Udostępnij
Skomentuj

Jak odkamienić czajnik ze stali nierdzewnej?

Osadzający się w czajniku kamień to powszechny problem. Jak mu zapobiegać oraz jak usunąć ten już powstały?

Kamień osadzający się w czajniku ma bezpośredni związek z twardością wody, którą do niego wlewamy. Jej twardość zależna jest od obecności związków magnezu i wapnia w jej składzie. Wodorowęglany tych dwóch pierwiastków w trakcie gotowania przekształcają się w węglany, które następnie osadzają się na ścianach naczyń w postaci białego osadu, który potocznie nazywany jest kamieniem.

Polecane czajniki elektryczne

Jakimi domowymi sposobami odkamienić czajnik ze stali nierdzewnej?

Jest wiele pomysłów na odkamienianie czajnika ze stali nierdzewnej. Z części z nich skorzystać można w domu, przy pomocy środków, które zazwyczaj na co dzień mamy pod ręką. Jak spróbować odkamienić czajnik w domu? Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów.

  • Soda oczyszczona - Ten obecny w każdym gospodarstwie domowym produkt może skutecznie pomóc w usunięciu kamienia z czajnika ze stali nierdzewnej. Wystarczy do czajnika wsypać ok. dwóch łyżek sody i pozostawić go na min. 15 minut. Ponieważ produkt ma specyficzny zapach, a picie napojów z jego zawartością nie jest wskazane – po aplikacji należy kilka razy porządnie umyć sprzęt i kilka razy zagotować w nim czystą wodę. Im więcej razy to zrobimy, tym większą będziemy mieć pewność, że czajnik wypłukany jest z resztek sody.
  • Ocet - Czajnik możemy spróbować odkamienić również octem. To kolejny produkt, który pod ręką ma każda gospodyni. Ocet funkcjonuje jako jeden z najpopularniejszych produktów używanych nie tylko do gotowania, lecz także do czyszczenia sprzętu i wszelkiego rodzaju powierzchni. Jest też powszechnie znany jako eko zamiennik chemicznych detergentów. Aby usunąć kamień z czajnika, do urządzenia należy wlać 250 mililitrów octu oraz pół szklanki wody. Po zagotowaniu mieszanki powinniśmy odczekać ok. godziny, a następnie ją wylać. Ocet ma bardzo intensywny, drażniący zapach, więc w tym wypadku również należy przegotować w czajniku wodę kilka razy, by mieć pewność, że nieprzyjemna woń zniknie. Ponieważ ocet ma również właściwości żrące, nie należy wlewać go do czajnika zbyt dużo. Przypilnowanie odpowiednich proporcji pozwoli uniknąć uszkodzenia plastikowych czy gumowych elementów czajnika.
  • Kwasek cytrynowy - Na pozbycie się kamiennego osadu z wnętrza czajnika pozytywnie zadziałać może również kwasek cytrynowy lub sok z cytryny. Te dwa składniki, podobnie jak ocet, chętnie używane są przez gospodynie domowe jako naturalne zamienniki chemicznych środków do czyszczenia. Aby usunąć kamień z czajnika, do jego wnętrza należy wsypać opakowanie kwasku lub wycisnąć sok z jednej cytryny, a następnie napełnić urządzenie do połowy wodą. Taki roztwór powinniśmy pozostawić w czajniku na co najmniej 3 godziny. Zarówno kwasek z cytryny, jak i sok, oprócz usunięcia kamienia z urządzenia pozwoli również na odczyszczenie jego ścianek.
  • Coca-cola - Kolejnym domowym sposobem na odkamienienie czajnika ze stali nierdzewnej jest przepłukanie jego wnętrza coca-colą. To sposób, którego nie znają nasze babcie, jednak jest naprawdę skuteczny. Coca-cola, najlepiej w połączeniu z odrobiną sody oczyszczonej, może zdziałać cuda. Szklankę coca-coli należy wlać do czajnika, następnie dolać odrobinę wody i zagotować. Po wykonaniu tej czynności powinniśmy odczekać ok. 30 minut, a następnie wylać mieszankę. Warto wiedzieć, że coca-cola sprawdzi się wyłącznie wtedy, gdy posiadamy czajnik elektryczny ze stali nierdzewnej bez plastiku, gdyż jest ona produktem dosyć silnie barwiącym. Ponadto, kiedy zaschnie, jest trudna do usunięcia.
  • Obierki z ziemniaków - Ostatni sposób, chociaż brzmi absurdalnie, jest równie skuteczny w usuwaniu kamienia, jak kwasek, ocet czy soda. Obierki z ziemniaków należy umieścić na dnie czajnika, dopełnić wodą, a następnie zagotować. Czynność powtarzać można dla lepszego efektu nawet kilka razy. Wykorzystanie obierków z ziemniaków jest jednak dosyć czasochłonną metodą i sprawdzi się tylko wtedy, kiedy akurat mamy obierki pod ręką.

Jak odkamienić czajnik ze stali nierdzewnej, gdy domowe sposoby zawodzą?

Zdarza się, że nawet najskuteczniejsze domowe sposoby zawodzą w skutecznym usunięciu kamienia z czajnika ze stali nierdzewnej. Jeśli kamień zbierał się w czajniku przez długi czas, zanieczyszczenie jest na tyle duże, że zazwyczaj konieczne jest sięgnięcie po bardziej radykalne w działaniu, chemiczne środki. W sklepach dostępnych jest wiele specyfików, które przeznaczone są specjalnie do odkamieniania czajników. Co sprawdzi się najlepiej w przypadku tych ze stali nierdzewnej?

Nie należy bać się używania chemicznych środków do usuwania kamienia, nie są one bowiem szkodliwe ani dla samego czajnika, ani dla nas. Są zazwyczaj bardzo skuteczne, szybkie w działaniu i nie wydzielają żadnych przykrych zapachów, których trzeba się następnie pozbywać przez długi czas. Najpopularniejszym z takich chemicznych odkamieniaczy jest znany wszystkim Kamyk – kiedyś dostępny wyłącznie w saszetkach, teraz również w wygodnym do użycia płynie.

Jak zapobiec powstawaniu kamienia w czajniku ze stali nierdzewnej?

W zapobieganiu nadmiernemu powstawaniu kamienia w czajniku ze stali nierdzewnej kluczowa jest systematyczność jego czyszczenia. Jeśli będziemy czajnik czyścić konsekwentnie minimum raz w miesiącu – trudny do usunięcia kamień przestanie być naszym wrogiem w kuchni. Bez względu na to, czy mamy w domu klasyczny czajnik ze stali nierdzewnej na gaz, czy czajnik na indukcję ze stali nierdzewnej – jego regularne mycie jest nieuniknione, jeśli chcemy zachować jego sprawność jak najdłużej.

Bardzo ważne jednak w doborze odpowiedniego czajnika jest zwrócenie uwagi na jakość materiałów, z których został wykonany, obecność odpowiedniego filtra i grzałki. Selekcja tych elementów sprawi, że czajnik nie będzie zarastał kamieniem tak szybko, co pozwoli nam uniknąć ciągłego, mozolnego procesu odkamieniania. Jeśli chodzi o materiał, stal nierdzewna wraz z ceramiką są najbardziej polecane w przypadku czajników. Stal nierdzewna wykazuje bowiem dodatkowo zdolności antykorozyjne.

Ponieważ główną przyczyną kamienia w czajniku jest twarda woda, odpowiedni filtr pozwoli znacznie ograniczyć ten problem. Jednym z rozwiązań jest filtrowanie wody przez specjalny dzbanek lub zamontowanie tzw. filtra odwróconej osmozy zaraz pod zlewem. Istnieją również czajniki z już wbudowanymi filtrami, takie jak czajniki Ambiton.

Jeśli decydujesz się na zakup elektrycznego czajnika ze stali nierdzewnej, warto zwrócić uwagę na rodzaj grzałki, która została w nim zamontowana. Jeśli grzałka jest płaska, aby nie pojawił się na niej uciążliwy kamień, wystarczy ją regularnie przecierać. Na grzałkach w kształcie spirali znacznie szybciej pojawia się kamienny osad, który później bardzo trudno usunąć. By zapobiec powstawaniu kamienia w czajniku, warto również pilnować, by wlewać do niego tyle wody, ile aktualnie potrzebujemy, lub wylewać pozostałą po zagotowaniu jej nadmiar.

Dlaczego warto dbać o odkamienianie czajnika ze stali nierdzewnej?

Na pewno każdemu zależy, żeby zakupiony sprzęt był w stanie posłużyć nam latami. Szczególnie jeśli dobrze sprawdza się w swojej roli, a przy okazji cieszy nas swoim wyglądem. Wielu producentów proponuje obecnie designerskie czajniki elektryczne, wyglądem przypominające te klasyczne (np. czajniki Botti) lub naprawdę piękne czajniki ze stali nierdzewnej na gaz (np. czajniki Kinghoff, czajniki Orion czy czajniki Klausberg). Jeśli więc zakupimy już wymarzony czajnik, powinniśmy o niego dbać, by podgrzewał naszą wodę nawet kilka lat, a nie nadawał się do wyrzucenia już po paru miesiącach.

Czajniki ze stali nierdzewnej cechują się naprawdę długą żywotnością, ale oprócz usterek mechanicznych ich największym wrogiem jest właśnie osadzający się na nich kamień. Jeśli będziesz odpowiednio zapobiegać jego powstawaniu, a następnie regularnie dbać o czystość urządzenia, czajnik zachowa swoją sprawność przez długi czas. Brak kamienia to nie tylko lepszy wygląd i sprawniejsza praca, lecz także lepszy smak kawy czy herbaty. Brak kamienia w czajniku to również zdrowie jego użytkowników.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.