Jak wyprasować ubrania bez żelazka – poznaj sprawdzone metody!

| 0 Komentarzy
Aby mieć schludne i gładkie ubrania, wcale nie potrzebujesz używać żelazka. Dowiedz się, jak je zastąpić!

Wybierasz się na bardzo ważne spotkanie, a nie masz pod ręką żelazka? Podpowiadamy najlepsze rozwiązania.

Polecane parownice do ubrań

Prasowanie bez żelazka – czy jest możliwe?

Prasowanie ubrań nie jest ulubionym zajęciem większości ludzi, jeśli chodzi o domowe obowiązki. Jest bardzo czasochłonne, wymaga precyzji oraz sporej ilości wolnego miejsca (żelazko z kablem, deska do prasowania). Jeśli również nie lubisz prasować, ale na samą myśl o tym, jak pogniecione są ubrania, których stos leży w Twoim pokoju, włos jeży Ci się na głowie – koniecznie poznaj domowe sztuczki na wygładzanie tekstyliów bez użycia żelazka. Tak, to możliwe i jak najbardziej efektywne!

Na początek weź pod uwagę, że nie wszystkie tkaniny nadają się do prasowania żelazkiem – na przykład cieniutki i niezwykle delikatny jedwab, podobnie jak mięsista wełna o dużych oczkach oraz tak uwielbiany wakacyjną porą len. Są to jednak materiały, które także łatwo mogą się przypalić lub miąć i jeśli nie chcesz, żeby pozostawały na nich nieestetyczne zagniecenia, szczególnie w ich przypadku dobrze jest znać metody na inne wyjście z sytuacji.

Prasowanie ubrań bez żelazka nie musi być zatem tylko sposobem awaryjnym – niejednokrotnie któraś z domowych metod sprawdza się nawet lepiej. Nie wspominając już, jak pozytywny wpływ na środowisko ma ograniczenie korzystania z energii elektrycznej, którą zazwyczaj pochłaniają żelazka. Warto więc zastanowić się nad tymi bardziej zrównoważonymi metodami utrzymywania schludnego wyglądu swoich ubrań, a kilka takich znajdziesz poniżej.

Prasowanie bez żelazka – sprawdzone triki

Niezawodnym trikiem, który znacznie ogranicza problem pomiętych ubrań, jest dbanie o tkaniny i dzianiny, z których są wykonane w odpowiedni sposób. Nie pierz ubrań w zbyt wysokiej temperaturze (sprawdzaj oznaczenia na metce), gdyż skurczą im się włókna i poskręcają szwy. Kiedy wyciągasz rzeczy z pralki, od razu je rozprostuj i rozwieś tak, aby nie powstawały zagniecenia, a po wyschnięciu – równo składaj. Zapobiegasz tym samym konieczności późniejszego rozprostowywania. Jeśli jednak i tak się pomną, zaradzisz temu za pomocą prostych metod.

Pośród sprawdzonych rozmaitych sposobów, na liście zdecydowanie przodują te z wykorzystaniem ciepłego, wilgotnego powietrza. Nie bez przyczyny – w takim środowisku materiały są dużo bardziej podatne na przykład na modyfikację ich struktury. Większość metod tego typu będzie skuteczna i bezpieczna w przypadku tkanin i dzianin zarówno naturalnych, jak i syntetycznych.

Jednak nie każda metoda sprawdzi się do wszystkich materiałów. Delikatne tkaniny należy koniecznie traktować z pełną uważnością, aby nie naruszyć splotów i nie zniszczyć ich. Koniecznie przyjrzyj się, jaki jest skład materiałowy ubrania, które chcesz poddać prasowaniu bez żelazka. Prasowanie satynowej, syntetycznej sukienki będzie zgoła innym zadaniem niż grubych, bawełnianych spodni. Skuteczność procesu jest zatem zależna od właściwego, rozsądnego podejścia.

Domowe sposoby na prasowanie bez użycia żelazka

Przechodząc do konkretów – poniżej znajduje się lista najpopularniejszych i najbardziej efektywnych domowych metod na prasowanie bez użycia żelazka. Niektóre z nich są dziecinnie proste, inne wymagają nieco większego zaangażowania i czasami konkretnego wyposażenia. Zastanów się, w jakich okolicznościach każda z nich może być dla Ciebie optymalna i przy najbliższej nadarzającej się okazji przetestuj, jak sprawdzają się u Ciebie.

  • Prostownica – klasyczny sposób na to, żeby upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Sprawdzi się do niewielkich zagnieceń na materiałach o wyższej gramaturze. W żadnym wypadku nie używaj jej do ubrań wykonanych z włókien syntetycznych (np. poliestru). Grozi to zniszczeniem zarówno narzędzia, jak i ubrania.
  • Suszarka do włosów – spieszysz się i masz do wyboru wysuszenie włosów lub prasowanie bluzki? Nie martw się – przed użyciem suszarki możesz lekko rozpylić wodę na odzież i po włączeniu urządzenia skierować strumień ciepłego powietrza w wilgotne miejsca, rozprostowując jednocześnie materiał.
  • Spryskanie ubrania octem – dzięki zmiękczającym właściwościom octu, ubrania spryskane wodą z jego dodatkiem dużo łatwiej będzie rozprostować. Sprawdzi się także jako odświeżacz do ubrań.
  • Spryskanie ubrań wodą – możesz zastosować czystą (jeśli woda w Twoim kranie jest twarda, najlepiej użyj destylowanej) lub wzbogaconą o olejki eteryczne, co nada dodatkowego waloru zapachowego. Po delikatnym spryskaniu łatwiej będzie wygładzić zmiętą tkaninę (chyba że jest to wiskoza, w jej przypadku lepiej unikać metod na zimno).
  • Czajnik – możesz użyć go jak steamera. Zagotuj wodę i zwróć unoszącą się parę w stronę wiszącego ubrania. Zaoszczędzone na wyciąganiu deski do prasowania minuty możesz przeznaczyć na wypicie herbaty, żeby nie zmarnować zagotowanej wody.
  • Zaparowana łazienka – to niezwykle efektywna metoda, szczególnie w trakcie wyjazdów. Rozwieś pomięte ubranie w łazience i zaszyj się na gorącą kąpiel. Ciepła para wodna powinna pomóc rozprostować zmięte fragmenty.
  • Garnek z gorącą wodą – może zostać użyty w podobny sposób jak czajnik, lub w charakterze imitacji żelazka. Napełniony wrzątkiem garnek może posłużyć za prasowalnicę. Upewnij się tylko, że jego denko jest czyste i gładkie.
  • Suszarka bębnowa do ubrań – podobnie jak nowoczesne pralki, suszarki automatyczne często wyposażone są w funkcję ułatwiającą prasowanie, czyli wygładzającą materiał. Jeśli masz taki sprzęt, wypróbuj go na niezbyt cienkich tkaninach.
  • Parownica do ubrań – oprócz suszarki automatycznej, jest to najbardziej zaawansowane rozwiązanie z wymienionych metod, które jednak naprawdę warto mieć. Świetnie radzi sobie z wszelkimi trudnymi do wyprasowania rzeczami. Akcesorium, takie jak parownica Tefal lub parownica Philips posłuży Ci na długie lata.

Jak wyprasować koszulę bez żelazka?

Eleganckie koszule to element garderoby, który może przysparzać kłopotu. Często wymagają specjalnego traktowania w przypadku prania, a ich prasowanie bywa naprawdę skomplikowane. Szczególnie trudne do uprasowania są sztywne, bawełniane ubrania, z kołnierzem i mankietami, zapinane na guziki. Nie dość, że jest to przede wszystkim strój oficjalny, w którym powinieneś czuć się dobrze i robić nienaganne wrażenie, to jeszcze nawet drobne zagniecenia są na koszulach błyskawicznie widoczne i niezbyt pożądane.

Czy da się wyprasować koszulę, nie posiadając żelazka? Oczywiście, że tak! Zaczynając jednak od prewencji – pamiętaj, aby w przypadku łatwo mnących się ubrań, wybierać te wykonane z tkaniny najlepszej jakości, które nie będą tak szybko tracić dobrego wyglądu. Poza tym kluczowe jest odpowiednie przechowywanie. Wymięte ubrania, stłoczone w zbyt ciasnych szufladach komody nigdy nie będą wyglądać świeżo i dobrze. Jeśli tylko istnieje możliwość zawieszenia ubrania, umieść je na wieszaku i w szafie.

Najpewniejszym i najbardziej uniwersalnym wyborem, który będzie idealny także w przypadku koszul, są parownice do ubrań. Ta nowoczesna wersja żelazka pozwala na komfortowe prasowanie w każdych warunkach. W domu świetnie sprawdzi się większa parownica do ubrań stojąca, z kolei w podróży i w przypadku naprawdę małych mieszkań – doskonałym wyborem jest parownica ręczna. Rozprostuj koszulę na wieszaku i delikatnie potraktuj ciepłą parą z każdej strony. Jeśli jednak nie masz dostępu do parownicy, spróbuj innych metod „na ciepło” – np. zaparowanej łazienki.

Prasowanie bez żelazka, czemu warto kupić parownicę?

Parownica, generator pary, steamer – istnieją różne wersje najlepszych przyjaciół zwolenników prasowania bez żelazka. Wielu przodujących producentów sprzętu AGD ma w swojej ofercie parownice. To poręczne, zazwyczaj niewielkie gabarytowo urządzenie, idealnie odpowiada na potrzeby osób niechętnych do używania żelazka oraz zastawiania przestrzeni dużymi sprzętami (żelazko z długim kablem, deska do prasowania ), a także tych kochających podróże, przemieszczanie się i odkrywanie świata.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.