Ekspert Morele | 16:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać bagaż podręczny? Który będzie najlepszy?

Co będzie najlepsze jako bagaż podręczny? Walizka, plecak, torba?

Bagaż podręczny - wyrażenie „podręczny” oznacza to, że bagaż umieszczany jest blisko nas – zazwyczaj mowa tu o specjalnej szafce zamontowane nad naszymi głowami bądź w pobliżu nóg. Nie jest on więc zabierany przez przewoźnika do oddzielnego luku bagażowego, co sprawia, że odpowiedzialność za niego spoczywa na nas.

Oczywiście z bagażem podręcznym związane są liczne ograniczenia. Dotyczą one przede wszystkim jego wymiarów oraz ciężaru – zazwyczaj musi on pasować do wspomnianej już szafki, która zostaje wydzielona na jego przechowywanie. Różnego rodzaju restrykcje wiążą się także z zawartością takiego bagażu. Teoretycznie dostęp do niego jest swobodny, co oznacza, że znajdujące się w nim rzeczy mogłyby posłużyć nam podczas podróży bądź stanowić zagrożenie dla pozostałych pasażerów. Wszystko to sprawia, że każdy przewoźnik przygotowuje specjalną listę, która wskazuje co może, a co nie powinno znaleźć się w bagażu podręcznym.

Jak spakować bagaż podręczny?

Na uwadze musimy mieć liczne ograniczenia, które nakładane są na nas przez firmy transportowe. Dotyczą one przede wszystkim zawartości bagażu, a także jego wymiarów. Przed wylotem bądź odjazdem zawsze warto więc dokładnie prześledzić regulamin wybranego przewoźnika, a także zaznajomić się z tabelą opłat dotycząca bagażu.

Co można przewozić?

Oczywiście uzależnione jest to głównie od przewoźnika, a także od rodzaju środka transportu, którym się poruszamy (inne zasady panują bowiem w przewozie lotniczym niż w autobusowym), jednak najczęściej na liście dozwolonych produktów nie znajdą się żadne elementy o ostrych krawędziach czy wykonane ze szkła. O materiałach łatwopalnych czy wybuchowych chyba nie trzeba wspominać. Co więc spakujemy do bagażu podręcznego? Poniżej krótka lista:

 • ograniczona ilość płynów – najczęściej do jednego litra,
 • lekarstwa,
 • akcesoria medyczne,
 • buty,
 • akcesoria kosmetyczne i pielęgnacyjne (w przypadku płynów należy pamiętać o ograniczeniach pojemności),
 • szczoteczki do zębów,
 • jedzenie o konsystencji stałej,
 • e-papierosy,
 • sprzęt elektroniczny.

Jeżeli chcemy mieć pewność, jakie dokładnie przedmioty mogą znaleźć się w bagażu podręcznym, warto przed odjazdem lub odlotem dokładnie przeanalizować regulamin wybranego przez nas przewoźnika i zaznajomić się z listą rzeczy dozwolonych i niedozwolonych.

Bagaż podręczny - zabronione przedmioty

Poza wspomnianymi już materiałami palnymi, a także wszelkimi przedmiotami ostrymi, wśród zakazanych produktów znajdują się również:

 • broń palna
 • repliki broni palnej,
 • zapalniczki przypominające broń palną,
 • wyrzutnie ładunków sygnalizacyjnych,
 • paralizatory elektryczne,
 • przyrządy do uboju zwierząt,
 • zabawki przypominające broń,
 • kije bejsbolowe, hokejowe, golfowe, do krykieta,
 • wiosła,
 • deskorolki,
 • wędki,
 • sprzęt do sztuk walki,
 • materiały chemiczne,
 • płyny niespełniające zasad przechowywania.

Mówiąc krótko, w bagażu podręcznym nie powinny znajdować się żadne przedmioty, które mogłyby wywołać jakiekolwiek zagrożenie.

Bagaż podręczny – wymiary i waga

Jest to kolejna kwestia, którą regulują oddzielne przepisy każdego przewoźnika. Najczęściej jednak bagaż podręczny do samolotu bądź autobusu charakteryzuje się maksymalnymi wymiarami zbliżonymi do 55 x 40 x 20 cm. W przypadku niektórych przewoźników (zwłaszcza autokarowych), zasady te traktowane są bardziej swobodnie. W przypadku takich firm transportowych jak Polski Bus, bagaż podręczy powinien przede wszystkim umożliwiać swobodne umieszczenie go na półce znajdującej się nad siedzeniem bądź w wolnej przestrzeni pod siedzeniem.

Jeżeli chodzi natomiast o wagę, u większości przewoźników oscyluje ona wokół 10 kilogramów. W tym miejscu należy zaznaczyć, że niektórzy przewoźnicy pozwala na zabranie, oprócz bagażu podręcznego, dodatkowej torebki bądź plecaka, który będzie przewożona przez nas na kolanach. Analizując różne regulaminy firm działających na rynku, jej wymiary najczęściej osiągają wartości 35 x 20 x 20 cm. Oczywiście jej zawartość regulowana poprzez te same zasady, co w przypadku tradycyjnego bagażu podręcznego.

Jeżeli chodzi o opłaty za bagaż podręczy, jest to kwestia uzależniona od polityki przewoźnika. Niektóre firmy nie pobierają żadnych opłat za mały bagaż, natomiast ceny za ten większy często są symboliczne bądź zostają dodane do ceny biletu.

Bagaż podręczny a bagaż rejestrowany

Jeżeli nie jesteśmy w stanie zapakować wszystkich rzeczy w bagażu podręcznym, jesteśmy zmuszeni wykupić tak zwany bagaż rejestrowany (inaczej główny), który przewożony jest w oddzielnym luku bagażowym.

Opłaty w jego przypadku są różne i zależą od przewoźnika, jednak zazwyczaj pasażer musi zapłacić od 60 do nawet 300 złotych dodatkowo za podróż w jedną stronę. Zawsze więc warto dokładnie sprawdzić, jak prezentuje się tabela opłat firmy przewozowej, na której usługi się zdecydowaliśmy.

Zaletą bagażu rejestrowanego jest to, że nie jest on obłożony takimi restrykcjami, jak pakunek podręczny. Może być więc o wiele większy i cięższy. Pozwala również na przewożenie niemal wszystkich rzeczy – możemy więc zabrać ze sobą dowolne płyny, kosmetyki czy metalowe bądź ostre przedmioty.

Jaki bagaż podręczny?

Poza wskazaniem wymogów dotyczących wymiarów, wagi i zawartości bagażu podręcznego, przewoźnicy raczej nie definiują, do czego powinniśmy się spakować. Teoretycznie możemy więc skorzystać ze wszystkiego, nawet sporej reklamówki, byleby spełniała wspomniane wyżej normy. Oczywiście użycie reklamówki okazałoby się niezwykle niewygodne, dlatego warto zastanowić się, jakie rozwiązanie okaże się dla nas najodpowiedniejsze.

 • Walizka - jest to najpopularniejszy produkt podróżniczy wykorzystywany zarówno w samolotach, jak i autokarach czy pociągach. Jej największą zaletą jest ogromna wygoda pakowania rzeczy oraz przenoszenia z miejsca na miejsce

Walizki dostępne na rynku zazwyczaj wyposażone są wiele rozmaitych przegródek, w których znaleźć może się odzież, kosmetyki, sprzęt elektroniczny, dokumenty i wiele, wiele innych rzeczy, które z łatwością zostaną pogrupowane, dzięki czemu w środku będzie panował idealny porządek. Większość walizek podróżnych posiada również wbudowane kółka, które zdecydowanie ułatwiają ich transport, a także wzmacnianą budowę, dlatego nie musimy martwić się bezpieczeństwo przewożonych w nich rzeczy.

Co więcej, walki podróżnicza pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni w luku bagażowym. Tego typu produkty sprzedawane są bowiem w dedykowanych rozmiarach, które nie ulegają zmianom, na przykład pod wpływem zbyt dużej ilości rzeczy, które „wypychają walizkę”. Wady takiego rozwiązania? Trudno z walizki korzystać podczas zwiedzania, okaże się również sporo droższa od innych produktów.

 • Torba podróżna - najczęściej uznawana jest za tańsza alternatywę opisanej wyżej walizki. Jej budowa nie jest sztywna, dlatego zmienia ona swój kształt pod wpływem przewożonych przedmiotów. Może być to uznawane zarówno jako zaleta, jak i wada. Jeżeli przewozimy mało rzeczy, taka torba zajmuje dużo mniej miejsca, okaże się również o wiele lżejsza niż typowe walizki. Problemy pojawiają się jednak wtedy, gdy nasz bagaż rośnie – zwiększają się tym samym również wymiary torby, co na lotnisku może okazać się sporym problemem.

Podkreślić należy również to, że torba nie oferuje takiej wygody pakowania, jak dobrej jakości walizka. Zazwyczaj posiada bowiem wyłącznie jedna komorę (plus ewentualne kieszenie boczna), przez co wszystko przenoszone jest w jednym miejscu. Decydując się na torbę, nie mamy więc co liczyć na to, że nasze ubrania będą pozostaną po podróży idealnie wyprasowane. Nie wszystkie torby posiadają również wbudowane kółka, co często skazuje nas na przenoszenie na ramieniu naprawdę sporych ciężarów.

 • Plecak - okaże się przede wszystkim niezwykle wygodny w przenoszeniu. Wystarczy bowiem założyć go na plecy. Ze względu na ograniczone rozmiary związane z zasadami przewozu bagażu podręcznego, wyróżnia się również stosunkowo niewielką waga, dzięki czemu może posłużyć nam również podczas zwiedzania.

Ze względu na swój specyficzną konstrukcję, raczej nie przyda się do przenoszenia wyprasowanych ubrań. Niemniej, plecaki podróżne zazwyczaj posiadają mnóstwo różnej wielkości komór, które pozwalają na przewożenie bardzo zróżnicowanego bagażu.

Jeżeli chodzi o wady plecaka, zwrócić uwagę należy przede wszystkim na trudność utrzymania przepisowych wymiarów. Znacząco „napakowany” plecak zwiększa swoją objętość, co, podobnie jak w przypadku torby, może być problematyczne.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj bagażu podręcznego się zdecydowaliśmy, warto pamiętać, aby spełniał on najważniejsze kryteria, a więc był wytrzymały i łatwy w przenoszeniu. Nie warto decydować się na produkty najtańsze, gdyż najczęściej przygotowywane są one z materiałów marnej jakości, które dość szybko ulegają zniszczeniu, zwłaszcza w przypadku „przeładowania”.

Jeżeli kupujemy walizkę z kółkami, zwróćmy uwagę na solidność ich wykonania. Powinny być duże i grube, tak aby nie uległy stopieniu podczas poruszania się – wbrew pozorom, sytuacja ta jest bardzo częsta, w szczególności, gdy zakupimy walizki kuszące niską ceną.

Gdzie można kupić bagaż podręczny? Walizki, torby i plecaki znajdziemy zarówno w specjalnych sklepach, jak i w różnej maści supermarketach i galeriach handlowych. Warto prześledzić również ofertę sklepów internetowych, które zazwyczaj wyróżniają się o wiele bogatszym asortymentem.

Bagaż podręczny – najczęściej zadawane pytania

Sprawa przewozu rzeczy w ramach bagażu podręcznego często jest niezwykle problematyczna. Wynika to przede wszystkim z odmiennej polityki realizowanej przez konkretne firmy przewozowe. Wszystko to sprawia, że warto odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania w tej materii.

Czy bagaż podręczny jest ważony?

W większości przypadku podczas odprawy ważony jest nie tylko bagaż rejestrowany, ale również podręczny. Pozwala to przewoźnikowi sprawdzić, czy zostały spełnione wszystkie wymogi zapisane w regulaminie.

Czy bagaż podręczny jest mierzony?

Tak, najczęściej odbywa się to bezpośrednio przed wejściem na pokład, nie zaś podczas kontroli bezpieczeństwa. Niekiedy jednak zdarza się, że obsługa samolotu pomija tę kwestię.

Czy bagaż podręczny podlega odprawie?

Każdy bagaż, niezależnie od rodzaju, jest sprawdzany podczas kontroli bezpieczeństwa.

Czy bagaż podręczny może być na kółkach?

Tak, pamiętać należy jednak o tym, że kółka zwiększają powierzchnię bagażu. Dlatego podczas mierzenia jego wymiarów, należy wziąć pod uwagę również dołączone kółka.

Czy bagażem podręcznym może być plecak?

Oczywiście, podobnie jak torba podróżna.

Czy w bagażu podręczny można przewozić jedzenie i leki?

Przewoźnicy najczęściej dopuszczają przewóz jedzenia o konsystencji stałej oraz wszystkich leków i niezbędnych urządzeń medycznych (np. inhalatorów). Zawsze jednak warto dokładnie prześledzić regulamin danej firmy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)