Jak przechowywać patelnie?
Spis treści:
Patelnia jest elementem wyposażenia kuchennego obecnym zarówno w profesjonalnych restauracjach, jak i w domowych kuchniach. Ułatwia przygotowanie wielu dań – na patelni możemy smażyć, dusić, a nawet podpiekać różnego typu potrawy. Musisz jednak pamiętać, że trzeba o nią odpowiednio dbać, a przede wszystkim właściwie przechowywać, by służyła ona jak najdłużej. Wielu z nas myśli bowiem, że akcesoria kuchenne nie wymagają szczególnej troski, jeżeli jednak zainwestujesz w produkt z wyższej półki, taki jak patelnia Ambition, powinieneś być świadom, że na jej trwałość ma wpływ nawet sposób przechowywania.
Jak poprawnie przechowywać patelnię?
Z uwagi na swoją nieporęczność patelnie są trudniejsze w przechowywaniu niż garnki czy też miski, jednak znalezienie odpowiedniego sposobu ułatwi do nich dostęp i zapobiegnie niszczeniu ich powierzchni. Najpopularniejszym sposobem jest trzymanie patelni w szafkach albo półkach. Zazwyczaj do dyspozycji mamy małą ilość przestrzeni, a więc patelnie muszą być ułożone jedna na drugiej. Jeżeli jednak posiadamy dużo wolnego miejsca, zdecydowanie bezpieczniej będzie ułożyć je obok siebie. Możesz przemyśleć także zawieszenie patelni na haczykach. Z całą pewnością jest to wygodne rozwiązanie, jednak ma ono także swoje słabsze strony.
Polecane patelnie
Przechowywanie patelni w kuchni – na co zwrócić uwagę?
Jeśli zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę w kwestii przechowywania patelni, przygotowaliśmy kilka istotnych podpowiedzi. Warto zacząć od sposobu układania patelni. Jeżeli kładziesz je na sobie, zacznij od największej na samym dole i układaj je malejąco. Dzięki temu będą one stały równo i stabilnie, a dodatkowo będzie dużo wygodniej je wyciągać i szybciej znajdziesz potrzebny model patelni. Wyjątek może stanowić patelnia wok, która jest wąska u podstawy i rozszerza się ku górze. Musisz wówczas ułożyć ją w taki sposób, by inne patelnie nie obijały jej zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.
W przypadku dostępności większej ilości miejsca można podzielić patelnie na te częściej i rzadziej używane, co także ułatwi korzystanie z nich. Zarówno patelnie, jak i inne garnki w kuchni powinny stać w odstępach i nie dotykać się. W przeciwnym wypadku mogą one obijać się o siebie, przez co z czasem stracą swoje właściwości i będą wyglądać nieestetycznie. Patelnie powinny być przetrzymywane w miejscu z łatwym dostępem, na przykład w głębokich, dolnych szufladach. Powinna być ona na tyle duża, by pomieścić patelnię wraz z rączką. Jeżeli jednak nie masz tyle miejsca w kuchni, powinieneś przemyśleć zakup akcesorium takiego jak patelnia Gerlach z odczepianym uchwytem. Podczas przechowywania patelni w szafce kuchennej warto również pamiętać o jej domykaniu, dzięki czemu nawet na rzadziej używanych garnkach i patelniach nie będzie gromadzić się osad.
Gdzie najlepiej przechowywać patelnię?
Nie można jednoznacznie określić, które miejsce będzie najlepsze do przechowywania patelni. Każdy z nas ma inną wizję rozplanowania przestrzeni w kuchni, jednak istnieją dwa najpopularniejsze rozwiązania – przetrzymywanie patelni na zewnątrz bądź w środku szafek. Każde z tych rozwiązań ma słabsze i mocniejsze strony, a więc wybór zależy od indywidualnych preferencji. Bardzo wygodnym miejscem do przechowywania patelni jest głęboka szuflada bądź wysuwany kosz cargo. Są one pojemne i zapewniają łatwy dostęp nawet do głęboko ukrytych produktów. Musisz jednak być świadomy, że w tym przypadku patelnie i garnki ułożone są w stosy, a więc znalezienie potrzebnego produktu może nie być tak szybkie, jak w przypadku przechowywania patelni na zewnątrz.
Wiszące patelnie i rondle umieszczone na specjalnych listwach bądź stojakach prezentują się bardzo elegancko, a co więcej są lepiej widoczne i możesz po nie sięgnąć w każdej chwili. Pomimo wygody nie jest to jednak zawsze najlepsze rozwiązanie. Małe kuchnie z garnkami na wierzchu mogą wyglądać niedbale, a praca w takich warunkach jest znacznie utrudniona ze względu na niewielką ilość miejsca. Dodatkowo w tym przypadku regularne sprzątanie i czyszczenie patelni to podstawa, ponieważ codziennie będą gromadzić się na nich różnego typu osady, które obniżają estetykę kuchni i mogą doprowadzić do szybszego niszczenia się powłoki. Jeżeli jednak zadbasz o czystość w kuchni, możesz ułatwić i przyspieszyć nie tylko codzienne gotowanie, lecz także zaoszczędzić wiele czasu.
Akcesoria do przechowywania patelni
Powierzchnia patelni jest bardzo delikatna, dlatego niewłaściwa eksploatacja może przyczynić się do szybkiego zniszczenia. Producenci oferują jednak szereg rozwiązań, który pomoże w bezpiecznym i komfortowym przechowywaniu patelni. Akcesoria zabezpieczające patelnie nie są drogie, a jednocześnie nie zajmują dużo miejsca, dzięki czemu sprawdzą się zarówno w kuchniach o niewielkim metrażu, jak i w pomieszczeniach z dużą, otwartą przestrzenią. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie filcowych separatorów. Jest to najlepszy sposób w przypadku, gdy układamy patelnie jedna na drugiej i nie chcemy, by na powierzchni pojawiły się zarysowania. Warto bowiem wspomnieć, że uszczerbki na akcesoriach takich jak patelnia ceramiczna bądź patelnia tytanowa znacznie obniżają ich działanie i powodują, że jedzenie przywiera do powierzchni i może się przypalać.
Jeżeli chcesz mieć najczęściej używane patelnie „pod ręką”, warto z kolei wykorzystać stojak kuchenny. Zazwyczaj organizery tego typu pomieszczą około 4-5 patelni, a więc do zwykłego użytku domowego to rozwiązanie sprawdzi się idealnie. Alternatywą dla stojaków mogą być zwykłe haczyki, na których powiesimy patelnie obok siebie. Tutaj jednak występuje pewne ograniczenie – nie każda patelnia ma wgłębienie w uchwycie, które pozwala na jej zawieszenie. Pamiętaj, że patelnia może być wieszana tylko za uchwyt, w przeciwnym razie możesz uszkodzić jej powierzchnię. Taki sposób przechowywania wygląda bardzo estetycznie, jednak tylko w dużych kuchniach. Dodatkowo musisz mieć na uwadze, że patelnie przetrzymywane na stojaku czy haczyku są bardziej narażone na osiadanie kurzu, brudu czy też tłuszczu, dlatego ważne jest ich regularne czyszczenie.
Niektóre modele patelni posiadają także pokrywki. Ich przechowywanie również wymaga od nas odpowiedniego zabezpieczenia, szczególnie w przypadku elementów szklanych. Przykrywki powinny być przechowywane osobno i w żadnym wypadku nie należy kłaść na nich patelni lub garnka, ponieważ siła, która na nie działa, może być zbyt duża. W tym przypadku producenci także oferują kilka rozwiązań. Możesz zakupić na przykład specjalny wkład na pokrywki, który umieszcza się wewnątrz szafek, bądź zdecydować się na wieszak na ścianę, który nie jest dostosowany wielkością do różnych średnic patelni.
Jak widać, przechowywanie patelni z całą pewnością nie należy do najłatwiejszych kwestii. Jednak odpowiednie przygotowanie miejsca w kuchni nie tylko ułatwi znalezienie potrzebnego produktu, lecz także zabezpieczy patelnię przed uszczerbkami mechanicznymi.
Komentarze (0)