Udostępnij
Skomentuj

Jak umyć przypaloną patelnię?

Aby patelnia służyła jak najdłużej warto o nią dbać. Sprawdź jak prawidłowo czyścić patelnie, które posiadasz.

Jak dbać o patelnię na co dzień? 

Istotną zasadą jest dbanie o patelnie po każdym użyciu, zwłaszcza gdy zostały na niej przypalone resztki jedzenia. Jeśli postanowisz ponownie skorzystać z naczynia, które nie jest do końca wyczyszczone, następne mycie będzie sprawiało jeszcze więcej trudności.

Ponadto świeżo umyte patelnie warto od razu wysuszyć za pomocą suchej ściereczki bądź ręcznika papierowego, dzięki czemu na powłoce ceramicznej nie osadzi się kamień, a patelnia żeliwna nie będzie rdzewieć. Także stalowe i teflonowe patelnie zyskają na suszeniu od razu po umyciu. 

Przypalona patelnia? 

Dla wydłużenia okresu korzystania z patelni unikaj tych trzech czynności. Po pierwsze pamiętaj, by nie stosować do mycia patelni szorstkiego zmywaka lub druciaka, ponieważ nie jest to dobre dla powłoki naczynia. Szczególnie szkodzi to wersji teflonowej, która po zarysowaniu może uwalniać toksyczne substancje. Z kolei zarysowana powłoka ceramiczna traci swoje właściwości nieprzywierające. 

Druga istotna zasada to niewykorzystywanie do czyszczenia patelni produktów, które są przeznaczone do mycia grilla, ze względu na to, że są to środki bardzo silne i niebezpieczne do użytku domowego. Kusi może szybkość czyszczenia, jednak ostatecznie może się okazać, że takie substancje dla patelni są niszczące. 

Po trzecie, o czym już była mowa, nie należy zalewać wodą patelni, która dopiero co została zdjęta z ognia, ponieważ jej mocno nagrzana powierzchnia jest skłonna do odkształceń przy szybkim ostudzeniu za pomocą wody, w związku z czym utraci swoje właściwości nieprzywierające bądź też całkowicie ulegnie uszkodzeniu. 

Jak dbać o patelnię stalową?

Patelnie stalowe mają tendencję do częstego przypalania się, dlatego coraz rzadziej konsumenci decydują się na ich zakup. Warto wiedzieć, że patelnie stalowe uodparniają się na przywieranie jedzenia wraz z czasem użytkowania. Zaletą tego typu naczyń jest fakt, że nie wymagają takiej delikatności jak teflon. Stal bez dodatkowej powłoki jest w zasadzie niezniszczalna i trudno ją zarysować. 

By w pełni korzystać z zalet patelni stalowych, należy zapoznać się z procesem wygrzewania, który zapobiega przypalaniu się posiłku. Jeżeli jednak tak się stanie, dno naczynia stalowego trzeba zalać octem bądź zasypać sodą oczyszczoną i pozostawić minimum na godzinę. Po upływie tego czasu patelnię powinno się podgrzać i ponownie odstawić do wystudzenia, a dopiero następnie wyszorować (dopuszczalne jest użycie bardziej szorstkich akcesoriów). Jak już wspomniano, z biegiem czasu patelnie stalowe zyskują większą odporność na przywieranie jedzenia, ale jednocześnie mogą też zmieniać swoją barwę na żółtą, błękitną lub brunatną. Mimo że ten proces wygląda mało estetycznie, jest całkowicie naturalny.

Jak dbać o patelnię ceramiczną? 

Ten typ patelni także nie nadaje się do mycia w zmywarce, a do jego czyszczenia nie wolno stosować ostrych gąbek, ponieważ nie powinien zostać zarysowany. Jeżeli na patelni ceramicznej przypali się jedzenie, należy ją odmoczyć w wodzie (na przykład przez całą noc), choć gdy zabrudzenia będą silniejsze, lepiej wykorzystać ocet bądź sodą oczyszczoną. Roztwór z sody oczyszczonej lub octu i wody trzeba zagotować przez 10 minut, a następnie zmyć ciepłą wodą. Jeżeli to nie przyniosłoby skutku, mieszaninę także można pozostawić w patelni na noc. 

Warto pamiętać, że do czyszczenia patelni ceramicznej nie powinno się wykorzystywać soli ze względu na możliwość osadzenia się kamienia na ceramice, co skutkuje utratą właściwości nieprzywierających. Aby zapobiegać przypalaniu się jedzenia podczas smażenia, zawsze wykorzystuj odrobinę tłuszczu, rozgrzewając patelnię.

Jak dbać o patelnię żeliwną? 

Charakterystyczne dla patelni żeliwnej jest to, że jej powierzchnia jest porowata i łatwo zbierają się w niej resztki posiłku. Ten typ naczyń nie powinien być myty w zmywarce, ale istnieje prosty domowy sposób, aby doprowadzić go do czystości. Najlepiej umieścić żeliwną patelnię w piekarniku nagrzanym do 200 stopni na kilka minut, a następnie wsypać na nią sól i wyszorować przy użyciu połówki ziemniaka. Ten sposób gwarantuje skuteczne pozbycie się przypaleń. 

Ze względu na ryzyko korozji żeliwne patelnie powinny być także zabezpieczone za pomocą cienkiej warstwy oleju i ponownie włożone do piekarnika nagrzanego do 100 stopni. Naczynie należy tam grzać przez pół godziny oraz zostawić do wystygnięcia po wyłączeniu piekarnika.

Jak dbać o patelnię teflonową? 

Patelnie teflonowe to rodzaj, który jest najdelikatniejszy, jeśli chodzi o czyszczenie. Wrażliwa warstwa teflonu najłatwiej ulega zadrapaniom i pod żadnym pozorem nie powinna być myta w zmywarce. Jednocześnie jest to dość popularny i całkiem tani typ patelni, a także praktyczny, ponieważ teflon niweluje ryzyko przypalania się posiłku oraz przywierania do dna. Aby te właściwości zostały jak najdłużej utrzymane, należy regularnie dbać o patelnię. Do zwykłego mycia można użyć ściereczki lub delikatnej gąbki oraz płynu do naczyń, zaś do jej osuszenia ręcznika papierowego. 

W przypadku większych zabrudzeń przydaje się uprzednie namoczenie patelni w wodzie. Warto jednak pamiętać, aby wodę wlewać dopiero po ostudzeniu naczynia. Jeśli zdarzy się, że jedzenie jednak przywrze do patelni teflonowej, najlepiej czyścić ją, zalewając wodą gazowaną i podgrzewając. Dzięki zawartemu w wodzie dwutlenkowi węgla resztki przypalonego posiłku odkleją się i łatwo je delikatnie usunąć. 

Ta metoda może jednak pozostawić plamy na teflonowej powłoce. Nie stanowią one niebezpieczeństwa dla użytkowania, choć z pewnością wyglądają nieestetycznie. Łatwo usunąć je za pomocą soli zmieszanej z odrobiną wody. Tę mieszankę należy zostawić na plamie na całą noc, a na drugi dzień spłukać ciepłą wodą i osuszyć ręcznikiem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.