Udostępnij
Skomentuj

Jak szybko stygnie woda w czajniku?

Pewnie często pijesz herbatę i kawę. A czy wiesz, jak ważna jest temperatura wody użytej do ich przyrządzenia?

Do przygotowania większości ciepłych napojów, np. kawy i herbaty, optymalna jest temperatura wynosząca 80 stopni Celsjusza. Co trzeba zrobić, aby zmniejszyć temperaturę zagotowanej przed momentem wody do tylu stopni?

Polecane czajniki

Jak ostudzić wodę, by zalać kawę lub herbatę?

Jeśli chcesz ostudzić wodę w czajniku, najłatwiejszym sposobem jest uchylenie pokrywki lub otworzenie gwizdka po zagotowaniu wody. Następnie musisz poczekać przez odpowiedni długi czas. Pamiętaj, że jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność co do właściwej temperatury wody, najlepiej do jej sprawdzenia użyj przeznaczonego do tego termometru. Możesz także skorzystać z nowoczesnego czajnika sygnalizującego temperaturę wody – taką funkcjonalność mają m.in. czajniki Klausberg.

Ile stopni powinna mieć woda do zaparzania herbaty?

Pyszna, aromatyczna herbata to dla większości ludzi napar, bez którego pewnie i Ty nie potrafisz wyobrazić sobie udanego dnia. Zarówno herbata, jak i kawa, wymagają odpowiedniego przyrządzenia. Masz ulubioną herbatę i dobrej jakości czajnik (np. czajnik Ambition czy czajnik Kinghoff), ale w jaki sposób odpowiednio zaparzyć herbatę, aby cieszyła Twoje podniebienie i zachowała swoje właściwości? Niezależnie od tego, jaką odmianę herbaty wybierzesz, temperatura wody odgrywa tu niezwykle istotną rolę.

Poszczególne gatunki herbat potrzebują różnych temperatur i odmiennego czasu parzenia, by w pełni uwolnić swój smak, głębię aromatu i zachować niezwykle cenne właściwości. Ważne jest, by nie zalewać jej wrzątkiem. Niżej znajdziesz informacje o temperaturze i długości parzenia różnych jej rodzajów:

  • herbata zielona chińska: 3-4 minuty w temperaturze 75-90 stopni Celsjusza,
  • herbata zielona japońska: 2-3 minuty w temperaturze 60-75 stopni Celsjusza,
  • herbata czarna: 4-5 minut w temperaturze 95 stopni Celsjusza,
  • herbata czerwona: 3-5 minut w temperaturze 95 stopni Celsjusza,
  • Rooibos: 3-5 minut w temperaturze 95 stopni Celsjusza,
  • herbata żółta: 2-3 minuty w temperaturze 75-80 stopni Celsjusza,
  • herbata owocowa: 3-5 minut w temperaturze 95 stopni Celsjusza,
  • Yerba Mate: 2-3 minuty w temperaturze 60-80 stopni Celsjusza,
  • herbata biała: 7-9 minut w temperaturze 70-80 stopni Celsjusza,
  • herbata ziołowa: 10-15 minut w temperaturze 90-95 stopni Celsjusza.

Ile minut trzeba czekać, aż woda w czajniku będzie mieć 80 stopni?

Jak szybko stygnie woda w szklance? Wszystko zależne jest od tego, w jakich warunkach przetrzymujesz ugotowaną wodę oraz z jakiego materiału wykonane jest naczynie, którego używasz. Jeśli jest to temperatura pokojowa, a więc 21-22 stopnie Celsjusza, woda w szklance spada o 5 stopni Celsjusza co dwie minuty.

Po jakim więc czasie od zagotowania woda osiąga właściwą temperaturę, wynoszącą 80 stopni Celsjusza? Optymalną temperaturę zyskujesz po około 6 minutach. Pewnie zastanawiasz się, dlaczego 6 minut, a nie 8, skoro temperatura wody spada o 5 stopni Celsjusza co dwie minuty. Wynika to z tego, że ugotowana woda po przelaniu jej do naczynia ma średnią temperaturę 96 stopni Celsjusza.

A jak szybko stygnie woda w temperaturze pokojowej w przypadku czajników? Kwestia wygląda i tutaj podobnie. Gdy czajnik Edenberg czy czajnik Tadar po zagotowaniu wody zostaje otworzony, temperaturę 80 stopni Celsjusza również osiągasz po około 6 minutach. Wtedy możesz już przystąpić do zaparzania ulubionej aromatycznej herbaty.

Jak szybciej ostudzić wodę z czajnika?

Czasem nie masz możliwości poczekać kilka minut, aż woda sama zmieni temperaturę. Co należy więc zrobić, gdy zależy Ci na czasie i chcesz szybciej ostudzić wodę? Dobrym sposobem na przyspieszenie procesu ostudzenia wody przelanej do filiżanki, kubka czy szklanki, jest włożenie jej do naczynia z zimniejszą wodą. Musisz wówczas mieć jednak na uwadze, by różnica temperatur w obu naczyniach nie była zbyt duża, ponieważ może dojść do pęknięcia naczynia, w którym znajduje się napój. Miej też na uwadze, jak szybko stygnie woda w szklance.

Sprawdzonym patentem na szybsze ostudzenie wody jest również przelewanie jej z jednego naczynia do drugiego. Przelewając wodę z czajnika do naczynia, temperatura wody spada średnio o 3-4 stopnie Celsjusza. Przelewając ją do kolejnych naczyń, stopień chłodzenia wody powinien być na podobnym poziomie, tak więc woda w następnym naczyniu będzie chłodniejsza o kolejne 3-4 stopnie Celsjusza.

Jednym z mniej znanych sposobów na ochłodzenie jest zanurzenie kubka czy filiżanki z gorącą wodą w słonej wodzie z lodem. Dlaczego akurat słonej? Poprzez dodanie łyżki soli do wody z lodem spowodujesz, że lód będzie potrzebował więcej energii cieplnej, aby się roztopić. Wykorzysta on wówczas w tym celu ciepło z naczynia z napojem, co z kolei spowoduje szybsze jego schłodzenie.

Kolejnym z rozwiązań, jakie było wykorzystywane w dawnych czasach, było namoczenie gazet zimną wodą i obłożenie nimi szklanki. Do tej metody najlepiej sprawdza się użycie szarych gazet. Dużo zależy od tego, jak szybko stygnie woda w temperaturze pokojowej. Jeśli dodatkowo wystawisz szklankę na działanie wiatru, efekt nastąpi jeszcze szybciej.

Oprócz optymalnej temperatury parzenia kawy czy herbaty, warto także zwrócić uwagę na rodzaj i parametry czajnika, w którym będziesz gotować wodę. Pozwoli to zadbać o zdrowie Twoje oraz Twoich najbliższych, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich właściwości smakowych i zdrowotnych napoju. W jaki sposób? Jeśli urządzenie do gotowania wody jest wykonane z najlepszej jakości materiałów, które z pewnością nie zaważą na jakości naparu, będziesz mieć gwarancję, że Twój napój będzie fantastycznie smakować. Bez trudu znajdziesz w ofercie sklepu Morele.net odporne i trwałe, a przy tym niezwykle stylowe czajniki Kinghoff, czajniki Tadar czy czajniki Edenberg.

Podsumowując – temperatura wody to klucz do smacznego, aromatycznego i zdrowego napoju, np. herbaty i kawy. W tym tekście odpowiedzieliśmy na pytanie, jak szybki jest proces stygnięcia i wskazaliśmy Ci, co zrobić, by go przyspieszyć. W ten sposób Twój ulubiony gatunek herbaty będzie już zawsze właściwie i profesjonalnie przygotowany.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.