnij dłonią na półkę, sprawdzając jej stabilność.

Polecane kosy spalinowe

Z czego zrobić wieszak na kosę spalinową?

Zdecydowanie najprostszym materiałem do wykonania wieszaka na kosę jest drewno. A jakie wybrać, by uchwyt był solidny, półka bez kłopotu znosiła obciążenie, a jednocześnie okazało się łatwe w obróbce? Dobry wybór to mocny dąb czerwony, który bez kłopotu posłuży przechowywaniu cięższych przedmiotów. Nie dość, że Twoja kosa spalinowa Stiga (lub innego producenta) nie będzie stanowiła dla niego większego zagrożenia, to bez kłopotu wykorzystasz przymocowaną deskę jako półkę na inne narzędzia.

Godna uwagi okazuje się również sklejka, szczególnie że jest niezwykle prosta w obróbce – świetna dla początkujących majsterkowiczów. Z łatwością można ją malować, lakierować, szlifować czy ścinać. Co więcej, sklejka ma niską cenę (w porównaniu do innych typów drewna), a przy tym dobrze „znosi” duże obciążenia. Jako że zostaje wykonana z drewnianych warstw, znajdziesz ten materiał w różnych wersjach wizualnych: z ozdobnymi słojami (lub bez), jaśniejszą, ciemniejszą, gładką albo chropowatą.

Kolejna z propozycji idealnie nadających się na hak na kosę spalinową z półką, to modrzewiowe drewno konstrukcyjne. Co sugeruje sama nazwa, ten typ przeznaczony został do budowania konstrukcji: tarasów, budynków, stolarki okiennej i drzwiowej czy schodów. Wszystko dzięki jego wysokiej wytrzymałości i trwałości – możesz być pewien, że szybko nie ulegnie uszkodzeniu, a wysokie obciążenie nie będzie mu straszne. Modrzew jest twardy i trudno zapalny, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo uchwytu.

Jakie wymiary wieszaka na kosę spalinową?

Ustalenie wymiarów wieszaka uzależnia sam model kosy. Dokładne pomiary są więc absolutną podstawą wydajnej pracy – bez nich ani rusz! A co dokładnie należy zmierzyć? Przede wszystkim metalową nóżkę wykaszarki oraz szerszy element z tworzywa sztucznego łączący ją z silnikiem. Ten drugi podpowie Ci, jaką średnicę powinien mieć otwór w desce. Zmierz obwód wspomnianego elementu, podziel go na pół i dodaj jeszcze jeden centymetr, by kosa nie wchodziła „na styk”.

Obwód nóżki przyda się, jeżeli Twój uchwyt ścienny na kosę spalinową ma mieć węższy tunel zabezpieczający ją przed wypadnięciem. Wówczas powinien mieć on właśnie jej szerokość – będziesz bowiem wsuwać elektronarzędzie nóżką, a następnie osadzać je w otworze tym plastikowym poszerzanym łączeniem z silnikiem. Dobrym pomysłem może być obrysowywanie kosy przyłożonej do miejsca, w którym ma znaleźć się uchwyt, czyli zaznaczenie ołówkiem jej szerokości w odpowiednich miejscach.

Czy warto zrobić wieszak na kosę spalinową?

Uchwyt ścienny na to elektronarzędzie z całą pewnością pomoże Ci lepiej zorganizować przestrzeń w Twojej szopce czy garażu. Kosa spalinowa Honda lub też innego producenta zajmuje sporo miejsca. Należy mieć też na uwadze, że pozycja jej przechowywania jest niezwykle istotna. Gdy leży w poziomie, grozi jej wyciek pozostałości mieszanki, a tym samym uszkodzenia sprzętu. Dlatego koniecznie powinna być ustawiona pionowo – a najbezpieczniejsza będzie, właśnie wisząc. Chwila dodatkowej pracy może zaoszczędzić Ci sporo nerwów i pieniędzy!

Udostępnij
3,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.