Udostępnij
Skomentuj

Jak zrobić kawę w kawiarce? Jak prawidłowo zaparzyć kawę?

Samodzielne parzenie kawy zyskało w ostatnim czasie dużą popularność. Czym jest kawiarka i jak działa?

W domach coraz częściej można spotkać niewielkie urządzenie — kawiarkę do parzenia kawy. Jak z niej korzystać?

Parzenie kawy w kawiarce – jak zrobić to poprawnie krok po kroku?

Czym jest klasyczna kawiarka elektryczna? To urządzenie, dzięki któremu przygotujesz pyszny i aromatyczny napój w domowym zaciszu. Kawiarki Bialetti, kawiarki Ariete, kawiarki Cillo i innych producentów najczęściej wykonane są ze stali szlachetnej lub nierdzewnej, dzięki czemu cechują je wyjątkowa trwałość i designerski wygląd jednocześnie. Dzielą się tak naprawdę na trzy rodzaje, w zależności od tego, jaką kuchenkę posiadasz: rynek oferuje modele przystosowane do kuchenek indukcyjnych, kuchenek elektrycznych oraz zwykłych kuchenek gazowych.

Dlaczego warto posiadać taki sprzęt w swojej kuchni? Do jego ogromnych zalet należą niewielkie gabaryty, dzięki którym bez problemu zabierzesz go w każde miejsce na ziemi. Kawiarka jest też stosunkowo tania, a umożliwia przygotowanie wielu rodzajów ciemnego naparu. Używanie klasycznego modelu nie musi Ci się kojarzyć wyłącznie z włoskim espresso czy kawą po turecku, ponieważ po dodaniu ulubionego ingredientu (w postaci syropu czy mleka) jesteś w stanie uzyskać delikatne cappuccino, latte, a nawet mokę.

Jak działa kawiarka? Do dolnego zbiorniczka na wodę wlewasz odpowiednią ilość zagotowanej wcześniej do wrzenia cieczy – wymagany poziom oznaczony jest specjalną poziomą linią. Pamiętaj, by nie nalewać zbyt dużo wody, ponieważ urządzenie posiada oznaczony zawór bezpieczeństwa, który nie powinien być w żadnym wypadku zamoczony. W ten sposób dbasz o żywotność sprzętu i go nie niszczysz. Nałóż sitko, a następnie wsyp zmieloną (najlepiej dosyć drobno) kawę. Jej poziom należy wyrównać i wygładzić. Następnie zakręć urządzenie – dobrze będzie wykorzystać do tego ścierkę – i ustaw na kuchence. A jak działa kawiarka elektryczna? Jej nie stawia się na kuchence, wystarczy podłączyć ją do prądu i uruchomić.

Polecane modele kawiarek

Jaka kawa będzie najlepsza do kawiarki?

Czy kawa ziarnista sprawdzi się w kawiarce, czy musi być odpowiednio wcześniej przygotowana? Przede wszystkim powinna być zmielona, a nie w formie ziaren – jednak możesz tę czynność wykonać samemu w domu, jeśli masz tylko czas i dobry młynek. Ważne, by był to proszek o niewielkiej średnicy – zbyt drobno roztarta substancja najprawdopodobniej utrudni, a nawet uniemożliwi wodzie przenoszenie się ku górze, zaś zbyt grubo zmiażdżona sprawi, że cały proces przebiegnie za szybko i napar będzie niedobry w smaku. Najlepiej sproszkowana kawa przypomina drobinki cukru. To świetny wyznacznik, by samodzielnie rozpoznać, czy wykonałeś tę czynność poprawnie.

Polecane kay ziarniste

Polecane kawy mielone

Jak zrobić różne typy kawy w kawiarce?

Czy kawa przygotowana w kawiarce musi być czarna? Nie, ponieważ po zrobieniu naparu wystarczy, że uzupełnisz go ulubionym dodatkiem. Jakie inne rodzaje naparów jesteś w stanie przyrządzić w takim urządzeniu i czy potrzebujesz do nich specjalnych sprzętów? Do napoju przygotowanego w kawiarce możesz dodać dowolnie wybrany składnik. Wystarczy, że do kubka, do którego przelałeś przygotowaną kawę, dodasz wodę bądź mleko – spienione lub prosto z lodówki, dorzucisz roztopioną czekoladę lub nałożysz bitą śmietanę. Oczywiście kawiarka nie posiada spieniacza do mleka. Wszystkie czynności związane z przemianą espresso w inny typ kawy musisz wykonać już poza swoim urządzeniem do parzenia kawy.

O czym należy pamiętać przy parzeniu kawy w kawiarce?

Jak przebiega parzenie kawy w kawiarce do kuchenki gazowej? Akcesorium należy ustawić na niewielkim ogniu. Pozostaw wieczko kawiarki lekko otwarte, byś mógł kontrolować cały proces parzenia. Po zazwyczaj kilku minutach zauważysz, że napój zaczyna spływać po wewnętrznym słupku górnego naczynia. Jeżeli moc palnika będzie odpowiednio ustawiona, ciecz powoli i delikatnie zacznie wypływać na zewnątrz. Jeśli nie jesteś pewien, czy kawa się zaparzyła, sprawdź, czy bulgocze. Wtedy możesz zdjąć ją z ognia.

A jak przebiega parzenie kawy na kuchence indukcyjnej? Metoda jest bardzo podobna do tej wymienionej wcześniej – na indukcji włączasz niską moc, rozkręcasz kawiarkę i wlewasz do niej gorącą wodę. Nakładasz sitko, wsypujesz proszek i czekasz, aż napój zacznie bulgotać. Woda przechodzi przez pojemnik wypełniony proszkiem, a w górnej części urządzenia następuje ekstrakcja kawy.

Napój przygotowywany w kawiarce Bialetii lub innej zawiera mniej przeciwutleniaczy niż taki zrobiony za pomocą ekspresu, a podczas jego parzenia tworzy się znacznie mniej związków podrażniających żołądek. Cały proces jest wyjątkowo prosty i szybki, jeżeli używasz rozdrobnionych już wcześniej ziaren. Utrzymanie urządzenia w czystości to również wyjątkowo prosta sprawa, ponieważ każdą część możesz wyjąć i umyć.

Jak poprawnie umyć kawiarkę?

Czy kawiarkę możesz umyć w zmywarce? To zależy tak naprawdę od materiału, z którego została wykonana. Większość modeli na to pozwala, ale przed pierwszym włożeniem swojej kawiarki do urządzenia myjącego sprawdź, co mówi na ten temat instrukcja.

Ważne jest, by nie uszkodzić uszczelek oraz zaworu bezpieczeństwa. Właśnie one dają gwarancję, że kawiarka nie wybuchnie, jeśli użyjesz zbyt dużej mocy na palniku lub indukcji. Z tego względu nawet jeżeli decydujesz się na czyszczenie urządzenia w zmywarce, przed wykonaniem tej czynności wyjmij z narzędzia do parzenia kawy wspomniane delikatne elementy – lepiej będzie umyć je ręcznie.

Poprawna eksploatacja kawiarki wiąże się z każdorazowym jej czyszczeniem po użyciu, za pomocą wody i niewielkiej ilości płynu do naczyń. Pamiętaj, by robić to, gdy akcesorium już całkowicie ostygnie. Przed całym procesem wyjmij sitko. Wyciągnij też gumową uszczelkę. W tym celu wystarczy podważyć ją łyżeczką – nie musisz się martwić, że ulegnie uszkodzeniu. Jeżeli kawiarka ma szaro-biały nalot, to znaczy, że nastąpiło osadzenie kamienia od twardej kranówki. Aby go usunąć, należy użyć specjalistycznej substancji, którą rozrabiasz z niewielką ilością wody. W tym roztworze zanurzasz urządzenie i zostawiasz na kilka godzin, by potem przepłukać.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.