Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak zaktualizować sterowniki płyty głównej?

Aktualizacja sterowników płyty głównej poprawia stabilność oraz wydajność komputera. Jak ją przeprowadzić?

Kiedy wymagana jest aktualizacja sterowników płyty głównej?

Płyta główna Asus, podobnie jak każdy inny z podzespołów komputera, posiada własne sterowniki (drivery). To specjalne, dedykowane programy, które umożliwiają komunikację pomiędzy komputerem i jego komponentami. Sterowniki do płyty głównej są niezbędne do jej poprawnego działania, dlatego też zazwyczaj wytwórca wbudowuje je w system (chyba że sprzęt był składany). Wielu producentów płyt głównych udostępnia swoim klientom aktualizacje do sterowników.

Kiedy wymagana jest aktualizacja sterowników płyty głównej Gigabyte? Proces ten ma naprawić błędy w oprogramowaniu, które mogą prowadzić do słabej wydajności systemu lub nawet jego awarii. Jego zadania to także poprawa funkcjonalności oraz nadanie zgodności z nowymi modelami sprzętu. Wiele osób przeprowadza aktualizację sterowników dopiero wtedy, gdy komputer działa wolno lub się zacina. Tymczasem płyta główna komputera powinna być aktualizowana regularnie, w tym po każdej reinstalacji systemu Windows i wymianie podzespołów PC na nowe.

Polecane płyty główne

Aktualizacja sterowników płyty głównej krok po kroku

Jak zaktualizować sterowniki płyty głównej? Przede wszystkim warto mieć świadomość, że nieumiejętna edycja BIOS-u oraz ustawień płyty głównej może doprowadzić do poważnej awarii systemu. Sterowniki pobierz i zainstaluj, ale dopiero po dokładnym przeczytaniu instrukcji załączonej do płyty głównej. W sytuacji, gdy polecenia zawarte w instrukcji są zbyt trudne, skontaktuj się z producentem lub sprzedawcą danego podzespołu – wtedy uzyskasz profesjonalną pomoc.

Pierwszy krok do aktualizacji płyty głównej ASrock to sflashowanie BIOS-u. Proces ten jest konieczny przy wymianie podzespołów. Ma on na celu uaktualnić podstawowy system wejścia–wyjścia do najnowszej wersji, tak, by był stabilny. Aby zaktualizować BIOS, możesz użyć bootowalnego pendrive’a z pobranymi plikami instalacyjnymi (najnowszą wersję BIOSu pobierzesz ze strony producenta płyty głównej). Następnie koniecznie przeprowadź restart komputera, wejdź do BIOSu i użyj opcji flashowania. W trakcie procesu nie wyłączaj komputera.

Kolejny krok to aktualizacja sterowników chipsetu. Odpowiednie pliki instalacyjne znajdziesz na stronie producenta płyty głównej, np. ASUS. Sterowniki należy pobrać i zainstalować. Warto zwrócić uwagę na ich rodzaj, ponieważ inne drivery będzie miała płyta główna AM4, a inne płyta z socketem 462. Proces aktualizowania nie powinien trwać dłużej niż kilka minut. Jeśli masz jakiekolwiek trudności z instalacją, skorzystaj z pomocy technicznej. Po zakończeniu aktualizacji płyta główna będzie działała wydajniej i stabilniej.

Jak zaktualizować sterowniki do karty sieciowej?

Poza aktualizacją płyty głównej warto regularnie odświeżać także inne drivery, np. sterowniki do karty sieciowej. Na szczęście system operacyjny Windows posiada funkcję Windows Update, która automatycznie pobiera i instaluje najnowsze oprogramowanie sprzętowe, bez ingerencji użytkownika. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy opcja ta została wyłączona? Aby zaktualizować lub ponownie zainstalować sterownik, należy użyć Menedżera urządzeń.

Sterowniki do karty sieciowej możesz wykryć automatycznie lub poszukać ich ręcznie. Jeśli chcesz zainstalować drivery samodzielnie, spróbuj użyć wyszukiwarki Google. Wpisz po prostu „karta sieciowa sterowniki”. Następnie konieczne jest wybranie plików instalacyjnych, odpowiednich dla danego typu karty sieciowej (np. Intel sterowniki lub Realtek Ethernet Drivers). Jak sprawdzić typ posiadanej karty? By go poznać, wystarczy w oknie wiersza poleceń wpisać ipconfig/all.

Jak zaktualizować sterowniki do karty graficznej?

Inny rodzaj driverów, które również muszą być na bieżąco aktualizowane to sterowniki do karty graficznej. W szczególności należy je zainstalować po reinstalacji systemu Windows – w przeciwnym razie podłączona do płyty głównej karta graficzna nie będzie działać prawidłowo. Sterowniki AMD znajdują się na płycie z oprogramowaniem dołączonej do zestawu komputerowego, a także na stronie producenta układu graficznego. Po ich pobraniu możesz przystąpić do aktualizacji.

Jak zaktualizować sterowniki? Wystarczy wybrać Panel Sterowania, odnaleźć sekcję Sprzęt i dźwięk i następnie włączyć Menedżera urządzeń. Po wyszukaniu na liście karty graficznej kliknij odpowiednią zakładkę „aktualizacja sterownika”. Ostatni krok to wskazanie plików instalacyjnych – zawartych na płycie CD, dysku twardym lub innym nośniku. Proces przebiegnie automatycznie – musisz go jedynie uruchomić.

Jak znaleźć odpowiednie pliki na stronie AMD? Sterowniki znajdują się zazwyczaj w oddzielnej zakładce – „Drivers”. Po jej włączeniu musisz wybrać odpowiedni model karty graficznej oraz posiadany system operacyjny. Później wystarczy, że pobierzesz pliki i je uruchomisz – instalacja wystartuje automatycznie. Po aktualizacji grafika w komputerze będzie lepsza, zyskasz także nowe możliwości ustawień i konfiguracji.

Aktualizacja sterowników do karty graficznej jest dostępna też poprzez specjalne, dedykowane oprogramowanie. W tym celu wypróbuj np. aplikację Drive Booster. Program pomaga w sytuacji, gdy użytkownik chce sprawdzić, czy zainstalowane sterowniki są aktualne. Po przeprowadzeniu diagnostyki należy podjąć decyzję odnośnie tego, które elementy mają zostać zaktualizowane. Resztę pracy wykona Drive Booster.

Jak zaktualizować sterowniki do karty dźwiękowej?

Aktualizacja sterowników Windows dotyczy również karty dźwiękowej. Jeśli wystąpiły jakiekolwiek problemy z odtwarzaniem dźwięku, może to oznaczać, że konieczny jest update. W jaki sposób go przeprowadzić? Podobnie jak w przypadku sterowników AMD użyj w tym celu Menedżera Urządzeń. Wystarczy wybrać zakładkę „Kontrolery dźwięku”, wideo i gier i tam wskazać odpowiedni rodzaj karty dźwiękowej. Następnie na karcie sterownik należy kliknąć przycisk „Aktualizuj”. To takie proste!

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.