Udostępnij
Skomentuj

Jak prasować koszule? Prasowanie koszul krok po kroku

Czysta i wyprasowana koszula prezentuje się niezwykle elegancko. Jak prasować koszule? Jak je składać?

Koszula zakładana na biznesowe spotkanie lub inną oficjalną okazję powinna być perfekcyjnie wyprasowana, abyś wyglądał w niej naprawdę elegancko. 

Polecane żelazka

Jak perfekcyjnie wyprasować koszulę?

Bez względu na to, czy chcesz ubrać koszulę do garnituru z długim rękawem, czy koszulę z krótkim rękawem, nie mogą pojawiać się na niej żadne zagniecenia, ponieważ wpływają one negatywnie na wizualny efekt Twojej stylizacji. Jak krok po kroku wyprostować poszczególne elementy górnej części stroju?

Przygotowanie koszuli do prasowania

Najpierw zacznij od właściwego przygotowania. W pierwszej kolejności rozłóż deskę do prasowania i sprawdź stan żelazka – w szczególności czystość stopy. Jeśli urządzenie, z którego korzystasz, jest zasilane bezpośrednio z gniazdka elektrycznego, podłącz odpowiednio długi kabel, żeby mieć pełną swobodę ruchów. Co istotne, wilgotne koszule bawełniane uprasujesz szybko i łatwo z mniejszym ryzykiem uszkodzenia materiału, dlatego nie susz ich całkowicie – wtedy przyspieszysz zadanie.

Pamiętaj jednocześnie o konieczności pozbycia się wszelkich plam z zewnętrznej i wewnętrznej warstwy. Jeżeli do zabrudzonego miejsca przyłożysz żelazko parowe nagrzane do bardzo wysokiej temperatury, prawdopodobnie przypalisz ten obszar i utrudnisz wyczyszczenie go w przyszłości. Dokładnie skontroluj zatem kołnierz, rękawy, a także plecy i front, upewniając się, czy nie ma tam żadnych przebarwień lub innych skaz. Najlepiej zanieś tkaninę do profesjonalnej pralni, gdzie specjaliści zadbają o jej wygląd.

Prasowanie koszuli żelazkiem z generatorem pary

Zwróć uwagę na sprzęt używany przez Ciebie do usuwania zagnieceń z koszuli. Ten element ubioru zazwyczaj charakteryzuje się cienką, delikatną strukturą i powinieneś wybrać akcesorium z możliwością precyzyjnego ustawienia temperatury. Wtedy bez problemu dostosujesz wspomniany parametr techniczny do wymagań określonych przez producenta stroju na metce. To bardzo ważna kwestia, ponieważ złe dopasowanie tego atrybutu zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzenia włókien.

W prasowaniu koszul świetnie sprawdzają się na przykład żelazka Philips, które zawsze gwarantują znakomitą skuteczność w niwelowaniu wszelkich nierówności. Dobra efektywność pracy cechuje także między innymi żelazka Tefal wyposażone w wysokiej jakości stopy oraz dodatkowe funkcje ułatwiające prostowanie każdego materiału. Jeśli chodzi o usprawnienia, to podczas kupowania nowego urządzenia warto wybrać model wyposażony w specjalny generator pary.

Profesjonalne żelazka parowe rozprostowują tkaninę jeszcze lepiej niż standardowe przyrządy. Szybki wyrzut pary wodnej pozwala na usuwanie nawet bardzo dużych zagnieceń dosłownie jednym posunięciem, co znacznie skraca czas potrzebny do uporania się z fałdami. Poza tym ciepły gaz rozszerza włókna skurczone w wyniku prania, dzięki czemu ubranie zachowuje swój pierwotny kształt na dłużej. Zaopatrując się w odpowiedni sprzęt, masz pewność, że Twój strój będzie wyglądać schludnie i elegancko.

Na rynku znajdziesz wiele ciekawych produktów z generatorem pary, ale zwróć szczególną uwagę na popularne żelazka Bosch oraz cenione przez konsumentów żelazka Braun. Korzystając z tych akcesoriów, bez problemu uporasz się z nierównościami na koszuli. Oczywiście sam gadżet i jego wydajność to nie wszystko – powinieneś jeszcze zadbać o prawidłową kolejność wykonywania poszczególnych czynności i właściwe prasowanie różnych elementów.

Kolejność prasowania koszuli

  • Prasowanie kołnierzyka i mankietów koszuli

Najpierw zajmij się okolicą ramion, a potem kołnierzem na karku, prostując go za pomocą żelazka z jednej i drugiej strony – zacznij od wewnątrz, przechodząc następnie do jego zewnętrznej warstwy. Poruszaj urządzeniem wolno i dotykaj tkaniny samym końcem stopy, aby nie zniszczyć zgięcia. Sprzęt dociskaj do materiału na tyle mocno, żeby nie pozostały na nim żadne, choćby małe fałdy. W opisywanym miejscu włókna charakteryzują się ponadprzeciętną sztywnością, dlatego użyj sporej siły.

  • Prasowanie rękawów koszuli

Później wyprasuj fragmenty koszuli, które mają za zadanie przykrywać ręce. Jeśli Twoje ubranie posiada mankiety na spinki, podwiń je i ostrożnie przejedź po nich przyrządem. Rękawy dokładnie naciągnij natomiast na deskę do prasowania i wykonaj ślizgi wzdłuż szwu. Wtedy powinieneś spokojnie pozbyć się wszelkich zagnieceń – pamiętaj tylko o unikaniu krawędzi i przesuwaniu płótna w celu niwelowania zniekształceń w pominiętych wcześniej obszarach.

  • Prasowanie przodu i tyłu koszuli

To najłatwiejszy z etapów, bo możesz już dość swobodnie manewrować żelazkiem. Jedynym mankamentem są rękawy – uważaj, aby ich nie pognieść, ponieważ w przeciwnym razie będziesz zmuszony jeszcze raz zrealizować poprzednią fazę działania. W tym przypadku nierzadko stosuje się prasowanie w pionie na wieszaku, ale tylko w sytuacji, gdy posiadasz tzw. parownicę do ubrań. Chodzi o specjalne urządzenie dostosowane do pracy w takich warunkach.

Kiedy zakończysz prostowanie koszuli, powieś ją w szafie, a jeśli musisz złożyć ubranie na wyjazd, najlepiej zrób to dopiero po kilku godzinach – w przeciwnym razie zagniecenia znowu się pojawią. Jeżeli nie masz wystarczająco dużo czasu, połóż tkaninę na samej górze walizki lub torby, żeby nowe fałdy nie przyciągały zbyt mocno wzroku. Warto przetrzyj jeszcze zewnętrzną warstwę bawełnianą ściereczką, gwarantując efektowne wyświecenie materiału.

Po prawidłowym wykonaniu wszystkich opisanych tutaj kroków powinieneś prezentować się znakomicie w swojej eleganckiej stylizacji. Dzięki wysokiej jakości środkom piorącym uzyskujesz błysk na tkaninie, a korzystając z profesjonalnych żelazek, całkowicie usuwasz nierówności i sprawiasz, że strój wygląda doskonale w połączeniu z garniturem. Nie zapominaj o przedstawionych etapach, a bez problemu uporasz się z prasowaniem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.