Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać bujaczek dla dziecka – jaki leżaczek najlepszy dla niemowlaka?

Wielu rodziców z różnych względów decyduje się na zakup bujaczka lub leżaczka.

To produkt niebywale pomocny, ale również wywołujący spore dyskusje. Niektóre osoby uważają, że kupują go tylko wygodni rodzice i leniwi rodzice. Według innych z kolei to znakomite rozwiązanie dla tych, którzy cenią również swój czas i chcą spokojnie wykonywać choć część domowych obowiązków.

Jakie są zalety i wady leżaczka?

Leżaczek posiada bardzo wiele zalet, które zauważa wielu rodziców, a które znacznie ułatwiają im życie.

  1. Dzięki niemu rodzic może pozwolić sobie na wykonywanie obowiązków bez obaw o bezpieczeństwo pociechy. Dziecko może znajdować się w kuchni w trakcie robienia obiadu, ale z dala od kuchenki czy niebezpiecznych zakamarków. Można je mieć cały czas na oku, a przy okazji sprzątać czy gotować. To z pewnością świetne rozwiązanie dla każdej mamy, która często sama zostaje ze wszystkimi domowymi obowiązkami i dodatkowo z maleńkim dzieckiem.
  2. W leżaczku nasza pociecha jest bardzo bezpieczna. Mocne szelki skutecznie uniemożliwią jakieś bardzo żywiołowe ruchy, dzięki czemu dziecko nie wypadnie i nie zrobi sobie krzywdy.
  3. Niektóre leżaczki są jednocześnie bujaczkami, które dzięki biegunom przyjemne się kołyszą. W przypadku niektórych dzieci takie subtelne kołysanie znacznie ułatwia zasypianie.
  4. Leżaczek może także pozwolić na podawanie dziecku posiłków, jeśli rodzic nie posiada specjalnego krzesełka do karmienia.
  5. Leżaczek wreszcie można wszędzie ze sobą zabrać. W większości są one składane, dzięki czemu zmieszczą się z łatwością w każdym samochodzie.

Polecane leżaczki dla dzieci

Z pewnych powodów leżaczki wywołują jednak kontrowersje. Nie są bowiem pozbawione wad.

  1. Dziecko w leżaczku ma dość ograniczone możliwości ruchu. Nie może siadać, a tym bardziej raczkować. To wpływa niekorzystnie na rozwój kręgosłupa, a jeszcze bardziej bioder.
  2. Wielu lekarzy odradza stosowanie leżaczka, ponieważ może on obciążać kręgosłup.

Wady leżaczka dotyczą głównie ułożenie sylwetki dziecka i wpływu na postawę oraz kręgosłup.

Jaki bujaczek dla niemowlaka? Czym się kierować wybierając leżaczek dla dziecka?

W trakcie zakupu leżaczka należy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych czynników, do których należą:

  • funkcjonalność - warto zadbać o to, aby pokrowiec był zdejmowany, dzięki czemu można go będzie łatwo wyprać. Dobrze jest także, kiedy istnieje możliwości zmiany wysokości siedziska, co jest szczególnie pomocne przy karmieniu. Przyda się także opcja bujania, kiedy leżaczek jest także bujaczkiem i składania, co pozwoli na swobodne przewożenie go.
  • bezpieczeństwo - niezbędne są solidne i bardzo mocne szelki, które uchronią dziecko przed upadkiem. Cały leżaczek powinien być wykonany z najlepszej jakości materiałów. Powinien także posiadać wszystkie odpowiednie atesty.
  • dodatkowe funkcje - na pewno przyda się opcja automatycznego kołysania. Nie wszystkie dzieci będą umieć samodzielnie wprawić w ruch bujaczek, a kołysanie dla większości z nich będzie bardzo przyjemne. W niektórych produktach istnieje także opcja wibracji. Jeśli są one subtelne, nie przerażą dziecka, a raczej przyjemnie utulą do snu i uspokoją. Interesującym dla każdej pociechy dodatkiem będzie także pałąk z wiszącymi zabawkami.

Jakie rodzaje leżaczków można znaleźć w sklepach?

Wielu producentów wykazuje się bardzo dużą pomysłowością. W sklepach można znaleźć zatem zwykłe leżaczki, czasem wzbogacone co najwyżej o łuk z zabawkami. Można także znaleźć bujaczki, czyli leżaczki na biegunach. Można także spotkać się z produktami 3w1, kiedy to w jednym produkcie mamy leżaczek, bujaczek, a do tego huśtawkę.

Leżaczki mogą być niezwykle pomocne. Warto jednak pamiętać o tym, że dla dobra zdrowia dziecka nie powinno ono przebywać w takim leżaczku przez wiele godzin. Położenie go natomiast na czas gotowania obiadu czy zwykłego sprzątania nie wyrządzi wielkiej krzywdy, a na pewno odciąży na chwilę rodzica.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.