Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/jak-testowac-dysk-twardy/13203/ 2020-12-04 14:24:48.000000

Jak testować dysk twardy?

Twój komputer odmawia posłuszeństwa? Przeprowadź test dysku twardego i sprawdź, czy działa on prawidłowo.

Dyski twarde mieszczą ogrom danych, programy, pliki, system operacyjny. Jeśli stan dysku twardego nie jest dobry, to mogą pojawiać się problemy z pracą dysku, jak również całego komputera. W skrajnych przypadkach, awaria dysku twardego może doprowadzić do utraty danych, dlatego tak ważne jest wczesne wychwycenie istniejących problemów z dyskiem.

Jak przetestować dysk twardy?

Wcześnie wykonany test dysków twardych pozwala wykryć niepokojące zmiany zachodzące w obrębie nośników i w porę zareagować, a tym samym zmniejszyć ryzyko ewentualnej awarii czy utraty ważnych danych zgromadzonych na partycjach. Co zrobić, by prawidłowo przeprowadzić niezbędną diagnostykę? Wbrew pozorom to zadanie nie należy do najtrudniejszych – poradzi sobie z nim nawet laik, nieobeznany w informatycznej tematyce.

Jak testować dysk twardy? Wystarczy wykorzystać do tego celu narzędzia systemowe. Otwórz Eksplorator plików i Ten komputer, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy na przestrzeń, którą zamierzasz przebadać. Wybierz z rozwiniętego menu opcję Właściwości, a potem przejdź do sekcji Narzędzia – zobaczysz na ekranie okno z poleceniami służącymi do sprawdzania nośnika w poszukiwaniu błędów systemu plików oraz optymalizacji i defragmentacji partycji. Opisana procedura dotyczy pecetów ze środowiskiem operacyjnym Windows 10.

Test dysku HDD na komputerach wyposażonych w system Mac OS przebiega bardzo podobnie. Wciśnij kombinację klawiszy Command (dawniej Apple) + Space, wpisz w oknie wyszukiwania Spotlight nazwę Disk Utility (Narzędzie dyskowe) i potwierdź dokonany wybór przyciskiem Enter. W kolejnym kroku zaznacz dysk twardy HDD lu inną partycję do przetestowania (domyślnej przypisano systemową nazwę Macintosh HD) i uruchom funkcję pierwszej pomocy. System rozpocznie proces diagnozy, a napotkane błędy spróbuje usunąć automatycznie. Kliknij komendę Pokaż szczegóły, jeśli chcesz uzyskać konkretne informacje na temat wykrytych nieprawidłowości oraz podjętych kroków naprawczych. Za pomocą przedstawionych wyżej aplikacji skontrolujesz, zarówno nośniki wewnętrzne wbudowane do komputera, jak i dysk zewnętrzny HDD podpięty do urządzenia za pośrednictwem przewodu USB.

Polecane dyski twarde

Jak sprawdzić stan dysku komputera?

Po czym rozpoznać, że dysk HDD jest w kiepskiej kondycji? Istnieje pewna grupa „objawów” wskazujących na zły stan nośnika. Twoją uwagę powinno zwrócić wyraźne spowolnienie działania środowiska operacyjnego oraz poszczególnych programów. Operacje informatyczne niegdyś trwające zaledwie kilka minut, w przypadku awarii mogą zająć kwadrans albo nawet pół godziny.

Innym ważnym sygnałem alarmowym są niepokojące dźwięki dobiegające z wnętrza komputera, na przykład trzeszczenie czy tarcie. Dyski HDD składają się zazwyczaj z wirujących talerzy oraz głowic elektromagnetycznych. Uszkodzenie przywołanych elementów konstrukcyjnych wywołuje tego typu odgłosy. Prowadzi też często do awarii plików zgromadzonych na nośniku – w efekcie nie możesz ich otworzyć, a na ekranie widać komunikat o błędzie.

Nieważne, czy Twój sprzęt posiada wmontowany dysk HDD 500 GB, czy nośnik o pojemności 1 TB – opisany problem dotyka nawet sprzętów o bardzo dobrych parametrach technicznych. Co zrobić, by mu zapobiegać? Należy regularnie sprawdzać stan partycji przy użyciu przedstawionych narzędzi systemowych albo zewnętrznych programów diagnostycznych, a także uważnie obserwować pracę komputera i nie zwlekać z interwencją w razie wystąpienia jakichkolwiek kłopotów.

Warto też zainwestować w zewnętrzny dysk HDD 500 GB lub inny i systematycznie wykonywać kopie zapasowe ważnych plików i innych materiałów. Dzięki temu zabezpieczysz swoje dane na wypadek niespodziewanej usterki albo hakerskiego ataku i zyskasz więcej miejsca na przechowywanie istotnych informacji (dokumentów, zdjęć, filmów itp.). Na przykład dysk HDD 2 TB pomieści nagrania wideo o łącznej długości 25 tysięcy minut.

Duże zainteresowanie budzą napędy półprzewodnikowe – porównanie dysk SSD vs HDD wypada na korzyść pierwszego wariantu. Za jego zakupem przemawia duża szybkość przetwarzania danych, cicha praca, a także odporność na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych oraz uszkodzenia mechaniczne (wstrząsy, zarysowania itp.).

Programy do testowania dysków twardych

Każdy dysk HDD 1 TB (podobnie jak inne rodzaje nośników) został wyposażony w system S.M.A.R.T. (ang. Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology) do monitorowania poszczególnych parametrów nośnika. Programy diagnostyczne, dostępne na rynku, służą przede wszystkim do gromadzenia i analizowania tych danych. Mowa tu między innymi o aplikacjach CrystalDskInfo, DiskCheckup oraz HD Tune. Oba narzędzia są darmowe.

Wystarczy pobrać je na dysk twardy 2 TB albo inny nośnik będący elementem konstrukcyjnym komputera i zainstalować w systemie. Obsługa oprogramowania nie sprawi Ci większych trudności – przebiega intuicyjnie i nie wymaga dużego zaangażowania ze strony użytkownika. Szybko sprawdzisz, czy Twój dysk 1 TB HDD pracuje poprawnie i w razie konieczności naprawisz występujące błędy, zanim te zdążą spowodować nieodwracalne zmiany (np. utratę plików).

Temperatura dysku twardego

Na jakie aspekty zwrócić uwagę przy testowaniu nośników twardych? Duże znaczenie ma temperatura danego sprzętu, zwłaszcza w przypadku tradycyjnych napędów HDD. Dysk zbudowany z ferromagnetycznych talerzy jest szczególnie narażony na przegrzanie. Gdy wartość prezentowanego parametru przekroczy 50°C lub spadnie poniżej 25°, urządzeniu grozi poważna awaria.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)