Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak prać w pralce, aby nie zniszczyć ubrań?

Zdarza Ci się zniszczyć ubrania podczas prania? Nie wiesz dlaczego? Sprawdź, jak uniknąć takich problemów!

Każdy ma swoje ulubione elementy garderoby, w których czuje się dobrze. Nieuważne pranie w pralce może sprawić, że Twoja bluzka lub sweter nie będą nadawały się już do noszenia. Aby tego uniknąć, konieczne jest zaznajomienie się z prostymi zasadami, dzięki którym włączanie pralki przestanie być stresujące.

Jak zrobić segregację prania?

Jakie są zasady prania w pralce? Przede wszystkim, należy podzielić ubrania na grupy kolorystyczne – dzięki temu unikniesz odbarwiania się lub blaknięcia niektórych barw. Szczególną uwagę należy zwrócić na ubrania czarne i białe. Są one najbardziej podatne na zniszczenie podczas prania. Białe elementy garderoby należy prać tylko z ubraniami o tej samej barwie. Dzięki temu unikniesz przedwczesnego szarzenia materiału. Z tego względu segregacja nie powinna przebiegać chaotycznie, łatwo wtedy przeoczyć czerwoną lub czarną skarpetkę w białym praniu – takie niedopatrzenie może skutkować nieodwracalnym zabarwieniem całej zawartości pralki. Natomiast czarne elementy garderoby, które umieszczane są w pralce w połączeniu z jasnymi odcieniami, mogą zatracić głębie i przez to wyglądać bardzo nieatrakcyjnie. 

Kolejną zasadą jest łączenie ze sobą podobnych kolorów – nie tylko ze względu na barwę, ale również na ich jasność. Tak jak w przypadku bieli, tak połączenie granatowych dżinsów z pastelową bluzką, może zakończyć się katastrofą i stratą pięknego elementu garderoby. Innym, równie ważnym wyznacznikiem segregowania ubrań przed praniem w pralce automatycznej, to temperatura wody, jakiej nie można przekraczać. Należy rozdzielić ubrania według rodzaju tkaniny. Najprościej mówiąc, dzieli się je na:

  • naturalne – len, bawełna,
  • delikatne – wełna, jedwab,
  • sztuczne – poliester, nylon, elastan, akryl.

W zależności od tego, z jakiego materiału wykonane są poszczególne części Twojej garderoby, należy prać je w różnych temperaturach – w innym wypadku mogą ulec zniszczeniu.

Jak prać poszczególne rodzaje tkanin?

Każdy rodzaj materiału odznacza się inną odpornością na temperaturę oraz wirowanie. Jak prać w pralce automatycznej ubrania wykonane z bawełny? Wytrzymają one wysokie temperatury dzięki procesowi dekatyzacji, któremu są poddawane na etapie produkcji. Jednakże bardzo wysokie temperatury źle oddziałują na każdy, nawet najbardziej wytrzymały materiał. Z tego względu należy wykonywać tego rodzaju zabiegi tylko w przypadku mocnych zabrudzeń. Optymalna temperatura do prania bawełny wynosi więc 40 stopni Celsjusza, ale równie dobrze zniesie czyszczenie w wyżej temperaturze.

Zastanawiasz się, jak prać w pralce tkaniny sztuczne, takie jak poliester czy elastan? Są one bardzo wytrzymałe i nie należy martwić się tym, że zbiegną się w zbyt wysokiej temperaturze. Do utrzymania ich w czystości wystarczą neutralne proszki do prania, ponieważ wszelkie plamy, które powstają pod wpływem kontaktu z substancjami na bazie wody, są bardzo łatwe do usunięcia. Pamiętaj jednak, aby unikać suszenia ich w suszarkach elektrycznych, ponieważ mogą się odkształcać – w tym przypadku lepiej sprawdzą się tradycyjne metody suszenia, a więc dokładne rozwieszenie ubrań na suszarce.

Jak dbać o jedwab? Ten wykonany z naturalnych włókien kokonów motyli należy czyścić ręcznie, najlepiej na sucho. W przypadku półsyntetycznego jedwabiu wykonanego z masy drzewnej możliwe jest pranie go w pralce. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na temperaturę, ponieważ prany w nieodpowiedni sposób może farbować, kurczyć się lub tracić swoją charakterystyczną strukturę.

Polecane modele

W przypadku lnu sprawa jest jeszcze prostsza. Co prawda, używając zbyt wysokich temperatur, ten naturalny materiał może stać się sztywny i wygnieciony, ale po dokładnym rozprasowaniu wróci do swojej dawnej formy. Aby mieć więc pewność, że ulubiona lniana koszula lub marynarka będzie wygląda równie pięknie po praniu warto wybrać delikatny cykl. Co więcej, w przypadku prania lnu, bęben nie powinien być zbyt szczelnie wypełniony – Twoje ubrania powinny swobodnie przemieszczać się podczas prania.

Jeżeli ustawianie odpowiednich temperatur przysparza Ci problemów, najprościej trzymać się następujących wytycznych. Ubrania delikatne należy prać w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Bawełnę oraz dżinsy – w 40 stopniach Celsjusza. W temperaturze 50 stopni możesz odświeżyć ubrania wykonane z włókien syntetycznych oraz mieszanych. W najwyżej temperaturze, czyli 90 stopni Celsjusza pierz tylko te elementy, które wymagają nie tylko odświeżenia, ale również dokładnego czyszczenia, są to ręczniki, pościele oraz ścierki używane do sprzątania.

Co jeszcze warto wiedzieć o praniu ubrań w pralce?

Jeżeli już wiesz, jak prać poszczególne elementy garderoby, warto również wiedzieć, jak robić to ekonomicznie i jeszcze bardziej ułatwić sobie to zadanie. Delikatne elementy garderoby, które mogą się rozciągnąć, włóż do specjalnych siatek lub do poszewek na poduszki – taki sposób prania zaleca się w przypadku bielizny. Ubrania, które ozdobione są cekinami, przewróć na drugą stronę – unikniesz wtedy zahaczania tych elementów o inne rzeczy znajdujące się pralce i zapobiegniesz ich uszkodzeniu.

Przede wszystkim kieruj się metką dołączoną do każdego ubrania. Producenci zamieszczają na niej informacje, które ułatwią Ci ustawienie odpowiedniej temperatury oraz cyklu prania. Symbole pokazują, jak prawidłowo postępować z odzieżą podczas całego procesu czyszczenia: 

  • wanienka – pranie w wodzie,
  • kółko – czyszczenie chemiczne,
  • trójkąt – wybielanie,
  • kwadrat – suszenie.

Równie ważny jest odpowiedni rodzaj detergentu, a także jego ilość. Stosowanie większej ilości płynu, niż zaleca producent, nie oznacza, że Twoje ubrania będą czystsze. Może to przynieść przeciwny skutek, ponieważ pralka może nie poradzić sobie z pozbyciem się zbyt dużej ilości detergentu. Za duża ilość piany podczas prania niekorzystnie wpływa także na sterowniki pralki.

Aby pralka jak najdłużej służyła Tobie i domownikom, należy ją regularnie czyścić i dbać o nią. Przede wszystkim stosuj odpowiednią ilość środków do prania i nie przetrzymuj w niej wilgotnych. Konieczne jest także czyszczenie szufladki na proszek do prania zawsze wtedy, gdy pojawi się nieprzyjemny zapach lub szary nalot.

Odpowiednie pranie może znacząco wpłynąć na stan Twoich ubrań. Stosuj się do zaleceń producentów, odpowiednio segreguj pranie oraz używaj odpowiednich detergentów – dzięki temu dłużej będziesz cieszyć się swoimi ulubionymi ubraniami.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.