Udostępnij
Skomentuj

Jak prać ubranka dla noworodka? W jakiej temperaturze? Jakimi detergentami?

Pranie ubranek dla noworodków musi być skuteczne, a jednocześnie delikatne. Jak prać ubranka noworodka?

Małe dzieci, a w szczególności noworodki, mają niezwykle delikatną skórę. Z tego względu tak istotną kwestią jest pranie ubranek i pościeli w odpowiedni sposób. Jak prać ubranka dla niemowlaka? W jakiej temperaturze? Jakich środków piorących używać?

Polecane pralki

Czy warto prać nowe ubranka dla noworotka przed użyciem?

Niektórzy mają w zwyczaju zakładać nowe ubrania bez ich wcześniejszego wyprania. Inni od razu wrzucają zakupione ubrania do pralki. Jak postąpić w przypadku ubranek dziecięcych i dla noworodków? 

Pierwsze pranie ubranek dla noworodka należy przeprowadzić jeszcze przed ich użyciem. Można wyprać je tuż po zakupie albo później – byle nie zakładać dziecku ubranek, które są fabrycznie nowe. Mogą nosić jeszcze pozostałości środków chemicznych, które mogą podrażnić dziecięcą skórę. To również kwestia higieny – transport, magazynowanie i prezentacja w sklepie także nie jest obojętna dla tkanin. Osiadają na nich bakterie, kurz i alergeny, a tego lepiej unikać w pierwszych tygodniach życia dziecka. 

Czy ubranka dla noworodka należy prać oddzielnie?

Kolejną wątpliwością, jaka wiąże się z praniem ubranek niemowlęcych jest kwestia ich oddzielnego prania. Czy pranie rzeczy dla noworodka musi być przeprowadzane osobno, a może lepiej wyprać je razem z ubraniami innych domowników?

O ile ubranka dla starszego dziecka mogą być prane wraz z ubraniami rodziców, o tyle pranie ubranek dla noworodków lepiej zaplanować osobno. To kwestia stosowanych detergentów, jak również temperatury. Ubranka niemowlęce zazwyczaj pierze się w wysokiej temperaturze, stosuje się do nich nieco delikatniejsze detergenty, a ciuszki te bywają zabrudzone w specyficzny sposób. Właśnie z tego względu pranie ciuszków niemowlęcych warto wykonywać osobno. 

W czym prać ubranka dla noworodka?

Pranie ubranek noworodka musi być skuteczne, a jednocześnie delikatne. To powoduje, że wiele osób ma spore wątpliwości przy wyborze odpowiednich detergentów. O czym pamiętać?

  • W pierwszych miesiącach życia dziecka warto sięgać po delikatne płyny do prania dedykowane do prania ubranek niemowlęcych. Powinny posiadać stosowne certyfikaty, bardzo delikatny aromat i bezpieczny skład. Lepiej unikać produktów, które zawierają parabeny, barwniki i mocne substancje zapachowe – mogłyby podrażnić skórę dziecka i być przyczyną alergii.
  • Ubranka dziecięce można już prać w klasycznych proszkach i płynach do prania aczkolwiek wielu rodziców decyduje się na korzystanie z preparatów do prania ubranek dziecięcych jeszcze przez dłuższy czas. 

Jeśli chodzi o pranie ciuszków dla noworodka, warto przetestować zarówno specyfiki klasyczne (płyny, żele, kapsułki lub proszki), jak również ekologiczne. Wybór jest bardzo duży.

Czy pranie ubranek dla noworotka w sposób ekologiczny jest skuteczne?

Zastanawiając się nad tym, jak prać ubranka niemowlęce, trudno nie pochylić się nad kwestią prania w sposób ekologiczny. Już nawet płyny i żele do prania ubranek niemowlęcych są bardziej ekologiczne niż środki konwencjonalne (mają mniej substancji zapachowych, najczęściej nie są barwione i nie zawierają szkodliwych substancji), ale można jeszcze wypróbować:

  • Orzechy piorące – specjalne orzechy, które umieszcza się w bębnie pralki. Są bezpieczne dla alergików, świetnie odświeżają ubrania i radzą sobie z drobnymi zabrudzeniami. Jeśli więc chcemy jedynie odświeżyć ubranka, które długo leżały w szafie albo są lekko zabrudzone, warto wypróbować orzechy piorące. 
  • Płatki mydlane – kolejny ekologiczny sposób na pranie ubranek niemowlęcych. Jak prać ubranka niemowlaka w płatkach mydlanych? Można używać ich do prania ręcznego i automatycznego. Jeśli płatki mydlane będą stosowane w pralce, warto wcześniej namoczyć je w wodzie, by uzyskać gęstą zawiesinę mydlaną. Alternatywą dla płatków mydlanych jest także specjalne mydło w płynie do prania. Mydło i płatki mydlane powinny poradzić sobie z wszelkimi zabrudzeniami, a szczególnie w wyższych temperaturach.

Ekologiczne metody prania ubranek niemowlęcych są skuteczne i dość wygodne. Orzechy, płatki mydlane i mydło w płynie można z łatwością zamówić przez internet, a korzystanie z nich nie jest wcale trudniejsze niż użytkowanie proszku do prania lub innych środków piorących. 

W jakiej temperaturze prać ubranka dla noworodka?

By pranie niemowlęcych ubranek było skuteczne, należy zastosować odpowiednią temperaturę. W jakiej temperaturze prać ubranka dla noworodka? Niska nie poradzi sobie z intensywnymi zabrudzeniami i bakteriami, a bardzo wysoka nie będzie odpowiednia dla każdego rodzaju tkanin. Jeśli więc chodzi o pranie ubranek dla noworodka temperatura powinna być dobierana do ubranek i dlatego już na etapie ich kupowania warto sprawdzać, jakie są zalecenia związane z praniem. 

W jakiej temp prac ubranka dla noworodka? Jeśli to możliwe, warto stosować nawet program piorący w 90 stopniach. W przypadku delikatniejszych tkanin może to być 60 stopni lub 70, ale raczej nie mniej. To kwestia bezpieczeństwa i troski o zdrowie malucha, który ma jeszcze nierozwinięty układ odpornościowy, a przez to bakterie i wirusy są dla niego szczególnie groźne. Wysoka temperatura zabija bakterie, dlatego, jak prać ubranka dla noworodka, temperatura powinna być wysoka. 

Czy powinno się płukać ubranka dla noworotka przed praniem?

Staranne wypłukanie upranych ubranek dla noworodka jest niezwykle ważne. To na tym etapie prania usuwane są pozostałości detergentów. By skóra dziecka nie ulegała podrażnieniom od detergentów, warto stosować pranie ubranek dla noworodka z podwójnym płukaniem. 

Większość pralek oferuje gotowe programy prania w wysokiej temperaturze z pojedynczym lub podwójnym płukaniem. Samo płukanie można też dołożyć na koniec prania, jeśli program tego nie przewiduje. 

Czy ubranka dla noworotka trzeba prasować?

Nie tylko pranie ciuszków noworodka jest istotne, ale też ich prasowanie. Lekarze pediatrzy oficjalnie rekomendują prasowanie ubranek po wypraniu i nie chodzi tu o ich estetykę, ale o wysoką temperaturę żelazka, która działa sterylizująco na ubranka.

Podczas prasowania z gorącą parą niszczone są pozostałości ewentualnych bakterii i alergeny. Warto prasować zarówno ubranka dla noworodka, jak i dla nieco większego dziecka. 

Wiedza o tym, jak prać ubranka dla noworodka przyda się każdemu, kto spodziewa się dziecka. Skóra niemowląt jest bardzo delikatna i łatwo ją podrażnić. Wiedząc, jak prać ubranka niemowlaka nie będziemy popełniali najczęstszych błędów – jak choćby zaniechanie wyprania nowych ubranek przed użyciem. 

Ponieważ skóra niemowląt jest wrażliwa, a dziecko w pierwszych miesiącach życia jest bardzo narażone na infekcje, należy prać ubranka i prasować je w wysokiej temperaturze. Z tego względu warto już na etapie kompletowania dziecięcej garderoby zwracać uwagę na tkaniny i na to, jakie są zalecenia dotyczące ich prania. Czasami ładne ubranko okazuje się niepraktyczne, bo nie można go wyprać w wysokiej temperaturze. 

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.